FV ohřev vody pro bytový dům

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

FV ohřev vody pro bytový dům

Příspěvek od vla »

Dotaci nám zřejmě nikdo nedá, takže je to bez dotace a proto jsem si sem dovolil založit vlákno a doufám, že se zde vyskytnou nějaké nápady na cenově rozumnou realizaci. Jen úvodní výstřel: Spotřeba teplé vody v létě kolem 1,5 m3, v zimě 3,5 až 4 m3. Teplota do rozvodu 40°C, zbytek by si chtěla dohřívat Veolia, jako dosavadní dodavatel, který zároveň bude zálohou pro zimu a špatné počasí.. Takže předpoklad je dodávat jim 40°C vodu, kterou budou spolu s cirkulací dohřívat na 53°distribuovanou do domovního rozvodu.
Nemám rád tenhle stát.
Mart
Příspěvky: 181
Registrován: ned kvě 01, 2022 2:02 pm
Bydliště: Prostejov

Re: FV ohřev vody pro bytový dům

Příspěvek od Mart »

Použít velkou akumulační nádrž s vnořeným nerezovým výměníkem (šnekem), která bude ohřívána elektrikou. Něco jako NADOv11 z Dražic. Velikost nádrže a šneka musí někdo spočítat na požadované průtoky. Na výstup šneka dát směšovací ventil, aby výstupní teplota nepřesáhla těch požadovaných 40°C.
měnič GW3648D-ES, baterie 4x Pylontech US3000C (celkově 14,4 kWh)
panely mono 1920 Wp východ (sklon 20°) + 1920 Wp západ (sklon 16°)
Pawel
Příspěvky: 815
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: FV ohřev vody pro bytový dům

Příspěvek od Pawel »

Tak se odstěhujte, nikdo vás tu nedrží.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 926
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: FV ohřev vody pro bytový dům

Příspěvek od lzahradil »

Pawel píše:Tak se odstěhujte, nikdo vás tu nedrží.
Nějak mi uniká, k čemu patří tato reakce ?
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Pawel
Příspěvky: 815
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: FV ohřev vody pro bytový dům

Příspěvek od Pawel »

vla Nemám rád tenhle stát.
Mart
Příspěvky: 181
Registrován: ned kvě 01, 2022 2:02 pm
Bydliště: Prostejov

Re: FV ohřev vody pro bytový dům

Příspěvek od Mart »

Pawel píše:vla Nemám rád tenhle stát.
Taky jsem chtěl na ten podpis reagovat, ale pak jsem si vzpomněl na jeden rozhovol s nějakým psychologem v televizi, že k lidem s negativním přístupem k životu a společnosti je třeba přistupovat s vlídností a pokud je to možné, tak se jim snažit ulehčit jejich životní situaci a podávat pomocnou ruku.

A tak jsem napsal možný způsob řešení problému i když vstupních informací je zoufale málo.
měnič GW3648D-ES, baterie 4x Pylontech US3000C (celkově 14,4 kWh)
panely mono 1920 Wp východ (sklon 20°) + 1920 Wp západ (sklon 16°)
jahodovák
Příspěvky: 1936
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FV ohřev vody pro bytový dům

Příspěvek od jahodovák »

vla píše:Dotaci nám zřejmě nikdo nedá, takže je to bez dotace a proto jsem si sem dovolil založit vlákno a doufám, že se zde vyskytnou nějaké nápady na cenově rozumnou realizaci. Jen úvodní výstřel: Spotřeba teplé vody v létě kolem 1,5 m3, v zimě 3,5 až 4 m3. Teplota do rozvodu 40°C, zbytek by si chtěla dohřívat Veolia, jako dosavadní dodavatel, který zároveň bude zálohou pro zimu a špatné počasí.. Takže předpoklad je dodávat jim 40°C vodu, kterou budou spolu s cirkulací dohřívat na 53°distribuovanou do domovního rozvodu.
Je to moc málo údajů,takže je nemožné něco navrhnout,například,ta TUVje dodávana potrubím,nebo je připravovaná přímo v domu...třeba tam kde jsem byl zaměstnán na výtopně byl nejprve rozvod tuv z vyměníku potrubím do jednotlivých baráků,poté v důsledku nutnosti výměny zarostlého potrubí bylo rozhodnuto dát do každého odběrného místa zásobník ohřívaný deskovým výměníken na požadovanou teplotu topnou vodou a tím přesunout zarůstání rozvodů přímo na uživatele,samozřejmš to zas umožní spotřebitelům použít ten zásobník a ohřát tu vodu i jinak.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
jahodovák
Příspěvky: 1936
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FV ohřev vody pro bytový dům

Příspěvek od jahodovák »

Mart píše:
Pawel píše:vla Nemám rád tenhle stát.
Taky jsem chtěl na ten podpis reagovat, ale pak jsem si vzpomněl na jeden rozhovol s nějakým psychologem v televizi, že k lidem s negativním přístupem k životu a společnosti je třeba přistupovat s vlídností a pokud je to možné, tak se jim snažit ulehčit jejich životní situaci a podávat pomocnou ruku.

A tak jsem napsal možný způsob řešení problému i když vstupních informací je zoufale málo.
Ono k tomu popisku by ještě chtělo přidat,že stát tvoří jeho obyvatelé a ti mají svým chováním možnost ovlivnovat svůj stát aby se v něm cítili dobře,nestačí jen něco chtít,je třeba i pro to něco udělat a to je pro některé rádoby obyvatele téměř nesplnitelný úkol,asi ve stylu,proč já,nechám to radši na druhých...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: FV ohřev vody pro bytový dům

Příspěvek od vla »

A jeden můj dobrý známý říká: K volbám nechodím, protože kdyby mohly něco změnit už by je dávno zakázali :lol: Vzhledem k životním zkušenostem mi to přijde docela přesné. A až to rozdejcháte zkuste se vrátit k tématu. Informací myslím je do začátku dost. Pro ty co si nejsou jistí: vyrobit vodu teplou 40°C v uvedeném množství. To, kam pak poteče a co se s ní bude dít dál mi nepřijde podstatné. Spíš by bylo zajímavé dočíst se zde o zhruba velikosti instalovaného výkonu pro letní a podzimní měsíce, kdy to dává smysl. Sklonu panelů pro optimalizaci zisku na jaře a na podzim atd. Prostě praktické věci pro optimalizaci nákladů a návratnost. Mám celkem jasné představy, ale rád se případně poučím ze zkušeností jiných, to není nikdy na škodu.
Nemám rád tenhle stát.
Diablo1st
Příspěvky: 1629
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FV ohřev vody pro bytový dům

Příspěvek od Diablo1st »

Tuto asi nie je moc čo vymyslieť. Ako tu už raz zaznelo - predradiť pred prívod teplej vody akumulačnú nádrž (1500L)s nerezovým hadom, hore dať trojcestný termostatický ventil. Do akumulačky osadiť špirály podľa výkonu na streche a podľa výkonu meničov. Vidím to na 3-5ks meničov typu Bel, Siton či niečoho podobného.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Pawel
Příspěvky: 815
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: FV ohřev vody pro bytový dům

Příspěvek od Pawel »

Nevím jak se rozváděla TUV dříve ale použít potrubí které nebude velice dobře zaizolováno může způsobovat velké tepelné ztráty. Vrchol toho je trvalá cirkulace TUV.
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: FV ohřev vody pro bytový dům

Příspěvek od vla »

Momentálně řešíme pouze ohřev vody pro výměník, to je ve výsledku něco mezi 1-3 m3 vody ohřáté na 40°C. Co se děje v rozvodech nelze ovlivnit. Je tam trvalá cirkulace na vupu 53°C vrací se cca 45°C, takže tam zatím nezasahujeme, jen nahradíme vodu ze studeného přívodu vodou 40°C teplou. Takže naše úspora je ohřev spotřebované vody o cca 30°C. Rozhodně nechceme větší množství Sitonů atd, ale jeden měnič, který napájení ohřevu zvládne. Mám zkušenosti s malým bojlerem 120L, nevím jestli je celé přenést na bojler cca 1000 l. Na malé zkušební instalaci jsou v létě velké přebytky, ale letos stačila ohřívat vodu až do půlky listopadu. Takže by mě například zajímalo, jak vše dimenzovat pro podobnou výkonnost ve velkém, jestli tam nevznikají nějaké problémy, o kterých zatím netuším, že existují. Odprodej přebytků do sítě zatím rovněž nepředpokládáme. Takže třeba to nějak výkonově vybalancovat.
Nemám rád tenhle stát.
cipis
Příspěvky: 4413
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FV ohřev vody pro bytový dům

Příspěvek od cipis »

Vždyť si to spočítej:
https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a- ... teple-vody

A to slovo "zatím" tam zatím nevidím ::stop:: ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Pawel
Příspěvky: 815
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: FV ohřev vody pro bytový dům

Příspěvek od Pawel »

Ztráta v potrubí bude při průtoku vody 500l za hodinu asi 5 kWh. To je prkotina.
Diablo1st
Příspěvky: 1629
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FV ohřev vody pro bytový dům

Příspěvek od Diablo1st »

To je akože v pláne použiť 1ks 3F 10kW on-grid menič?

Nie je lepšie použiť 3-4ks Sitonov + 3-4ks 3kW špirál?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Pawel
Příspěvky: 815
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: FV ohřev vody pro bytový dům

Příspěvek od Pawel »

Tělesa 10kW ohřejí 1500l vody za 5,5 hodiny v zimě počítají skoro 3x větší spotřebou. Když nebude v létě ideální počasí tak neohřejí ani 1500l.
cipis
Příspěvky: 4413
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FV ohřev vody pro bytový dům

Příspěvek od cipis »

Kdo to udělá se sitony s revizí a na fakturu?
A 10kW měnič je málo ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: FV ohřev vody pro bytový dům

Příspěvek od vla »

Spočítaný to mám několikrát různými kalkulačkami a celkem se to shoduje. Jenže praktické výsledky se mohou z nejrůznějších důvodů od teorie lišit, což znamená, že nejsou podchyceny všechny proměnné. Kolik tepla do vody je celkem jasné, ale jaký optimální sklon panelů pro optimální jarní a podzimní ohřev už tak jasné není. Firmy se brání sklonu zhruba nad 10° což mi pro tato období přijde málo. Sice počítají se ztrátou, ale v období rok se to tak nějak ztratí (cca. 10%). Ve svém pokusu jsem měl ještě začátkem listopadu při sklonu 35° výkon z v poledne panelů cca 50%. Jenže letos byl dle mě docela zajímavý listopad, takže jsem s vlastní pokusnou výrobou vydržel někam k 10-12 listopadu. Statistiky o počasí jsem si bohužel nevedl. V zásadě mi jde o praktické zkušenosti a výsledky, má-li je někdo a samozřejmě rady zkušenějších, na co si dát při realizaci pozor.
Nemám rád tenhle stát.
Pawel
Příspěvky: 815
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: FV ohřev vody pro bytový dům

Příspěvek od Pawel »

Jestli chcete prodloužit použití panelů podzim jaro tak bych neuvažoval o menším sklonu jak 45st v létě to nebude mít vliv.
cipis
Příspěvky: 4413
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FV ohřev vody pro bytový dům

Příspěvek od cipis »

Výtěžnost ale počítá také oblíbená jrc stránka ...
A víceméně to sedí, alespoň dle řady kolegů, co to porovnávali, bylo to tuším s chybou max. 10%.
Tomu vyššímu sklonu se brání, protože bude dražší ukotvení a ty plíšky, čím to normálně chytaj, potřebují výrazně silnější.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek