Jaký je rozdíl v zapojení?

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Odpovědět
sheepak
Příspěvky: 11
Registrován: pon kvě 11, 2020 7:13 pm
Reputace: 0

Jaký je rozdíl v zapojení?

Příspěvek od sheepak »

Vysvětlí někdo jaký je rozdíl v zapojení na obrázku, kdy jednou jsou vodiče Nin a Nout oddělené a proč se při odpojení DS musí propojit N+PE? Proč za chodu DS je PE+N rozpojeno.
Druhý případ kdy se Nin a Nout spojí dohromady na N můstek, mě připadá srozumintelnější, ale absolutně nechápu proč se nemá na výstupu připojovat PE vodič a pokud by byl, zda to něčemu vadí?
Přílohy
f_screen.png
Mart
Příspěvky: 179
Registrován: ned kvě 01, 2022 2:02 pm
Reputace: 13
Bydliště: Prostejov

Re: Jaký je rozdíl v zapojení?

Příspěvek od Mart »

Kdysi jsem to měl vyzkoumané a teď už si to zase pořádně nepamatuju. A v neděli večer po pár pivech se mi zase tolik nechce přemýšlet.

Ale trochu napovím.
Souvisí to s TN-S (první obrázek) a TN-C (druhý obrázek).
A taky je další souvislost s tím, že pokud se u hybridního měniče ztratí síť (jde do ostrovního režimu), tak měnič odpojí vnitřně DS a následně propojí na výstupní straně PE a N. Takže u rozvodu TN-S se tak vytvoří na výstupu měniče uzel a pak bude zaručena funkce případných proudových chráničů.
A u TN-C není nutné vytvářet spojení N a PE uvnitř měniče, když je vytvořen v rozvaděči.

Tak nějak jsem si to zdůvodnil a taky je to možná úplně jinak.
Fakt se mi nechce myslet. Doma to mám zapojené podle druhého obrázku, protože mám TN-C. A protože to funguje, tak už jsem své dávné myšlenkové pochody zapomněl.
A možná už jsem to na fórum někdy dával.
měnič GW3648D-ES, baterie 4x Pylontech US3000C (celkově 14,4 kWh)
panely mono 1920 Wp východ (sklon 20°) + 1920 Wp západ (sklon 16°)
sheepak
Příspěvky: 11
Registrován: pon kvě 11, 2020 7:13 pm
Reputace: 0

Re: Jaký je rozdíl v zapojení?

Příspěvek od sheepak »

Nejsem si jist jak je vnitřně spojen střídač ongrid a offgrid. Možná teď řeknu blábol, střídač pokud je ongrid jsou spojené obvody přes nějaký vazební spínač tedy i vodiče N. Pokud je stridač v offgrid rozpojí vazební spínač všechny pracovní vodiče tedy i vodič N, (stane se z toho IT síť?) a proto vnitřní relé propojí N-PE a vytvoří se tak uzel pro funkčnost chráničů. V druhém případě je použit vodič N připojen na můstek není již nutné přes kontak spojovat N-PE pokud bude střídač v offgridu. Jde mi jen o to pokud by byl použit druhý model a i když se "nemá" připojovat vodič PE zda to vadí nebo je to v rozporu s normami.(již rozdělený N-PE se nesmí spojovat).
Keraj
Příspěvky: 173
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:15 pm
Reputace: 5
Lokalita: Poblíž Hradce Králové
Systémové napětí: 48V

Re: Jaký je rozdíl v zapojení?

Příspěvek od Keraj »

A není na obou těch nákresech náhodou síť TN-S se třemi vodiči L, N, PE ?
A to spojení N-PE na druhém obrázku, co obchází vnitřní zapojení měniče, není v rozporu s normou?
TN-C nevyužívá jen dva vodiče L, PEN ?
16 panelů DHM-72L9-450 Wp = 7200Wp jih, sklon 17°
2 regulátory EPever Tracer 6415 AN
Paralelní adaptér PAL-ADP-50AN
měniče 5 + 3 kW
EPever IP5000-42-plus-T a IP 3000-42-plus-T
2* 135Ah LiFePo na 48V
Mart
Příspěvky: 179
Registrován: ned kvě 01, 2022 2:02 pm
Reputace: 13
Bydliště: Prostejov

Re: Jaký je rozdíl v zapojení?

Příspěvek od Mart »

Uvnitř měniče by měly být EMC filtry, které jsou symetrické, co se týká L a N (např. proudově kompenzované tlumivky). Zapojením na druhém obrázku se tyto filtry obejdou (tedy co se týká N) a tak je vliv těchto filtrů potlačen.
měnič GW3648D-ES, baterie 4x Pylontech US3000C (celkově 14,4 kWh)
panely mono 1920 Wp východ (sklon 20°) + 1920 Wp západ (sklon 16°)
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jaký je rozdíl v zapojení?

Příspěvek od cipis »

Co je v rozporu s normou?
Z DS máš vždy TN-C, protože ti jde L a PEN.
Doma si PEN přizemníš a dále vedeš L, N a PE, jako TN-C-S (pokud tedy ještě nemáš dnes již zakázanou ochranu "nulováním, tedy jen L a PEN v baráku).

Měnič máš jako IT, ale to sebou obnáší dvojité jističe (na prvním obrázku jasně vidět), protože nemáš L a N, ale dva fázové vodiče. Takže si z IT sítě uděláš přizemněním jednoho fázového vodiče z měniče síť typu TN. Potom lze používat jednopólové jističe. A vzhledem k tomu, že máš doma zemnící můstek, tak si to uděláš jako TN-S.

Dost se plete to, že za rozdělením se nesmí zase spojovat (TN-S na TN-C), ale tady se vůbec nejedná o změnu TN sítě, ale o změnu IT sítě na TN síť.

Keraj píše:A není na obou těch nákresech náhodou síť TN-S se třemi vodiči L, N, PE ?
A to spojení N-PE na druhém obrázku, co obchází vnitřní zapojení měniče, není v rozporu s normou?
TN-C nevyužívá jen dva vodiče L, PEN ?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Keraj
Příspěvky: 173
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:15 pm
Reputace: 5
Lokalita: Poblíž Hradce Králové
Systémové napětí: 48V

Re: Jaký je rozdíl v zapojení?

Příspěvek od Keraj »

No ale tam je všude nakreslené TN-S, jak u měniče, tak u DS, žádný PEN vodič tam nevidím.... tedy se mi nezdá ten propoj N a PE můstků daleko od bodu rozpadu ..
a měnič má vstup i výstup označen L+N+PE a nikoliv F1+F2 + PEN
Předpokládám že to označení je dle funkce a platných norem, nebo by alespoň být mělo.
Nebo se pletu?
16 panelů DHM-72L9-450 Wp = 7200Wp jih, sklon 17°
2 regulátory EPever Tracer 6415 AN
Paralelní adaptér PAL-ADP-50AN
měniče 5 + 3 kW
EPever IP5000-42-plus-T a IP 3000-42-plus-T
2* 135Ah LiFePo na 48V
glottis
Příspěvky: 1915
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Reputace: 179
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Jaký je rozdíl v zapojení?

Příspěvek od glottis »

Nop to je prave ta blbost co ti tam mozna vnasi neporozumeni. Z DS u nas nedostanes N + PE ale jen PEN a delis si ho dama. To co je na obrazku je kravina. kdo vi pro jake zeme to je namalovane a pro jaky menic.
Mart
Příspěvky: 179
Registrován: ned kvě 01, 2022 2:02 pm
Reputace: 13
Bydliště: Prostejov

Re: Jaký je rozdíl v zapojení?

Příspěvek od Mart »

glottis píše:Nop to je prave ta blbost co ti tam mozna vnasi neporozumeni. Z DS u nas nedostanes N + PE ale jen PEN a delis si ho dama. To co je na obrazku je kravina. kdo vi pro jake zeme to je namalovane a pro jaky menic.
Takové obrázky mám v manuálu u měniče Goodwe řady ES.
A mám pocit, že když jsem měřil ty PE, tak svorka PE u vstupu byla propojena s uzemňovací svorkou na boku měniče, ale svorka PE na výstupu nebyla propojena s uzemňovací svorkou na boku měniče.
A příklad zemí je uveden v záhlaví druhého obrázku.
měnič GW3648D-ES, baterie 4x Pylontech US3000C (celkově 14,4 kWh)
panely mono 1920 Wp východ (sklon 20°) + 1920 Wp západ (sklon 16°)
sheepak
Příspěvky: 11
Registrován: pon kvě 11, 2020 7:13 pm
Reputace: 0

Re: Jaký je rozdíl v zapojení?

Příspěvek od sheepak »

cipis píše:Co je v rozporu s normou?
Z DS máš vždy TN-C, protože ti jde L a PEN.
Doma si PEN přizemníš a dále vedeš L, N a PE, jako TN-C-S (pokud tedy ještě nemáš dnes již zakázanou ochranu "nulováním, tedy jen L a PEN v baráku).

Měnič máš jako IT, ale to sebou obnáší dvojité jističe (na prvním obrázku jasně vidět), protože nemáš L a N, ale dva fázové vodiče. Takže si z IT sítě uděláš přizemněním jednoho fázového vodiče z měniče síť typu TN. Potom lze používat jednopólové jističe. A vzhledem k tomu, že máš doma zemnící můstek, tak si to uděláš jako TN-S.

Dost se plete to, že za rozdělením se nesmí zase spojovat (TN-S na TN-C), ale tady se vůbec nejedná o změnu TN sítě, ale o změnu IT sítě na TN síť.


A jak nabastlit IT síť na již hotové rozvody TN-S v domě. Nebylo by lépe v sítí IT hlídat izolační stav? To asi doma ale nikdo dělat nebude, nebo ano?
Keraj
Příspěvky: 173
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:15 pm
Reputace: 5
Lokalita: Poblíž Hradce Králové
Systémové napětí: 48V

Re: Jaký je rozdíl v zapojení?

Příspěvek od Keraj »

glottis píše:Nop to je prave ta blbost co ti tam mozna vnasi neporozumeni. Z DS u nas nedostanes N + PE ale jen PEN a delis si ho dama. To co je na obrazku je kravina. kdo vi pro jake zeme to je namalovane a pro jaky menic.
Nemusí to nutně být kravina.
Pokud PEN z DS rozdělím a přízemním u elektroměru a dále jdu PE a N třeba do technické místnosti kde mám rozvaděč i měnič, mám v daném místě pouze síť TN-S jako na obrázku.
Jinak souhlasím s tím že bez znalosti vnitřního zapojení a funkce měniče bude asi lepší síť TN-S vytvořit až za ním.
16 panelů DHM-72L9-450 Wp = 7200Wp jih, sklon 17°
2 regulátory EPever Tracer 6415 AN
Paralelní adaptér PAL-ADP-50AN
měniče 5 + 3 kW
EPever IP5000-42-plus-T a IP 3000-42-plus-T
2* 135Ah LiFePo na 48V
mirekcafa
Příspěvky: 330
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Reputace: 15
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Jaký je rozdíl v zapojení?

Příspěvek od mirekcafa »

Stále mi není jasné o co tu jde. Mám připravenou kabeláž takto: domovní rozvodnice klasika L + PEN, na liště rozděleno na L+N+PE a taženo na svorky do měniče. Z měniče připojeno na svorky L+N+PE přes ATS. Přes ATS L+N, PE jde mimo. Pak L+N+PE zpět do rozvodnice na tu samou lištu. Takže na liště pospojované N+PE do měniče, z měniče a do domácnosti. Je to tak v pořádku? Měnič Čína Easun SMX II.
Mimochodem co je myšleno na tom obrázku v obdélníku zátížení?
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
bokser01
Příspěvky: 1308
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Reputace: 67
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Jaký je rozdíl v zapojení?

Příspěvek od bokser01 »

Já z DS si vedu k měniči L a PEN. Ten PEN se v místě u měničů rozděluje na N a PE a toto místo má svojí ekvipotencionální svorkovnici svedenou za domovní zem. Do měniče jede pak L, N a PE. Z měniče vede pak L, N a PE.
Za měničem mám ovšem hned rozvaděč, který má můstek kde je přizemněn výstupní N měniče tedy je propojen s PE. (na ten můstek v rozvaděči vede 6mm2 PE opět z ekvipotencionální svorkovnice) To N mám přizemněno ze známého důvodu lítání napětí na výstupním N z měniče od 80 do 115V. Za tímto propojením již nikde není spojeno N a PE. Pokračuje to dále přes jistič a proudový chránič dál do domu. Chránič vybaví jak je potřeba protože za ním již nikde spojeno N a PE není a zároveň mám jistotu že nemám "živý" N vodič na výstupu měniče.

Funguje mi to takto již rok. Chránič chodím testovat poctivě každý měsíc :lol:
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
Miki.X
Příspěvky: 12
Registrován: sob kvě 09, 2020 11:08 am
Reputace: 0

Re: Jaký je rozdíl v zapojení?

Příspěvek od Miki.X »

Zdravím
a jak se zapojí takový střídač v domě kde je vše ještě v TN-C tzv. dvouvodičově.
Pochybuji že ne všechny objekty kde mají nainstalovaný hybridní střídač mají TN-S třivodičové rozvody.
Přílohy
zapojení 1.png
Diablo1st
Příspěvky: 1566
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Reputace: 103
Bydliště: SR MY

Re: Jaký je rozdíl v zapojení?

Příspěvek od Diablo1st »

Úplne jednoducho. N a PE sa pripoja priamo na PEN zbernicu.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Miki.X
Příspěvky: 12
Registrován: sob kvě 09, 2020 11:08 am
Reputace: 0

Re: Jaký je rozdíl v zapojení?

Příspěvek od Miki.X »

Třeba takto:
Přílohy
zapojení 2.png
mika
Příspěvky: 140
Registrován: stř říj 06, 2021 9:03 pm
Reputace: 18
Lokalita: Praha Západ
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaký je rozdíl v zapojení?

Příspěvek od mika »

sheepak píše: A jak nabastlit IT síť na již hotové rozvody TN-S v domě. Nebylo by lépe v sítí IT hlídat izolační stav? To asi doma ale nikdo dělat nebude, nebo ano?
Přívod do domu máš TN-C a v domě pak TN-C-S. (viz ten tvůj spodní obrázek). Dělat to jako IT nedává smysl, protože DS není IT a nikdy to nepůjde propojit. Místo hlídání izolačního stavu tam musíš mít proudové chrániče z důvodu ochrany proti dotyku živých částí.

Pokud jsou všechny PE svorky na zařízení vnitřně propojeny, tak dává smysl tam PE táhnout jen jednou, aby nevznikala smyčka do které se může něco indukovat.
2x 3kWp 2x 5kW 24kWh - Moje malá kumbálová: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=23&t=7587
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am
Reputace: 67

Re: Jaký je rozdíl v zapojení?

Příspěvek od bublich »

Před tím elektroměrem je jističochránič nebo jste se upsal (300mA,dřevostavba)? Pokud ano,podle té procházející provozní nuly na prvním obrázku,pak ale přívod je TNS,po spojení těch nul chránič (RCD) bude padat.
Miki.X
Příspěvky: 12
Registrován: sob kvě 09, 2020 11:08 am
Reputace: 0

Re: Jaký je rozdíl v zapojení?

Příspěvek od Miki.X »

Před elektroměrem je jistič, žádný chránič v instalaci není.
Mohu tedy pokládat obrázek za "OK" ?
mmv
Příspěvky: 219
Registrován: úte dub 13, 2021 10:45 pm
Reputace: 23

Re: Jaký je rozdíl v zapojení?

Příspěvek od mmv »

pravděpodobně je malůvka od někde vypůjčená
https://chintglobal.com/blog/difference ... rccb-rcbo/
9900Wp 6×ESM-450H, 6×UL-450M-144HV 8×VDS-S144 zzj 15°, 3600Wp 8×AS-6m144VV vvs 30° 2× Epever 4415, 1×Easun 8048, Axpert king 5kW, 240Ah staré olovo, 450Ah LI-ION mivvyenergy.cz

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek