Dutinky pro solární kabely

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
TomTomPB
Příspěvky: 18
Registrován: ned led 08, 2023 11:07 am
Reputace: 8
Lokalita: Příbram

Dutinky pro solární kabely

Příspěvek od TomTomPB »

Mám solární kabely 4 a 6mm2 a dělám si DC rozvaděč. Všude se píše dávat dutinky. Ale ty kabely jsou tak tlustý, že dutinky nenarvu na izolaci :twisted: Mám dutinky od dvou různých výrobců a nedaří se. Do dvojdutinky se už vůbec nevejdou. Jak se s tím perete? Dáváte dutinky o číslo větší? Nebo sundáváte tu vrchní/barevnou izolaci aby se zmenšil průměr? Nebo to jsou nějaké jiné druhy dutinek? Nebo se mám na to vykašlat a dát mezi držák válcových pojistek / svodič / RSA normálně CYA 6 vodiče?
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Dutinky pro solární kabely

Příspěvek od cipis »

Tak použij dutinky bez toho plastu, jen tu kovovou trubičku ...
A když nemáš hotovou, tak to jde opatrně štípačkama odcvaknout.
U venkovních kabelů je ta izolace mnohem tlustější, tak to na ni nenacpeš.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 519
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Reputace: 38
Bydliště: Semily

Re: Dutinky pro solární kabely

Příspěvek od sindyk »

Normální CYA odpovídajícího průřezu, pokud to je někde v rozvaděči/trubce/liště apod. Ty solární kabely mají vyšší mechanickou a UV odolnost a jsou na vyšší napětí kvůli HV stringům.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
TomTomPB
Příspěvky: 18
Registrován: ned led 08, 2023 11:07 am
Reputace: 8
Lokalita: Příbram

Re: Dutinky pro solární kabely

Příspěvek od TomTomPB »

sindyk píše:Normální CYA odpovídajícího průřezu, pokud to je někde v rozvaděči/trubce/liště apod. Ty solární kabely mají vyšší mechanickou a UV odolnost a jsou na vyšší napětí kvůli HV stringům.
No je to DC rozvaděč, kde ze stringu to vede přes válcové pojistky a svodič přepětí do měniče. Takže celé to je v DC, cca 500V a kolem 12A. Jako použít CYA 6 by bylo dobrý, ale koukal jsem, že někdo dává CY, někdo CYA a pak i solární kabely na to propojení. Tak jsem to chtěl dělat z jednoho typu a pak narazil na takovou prkotinu :D
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Dutinky pro solární kabely

Příspěvek od cipis »

Tak na to bys narazil tak jak tak, u prvního domečku na tom odpínači. Otázka je, jestli se ti chce s tím mordovat dál, na další propoje.
Výhoda těch dutinek se projeví asi u toho svodiče, že dvě šestky nacpeš do dvojité dutinky a nemusíš řešit dva dráty v jednom domečku.
Dutinka bez izolace tady ničemu nevadí, jednak se stejně schová v domečku, a druhak to máš zakrytované.
Takže jestli holé drátečky toho lanka narveš do dutinky, tak z dutinky sundej ten plast a použij to jako dutinku bez izolace.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
TomTomPB
Příspěvky: 18
Registrován: ned led 08, 2023 11:07 am
Reputace: 8
Lokalita: Příbram

Re: Dutinky pro solární kabely

Příspěvek od TomTomPB »

cipis píše:Dutinka bez izolace tady ničemu nevadí, jednak se stejně schová v domečku, a druhak to máš zakrytované.
Takže jestli holé drátečky toho lanka narveš do dutinky, tak z dutinky sundej ten plast a použij to jako dutinku bez izolace.
Tak jsem došel z dílny a vyzkoušel řešení dutinky bez izolace + 1cm smršťovací bužírka na zakrytí spoje a vypadá to super :P Díky za rady, jdu si zase hrát :D
TomTomPB
Příspěvky: 18
Registrován: ned led 08, 2023 11:07 am
Reputace: 8
Lokalita: Příbram

Re: Dutinky pro solární kabely

Příspěvek od TomTomPB »

Skoro hotovo. Teď potřebuji dát dutinky na solární kabel vedoucí od ZAPOJENÝCH panelů na střeše. Takže mi tu čumí z dvou stringů 4 vodiče, zaizolované, označené a teď si nejsem jist, jestli na ně mohu šáhnout abych dal dutinku :?
glottis
Příspěvky: 1915
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Reputace: 179
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Dutinky pro solární kabely

Příspěvek od glottis »

Rika se ... co te nezabije to te posili :)

Ale vazne ... jestli to neni nekde omylem prizemnene tak se ti nic nestane ale i tak bych pockal az bude tma :) Nebo si to rozpojil
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dutinky pro solární kabely

Příspěvek od jahodovák »

To asi záleží na situaci,pokud sáhneš jen na jeden neuzeměný konec,nic se nestane,aby se něco mohlo stát,musí být uzavřen okruh.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Dutinky pro solární kabely

Příspěvek od cipis »

Kolik máš panelů v sérii? Jestli víc jak dva, tak vylez nahoru a rozpoj si to. Ty nemáš ani měřák?

jahodovák: to známe ... ale vzhledem k evidentně mizivé praxi v nacvakávání dutinek bude honit kabely po celém sklepě nebo kde to má ... lenoch se nejdřív ztrhá, zde dostane kopanec. Pokud je tam víc jak dva panely v sérii, rozpojit.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
TomTomPB
Příspěvky: 18
Registrován: ned led 08, 2023 11:07 am
Reputace: 8
Lokalita: Příbram

Re: Dutinky pro solární kabely

Příspěvek od TomTomPB »

cipis píše:Kolik máš panelů v sérii? Jestli víc jak dva, tak vylez nahoru a rozpoj si to. Ty nemáš ani měřák?

jahodovák: to známe ... ale vzhledem k evidentně mizivé praxi v nacvakávání dutinek bude honit kabely po celém sklepě nebo kde to má ... lenoch se nejdřív ztrhá, zde dostane kopanec. Pokud je tam víc jak dva panely v sérii, rozpojit.
Vím, vypadám jako idiot. Ale dutinek jsem pár už udělal a jak jsem psal výše, CYA + dutinka + správné nářadí = žádná věda. Solární kabel byla pro mě novinka. Vše co jsem si kdy dělal bylo AC, takže tam prostě shodím hl. vypínač, proměřím jestli něco neteče a pak na to šahám. Dělal jsem si několik rozvaděčů, walboxy a revizák s nimi neměl problém. Jinak FVE normálně jede - bylo to ale zapojený na přímo. Až teď jsem se dokopal udělat DC rozvaděč s odpínači a svodičem. Jinak mám 1 string 14x300Wp (560V) a 2 string 10x300Wp (400V). Takže půjdu na střechu a budu hledat konektory.
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Dutinky pro solární kabely

Příspěvek od cipis »

Hmm, fakt radši rozpojit, či počkat na noc, ale hlavně oboje opatrně. Máš tam DC napětí, které tě může klidně zabít ...
A pak samozřejmě, cos dělal doposud, změřit, jestli tam něco není, rozsah měřáku samozřejmě přepnout na stejnosměrné volty.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
glottis
Příspěvky: 1915
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Reputace: 179
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Dutinky pro solární kabely

Příspěvek od glottis »

jestli to mas uz zapojene bez dunitek v prvcich, co nemaj primo sroub na vodice, muzes se na dutinky i vykaslat. Ony jsou spis na to, abys dostal vsechny vododice dovnitr a mohl to pripadne udelat bezpecne a opakovatelne :) Vic to pak plati u vetsich prurezu, kdy dostat do svorky vse je peklo. Solarni kabel, aspon co mam ja, tak pak slaneni ma z vodicu docela silnych tak s tim nebyva problem.

Ale pokud to chces mit pekne a top, samozrejem je tam dej. Jiank tim podle me clovek zase tak moc neziska
Soban
Příspěvky: 3354
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Reputace: 164
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Dutinky pro solární kabely

Příspěvek od Soban »

Dutinky musíš mít na slaněným vodiči když svorka má jenom šroub který se kouše do kabelu, kdysi čokoládky měly plíšky a žádné dutinky se nemusely dávat, dnes to nedělají a musíš tam dávat dutinky.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
dusanmsk
Příspěvky: 304
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Reputace: 15

Re: Dutinky pro solární kabely

Příspěvek od dusanmsk »

Pockal by som na tmu a pouzil dielektricke rukavice. A pred tym nez na to pojdes sroubovakom zmeraj napatie multimetrom. To si myslim ze je dostatocny pocet kontrol a ochran, aby si dutinky namontoval v klude a bezpeci.
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Dutinky pro solární kabely

Příspěvek od cipis »

Třeba vyleze ze střešního okna a má to hned poblíž. Anebo také ne.
Jako on se blbě radí nějaký postup, když víme kulové o instalaci. Proto se také zakládají témata v elektrárnách, aby byl větší obraz. Tady jsme najednou od dutinek až po vypnutí stringů a bezpečnosti práce a ochranou před úrazem.
Chápu, že pak někdo může dostat nechtěné rady stylu "máš to blbě, udělej to tak a tak", přitom se dotyčný ptá na jednu věc, ale nic není jedna věc a vždy je to třeba řešit komplexně.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
ladik
Příspěvky: 113
Registrován: stř bře 25, 2015 4:13 pm
Reputace: 3

Re: Dutinky pro solární kabely

Příspěvek od ladik »

Pokud nesezenes spravne dutinky, tak jsou dve varianty:
- pouzit dutinku bez toho kryciho plastu, bezne se prodavaji
- pouzit tu dutinku co mas, zalisovat ji o 180°obracene a po lisovani ucvaknout ten platovy konec
- nebo v nouzi pocinovat (nedelal bych kvuli mozne oxydaci kabelu uvnitr casem)
Osobne mam radeji to s tim plastem kvuli zpevneni konce kabelu a jeho izolace.
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Dutinky pro solární kabely

Příspěvek od cipis »

Nasazovat opačně a ucvakávat je zbytečné, navíc pod tím plastem je rantl dutinky, takže si tím zkrátíš dutinku a bez rantlu se tam blbě cpou ty drátky.
Stačí malé štípačky a cvaknout ten plast ve stejném směru, jak je dutinka, a odtrhnout. Získáš klasickou dutinku bez izolace, s rantlem na správné straně.
Jakékoliv zakracování dutinek sníží jejich výhodu v tom, že pak jdou pěkně zasunout, protože se většinou ten stříhaný konec rozšklebí tlakem čelistí. Většinou to musí pak člověk stisknout lisovacíma kleštěma ještě jednou ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
TomTomPB
Příspěvky: 18
Registrován: ned led 08, 2023 11:07 am
Reputace: 8
Lokalita: Příbram

Re: Dutinky pro solární kabely

Příspěvek od TomTomPB »

cipis píše:Třeba vyleze ze střešního okna a má to hned poblíž. Anebo také ne.
Jako on se blbě radí nějaký postup, když víme kulové o instalaci. Proto se také zakládají témata v elektrárnách, aby byl větší obraz. Tady jsme najednou od dutinek až po vypnutí stringů a bezpečnosti práce a ochranou před úrazem.
Chápu, že pak někdo může dostat nechtěné rady stylu "máš to blbě, udělej to tak a tak", přitom se dotyčný ptá na jednu věc, ale nic není jedna věc a vždy je to třeba řešit komplexně.
Na střechu dávala panely již neexistující firma a právě ona napojila string přímo do měniče. V té době jsem věděl o FVE minimum. Byl jsem si schopný spočítat zisky z jednotlivých polí, navrhnout a poptat velikost podle toho, ale do "drátování" jsem nešťoural. Teď jsem se do toho zabořil trochu více a zjistil, že by bylo vhodné mít DC rozvaděč. Jasně dá se koupit, ale jak říkám, rozvaděče si dělám sám tak vytvořit takovou krabici pro mě není problém. Zvláště když mám vše v Hager krabicích.
Takže kde jsou konektory fakt nevím - to bych musel po střeše hledat. Večer před předělávkou jsem stringy v noci změřil (cca 38V), popsal a přestřihl (kleště 1000V) :) Já si matně pamatuju, že technik lisoval MC4 konektory, strčil do měniče a na střechu už nelezl. Nějak jsem to měl v hlavě, takže jsem to v plánu prací neměl :)
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Dutinky pro solární kabely

Příspěvek od cipis »

Do 120V je to ok, když budeš opatrný. Nech to radši na tu noc. Než teď lítat po střeše a riskovat, že sletíš dolů. Po jednom a jak nacvakneš, tak hned našroubovat, ať ti nikde nic nelítá.
V létě si to pak zdokumentuješ, až bude lepší počasí, co kudy kde vede, kde je napojené a tak.
To bylo bez projektu, revize atd.? Vždyť se s tebou museli domlouvat, kde udělají prostup střechou a na tuně dalších věcí? Nebo jsi k tomu přišel jak slepý k houslím?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek