Pip 5048 MKX, King 2 - umí deaktivovat bypass a nedocucávat?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
sadaz
Příspěvky: 9
Registrován: sob pro 24, 2022 10:20 am

Pip 5048 MKX, King 2 - umí deaktivovat bypass a nedocucávat?

Příspěvek od sadaz »

Ahoj všichni,

rád bych poprosil o radu. Dlouho přemýšlím nad různými topologiemi FVE pro plánovanou instalaci a v současné době mi vychází stran složitosti, legislativy a ceny již na tomto foru uvedená varianta:

2 x 5kW kombi měnič v paralelním zapojení (nejžhavější kandidát MPP Solar 5048MKX), noční vypínání jednoho kusu a napájení vybraných okruhů jednou fází. Silně přemýšlím o dobíjení AKU samostatným MPPT měničem s Umax 200V, např. Epever.

Nyní k dotazu, vzdálenost mezi plánovanou pozicí FVE pole a hlavním rozvaděčem domu je dlouhá (cca 75 m), technická místnost s plánovaným měničem je někde na půli cesty. Abych nemusel tahat kabel z rozvaděče do technické místnosti a zpět kvůli plnohodnotnému bypasu a docucávání, zvolil bych variantu instalace automatického přepínače sítí do hlavního rozvaděče (s prioritou FVE). Měnič by byl v technické místnosti na síť pouze synchronizován z vhodné fáze.
Co potřebuji? Od měniče bych potřeboval, aby se choval pouze jako synchronizovaný DC AC měnič bez bypassu a s minimem docucávání. Máte někdo vyzkoušeno, že by to tak šlo?

Potřebuji, aby:
-Epever dobíjel aku
-PIP byl synchronizován s konkrétní fází
-PIP tlačil energii do domu přes automatický přepínač sítí
-Pokud se aku vybije, PIP úplně deaktivoval svůj výstup a mohl přepnout přepínač sítí na DS
-Pokud Epever dobije AKU nad nějakou mez, PIP se opět aktivuje a tím aktivuje automatický přepínač sítí na DS
-Pokud se PIP přetíží, deaktivoval výstup a tím se přepnul přepínač sítí na DS

Proč nechci bypass pomocí PIPa?
Bojím se přetoků.

Proč nechci docucávání?
Nechci nižší účinnost konverze AC DC AC, když můžu po vycucnutí aku přepnout sítě

Další důvod proč přepínač sítí?
Nemusím tahat jeden kabel.
Je to komponenta, která se dá opravit, vyměnit, přemostit během krátké chvilky a dům může v případě poruchy přepínače žít dál.

Proč externí MPPT měnič?
Údajně je MPPT v PIPovi nic moc.
Vzhedem k pozici panelů potřebuju Umax kolem 200V, je to kompromis mezi přijatelnými proudy a délkou stringů (koncem léta se na místě instalace začínají objevovat postupující stíny, od kratších stringů si slibuju větší výtěžnost při částečném zastínení)

Prosím o případné poznámky od zkušenějších, hlavně jestli tedy jde deaktivovat bypass i docucávání, aby ze vstupu bral měnič maximálně minimum nabíjecího proudu 2A. Díky moc!
rva
Příspěvky: 3546
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Pip 5048 MKX, King 2 - umí deaktivovat bypass a nedocucá

Příspěvek od rva »

To snad funguje se všemi krabicemi typu "Axpert". U Axpertů se nastaví, aby při přetížení (nebo vybití baterie) nešly do bypass, ale vypnuly své měniče. Na to zareaguje přepínač sítí, který přepne barák na DS. Akorát nevím, jestli krátké přerušení dodávky citlivější spotřebiče nepoznají.
Verzi King si berou ti, kteří právě dvojí konverzi chtějí, tak nevím, proč by měla být tady, když ji nechcete.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
sadaz
Příspěvky: 9
Registrován: sob pro 24, 2022 10:20 am

Re: Pip 5048 MKX, King 2 - umí deaktivovat bypass a nedocucá

Příspěvek od sadaz »

Děkuji za rychlou odpověď! To jsem potřeboval slyšet. Přepnutí s prodlevou desítek ms prostě vyzkouším a uvidíme, co na to spotřebiče. Pokud by byl problém, asi bych musel natáhnout druhý silový kabel k měniči a používat docuc.. V domě bych rád zapojil všechny jednofázové okruhy na jednu fázi, včetně jedné fáze v 3f soustavě pro tepelné čerpadlo a točivé stroje, ať mě to letní řezání dřeva trochu víc baví :).

btw, není někdo z oblasti Chrudimska, u koho by šlo něco podobného vidět na živo? :)
teapack
Příspěvky: 111
Registrován: ned říj 17, 2021 2:09 pm

Re: Pip 5048 MKX, King 2 - umí deaktivovat bypass a nedocucá

Příspěvek od teapack »

Ahoj, odpovím na vybrané části otázky, resp. popíšu vlastní zkušenosti.
Můj začátek byl podobný. Využíval jsem paralelně 2 PIP-5048MKX. Při paralelním provozu se neumí jeden z nich při malém zatížení odpojit. Jedou oba a o zatížení se dělí. To jsem vyřešil externím spínáním pomocí relé (upravený kabel k displeji, kde místo tlačítka byl vyveden kabel k relé). Celkem to fungovalo, ale start spícího Axperta trval cca 8s, takže to nebylo příliš rozumně použitelné (na noční vypínání asi ok).
Přepínač sítí bych instaloval vždy, minimálně manuální, už kvůli případnému servisu či úpravě systému.
Co se synchronizace s konkrétní fází týče, tak stejně budeš muset k měniči kabel ze sloupku dovést (minimálně tu fázi k synchronizaci).
U PIP-5048MKX (i MK), resp. Axper King II a King přetok technicky nehrozí.
Řekl bych, že MPPT u PIP-5048MKX nebylo nějak špatné, pouze vypisované údaje je nutno brát s rezervou. Jako jeden z mála argumentů pro Axpert bych bral právě to, že je to řešení "vše v jednom".
Když už bych se vydal cestou samostatných MPPT, popřemýšlel bych spíše na řešení s využitím měničů Studer, technicky a funkčně je to úplně někde jinde... (trochu žel i cenově). Obrovská výhoda je např. v nízké spotřebě na prázdno, automatickém uspávaní druhého měniče při malém zatížení a rychlém probuzení, velké přetížitelnosti, všemožné konfigurovatelnosti...
Ale to je na zvážení každého...
sadaz
Příspěvky: 9
Registrován: sob pro 24, 2022 10:20 am

Re: Pip 5048 MKX, King 2 - umí deaktivovat bypass a nedocucá

Příspěvek od sadaz »

Děkuji teapacku za zkušenosti. Zapínání druhého spícího PIPa bych rád udělal stejným způsobem jako vy. Na jaké řešení jste přešel po zkušenosti s 2x paralelní kombinací PIPů? Provozujete nějakého konkrétního Studera jako náhradu PIPů?
teapack
Příspěvky: 111
Registrován: ned říj 17, 2021 2:09 pm

Re: Pip 5048 MKX, King 2 - umí deaktivovat bypass a nedocucá

Příspěvek od teapack »

Panelů mám 11,2kWp. Postupem času jsem přešel na kombinaci 2x Victron MPPT + 3x měnič Studer XTM4000-48 (myslím, že by dostačovaly 2, ale 3 jsem pořídil s ohledem na možný přechod na 3f a pro případnou rezervu, kdyby byl nějaký špatný - kupoval jsem nejlevnější ze SecondSolu).
Neříkám, že použití Axperta nemá své opodstatnění, ale omezil bych to spíše na instalace s využitím řešení "vše v jednom". Pokud bych měl k Axpertu pořizovat samostatné MPPT regulátory, šel bych jinou cestou. Stejně tak provoz dvou paralelních Axpertů není podle mě nic moc. Jeden bere naprázdno cca 70W (při provozu dvou je to tedy denně propálených 3,4kWh jen na provoz měničů), u Studera je to 13W (Tam navíc při malém zatížení jede jeden, teprve při vyšším se připojí ostatní. Připínání druhého je otázka zlomků vteřin, nemluvě o jejich přetížitelnosti).
sadaz
Příspěvky: 9
Registrován: sob pro 24, 2022 10:20 am

Re: Pip 5048 MKX, King 2 - umí deaktivovat bypass a nedocucá

Příspěvek od sadaz »

Super tip na ty Studery. Je to tedy úplně jiná cenová kategorie, ale pokud by se někde poštěstily jeté za dobré peníze, nemuselo by to být špatné. Tak teď babo raď. Asi to skončí u těch Pipů. Kopie Studerů XTM mají též u Fangpusun, zde je tedy otázka životnosti. Katalogová cena není špatná - cca 22000Kč/kus + samozřejmě doprava, clo, dph..
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Pip 5048 MKX, King 2 - umí deaktivovat bypass a nedocucá

Příspěvek od mobilik »

Čo bolo bolo, bude len horšie...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek