FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
mimi
Příspěvky: 13
Registrován: pát říj 14, 2022 11:04 am

FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Příspěvek od mimi »

Zdravím,
plánuji vybudování fotovoltaické elektrárny. Možná někdo bude mít vhodný návrh invertoru nebo z nějakého příspěvku dostanu nápad a posunu se dál. Na volbu je invertor pro napětí 48V, 96V nebo 192V. Vhodný typ zatím nemám.
.
Co je za problém. „Invertor“.
Má to být režim „Of-Grid“. Síť distributora je také k dispozici. Nechci však být na tuto síť trvale připojen. Jen v nutném případě, při vybitých baterií, aby došlo k připojení a pokrytí spotřeby, ale nikoliv k nabíjení baterií. Nechci řešit nějaké přetoky a další problémy, jak to tady řeší ostatní ve vláknech, co tu čtu.
.
Hledal jsem invertor, ale velký problém je, že převážná většina výrobců používá jeden stejný mikročip a to je kámen úrazu. Napovídají tomu podobné parametry a dokonce i stejné hodnoty všech typů invertorů. Napětí 48V, výkon max. 5KW (5,5kW), špatně navržený mikročip, konkrétně MPPT nabíječ, který funguje až od 120V u některých modelů od 150V. Proč, když používají baterie 48V. To jsou dva až tři nevyužité solární panely. O rozdíl v této hodnotě 120V – 48V = 72V musíte osadit více panelů. Já místo pro osazení více panelů, pro blbost jiných, nemám.
.
Vzhledem k tomu, že chci zkompletovat vyšší výkon pro zásobování RD, je nezbytné jít na vyšší napětí. Napětí 12V, 24V je vhodné tak na pokusy, pro karavan, do stanu nebo možná ještě na chatu. Pro dům je vhodnější volit hladinu napětí 48V nebo 96V. A právě hladinu 96V preferuji. Jedná se však o třífázový režim s fázemi vzájemně posunutými o 120 st. Na síti bude připojené třífázové tepelné čerpadlo. Tak nějaké řešení, že se sloučí fáze do jedné a pro kompresor tepelného čerpadla by se sháněl náhradní střídač, nepřipadá v úvahu. Pro hladinu 96V je zase problém sehnat vhodný třífázový invertor o výkonu 30kW nebo 24kW / 400V (tedy 3x 10kW nebo 3x 8kW). A hlavně invertory v asynchronní, asymetrické verzi je celkem problematické někde najít. Také cena za invertor hraje svoji roli. U nás na trhu firmy nabízí invertory v asynchronním režimu, ale tento údaj není nikde od výrobních firem uváděn. Spotřebitel nemá žádnou možnost si tento fakt sám ověřit. A tak se může jednat o marketingový podvodný úmysl.
.
Protože všechny invertory používají své vnitřní obvody pro více funkcí a zjistil jsem, že integrované nabíječe, nemají z mého pohledu vhodné parametry, budu řešit nabíjení baterií externím MPPT nabíječem. Tuto otázku bych měl vyřešenou. Takže nepotřebuji, aby měl invertor interní nabíječ a ani nepotřebuji vstup pro solární panely. Pokud to tam bude mít, tak hlavně potřebuji, aby se dala funkce zakázat. Externí nabíječ nebylo však jednoduché pro můj záměr, nalézt. Většina nabíječů končila na vstupu Pv 150V a méně. Já mám možnost osadit jen osm panelů do série. Pro hladinu 48V jsem uvažoval použití 4 + 4 panely neboť nejlepší nabíječ, který jsem nalezl končil na 240V pro baterii 48V. Avšak počáteční hranice funkce byla cca 3 – 5V od základu hladiny napětí baterie. Pro příklad: baterie má nyní stav 48V + 3V = 51V. Tak od 51V nabíječ již funguje. Proč jinde až od 120V? Pro osm panelů mám jiný nabíječ. Ten má hranici na 420V, ale pro baterii 96V.
.
Vyloučením interního nabíječe se rozšíří výběr invertorů avšak stále nenacházím ten správný. Nemusí to nutně být solární invertor, může to být i Online UPS s dvojitou konverzí nebo Power invertor. Je také možnost zapojení několika jednofázových invertorů paralelně a to i do tří fázového režimu. I tuto alternativu zvažuji. Tady mne straší vnitřní odběr invertoru pro svoji činnost, tedy spotřeba na prázdno. I tyto hodnoty nejsou zanedbatelné a spotřeba např. 70W jednoho invertoru (krát počet invertorů) s bateriemi dlouhodobě nebo do druhého dne slušně zamává.
.
Online UPS s dvojitou konverzí by byla také vhodným řešením. Tady je potřeba otočit prioritní funkci UPS, kdy je prvotní funkce připojení sítě a potom až dochází na baterie. Pro stávající řešení musíme přinutit UPS fungování z baterií a potom až ze sítě. Dvojitá konverze navíc přispěje k nulovému přetoku neboť tady žádný přetok z principu funkce není možný. A další výhoda je, že mají některé online UPS verze na vstupu oddělovací transformátor. To je hlavní dobrý pozitivní přínos neboť se tady nikde ve vláknech neobjevuje informace o riziku proniknutí stejnosměrné složky do sítě domu. Nikdo zde nepíše o nebezpečí (pokud se nepletu) a o tom, že při stávající elektroinstalaci, ochotně a dobrovolně si vyměnili všechny jističe a hlavně chrániče, za chrániče a jističe reagující i na stejnosměrnou složku napětí. Pokud tam mají původní, staré jističe, stane se, že při přítomnosti DC složky v AC síti, hlavně chrániče nebudou reagovat správně. A galvanické oddělení od distribuční sítě napomůže zvýšení ochrany osob.

UPS mají i funkci paralelního řazení, ale jen na posílení. Nelze spojovat jednofázové UPS do režimu na vytvoření tři fází. Alespoň jsem zatím žádnou UPS s tímto režimem provozu nenalezl. Ovšem, zde je další problém, že UPS fungují většinou až od 192V, některé i od 384V. To už nepřichází v úvahu. Tato hladina 384V je vhodná do průmyslu či kanceláří.
.
Další možnost je použití Power invertorů, ale tady jsem žádnou funkci spojování na tři fáze nenalezl. Třífázových verzí jsem také mnoho nenašel.
.
Pro nabíjení baterií mohu zapojit osm panelů. To musím řešit umístěním na samostatné stojany na pozemku. Na územním plánování mi ježibaby nepovolily plochou střechu, abych mohl do atiky schovat solární panely. Musím tedy vybudovat stojany a na ně se mi vejde jen osm panelů (x3 sestavy). Tak mám na výběr napětí 200V (čtyři panely) nebo 400V (osm panelů). A hlavně si nejsem jistý, jestli mi těch osm panelů bude stačit nabít baterii o velikosti napětí 192V v případě použití UPS. Zde bych uvítal informaci od zkušeného, zada mi osm panelů sestavu uživí.
.
Baterie – předpokládám LiFePO4 pro začátek 10kW a po testech navýšení na 20kW. V pozdější době předpokládám, že bude nutné navýšení na 30kW (uvidím později).
.
Tak pokud má někdo zajímavou připomínku, která by mně mohla nasměrovat na nějaký typ, tak uvítám připomínky. Jen ne Growatt nebo slučování fází (v tomto smyslu neodpovídejte).Také cena musí odpovídat skutečnosti. Chápu, že firma musí vydělat peníze, ale vydělat a odírat je rozdíl. Já mám navíc možnost kontaktu na Asii, tak asi předpokládám o možnosti dovozu.
.
Děkuji.
.
cipis
Příspěvky: 4387
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Příspěvek od cipis »

Ehm, jaké že to mají být panely? Resp. instalovaný výkon?
Nahoře píšeš o výkonech 24/30 kW, ale celé to chceš krmit ubohýma 8 ks panelů?
Kolik máš roční spotřebu?
Na to tepelné čerpadlo zapomeň, že ho ukrmíš. V okamžiku, kdy ho budeš potřebovat nejvíc, tak nebude žádné slunko, aby ti to živilo.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
soami
Příspěvky: 556
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Příspěvek od soami »

Představa, že by 8 panelů napájelo 3f TČ je hodně naivní. Tím zřejmě pádem padá nutnost 3f - nebo ne?
mimi
Příspěvky: 13
Registrován: pát říj 14, 2022 11:04 am

Re: FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Příspěvek od mimi »

Ahoj,
psal jsem osm panelů - 3x sestava. Předpoklad je jeden panel cca 540W/ 51V naprázdno. Zatím více není „povoleno“. Na netu jsem četl, že pos-anci (r) dávají návrh o zvýšení na 40kW. Jak to dopadne ???
Sluníčko v zimně je problém. Proto uvítám i typ na Online UPS invertor s dvojí konverzí, který to utáhne. Právě tento typ by mohl v případě nedostatku energie z baterie se pomocí externího stykače připojit a přepnout režim na síť.
Jinak dik za rychlo odezvu, ani jsem to nečekal.
mimi
Příspěvky: 13
Registrován: pát říj 14, 2022 11:04 am

Re: FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Příspěvek od mimi »

Hmmm, taky neumíš číst.
mimi
Příspěvky: 13
Registrován: pát říj 14, 2022 11:04 am

Re: FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Příspěvek od mimi »

Psal jsem "se mi vejde jen osm panelů (x3 sestavy)."
a nejsem naivní. (pro Soami)
rva
Příspěvky: 3547
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Příspěvek od rva »

Mám 30 kWp a pro tepelné čerpadlo by mi v zimě zbyla nula. Vždyť v zimě musím brát elektřinu od distributora. Takže to vidím na to, že by se plány měly začít vracet na pevnou zem. A asi nejen s tím 3f tepelným čerpadlem.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Soban
Příspěvky: 3481
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Příspěvek od Soban »

Článek dlouhý jak nechci říct, ale informace žádné z kterých by se dalo vycházet.

Doporučuji předem nastudovat problematiku, skouknout nějaké videa atd.....

Jinak jako první třeba vědět spotřebu baráku, nepočítej že se dá FVE topit v zimě, takže TČ nechat na DS.
Pokud nemáš další 3f spotřebiče tak je nejednoduší postavit 1f FVE.

Baterka se navrhuje tak aby pokryla spotřebu přes noc + nějaká rezerva.

Pro rodinný barák se začíná s 48V systémem a 5kW měničem.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
mimi
Příspěvky: 13
Registrován: pát říj 14, 2022 11:04 am

Re: FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Příspěvek od mimi »

Soban píše:Článek dlouhý jak nechci říct, ale informace žádné z kterých by se dalo vycházet.

Doporučuji předem nastudovat problematiku, skouknout nějaké videa atd.....

...... m a 5kW měničem.
Tak, já také nerad čtu dlouhé texty, ale informací je tam dostatek.
A hladina 48V je velice nízká. Pro RD je nedostatečná. Že to firmy instalují je jiná obchodní záležitost.
Problematiku mám dostatečně nastudovanou, jen jsem se nikde nedočetl, jestli nabíjení 192V baterii utáhnu osmi panely.
Jinak celá poeta je v tom, že jsem očekával informace od zkušených ohledně invertorů.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Příspěvek od PavelR »

když to máš nastudované ... proč je 48 hladina nízká'? nedostatečná? Vůbec to přeci nesouvisí s počtem panelů. Od toho je regulátor aby z panelů dobíjel aku.


existují samozřejmě i vysokonapěťové baterie. vždyt je hromada měničů pro HV baterie.... dokonce na trvhu HV systémy mají většinu. Málo firem instaluje 48V systémy.
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Příspěvek od kuli »

Aj tých batérií máš na ten výkon nejako málo .
Ja mám 40 kWh a dva dni v ostrove nevydržím pri zlom počasí a 15 kWh dennej spotrebe,
keď chcem pre prípad výpadku siete tam niečo v batérii ešte mať.

Nechceš byť na sieť trvale pripojený, ale dva tri mesiace budeš vlastne iba na DS

48 V systém je na fóre najviac rozšírený, pretože je najlacnejší a najbezpečnejši a hlavne ho zbastlíš aj sám.
Naposledy upravil(a) kuli dne ned pro 25, 2022 3:53 pm, celkem upraveno 1 x.
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
mimi
Příspěvky: 13
Registrován: pát říj 14, 2022 11:04 am

Re: FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Příspěvek od mimi »

PavelR píše:když to máš nastudované ... proč je 48 hladina nízká'? nedostatečná? Vůbec to přeci nesouvisí s počtem panelů. Od toho je regulátor aby z panelů dobíjel aku.
existují samozřejmě i vysokonapěťové baterie. vždyt je hromada měničů pro HV baterie.... dokonce na trvhu HV systémy mají většinu. Málo firem instaluje 48V systémy.
... proč je 48 hladina nízká'? nedostatečná?
ztráta na kabelech. U varianty 48V je znát každý úbytek napětí. A taždý by měl vědět, že při vyšším napětí je situace s úbytkem na drátech lepší.

Vůbec to přeci nesouvisí s počtem panelů. Od toho je regulátor aby z panelů dobíjel aku.
tak proč v předchozím příspěvku zdůrazňovali, že je panelů málo. Jestli je 24 ks panelů 540W / ks málo, tak ?????

Málo firem instaluje 48V systémy.
tak to si projdi nabídky firem.
mimi
Příspěvky: 13
Registrován: pát říj 14, 2022 11:04 am

Re: FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Příspěvek od mimi »

kuli píše:Aj tých batérií máš na ten výkon nejako málo .
Ja mám 40 kWh a dva dni v ostrove nevydržím pri zlom počasí a 15 kWh dennej spotrebe,
keď chcem pre prípad výpadku siete tam niečo v batérii ešte mať.
Nechceš byť na sieť trvale pripojený, ale dva tri mesiace budeš vlastne iba na DS
Aj tých batérií máš na ten výkon nejako málo .
Zřejmě výkon baterií je malý, však píši, že pro začátek a testování tam dám 10kW a budu přidávat.
Jinak dík za info, že máš 40kW zakladnu a z tvého pohledu je to stále málo.
Diablo1st
Příspěvky: 1626
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Příspěvek od Diablo1st »

mimi píše: tak to si projdi nabídky firem.
Prosím hoď sem link na firmu, ktorá montuje 3F meniča s 48V systémom. :o Takých veru moc nebude.
mimi píše: ... proč je 48 hladina nízká'? nedostatečná?
ztráta na kabelech. U varianty 48V je znát každý úbytek napětí. A taždý by měl vědět, že při vyšším napětí je situace s úbytkem na drátech lepší.
Toto vie každý solárnik a preto sa používajú väčšie prierezy resp. viac káblov. Z dôvodu efektivity je lepšie mať nižšie napätie a väčší prúd ako naopak. Menšie riziko oblúku je len bonus.
mimi píše: Vůbec to přeci nesouvisí s počtem panelů. Od toho je regulátor aby z panelů dobíjel aku.
tak proč v předchozím příspěvku zdůrazňovali, že je panelů málo. Jestli je 24 ks panelů 540W / ks málo, tak ?????
Tak máš 8 panelov či 24 panelov? Akosi som nepochopil, čo má znamenať to x3. Je to DC tam sa netreba hrať na 3F zapojenie.
Naposledy upravil(a) Diablo1st dne ned pro 25, 2022 4:08 pm, celkem upraveno 1 x.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Příspěvek od PavelR »

ztraty
Jsou to jednak zanedbately cisla. Druhak je to o dimenzovani prurezu ze. Ono ty velky proudy neni duvod tahat nekam daleko. Zajiamvy ze toto nedostateřný řešení tady má většina lidí co si to dělali sami. Bez firem.
Proč asi. Jsou na to dostupný komponenty za rozumný ceny.
do 20kw dejme tomu 400A není problém si s tím poradit. Ta trocha mědi navíc je v ceně celku naprostá kapka v moři.
Větší výkony je beztak lepší dělat v AC couplingu.

Baterie ma nejaky napetovy rozsah a k tomu potrebujes regl ktery odpovida jak baterii tak i stringu panelu.
V jedne instalaci jsme delali i string 24 panelů seriove. 1050V Taky neni problem.

nabídky
stejně tak je hromada firem co dělají na HV bateriích a střídačích. SMA, Fronius bych aji doporučil, goodwe, solax ... je toho po kokot.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Příspěvek od PavelR »

Diablo1st píše:
mimi píše: tak to si projdi nabídky firem.
Prosím hoď sem link na firmu, ktorá montuje 3F meniča s 48V systémom. :o Takých veru moc nebude.
u jedné dělám. nejmenuji. letos jen 65 victron instalací. HV instalace 2 kusy ;)
Je to pouze z pragmatických důvodů. Jsou s tím zkušenosti tak neměníme železo aby jsme se nemuseli potýtak od znova s porodními problémy.
mimi
Příspěvky: 13
Registrován: pát říj 14, 2022 11:04 am

Re: FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Příspěvek od mimi »

Samozřejmě, že se v zimě budu muset připojit. Ale to se týká hlavně období prosinec, leden a únor. Také píši, že distributor sítě je k dispozici. Nebo snad se někdo připojuje pomocí elektrocentrály? Je to levnější? Napište mi. Rád si vyslechnu i názor na elektrocentrálu. A jestli má někdo na zahrádce termojaderný reaktor, tak také napište.

S tím vším počítám a i když v našich povětrnostních podmínkách to není nikterak příznivé, tak v budoucnu bych uvažoval jako doplňkový zdroj 2kW větrnou vertikální turbínu. Znovu zdůrazňuji pro hnípali, jen jako doplňkový zdroj.
Diablo1st
Příspěvky: 1626
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Příspěvek od Diablo1st »

PavelR píše:
Diablo1st píše:
mimi píše: tak to si projdi nabídky firem.
Prosím hoď sem link na firmu, ktorá montuje 3F meniča s 48V systémom. :o Takých veru moc nebude.
u jedné dělám. nejmenuji. letos jen 65 victron instalací. HV instalace 2 kusy ;)
Je to pouze z pragmatických důvodů. Jsou s tím zkušenosti tak neměníme železo aby jsme se nemuseli potýtak od znova s porodními problémy.
Mal som skôr na mysli čisto All-in-one 3F krabice, ktoré majú 48V batérie. Drvivá väčšina robí s Goodwe, Solax, Growatt a HV batériami.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
mimi
Příspěvky: 13
Registrován: pát říj 14, 2022 11:04 am

Re: FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Příspěvek od mimi »

V jedné odpovědi jsem napsal „hnípali“ , je to podle pány nikoliv páni, tak tam má být Y. Jen aby se zase někdo nenašel, že tam mám chybu.

Pokud moje odpověď bude pro někoho dlouhá a nesrozumitelná, ať raději jde číst jinam a neodpovídá zde. Nebudu odpovídat na jednotlivě příspěvky, ale odpověď napíši celkově zde.


Samozřejmě, že ti firma raději namontuje jedu 48V baterii, než dvě 48V, aby dostali 96V.
A typy invertorů, které zde zmiňuješ jsou na 48V. Odhaduji, že 80% vyráběných invertorů je na 48V. To je můj osobní průzkum v Číně. A průzkum marketingu. A pokud stále nevěříš, zavolej si do několika firem, jakou napěťovou hladinu instalují.

Jestli jsem pochopil příspěvek od PavlaIR, tak montují FVE 48V. Pokud to tak je. Děkuji.

Každý, kdo zná základy elektroniky zná, že úbytek napětí při nízké hladině napětí hraje velkou roli. Tvrzení, že to jiní tak montují a v drtivé většině v amatérských podmínkách to zmáknou neznamená, že to dělají všichni dobře. Pokud jim to vyhovuje, já jim to neberu a ani se v mém dotazu nezmiňuji o nesprávnosti konstrukce. A omlouvat to, že použiji silnější kabely, je snad legrace. A jinak ceny mědi jsou dnes docela vysoké. Pokud to již někdo nechce pochopit logicky.

Můj dotaz zněl jinak, ale to už je asi nyní jiná. Zjednoduším dotaz tedy na otázku:
Nabije mi osm panelů cca 51V (bez zatížení) baterii 192V pomocí MPPT nabíječe?
A to i ve špatných světelných podmínkách?

A pokud někdo neumí číst, nevadí, ale ať si připomínky tedy nechá sám pro sebe.

Napsal jsem „osm panelů (x3 sestavy).“
Tak pro podrobné vysvětlení: 8 panelů krát tři sestavy = 24 panelů.
Nebo 8 x 3 = 24.

Píši, že budu sestavu testovat a potom budu přidávat baterie. Nevím, proč mi píší odpovědi, že jsem naivní s osmi panely. Že je zima, to snad pozná každý blbec a že nesvítí sluníčko, tak i nevidomá osoba pozná, že nesvítí. Protože sluníčko také hřeje, tak to pozná. A že se nenabijí baterie, tak také se snad každý rozumně dovtípí, že to není možné. Je však situace, pokud je systém dobře navržený, že i při nepřímém osvětlení panely energii dodávají a baterie dobíjí. Máme nějaké zákony, které nám přikazují maximální výkon panelů a pokud to někdo vědomě porušuje, tak ať si do zdůvodňuje sám.

A mám zapomenout na tepelné čerpadlo, proč? Podívejte se na marketing firem, které slibují chod i tepelného čerpadla. Oni lžou? Tak jim to řekněte, proč mlčíte. Zacinkejte klíčema a běžte na ně.

Pokusím se kontaktovat moderátora tohoto fóra a pokud se nějak dohodneme o dlouhodobějším příspěvku o postupu a realizaci FVE, tak bych pokračoval dál. Možná doporučí založení jiného tématu. Instalace a realizace mi bude trvat trochu déle neboť musím vyrobit stožáry pro panely na pozemku. Nevím, jak vkládat foto, obrázky, to budu potřebovat. Jak jsem psal a naznačil, postavil jsem dům, ale na panely již není místo, tak musím jít jinou cestou. Na vrtání stožárů mi firma nepřijela. Ale to je jiná kategorie spadající do šmejdů řemeslníků.

Ano, uvítám připomínku od osob oboru znalých, tak si nechám poradit. Proč by jinak bylo vytvořeno toto fórum. Ovšem očekávám, ale co, to není první fórum, kde jsem se dočkal příspěvků od osob, kteří jen za cenu vměšování, sbírají bodík za příspěvek.

Ať se rozhodne moderátor, jak uzná za vhodné. Měl by však poznat, kdo se snaží obohatit fórum.
Třeba tohle vlákno i stopne. A nakonec vyhodnotí právě můj příspěvek za nežádoucí.

Tak, pokud máte někdo přínosného do tématu, připojte se.
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: FVE - Solární invertor 48V, 96V, 192V, vhodný typ?

Příspěvek od bublich »

mimi píše:
Ano, uvítám připomínku od osob oboru znalých, tak si nechám poradit. Proč by jinak bylo vytvořeno toto fórum. Ovšem očekávám, ale co, to není první fórum, kde jsem se dočkal příspěvků od osob, kteří jen za cenu vměšování, sbírají bodík za příspěvek.

Ať se rozhodne moderátor, jak uzná za vhodné. Měl by však poznat, kdo se snaží obohatit fórum.
Třeba tohle vlákno i stopne. A nakonec vyhodnotí právě můj příspěvek za nežádoucí.

Tak, pokud máte někdo přínosného do tématu, připojte se.

No,při vší úctě zatím to nevypadá,že byste chtěl přijmout cokoliv jiného než svůj názor.Ad tepelné čerpadlo.
Doufám,že dostanu bodík za příspěvek.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek