Bel a napětí panelů

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Odpovědět
FVERob
Příspěvky: 5
Registrován: čtv kvě 04, 2023 8:01 pm
Reputace: 0
Lokalita: Jeseník

Bel a napětí panelů

Příspěvek od FVERob »

Dobrý den,
plánuji rozjet malou výrobu s bel regulátorem pro bojler. Sehnal sem zánovní panely Canadian Solar 450 Wp CS6L-450MS SILVER. Podle datasheetu mají Voc 41V a Vmp 34,4V a Imp 13.1A. Problém je že jsem jich sehnal jen 5ks. Čili zapojené v sérii se dostanu na Vmp 172V. Otázka je, jestli nějaký výkon bel protlačí do topného tělesa 230V10A i když mám celkem nízké napětí sestavy. Popř kdybych dokoupil ještě jeden panel a dostal se na 206V, jestli by to nebylo pořád málo. Více na střechu nedostanu. Nemáte někdo zkušenost s výrobou patrony na zakázku? Na kolik odhadem vyjde patrona ideálně tedy 160V13A s termostatem?
Moc děkuji za odpovědi. Robert.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Bel a napětí panelů

Příspěvek od rottenkiwi »

Tie panely daju 450 x 5 len na par minut, potom to bude 60 - 85 % STC podla teploty
a zataze a spiny a vetra.

Ak mi staci 1250 W, tak netreba nic menit, nadeta robi spiraly,
ale viac ako 1800 W dlhsiu dobu tie panely nedaju + straty
na vedeni a isteni.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm
Reputace: 50

Re: Bel a napětí panelů

Příspěvek od thomas.007 »

Výkon tělesa při Vmp=172V bude cca.1200W, při Vmp=206V to bude cca. 1800W...samozřejmě to pojede mimo optimální pracovní bod a jak bude zamračeno, tak to bude ještě horší.
Lepší varianta je těleso na zakázku, stačí si vybrat vhodné těleso, popřípadě si nechat na zakázku vyrobit:
https://nadeta.cz/Nahradni-dily/Dily-na ... g131504699
FVERob
Příspěvky: 5
Registrován: čtv kvě 04, 2023 8:01 pm
Reputace: 0
Lokalita: Jeseník

Re: Bel a napětí panelů

Příspěvek od FVERob »

Ahoj. Moc dekuji za Vase odpovědi. Ja se ptal hlavně proto, že ve všech návodech k belu i sitonu píšou že je nutné sladit napětí sestavy i spirály. Takže teoreticky stačí sladit výkon. Myslíte, že kdybych teda koupil 1,5kW spirálu, ze bych spíše dosáhl optimálního bodu vykonu? Samozřejmě mi jde o maximalizaci užitku a efektivity. Druhy spotřebič na belu bude asi přímotop do chodby, tam asi zvolit podobny vykon jako spiraly že? Ještě jednou moc díky.
Kostěj
Příspěvky: 576
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Reputace: 70
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bel a napětí panelů

Příspěvek od Kostěj »

FVERob píše:Myslíte, že kdybych teda koupil 1,5kW spirálu, ze bych spíše dosáhl optimálního bodu vykonu?
Je to obráceně, je lepší použít výkonnější spirálu. Ostatně viz přiložená tabulka, ty vzorce nejsou složité.
Přílohy
VýkonSpirály.png
FVERob
Příspěvky: 5
Registrován: čtv kvě 04, 2023 8:01 pm
Reputace: 0
Lokalita: Jeseník

Re: Bel a napětí panelů

Příspěvek od FVERob »

Ahoj. Díky za tyto informace. Je to přesně co jsem potřeboval. Moc díky.
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am
Reputace: 3

Re: Bel a napětí panelů

Příspěvek od Pavel66 »

nevim jsk jsi pokrocil s topnou spiralou.Vsichni ti doporucuji objednat vyrobu na Nadete.Loni v prosinci jsem to resil.Nadeta zdlouhavy postup pri zdeleni ceny a ve vysledku mluvim o cenach prosinec 22 o hodne drahzsi z dlouhou dobou. Zadej si Synek topna telesa . Pan rychle nacenil a kdyz jsem se rozhodl pro jeho firmu tak paradox v sobotu rano jsem mu odeslal objednavku a v 11 hod mi poslal fotky o provedeni dila a ceka na paltbu a v pondeli odesilal .Byl levnejsi jak cela Nadeta
FVERob
Příspěvky: 5
Registrován: čtv kvě 04, 2023 8:01 pm
Reputace: 0
Lokalita: Jeseník

Re: Bel a napětí panelů

Příspěvek od FVERob »

Ahojte,
přihodím to ke svému tématu. Není tady někdo z okolí Olomouce kdo by se mi mrknul na bel? (samozřejmě za úplatu) Právě sem ho dostavil a asi to na mě bylo moc velké sousto. Regulátor se rozjede, ale očividně nedělá co má. Předem díky pokud se někdo ozve.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek