APC UPS 650 - problem mereni spotreby

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Odpovědět
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am
Reputace: 1

APC UPS 650 - problem mereni spotreby

Příspěvek od Vladon »

Cau,

omlouvam se jestli zakladam tema co se to uz resilo,ale zbezne jsem to tu proletl a nevsiml si.
Dnes jsem konecne po par dnech fungoval, regl mam EPSOLAR 3215 a fachci opravdu vyborne, baterii mam zatim jen jeden stary 12V kus z auta a nema zadnou kapacitu, je davno vyrazena. Baterie budu mit vzdy na 12V system, z duvodu ze pristi rok budu stavet jeste jeden solar, ktery uz udelam jinak. Tady toto pouziti mam na notebook a nejake maloodberove zalezitosti.
Jako menic pouzivam zmeninou UPS. Mam ji danou v garazi a FVE okruh mam privedeny do obytne mistnosti.Jaky zvuk vydava UPS me absolutne nezajima. Udelal jsem si na zed maly rozvadec, kde krome jistice mam i mechanicky elektromer na DIN liste. Zahledl jsem ho kdysi ve vyprodeji za 400kc a napadlo me ze by bylo super mit nejaky merak, abych se nemusel obavat ze az dojdou baterie, ze ztratim namerena data.
Nejdriv jsem myslel ze podmeruje ten elektromer,tak jsem pouzil digitalni wattmetr. Diky nemu jsem zjistil, ze kdyz zapojim treba 40W zarovku do normalni DS, tak wattmetr ukazuje zhruba 39W (po ustaleni). Pres UPS kolisa hodnota ve wattemtru zhruba od 18W tak do 30W. Nedalo mi to a zmeril jsem znovu ups.nejdriv davala na vystupu zhruba 190V. Pak jsem nameril mene, treba i 150V a dnesni rekord je 118V. Vsiml jsem si, ze hodne pada napeti dolu,kdyz je baterie plne nabita a sviti slunce,pak padne napeti az takhle dolu. Jakmile prejde mrak, popr. zapadne slunce, napeti je na zminenych 190V.
Jinak treba ta zarovka se mi zdala kdyz jela pres UPS, ze sice "zere" dle meridel mene,ale stejne horka (subjektivni pocit). Nejsoem bohuzel odbornik,ale domnivam se, ze nacvakane watthodiny primo souviseji s napetim z UPS. Popravde receno je me uplne jedno kolik z toho leze,hlavne kdyz laptop a par veci funguje. Ale mnohem dulezitejsi pro me je, presnost mereni, rad bych totiz vedel kolik zhruba usetrim, proste aby to mereni melo nejaky vyznam.
Predpokladam ze i nejaky prepocet z nacvakanych hodin na wattmetru nejde udelat, kdyz takhle kolisa vystupni napeti na UPS.

Pokud je moje domnenka spravna, je nejaka moznost jak merit presne? Rad bych meril presne na wattmetru,tedy uz skutecne udaje kolik vyrobim el. energie, kde uz jsou zapoctene vsechny ztraty.
Pomohlo by treba koupit menic s cistym sinusem, proste neco, z ceho poleze trvale 230V bez ohledu na zatez? Vykonove mi staci kolem 500W a to uz je i s rezervou.
Omlouvam se za roman, chtel jsem byt konkretni a treba to pomuze i vice lidem.
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: APC UPS 650 - problem mereni spotreby

Příspěvek od JiříK »

Jo, u APC 650 je výstupní napětí opravdu podle plotu. Bez zátěže s přehledem 265 V, s třísetwattovou náloží klidně 185 V. Ale zkus mrknout, jaké polohy DIP přepínačů máš vzadu. S tím se dá trochu čarovat. A pro tvůj klid- výkon (příkon) je pořád jen součin napětí krát proud. Takže watíky ti to spočítá dobře. Na teplotu járofky subjektivně nespoléhej.
Jo a hlavně jí nenakládej trvale přes 300 Wattů, jinak se budeš možná divit! Nejdřív změkne izolace kabelů k nebožce original baterce. Pak začne zápach teplotou týraných vnitřností. Co je dál, nevím, stihnul jsem to vypnout :mrgreen: Zátěž byla asi 400 VA.

Edit: Teď jsem zkusmo hodil wattmetr na momentálně jedoucí měnič s průběhem těžce nesinusoidním: Blázen wattmetr ukázal 88 V a kmitočet 103 Hz. Chudáček! :shock:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am
Reputace: 1

Re: APC UPS 650 - problem mereni spotreby

Příspěvek od Vladon »

Me prave zarazi ze naprazdno dela kolem 195V, DIP switche mam dane na nejvyssi napeti co jde, dale mam prepinac na 50HZ a zaplej pipak.
Pak teda polozim mozna uplne stupidni dotaz,ale musim. Pokud mi laptop zdroj jede az na 120voltu,tak dava v pripade potreby stitkovy vykon a nebo nizsi?
UPS jede zatizena laptopem (cca 40W) + par drobnosti,casem az posilim baterie tak bych na to rad navesil par drobnosti navic,ale trvale to pres 200W pojede malokdy. Maximalne kdyz se budou otvirat garazove vrata (pokud na tom vubec pojedou). Protoze ty v klidu kdyz zhasne zarovka apod, tak porad zerou 7W,coz se mi zda celkem dost. Dik za odpovedi :)
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: APC UPS 650 - problem mereni spotreby

Příspěvek od JiříK »

40 W je pořád 40 W. Jiné napětí=jiný proud. Ohmův zákon pořád platí. Takže pokud to laptopu nevadí, že jede na 120 V, tak při 120 voltech bere proud 40/120= 0,333A. Pokud to přepnu na DS, kde je 230V, proud bude 0,174 A. Ale u toho watmetru pozor, ukazuje-li ti proud, musíš jej vynásobit účinníkem, abys ses dobral skutečné hodnoty proudu. Zdroj NTB totiž není odporová zátěž (účinník=1). Můj wattmetr ukazuje nějaký proud, ale watthodiny jsou už spočítané po korekci účinníku, takže vlastně mi to ukazuje špatný proud, ale správné watty. Prostě, pokud to funguje, neřeš...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am
Reputace: 1

Re: APC UPS 650 - problem mereni spotreby

Příspěvek od Vladon »

ja mam digitalni wattmetry 2, jeden ucinik tusim neukazuje (pokud je to ten power factor) a druhej ano. Ale to je me celkem jedno. Spis se mi jedna o ten mechanicky elektromer co mam primo v rozvadeci. On pocita nejake impulzy a po 200impulzech poskoci pocitadlo o jeden dilek, tedy o 0.1KW. To je jediny udaj ktery me skutecne zajima, celkova odebrana elektrina, coz pokud bude merit spravne,tak budu max. spokojeny.
Mam tento elektromer: http://www.eleman.cz/eleman/eshop/0/0/5 ... AX-3221-SO
Vyrobce v nem uvadi napetovy rozsah 195-253V.
V tistenem manualu mam napsane toto: Napetovy rozsah funkcnosti.
Z toho duvodu i kdyz mozna zbytecne mam stale pocit,ze kdyz bezi menic na nizkem napeti, ze mozna ty impulzy obcas vynechava a tim padem podmeruje.
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: APC UPS 650 - problem mereni spotreby

Příspěvek od JiříK »

Hmm, tak to ti neporadím. Zkus tam na delší čas připojit ještě ten wattmetr a potom porovnej, o kolik se elektroměr a wattmetr budou rozcházet. Podle mě to bude v pohodě. Já vlastním elektroměr značky Eta z roku 1931 a s přesností jsem spokojen. Dokonce to má stupnici po jednom Wattu :yes: .
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am
Reputace: 1

Re: APC UPS 650 - problem mereni spotreby

Příspěvek od Vladon »

nemas 2ks? A neni na DIN listu? :)
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: APC UPS 650 - problem mereni spotreby

Příspěvek od JiříK »

Vladon píše:nemas 2ks? A neni na DIN listu? :)
Čéče, s tou DYN lištou asi bude probléém! On je problém i se šroubkama. V tehdejší době dělali tak úzké drážky na šlic, že soudobý šroubovák je nutno zbrousit takřka na ostří nože... :mrgreen:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am
Reputace: 1

Re: APC UPS 650 - problem mereni spotreby

Příspěvek od Vladon »

to byl vtip :) Dnes jsem schvalne meril, v 230 DS ukazoval merak 55W a kdyz jsem to dal do UPS,tak jsem nameril 25-26W..
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: APC UPS 650 - problem mereni spotreby

Příspěvek od Pan Taum »

Nastuduj si přes google rozdíl mezi čistou sinusovkou "pure sine wave" a modifikovanou sinusovkou "modified sine wave".
Tvoje UPSka má na výstupu modifikovanou a tu žádným běžným měřidlem určeným pro síťové napětí nezměříš, vždy bude ukazovat bludy. Řešení je buď se s tím smířit nebo si pořídit měnič(nebo UPS) s čistou sinusovkou.
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am
Reputace: 1

Re: APC UPS 650 - problem mereni spotreby

Příspěvek od Vladon »

Jasne. No, to mereni je pro me dulezitejsi nez pouzivat starou UPS, tu si necham do nahrady kdyz by treba odesel menic. Pak uz mi zbyva jen vyresit nejaky menic. Vim ze toho na trhu bude spousta,ale radsi bych se jeste zeptal, jestli ty levnejsi menice netrpi nejakymi neduhy, treba ze jim pri zatezi lita napeti o desitky voltu (kdyz jsou s cistou sinusovkou). Mel by pro me nekdo typ na levny menic, ktery ma vykon kolem 500W,dobrou ucinnost a v idealnim pripade se mu da nastavit napeti pri kterem se ma vypnout od baterii?
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am
Reputace: 1

Re: APC UPS 650 - problem mereni spotreby

Příspěvek od Vladon »

omlouvam se za trosku zmatecny prispevek, ten menic jsem myslel s cistou sinusovkou samozrejme. Budu tim uz rovnou napajet i hifi vez.. Trvaly odber ocekavam kolem 100W,spickove max. 300-500W. Hlucnost menice me absolutne nezajima,bude v garazi..
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: APC UPS 650 - problem mereni spotreby

Příspěvek od Pan Taum »

zkus se poptat matěje, prodává měniče powerjack a provádí na nich dodatečné úpravy, možná by ti sehnal i nějaký salbý 500W https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=65&t=843
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am
Reputace: 1

Re: APC UPS 650 - problem mereni spotreby

Příspěvek od Vladon »

tak jsem na webu http://vysilackymilin.cz/obchod/katalog ... 2v---220v/ oar levnych kolem 300W objevil.

Ma s nimi nekdo zkusenost? podotykam ze potrebuji menic na 12V, na druhy solar co budu budovat za par let potom koupim poradny menic na 24V. Ted je pro me vysoky vykon zbytecny..
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm
Reputace: 6

Re: APC UPS 650 - problem mereni spotreby

Příspěvek od Wagoneer »

Vladon - taky jsem na jednu souběžnou aplikaci hledal maly měnič, zatím nemám. Ale mrkni sem, ceny mi připadaji lepší:
http://hadex.cz/menice-s-modifikovanou-sinusovkou/
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am
Reputace: 1

Re: APC UPS 650 - problem mereni spotreby

Příspěvek od Vladon »

Mate nekdo zkusenost s timto menicem ?
http://shop.mypower.cz/menic-napeti-12v ... -sinus-663

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek