PowMr 60A z Aliexpresu - Varování

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

PowMr 60A z Aliexpresu - Varování

Příspěvek od solárník »

Ahoj

pro případné kupce - upozornění aby se někdo "nespálil" - teď jsou na Aliexpresu velmi levně 60A MPPT regulátory od firmy PowMr (v podstatě si je dvě čínské firmy kopírují mezi sebou). Podle recenzí mnoha lidem záhadně ale po koupi nefungují, taky jsem jeden zkoumal:

link
https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... 4123097926

2500,- za 60A MPPT s vysokou účinností je docela super cena

Problém je v tom, že to nemá nikde v manuálu napsáno, že NESMÍTE MÍT U SOLÁRNÍHO POLE S BATERIÍ ANI SPOLEČNÝ PLUS ANI MÍNUS! Regulátor sice má interně společný mínus pole s baterií, ale na vstupu mínusu pole má proudový senzor, tedy při společném mínusu to pouze dokola provádí MPPT smyčku, ale reportuje to výkon pole i proud do baterie nulový a nikdy se to nerozjede. Při společném plusu to samozřejmě nefunguje vůbec, v podstatě je to pak jen jako propojka pole rovnou do baterie.

Já třeba osobně mám jak minus baterie tak minus panelů zemněn, tedy pro mne nepoužitelná věc.
fatter
Příspěvky: 233
Registrován: čtv led 18, 2018 12:11 pm
Lokalita: Bratislava

Re: PowMr 60A z Aliexpresu - Varování

Příspěvek od fatter »

Tiez mam tento regler, a potreboval by som poradit, ako odmerat, ci su nabijacie napatia,hlavne boost, take ako chcem ( kvoli presnosti, a uz aj kvoli tomu, ze displej a realne namerane hodnoty sa zjavne rozchadzaju). Len neviem ako to odmerat
30xGS55 (1600W)JV a 30xGS55 (1600W)JZ, 6x320W PERC JZ, Axpert 48V 5kW 800Ah gel. olovo, menič 2500W, MPPT 48V40A 300Ah AGM olovo,BMS Victron BMV700,702
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: PowMr 60A z Aliexpresu - Varování

Příspěvek od solárník »

Já jsem to nakonec rozchodil, oddělili jsem země, ale má to nějaké nevýhody. Když se mačká druhé tlačítko, objeví se hodnota C 13.0V, to je kalibrace - změříš baterii přesným měřákem a nastavíš na regulátoru stejné napětí do této hodnoty, nejlpe v noci, kdy regulátor nedává žádný proud, aby to bylo přesné.

Pak se mi stalo, že regulátor stále přepíná do absorpce (na displeji číslo 7). Je to zřejmě tím, že nemá senzor napětí přímo na baterii ale odměřuje to z výstupních svorek, kde je vyšší. To se nedalo dost dobře obejít, jedině to rozebrat a zkusit vytáhnout měřící vývod napětí a připnout ho přímo na baterii, jako to má třeba Tristar. To jsem zatím nezkoušel. Obešel jsem to tím, že jsem tam nastavil i na LiFePO4 baterii nabíjecí napětí 15V, teď už to do absorpce nepřepíná, ale v létě to budu muset hlídat, i když je pravda, že to nemá takový proud, aby to připojenou 1200 Ah aku přebilo vzhledem ke stálé spotřebě.

A poslední věc je, že správně psali ve fórech, že to maxima 60A dosahuje málokdy, To je způsobeno poměrně malým pasivním chladičem, který se při vyšších proudech přehřívá a regulátor začne ubírat proud. Vyřešil jsem to 12cm větrákem, který se zapíná při proudech vyšších než 30A. Pak to jde spolehlivě až do 60A a drží to tam výkon.

Nakonec poznámka - mám panely s Ump 45V, je vidět, že to nemá moc dobré zjišťování Ump. Většinou je tam jen 35V, někdy 38V, ale 45 jsem tam zatím snad neviděl. Zřejmě to optimalizují na běžné panely s Ump nižším. Ale za ty prachy to celkově odpovídá ceně. 60A to dává, takže Číňani nelhali.
fatter
Příspěvky: 233
Registrován: čtv led 18, 2018 12:11 pm
Lokalita: Bratislava

Re: PowMr 60A z Aliexpresu - Varování

Příspěvek od fatter »

Ten ventilator ktory je v nom to nestiha uchladit?
30xGS55 (1600W)JV a 30xGS55 (1600W)JZ, 6x320W PERC JZ, Axpert 48V 5kW 800Ah gel. olovo, menič 2500W, MPPT 48V40A 300Ah AGM olovo,BMS Victron BMV700,702
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: PowMr 60A z Aliexpresu - Varování

Příspěvek od rottenkiwi »

Jak moze stihat, ked tam je pri 60 A a 54 V OUT a ucinnosti okolo 94 - 95 %, takmer 180 W straty.

A vydrzia tie suciastky taku teplotu 10 rokov. Ci budeme regulator kupovat kazde 3 roky novy?
Ked vyrobca setri na kondoch, diodach, FET-och, chladici, ked to je zle naprogramovane,
ma ta vec nejaky zmysel v FVE, okrem toho, ze sudruh na Vychode zarobil a protihodnota ziadna ?

Namiesto toho, aby vznikla firma u nas, ktora bude robit veci poctivo, tak si tu 90 % ludi
kupuje poddimenzovane veci z Vychodu od ktorych ocakava 99 % vykon pocas 10 r.

A potom len nariekame, ze toto mi nejde, FW nedobry, zla efficiencia, horuce je to, huci to .....
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: PowMr 60A z Aliexpresu - Varování

Příspěvek od LIX »

Solárnik skúšal si takto testovať aj powmr 60A s ventilátorom? Obávam sa že to bude asi to isté, ale v podstate mi je to úplne jedno, za tú cenu. Túto novšiu verziu som si kúpil 20A a mám dve verzie 60A s ventilátorom. Zatiaľ som použil iba jeden ten 60A a funguje veľmi dobre, aj keď rád klame o svojom výkone. :lol:

rottenkiwi

Vidím však veľký rozdiel či dám za dobrý regulátor 60A Epsolar 360€ alebo mám za to 3 ks powmr 60A, ktoré síce nie sú dopilované na 100% ale myslím že tak skoro neodídu, keď že sú chladené ventilátorom. Jasné že EP solar má lepšiu účinnosť a ešte lepšiu má victron ale to sme zasa inde za 560€.
Inak je to asi odomňa sprosté, ale viac sa mi oplatí každé dva roky kúpiť jeden PowMr, ako jeden victron mppt za 10 rokov. :mrgreen: Hold jednu sezónu už zvládol s 2 280Wp.

Som ochotný zaplatiť si za Victron menič, ale za regulátor určite nie...
Každopádne som rád, že sa tu otvorila aj diskusia s týmito bezkonkurenčne najlacnejším MPPTčkami a určite tvoj poznatok pomôže veľa ľuďom, aby zistili že je pre nich nevhodný daný regulátor.

Napríklad na ten bez ventilátora by som sa bál pripojiť aj 1500Wp :lol:
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: PowMr 60A z Aliexpresu - Varování

Příspěvek od solárník »

Když se podíváte na link výš, tahle verze nemá ventilátor, je to plastová krabice a vzadu má černý pasivní radiátor.

p.s. mám na to připojené 2kW pole :D

Tu plechovou verzi s větrákem by bylo zajímavé vyzkoušet, ale nemám ji. Ale podle Američanů je to vevnitř zcela to samé. Jen to nemá větrák.

p.s. všechny PowMr jsou kopiemi MakeSkyBlue
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: PowMr 60A z Aliexpresu - Varování

Příspěvek od solárník »

Takže - odchrana proti nadproudu v tom nefunguje i přesto, že to výrobce inzeruje. Jednou najednou čidla hlásila 0W výstup a když jsem k tomu přišel, tak to hořelo :D. Z logů jsem zjistil, že to pustilo 75A na výstup a pak přehořel vstupní měřící odpor vstupního proudu a celé to chytlo. Navíc MPPT funguje dost pochybně, celkově nastavuje napětí dost pod Ump. 60A verze navíc se nevrací z absorpce a nejde to nijak opravit - chyba ve firmware, které okopírovali od MakeSkyBlue. Takže celkově - NEKUPOVAT!

Za mne - asi nejlepší solární regulátory pro malé napětí do 100V jsou na našem trhu Lumiaxy. 40A jde hacknout na 60A a jede naprosto bez problémů a má daleko lepší MPPT.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: PowMr 60A z Aliexpresu - Varování

Příspěvek od cipis »

Můžeš se prosím k tomu hacku 40->60 víc rozepsat? Třeba i v novém vlákně?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: PowMr 60A z Aliexpresu - Varování

Příspěvek od solárník »

cipis píše:Můžeš se prosím k tomu hacku 40->60 víc rozepsat? Třeba i v novém vlákně?
Ale jo, rozebereš, odmontuješ opatrně příchytky na chladič a otočíš desku spojů. Koupíš výkonové rezistory "R004", tedy 0,004 Ohmu SMD provedení, vhodnou velikost uvidíš na tom spoji (viz červené obdélníčky). Na fotografii jsou červeně označena dvě místa, kam rezistory přijdou. POŘÁDNĚ PŘIPÁJET, přes každý poteče 10A. Na okrajích nesmí zůstat boule cínu, aby se na rezistory chladící podložka dobře přitiskla. Smontovat dohromady, ideálně gumové chladící podložky mosfetů podmazat na obou stranách teplovodivou pastou pro lepší přestup tepla. Mosfety to vydrží, jsou asi 5x předimenzované. Stejně výkon většinou zadrží tepelná ochrana, pro využití max výkonu je tedy nutné přidat za chladič větráček 12cm, třeba spínaný teplotou 40°C.

Nutno samozřejmě podotknout, že interface regulátoru pak neukazuje správně výstupní proud, pro správnou hodnotu je třeba ho násobit 1,5 krát.
lumiax60.png
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: PowMr 60A z Aliexpresu - Varování

Příspěvek od cipis »

A jo, takže se vlastně zmenší velikost shuntu, no a logicky to pak ukazuje jiné hodnoty, myslí si, že tam teče menší proud. Tedy i případná výměna toho výkonového mezi červenými obdélníčky je také řešení, jak to odrbat :)
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: PowMr 60A z Aliexpresu - Varování

Příspěvek od solárník »

cipis píše:A jo, takže se vlastně zmenší velikost shuntu, no a logicky to pak ukazuje jiné hodnoty, myslí si, že tam teče menší proud. Tedy i případná výměna toho výkonového mezi červenými obdélníčky je také řešení, jak to odrbat :)
Tam je nejdůležitější chlazení toho shuntu, Je tam teplovodivá kostka, která na to při smontování doléhá a chladí ho. Výměnu shuntu nedoporučuju právě z těchto důvodů, jedině bys sehnal naprosto rozměrově stejný, aby se dobře chladil. Přidání paralelních je lepší cesta, zvětší se plocha pro chlazení.
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: PowMr 60A z Aliexpresu - Varování

Příspěvek od Kostěj »

solárník píše:Koupíš výkonové rezistory "R004", tedy 0,004 Ohmu SMD provedení...
Dobrý hack! Jen bych tam naletoval jednu 168 mm dlouhou smyčku klasického drátu Cu 1.5mm2 (dle Elektrotechnické online kalkulačky na danyk.cz má odpor právě 0.002 ohm). Určitě na tom bude s chlazením lépe, těch 20A pro 1.5mm je pro mne hranice. Tedy jestli by se tam tlouštkou vešel.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: PowMr 60A z Aliexpresu - Varování

Příspěvek od solárník »

Kostěj píše:
solárník píše:Koupíš výkonové rezistory "R004", tedy 0,004 Ohmu SMD provedení...
Dobrý hack! Jen bych tam naletoval jednu 168 mm dlouhou smyčku klasického drátu Cu 1.5mm2 (dle Elektrotechnické online kalkulačky na danyk.cz má odpor právě 0.002 ohm). Určitě na tom bude s chlazením lépe, těch 20A pro 1.5mm je pro mne hranice. Tedy jestli by se tam tlouštkou vešel.
Viz výš - je tam chladící lepkavá gumokostka, která se po smontování přicucne na rezistory, chladí to dobře, věř mi. Na motanici tam není místo :)

Bohužel má celkově tenhle regl pro navrhovaný výkon malý chladič (srovnej s Tristarem), tedy úplně nejlepší by bylo to celé překopat a dát masivní chladič na mosfety. Takhle jde hacknout většina střídačů, GTI a podobných. Jen si člověk musí zjistit meze mosfetů, aby to neodešlo k pánu :) Mám takhle hacknutý Tristar na 90A už 5 let.

p.s. možná, že je to stejně zapojené jako EPEVER, tenhle Lumiax na fotografii je 40A kousek MT4010, prodávají ho cca za 3900,- i u nás. Proti ceně Tristaru je to bomba.
Uživatelský avatar
gurney
Příspěvky: 1
Registrován: úte črc 18, 2023 6:15 pm
Lokalita: Vysočina
Systémové napětí: 12V
Výkon panelů [Wp]: 1000
Kapacita baterie [kWh]: 360Ah

Re: PowMr 60A z Aliexpresu - Varování

Příspěvek od gurney »

solárník píše: 60A verze navíc se nevrací z absorpce a nejde to nijak opravit - chyba ve firmware, které okopírovali od MakeSkyBlue. Takže celkově - NEKUPOVAT!
Ahoj já tu 60A verzi mám a poté co přejde do floating mode už se do mppt nevrátí . Pomůže jen odpojit FV pole a znovu připojit. :(

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek