FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Příspěvek od PavelR »

OK k měničům na 96V nemám co. neznám takový.

Jen k těm ztrátám. Neber to jako obhajobu 48v nechceš tak nechceš ok. Jen můj pohled na věc že to ze strátama není tak špatný zase.

úbytky napětí, ztráty na vedení nazvěmě to jakkoliv se řeší na jakékoliv napěťové hladině NN VN i VVN
Jsou nějaké standardy na které se kabeláž projektuje - děláme i v energetice viděl jsem už ledasco.
Hodně často se záměrně používají kabely které umožňují vysokou teplotu jádra (NSGAFOU atp) a ztráty jsou vysoké.
Porovnej tabulkovou zatížitelnost vodiče CYA a 1žilového kabelu NSGAFOU. Měď je stále stejná.
Když měděnou pásovinu natřeš má větší proudovou zatížitelnost než nenatřená. Schválně proč? Naprostej standard.

Návrh kabeláže na nišší ztráty není žádná omluva ale věcí zadání-požadavku. Na velkých FVE které spravujeme je NN (400V) kabeláž záměrně projektovaná na ztráty pod 1%. Takové bylo zadání investora.

Co se týče ztrát co pozoruji doma. zadrátováno CYA 35 vše na krátko. při 100A je to cca 5,5W na metr. Při těch délkách to ani moc nestálo z pohledu celku a tyto watíky naprosto neřeším. Hlavně to tam teče krátkodobě.
Kdybych byl na 96V a použil bych 16mm CYA tak při 50A je to 3W na metr.
CYA 35 je cca 100kčm. Pásoviny z hliníku jsou za hubičku.
Zajímavější věc k řešení je spíš volnobežná spotřeba FVE jako celku. Protože ta je tam 24/7. Velký proudy tečou jen část dne.
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Příspěvek od Kostěj »

mimi píše:Zjednoduším dotaz tedy na otázku: Nabije mi osm panelů cca 51V (bez zatížení) baterii 192V pomocí MPPT nabíječe? A to i ve špatných světelných podmínkách?
Ano, mám vyzkoušeno, že 8 panelů s pěti centimetry sněhu dobíjelo baterky. A to ani nebylo jasno, ale lehce zamračeno.
Hloupá otázka, nepoužitelná odpověď (i když je pravdivá).
Soban
Příspěvky: 3488
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Příspěvek od Soban »

Panebože jak my máme vědět zda ti tvé panely nabíjí tvoji baterku?

Zadej si to sem https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/

Zadáš počet panelů a jak je máš umístěné a dostaneš jaký výkon z nich dostaneš a budeš vědět hned zda ti baterku nabijí.

Jinak tady kecáš hovadiny, mám 24V systém a kabely pouze 25mm2 k baterkám a ty lifepo4 mám na poličce dost daleko, 5m tam a spět a úbytek na kabelu mě netrápí, daleko větší je na panelech 50m s napětím 170V a proudem 13A na 6mm2 kabelu!

PS. Dnes jsem z 2kWp dostal 1.52kWh (dnes svítilo) před 5 dny pouze 110Wh !!!!!!
Takže dobije 1.52kWh 11kWh baterku když bude prázdná? No asi za jeden den ne, možná za týden a to musí být v zimě pěkně.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
kyocera
Příspěvky: 1232
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
pro mimi. Samozřejmě, že čím je systémové napětí vyšší, jsou menší ztráty v kabeláži a nakonec i v měničích . A i v průmyslu vyšší výkony měničů mají systémové napětí aku vyšší jako 192V .
I když máte přehled co se v Asii vyrábí, tak mně osobně se měniče
z Asie nelíbí a už vůbec se mně nelíbí krabice z Asie typu vše v jednom. Pokud by jste prošel forum, našel by jste hodně
příspěvků, jak mnozí byli krabicemi typu vše v jednom hodně zklamáni. To máte tak, něco musí vydělat čínský výrobce, pak další překupníci a vše se šidí na součástkách a je to poddimenzované a ještě český zákazník chce vše moc lacino
a ještě se domnívá, že kupuje kvalitu za málo peněz. Jedině vzduch je zadarmo a tak se vše potom mohutně ofukuje co je výkonově elektricky poddimenzováno a hodně hřeje aby to vydrželo alespoň záruční dobu. Pokud chcete něco extra , jedině správná cesta je vše si sám vyrobit na míru přesně tak jak potřebujete. Nespolehejte na žádnou firmu. Montážní firmy tohle nedělají .Protože znáte svoje požadavky, tak je dobré na začátku si vše sepsat, rozvrhnout řešení měniče i solárního regulátoru do jednotlivých modulů, určit parametry jednotlivých modulů , jak spolu budou komunikovat a jak správně připomínáte, doplníte ochrany, třeba HIS . Také budete mít nějaký modul chytré řízení, který bude přesně dělat vše aby splnil beze zbytku Vaše nároky a požadavky. Až si vše dobře popíšete, tak potom jednotlivé moduly postupně vyrobíte. Polovodiče koupit kvalitní od zavedených výrobců z USA a další součástky z Japonska. Nebude to jednoduché a ani rychlé, je to dlouhá cesta. Také mám v plánu vyzkoušet systémové napětí vyšší - 360V.Systémové napětí 48V jsem vyzkoušel . Protože můj ostrovní měnič na 48V v zimě měl vlastní spotřebu jen 6W, tak i v zimě v nejhorší dny se aku stále opakovaně nabijel z FV 3dny a pak aku vydržely necelý den provozu. Moje aku se nikdy nenabijely z DS. Pokud Vám dnes nějaká firma realizuje větší FV, tak se musí aku dobijet ze sítě , protože měniče
v takových instalacích trpí energetickým obžérstvím a mají tak velkou vlastní spotřebu, že je to nutné takto pak z DS udržovat aku.
Jedna informace pro Vás k zamyšlení. 90% ceny na faktuře od Vašeho distributora dělají spotřebiče do 1kW.
Ze statistického hlediska platí toto až pro 95% českých domácností. Pokud tuto informaci vstřebáte a přijmete, je dobré
si najít důvod, proč potřebujete aku 30kWh a měnič 10 až 30kWh. Ale může to být koníček, což dělá velká většina
lidí tady na foru. Možná , než se pustíte do velkých napětí a do velkých výkonů, bylo by dobré udělat si malou hračku na 48V, kde se hodně naučíte a ušetříte stovky dotazů. Pak takovou malou instalaci na 48V si dáte na chatu nebo do karavanu.
No a pokud nejste příznivec vlastního kvalitního řešení s výrobou měniče o velkém výkonu a dalších vlastních modulů a chcete mermomocí nějakou čínskou krabici 3 fáze, tak existují ostrovní 3f měniče s nahraným MPPT a DC vstupem a 3 fáz. výstupem. Před nějakým rokem jsem dával i odkazy ale už to zde ani nenajdu . Vysokonapětový aku s BMS si asi budete chtít levně a kvalitně vyrobit protože většina čínských škatulí má svoje omezení aby prosazovali svoje měniče
a svoje aku. Tak jako i tak nějaké moduly k takové škatuli z číny si vyrobit budete muset sám.
Pravděpodobně Vás moje odpověd neuspokojila, ale všiml jsem si, že noví tazatelé mají malou trpělivost a požadují rychle všechny informace a řešení na míru a a přitom jejich speciální požadavky by mnohdy vyjasnil profesionální
konzultant se sazbou 1 až 2tis.Kč /hod. Protože tady lidi na foru dělají jen obyčejný věci ze snadno dostupných FV komponet a ty jsou bohužel v převaze na 48V.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Diablo1st
Příspěvky: 1626
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Příspěvek od Diablo1st »

mimi píše: Můj dotaz zněl jinak, ale to už je asi nyní jiná. Zjednoduším dotaz tedy na otázku:
Nabije mi osm panelů cca 51V (bez zatížení) baterii 192V pomocí MPPT nabíječe?
A to i ve špatných světelných podmínkách?
Máte taký mppt, ktorý má vstup do cca. 500V a na výstupe dáva tých 192V? Píšete, že chcete samostatný regulátor a s takýmito parametrami som samostatný regl ešte nevidel, ale ak máte dajte link.
mimi píše: Napsal jsem „osm panelů (x3 sestavy).“
Tak pro podrobné vysvětlení: 8 panelů krát tři sestavy = 24 panelů.
Nebo 8 x 3 = 24.
Môžete mi prosím vysvetliť, čo má znamenať tie "tři sestavy"? To akože 3 stringy? Lebo píšte, že na dome máte miesto len pre 8 panelov. :shock:
mimi píše: Každý, kdo zná základy elektroniky zná, že úbytek napětí při nízké hladině napětí hraje velkou roli. Tvrzení, že to jiní tak montují a v drtivé většině v amatérských podmínkách to zmáknou neznamená, že to dělají všichni dobře. Pokud jim to vyhovuje, já jim to neberu a ani se v mém dotazu nezmiňuji o nesprávnosti konstrukce. A omlouvat to, že použiji silnější kabely, je snad legrace. A jinak ceny mědi jsou dnes docela vysoké. Pokud to již někdo nechce pochopit logicky.
No tuto záleží dosť od prenášaného výkonu, napäťová úroveň je až druhoradá. ;)
Ak sa bavíme o 48V systéme tak najväčšie prúdy tečú medzi mppt, batériou a meničom, čo je zvyčajne do 5m, takže tuto sa baviť o nejakom náraste ceny za káble pri celkovej cene FVE je troška mimo.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
mimi
Příspěvky: 13
Registrován: pát říj 14, 2022 11:04 am

Re: FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Příspěvek od mimi »

Zdravím,
Odpověď na příspěvek od „kyocera“. Děkuji, však jsem psal, že nejsou invertory typu „Vše v jednom“ dobře vyrobeny. A netrvám na nich a také píši, že hledám „invertor“. A znova opakuji ostatním, nikomu jeho 48V systém nehaním. Jen osobně vidím, že napěťová hladina 96V by byla vhodnější. Nebudeme se přít a rozvíjet debatu na téma – a v čem, a proč, atd… O elektroniku se zajímám přes padesát let. Výrobu a realizaci všelijakých komponentů, zesilovačů, měřících přístrojů a dalších elektronických dílů jsem realizoval i s vlastními návrhy. Nyní jsem dostavěl dům. Světelné rozvody jsem realizoval přímo na 12V, 24V (pro Led) a další elektronika je instalována, mám tady i svůj prostor. Zatím je to skladiště všeho možného a nářadí.
.
Dotaz na invertor jsem vznesl s představou, že se ozve někdo, kdo se snad již o vyšší napěťovou hladinu také pokoušel. V žádném případě nežádám o rozebírání výhod a nevýhod 48V hladiny, ale jen o konzultaci na téma invertor. Proč tady někteří rozebírají panely a nedostatečnou kapacitu baterií, když jsem o to nikoho nežádal. Píši, že nabíjení řeším externě. Nepotřebuji invertor, který má stup pro solární panely, nepotřebuji interní nabíječ a dost možná nepotřebuji ani AC vstup. Jen tři fáze pro roztočení elektromotoru. Nebudu zde ani řešit obludnost slučování fází do jedné. Příspěvky na tohle téma ani nevpisujte. Rozvaděč každé stavby byl navržen a byla na nej a elektroinstalaci vyhotovena revizní zpráva. Nikdo nemá oprávnění takto hrubě zasahovat do rozvodů. A to i když je to můj dům a nikdo to neuvidí. Tady platí to přísloví o čecháčcích, jak zde někdo správně podotkl.
.
Tak že, hledám invertor pokud možno bez všech hovadinek na napětí 96V nebo 192V. Jak píši, může to být i Online UPS s dvojí konverzí nebo Power invertor. Nemá smysl rozebírat, proč trvám na třech fázích. Výkon 30kW nebo 24kW (3x 10kW, 3x 8kW). Také jsem se zmínil o sériové a paralelní řazení invertorů. Tady jsme na napěťové hladině 48V neboť na 96V jsem nic nenalezl. Lze sestavu 30kW řešit 2x5kW na fázi. To je šest invertorů a jak jsem již uvedl, tady mám obavy z vlastní spotřeby invertorů. Ale ani u nich bych nevyužíval vstupy pro panely, nabíječku a ani AC vstup.
.
Jak bylo v jedné odpovědi napsáno – to bude trvat dlouho. Ano bude. Však jsem na začátku a teprve sháním jednotlivé komponenty. Baterie však nebudu sestavovat, jak tady v příspěvku padlo. Ty koupím hotové, mám celkem slušnou cenu. Protože celá realizace bude trvat dlouho, nechci ztrácet čas sestavováním baterií. Také dům ještě spotřebuje nějaký čas.
.
A dodatečný dotaz ohledně panelů a nabíjení baterií na 192V, byl vznesen na základě rozvinuté debaty. A odpověď charakteru, jak máme vědět, jaké máš panely, spočítej si to sám. Napsal jsem, že budou 540W/51V nebo podobné. Však tady vůbec nešlo o to, jaké mám panely. Nemám žádné. Ale jen o názor na nabíjení baterií vyšší napěťové hladiny 192V. Kolik asi musí být panelů v sérii. Nikoliv podle výpočtu, ale podle vlastní zkušenosti, pokud to chce někdo sdělit. Neboť výpočet a realita jsou mnohdy odlišné.
.
Hmm..
že jsem se ptal.
rikolami
Příspěvky: 157
Registrován: úte črc 19, 2022 7:21 am
Lokalita: Přerovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7000
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Příspěvek od rikolami »

Mimi
Hodně arogantní způsob komunikace i přes vaše dlouholeté zkušenosti s elektronikou . . .
Chtělo by to trochu respektu k ostatním.
JV+V 7xJASolar 455Wp Must 48V 5200W pro J 7x JA Solar 545Wp Must 48V 5200W pro
baterie 40kw
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Příspěvek od PavelR »

toto mi připomíná jednoho mého kolegu.
ongrid mu visí na zdi roky nezapojen, panely ve sklepě uskladněny.... pořád řeší nějaké řekněmě "problémy" ..vymýšlí proč to nejde a pak zase jak to proč to nejde udělat aby to šlo a tak stále dokola a nevyrobil zatím ani Wh. :D
Místo toho aby něřesil hovadiny napral panely na střechu zapojil a šetřil. Už máme i vypsané sázky kdy že to oživí. :D

Teď vážně.
Přeji ať se dílo podaří. Takové řešení jsem proste ješte neviděl rád se podívám na něco nového jestli to zveřejníš.
Co to máš za typ baterií vybraný? co jde zapojovat i sériově. řeším jednu naberii pro huawei a přemýslím jestli by nešlo něco poskládat z hotových kostek na cca 400V

A hele stačí troška googlu
mppt na 92-384V dle typu
https://energetechsolar.com/solar-charg ... -216v-384v
a invertor na tuto hladinu
https://energetechsolar.com/10kw-sdp-off-grid-inverter
rva
Příspěvky: 3549
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Příspěvek od rva »

Jé, to jsou pěkné vysokonapěťové komponenty. Už se těším, jak nás někdo seznámí se zkušenostmi z provozu.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
glottis
Příspěvky: 2087
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Příspěvek od glottis »

cipis
Příspěvky: 4390
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Příspěvek od cipis »

Pomalu bude cas, udelat i vlakno Nekrology, nebo neco na ten zpusob ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Příspěvek od fugas »

Tak jsem to přečetl a trochu se za fórum stydím. To se tu opravdu nenajde žádný machr přes invertory, který by tazateli mohl říct že to elektrické křeslo má bez chyby, když je evidentní že má vše perfektně nastudováno?
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
jahodovák
Příspěvky: 1934
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Příspěvek od jahodovák »

myslím,že pokud by to tak někdo měl,klidně by i poradil,ale protože já ani nikdo odtud to asi nemá,těžko bude radit kde to sehnat a zkušenosti teprve ne,žádný je totiž s tímhle nemá,pokud ale tazatel to zprovozní,klidně to sem může dát,rádi se poučíme,hezký podvečr..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
rikolami
Příspěvky: 157
Registrován: úte črc 19, 2022 7:21 am
Lokalita: Přerovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7000
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Příspěvek od rikolami »

Nelíbí se mi ten způsob vyjadřování, všechno vím,jsem lepší než vy, ale potřebuji poradit . . .
JV+V 7xJASolar 455Wp Must 48V 5200W pro J 7x JA Solar 545Wp Must 48V 5200W pro
baterie 40kw
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Příspěvek od Kostěj »

mimi píše: ...obludnost slučování fází do jedné. Nikdo nemá oprávnění takto hrubě zasahovat do rozvodů. A to i když je to můj dům...
Tohle ukazuje, jak daleko je Vaše smýšlení od průměrného smýšlení členů tohoto fóra. Na elektrika.cz Vás za to pochválí, tady jsme prostě "jiní".
Sedněte si k PC, pusťte google a zkuste si poskládat komponenty: Panely 8x500W (krát tři?), baterie 192V, třífázový střídač. Až se Vám to bude líbit, hoďte sem podrobnou sestavu i s parametry. Určitě se najde někdo, kdo to zhodnotí. Třeba se to bude líbit.
Antrac1t
Příspěvky: 231
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Příspěvek od Antrac1t »

holt tady uz jen pokecat s GPT botem (https://chat.openai.com/chat) , pri spravne definovane otazky dostanete aji firmy co se tim zabyvaji ... a kdyz ho zj*bete, tak stejne na konci konverzace Vam podekuje! ...

inak jestli mate takove zkusenosti jak pisete, tak vazne nechapu proc se obracite na forum, clovek s takovymi zkusenostmi si potrebne informace najde sam a styl "vypocet a realita jsou mnohdy odlisne" , tak tady razim pravidlo "kdyz uz, tak si to posrat po svem nez spolehat na jeden pan rikal" ...
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
bereda20
Příspěvky: 130
Registrován: úte led 25, 2022 4:19 pm
Lokalita: Klatovy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6300
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Příspěvek od bereda20 »

Máš dvě možnosti. Buď přijmeš řešení, které používá většina lidí a nebo si vymyslíš něco vlastního. Od toho se odvíjí i cena. Rozdíl mezi 48V a 192V je cenově ohromný. Například baterie Pylontech: 48V, 14.4kWh za 170 tisíc, 196V, 14.2kWh za 240 tisíc. Jen na baterii 70 tisíc rozdíl, když to přepočtu na denní částku za 10 let: 70 000 / 10 / 365 = 19Kč denně. To je cena za cca 2kWh. Když vezmu účinnost baterie 90%, tak bys přes ní musel denně(přes noc) prohnat přes 20kWh. A takto si můžeš spočítat návratnost každé komponenty samostatně. Nehledě na to, že při volbě HV systému už není taková modularita jako na 48V a typicky musíš mít vše od jednoho výrobce. Na 48V pro odporovou zátěž ještě stačí klasické jističe, na větší napětí už je to celkem problém, a to co ušetříš na kabelu, se ti nevrátí v ostatních komponentech.

Pro začátek bys nám mohl napsat tvůj plán proč FVE. Co si od toho slibuješ. Jaká je spotřeba přes klasický den, třeba v zimě i v létě, poté přes noc. Jaké máte žravé spotřebiče, co je možné dělat s přebytky výkonu. Jaká je trvalá spotřeba(internet, lednice, ostatní). Plánuješ to provozovat jako ostrov? Je možné při přetížení meniče přepnout na DS? Budeš to mít ofiko přes ČEZ, přetoky, projekt, dotace?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek