Kachnanr elektrárna

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Kachnanr elektrárna

Příspěvek od cipis »

Na tohle jsme už kdesi vymysleli přece, že se dá paralelně s baterkou staré olovo. BMSka vypne/někdo zmáčkne červený hříbeček, jistič od panelů spadne, odpadne i jistič k měniči. Zůstane jen staré olovo přes pojistku.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kachnanr
Příspěvky: 37
Registrován: stř črc 29, 2020 4:07 pm
Reputace: 4

Re: Kachnanr elektrárna

Příspěvek od kachnanr »

Tak mi to nedalo a napsal jsem na podporu Epever. Po týdeních oslavách nového roku mi dnes odpověděli.
Číňan mi poslal tohle:

If you only connect solar panel,battery and load on the load port,it will not damaged the controller.(protect function)

But if you connect inverter to the battery directly,inverter will back huge current to the battery terminal,that maybe will damaged controller.

Best Regards
Fred Zhao
EPEVER Support

Překladač říká něco ve smyslu, že když není připojen střídač, tak to mppt přežije. Nechápu to špatně?
V praxi, ale bude střídač připojený vždy.
glottis
Příspěvky: 1915
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Reputace: 179
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Kachnanr elektrárna

Příspěvek od glottis »

chapes to dobre

Bude ale zalezet, jakou BMS budes mit, jestli bude mit mopznost vypnout jeden a druhy smer nezavisle. Pokud ti kvuli prepeti nejakeho clanku vypne nabijeni, vybijeni porad bude fungovat a reglu se pak asi nic nestane.
kachnanr
Příspěvky: 37
Registrován: stř črc 29, 2020 4:07 pm
Reputace: 4

Re: Kachnanr elektrárna

Příspěvek od kachnanr »

Objednal jsem tuhle:
https://www.aliexpress.com/item/4000529 ... 1802v6Z41f

1A 150A BMS

Při mojí smůle to určitě neumí. Jak to poznám?
Diablo1st
Příspěvky: 1565
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Reputace: 103
Bydliště: SR MY

Re: Kachnanr elektrárna

Příspěvek od Diablo1st »

JK vie vypnúť samostatne vybíjanie a nabíjanie, takže v tomto smere môžeš byť kľudný. :)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
kachnanr
Příspěvky: 37
Registrován: stř črc 29, 2020 4:07 pm
Reputace: 4

Re: Kachnanr elektrárna

Příspěvek od kachnanr »

Zdravím všechny.
Po nějaké době jsem dokončil svojí přestavbu na 48V. Vyskytli se další otázky na které bych se chtěl zeptat.

Střechu jsem osadil 6 x 650 Wp.
Open Circuit Voltage 45.58V
Short Circuit Current 18.16A
Maximun Power Voltage 37.61V
Maximum Power Current 17.28A
Module Efficiency 20.92%

3xS 2xP do Mppt Epever Epever 10420AN.

Pořídil měnič Epever IPower Plus 5000 W 48V, Lifepo4 280 Ah.
Jeden okruh na přepínač sítí zapojil jenom na dílnu na zimní provoz.(záloha na kotel, světla, lednička)
Druhý okruh na domovní rozvod, také přepínač sítí. Jedna fáze propojená na tři.
Protože domovní rozvaděč je uprostřed domu a nebyla žádná jiná možnost jak připojit měnič na rozvod, musel jsem pro přívod použít kabel cyky 5 x 2,5.
Původně to byl třífázový přívod na rozvaděč studny, který je v dílně, kde se nachází celá FVE. Vodiče jsem zdvojil.Dva na L,dva na N a PE zůstal jeden.

V dílně mám ještě jeden systém na ohřev TUV. Solární regulátor OPL 9AC 3 kw + 8 x 378 Wp panely s orientací na jihozápad se sklonem cca 10 stupňů.
Ten je napojen do domu na kombinovaný bojler Dražice 200 L. Vytápění je kotlem na dřevo s akumulační nádrží 750 L také v dílně dálkově napojené na dům.

OPL 9AC používám od loňského června.(náhrada ohřevu TUV plynem). Za slunečného dne vyrobí cca 6kw a bojler je nahřátý a kolem 16,00 hod. přestane vyrábět.
Regulátor má ještě jeden výstup, který po odpojení prvního testuje zátěž na druhém a pošle výkon do něj.(zatím nemám zapojen).Když je dva dny zataženo, tak musím pustit plynový kotel.(voda se nenahřeje) To platí mimo topnou sezonu.

V topné sezoně bojler nahřívám kotlem. Když koncem podzimu a začátkem jara něco OPL vyrobí,(cca 2kw)pošle to do bojleru i když se nahřívá stejně kotlem.

Druhý systém, napojený do domovního rozvaděče, už teď v březnu jede odpojený od DS i když není zrovna moc slunečno.Předpokládám, že v létě bude mít už v poledních hodinách přebytky.

Chtěl bych nějak oba systémy spojit, aby v zatažených dnech si pomáhali s bojlerem a ve slunných odpoledne s domovním rozvodem.
Napadlo mě, že by oba posílaly přebytky do akumulační nádrže na topení a potom v zatažených dnech se bojler nahřál z ní.( finančně asi nejméně nákladné)
Druhá varianta je nahradit OPL jiným měničem s mppt a čistou sinus, připojit na baterii. Spojit oba měniče, nahřát ráno bojler, potom dobít baterii a kdyby něco zbylo, poslat to
do akumulační nádrže.

Co by jste mi poradili? Největší zádrhel bude asi ten přívod do domu cyky 5 X 2,5.Bojler má svůj cyky 3 x 2,5.
PetrDubi
Příspěvky: 1327
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Reputace: 208
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kachnanr elektrárna

Příspěvek od PetrDubi »

Já bych řekl, že ten kabel by těch 5 kW se zdvojenýma vodičema měl bez obav zvládnout, akorát ten zelenožlutej o polovičním průřezu jako ochrana nebude zrovna košér (a podle normy už vůbec ne) - měl by mít minimálně stejný průřez jako L a N.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
kachnanr
Příspěvky: 37
Registrován: stř črc 29, 2020 4:07 pm
Reputace: 4

Re: Kachnanr elektrárna

Příspěvek od kachnanr »

Zemnění od domu je v základech protažené až ke studni, vedle dílny. Tam mám napojený PE z dílny. Vzdálenost cca 5m.
V domě je také napojený na pásovinu v základech. Tak jsem myslel, že by to mohlo být ok. Jde mi spíš o připojení dalšího měniče 5Kw místo toho OPL.
kachnanr
Příspěvky: 37
Registrován: stř črc 29, 2020 4:07 pm
Reputace: 4

Re: Kachnanr elektrárna

Příspěvek od kachnanr »

Nikdo neporadí, jak oba systémy propojit?
kachnanr
Příspěvky: 37
Registrován: stř črc 29, 2020 4:07 pm
Reputace: 4

Re: Kachnanr elektrárna

Příspěvek od kachnanr »

kachnanr píše:V dílně mám ještě jeden systém na ohřev TUV. Solární regulátor OPL 9AC 3 kw + 8 x 378 Wp panely s orientací na jihozápad se sklonem cca 10 stupňů.
Ten je napojen do domu na kombinovaný bojler Dražice 200 L. Vytápění je kotlem na dřevo s akumulační nádrží 750 L také v dílně dálkově napojené na dům.

OPL 9AC používám od loňského června.(náhrada ohřevu TUV plynem). Za slunečného dne vyrobí cca 6kw a bojler je nahřátý a kolem 16,00 hod. přestane vyrábět.
Regulátor má ještě jeden výstup, který po odpojení prvního testuje zátěž na druhém a pošle výkon do něj.(zatím nemám zapojen).Když je dva dny zataženo, tak musím pustit plynový kotel.(voda se nenahřeje) To platí mimo topnou sezonu.

V topné sezoně bojler nahřívám kotlem. Když koncem podzimu a začátkem jara něco OPL vyrobí,(cca 2kw)pošle to do bojleru i když se nahřívá stejně kotlem.

Druhý systém, napojený do domovního rozvaděče, už teď v březnu jede odpojený od DS i když není zrovna moc slunečno.Předpokládám, že v létě bude mít už v poledních hodinách přebytky.

Chtěl bych nějak oba systémy spojit, aby v zatažených dnech si pomáhali s bojlerem a ve slunných odpoledne s domovním rozvodem.
Napadlo mě, že by oba posílaly přebytky do akumulační nádrže na topení a potom v zatažených dnech se bojler nahřál z ní.( finančně asi nejméně nákladné)
Druhá varianta je nahradit OPL jiným měničem s mppt a čistou sinus, připojit na baterii. Spojit oba měniče, nahřát ráno bojler, potom dobít baterii a kdyby něco zbylo, poslat to
do akumulační nádrže.
Nikdo nereagoval tak si zkusím odpovědět sám.


Přemýšlím o dvou variantách.
Chtěl bych obě pole panelů propojit, aby společně dobíjely aku.nádrž a bojler. Bojler 3Kw aku 2KW topné těleso. Bojler by měl mít prioritu, ale zatím nevím jak to nastavit.
První varianta: 8 x 378 Wp panely s orientací na jihozápad rozdělím na dva stringi po 4 panelech a koupím ještě jeden Mppt Epever Epever 10420AN, na který by šlo případně ještě
pověsit nějaké panely na jihovýchod.(až postavím tu střechu).
Místo OPL 9AC 3 kw pořídím ještě jedem měnič Epever IPower Plus 5000 W 48V,jenom na bojler a nahřívání akumulační nádrže s přebytků.
Nechce se mi používat jeden měnič na hraně výkonu a nikde jsem nenašel,že by měniče podporovali paralelní zapojení.
Počítám s cenou cca 26000kč, v topné sezoně se měnič vypne a mppt bude pomáhat s baterkou i v zimních měsících.(doteď leželi panely v zimně ladem).

Druhá varianta:
Pořídím 7Kw nebo 11Kw Axperta se dvěma mppt vstupy. Zapojím do něj 4Kwp a 3Kwp pole.(pokud to vůbec jde? 270V a 340V).
Celí dům a bojler z aku budou na jednom měniči. Nevím jestli má nějaké relé,jako mppt od Epever, kterým by šlo zapínat vytěžování jenom po nahřátí
bojleru a nabití aku.Jinak bych musel nějaké přidat do systému.
Nikdy jsem ho v provozu neviděl, ale mám hrůzu z ventilátorů. Představa že mi to bude v dílně skoro celý den běžet na plný koule se mi moc nezamlouvá.
Mppt od Epever je pasivně chlazené a měnič si občas zafuní a pak se vypne.Když je v dílně chladno tak někdy je ticho i při 2Kw výkonu.
Cena přes 40000kč. Nedal by se pořídit už nějaký pasivně chlazený měnič?

Při zátěži 3Kw bude asi řvát i ten měnič od Epeveru ,tak nevím jak se rozhodnout. Na tom OPL 9AC je dobré že je pasivně chlazený, ale nedá se s ničím kombinovat.
Počítal jsem že těch 7Kwp by ten bojler nahřálo za poloviční čas než OPL.I při horším slunečním svitu by to bojler nahřálo lépe.

Závěrem: nejlepší by byla asi třetí varianta. Mppt Epever a nějaký měnič z 48V s modifikovanou sinus s pasivním chlazením na bojler a aku.
Nic takového jsem nenašel a ani nevím jestli by byla cena výrazně nižší než u čisté sinus.
Pokud někdo zná nějaké výhody a nevýhody na všech variantách, byl bych rád za váš názor.
Díky.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek