Počasí

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Počasí

Příspěvek od rottenkiwi »

Ja mám z 2 kWp toto:
03.10. - 236 Wh
04.10. - 438 Wh
16.10. - 214 Wh
17.10. - 399 Wh
Takže keby som mal 10-násobne viac panelov, aj tak by som nevyrobil viac
ako 2 až 4 kWh denne, keď prší resp. je hrubá vrstva oblakov. Prepanelovanie ? "Ne, tudy cesta nevede." :)
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm

Re: Počasí

Příspěvek od dub042 »

900w/h to je luxus,ja za celej den 2kw ze 49 panelu
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm

Re: Počasí

Příspěvek od fukuši »

goodbie píše:neboj bude ještě hůř :lol:
To už nejde za cca 4 roky nejhorší výkon.Asi znamení že už se stahují nad náma mraky :lol: :lol: :lol: :lol:
Píšu stížnost nejlépe evropské komisi.Ti vyřeší vše od stolu :lol: :lol: :lol: :lol:
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Počasí

Příspěvek od goodbie »

fukuši píše:
goodbie píše:neboj bude ještě hůř :lol:
To už nejde za cca 4 roky nejhorší výkon.Asi znamení že už se stahují nad náma mraky :lol: :lol: :lol: :lol:
Píšu stížnost nejlépe evropské komisi.Ti vyřeší vše od stolu :lol: :lol: :lol: :lol:
i já mívám fakt výkony z 3,8Kwp jako blázen za den i 0,4Kw i míň jsem viděl :lol: holt diesel centrála 24V 2,2Kw je ve střehu :yes:
PapoS
Příspěvky: 172
Registrován: úte zář 01, 2015 9:56 pm

Re: Počasí

Příspěvek od PapoS »

Ja som mal najmenej 4.okt. 2,09 kWh z 5kWp. To sa mi nezda najhorsie ked citam ostatne :-)
5kWp Solyndra + 3f Fronius Symo Hybrid 4kW https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=2638
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Počasí

Příspěvek od solárník »

Mně sice doposud v létě půlka energie zůstává nevyužitá, ale z údaje pyranometru je vidět, jak ve středočeském kraji poslední dva roky svítilo (údaje jsou přepočteny na moje 2,5kWp pole JJZ):
sun_graph_history_ddb.png
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Počasí

Příspěvek od rottenkiwi »

U mňa za posledné 2 roky svietilo takto: / 2015 - 1040 Wp, 2016 - 1540 Wp /
Přílohy
sunshine2015_2016.png
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2417
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Počasí

Příspěvek od volente »

Chlapy, grafy máte pěkné, ale asi jsou k ničemu. Je to jako bych si dal do auta měřák dobíjení a potom konstatoval kolik ropy jsem neprojel ale dal do baterky. Prostě když nesvítí tak nedává. Jdu kolem mrknu na měřák kolik dává Ampér a hotovo, pro odhalení nějaké závady to stačí. kWh ukazuje jen v celých, tzn. 2kWh můžou být 2000Wh, nebo 2999Wh, a co, stejně s tím nic neudělám. Na co je mi graf který mi ukáže že srpen 2015 byl lepší o hodně než srpen 2016. Na nic.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Bydliště: Kvasice

Re: Počasí

Příspěvek od jose »

Někdo chce, aby to prostě fungovalo a nemusel na to sahat, tak si tam dá ampérmetr pro odhalení případné závady. Ale my, co patříme mezi "hračičky" :comp: , tak potřebujeme víc, než jen jeden budík ;)
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Počasí

Příspěvek od solárník »

volente píše:Chlapy, grafy máte pěkné, ale asi jsou k ničemu.
Jsou nováčci, co si myslí, že si dají na střechu jeden panel, a na Ježíška z toho budou napájet mega vosvětlení na střeše a kamna v baráku (obrazně řečeno). Právě ti by si měli ten náš graf prohlídnout, aby se uvedli do vobrazu, že moje například 2,5kWp políčko panelů umí dát 19kWh za den v létě, ale taky třeba 0,5kWh v zimě ;)

No a pak ještě nad tím můžeme brblat, že

"letos svítí ňák míň/víc/na hov*o"

a taky třeba

"kdybych už ku*va zapojil to přesměrování přebytků, mohl jsem bejt o hezkejch pár tisíc letos bohatší".

..a ty bys nám to chtěl upírat.. :lol:
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2244
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Počasí

Příspěvek od fugas »

Přebytky zapojit okamžitě a střelhbitě jak to jen jde.Je to jediná cesta jak využít maximum bez krkolomného plánování.
Jinak výtěžnost se nedá paušalizovat nikdy.Začátkem září byly dva dny po sobě ,kdy se zisk podobal prosincovému.Naopak prosinec ,pokud bude jasný ,tak i přes velmi krátké dny může být zisk slušný.Grafy se hodí ,když si chci vést historii.Jako že loni přesně na hodinu svítilo a letos nesvítí.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
mixman
Příspěvky: 73
Registrován: stř čer 26, 2013 1:50 pm

Re: Počasí

Příspěvek od mixman »

volente píše:Chlapy, grafy máte pěkné, ale asi jsou k ničemu.
Z grafov sa da vycitat strasne vela. Napr. to ako sa cely system chova, ako sa chovaju jednotlive zariadenia v systeme, z grafov je mozne vycitat aj problem, ktory bohuzial z "budikov" neodhalime a to hlavne pri komplexnejsich systemoch kde je viac regulatorov, viac menicov, vzduchotechnika, niekolko sekcii akumultorov (akku pole), ...
Aj na zaklade podnetu niektorych ludi tu na fore som zacal pred nejakou dobou pracovat na modulanom systeme merania, statistiky a pripadnej regulacie (automatizacie) ktory sa stale rozsiruje a updatuje. Niektore merania pracuju uz viac nez 2 roky a ludia si nevedia vynachvalit to ze vidia ako sa ich system sprava a podarilo sa odhalit nejake problemy este pred tym nez problem prerastol do vacsich rozmerov.

Samozrejme kazdy sme iny, jednemu staci vidiet len napatie na akku a zije, iny je zas taky ze potrebuje vediet aj aku ma teplotu v studni alebo v bojleri, ako silno vonku fuka, ... :)
solárník píše:Jsou nováčci, co si myslí, že si dají na střechu jeden panel, a na Ježíška z toho budou napájet mega vosvětlení na střeše a kamna v baráku
presne toto sa da pekne vycitat z grafov a naslednych statistik, kedze viem aku som mal vyrobu / spotrebu pred rokom tak viem naplanovat to co si mozem dovolit napajat momentalne. Taktiez z toho viem urcit ze ak pridam nejake panely / akumulatory tak kolko mi to zhruba REALNE vyrobi / uskladni a pomoze prekonat nejake obdobie ...
Ak viem predpoved na nasledujuce dni tak sa viem prisposobit so spotrebou a casti domu prepnem trebarz na DS.

Takze ked to zhrniem tak grafy niesu az tak nepotrebne :comp:
*sun* :arrow: ::pv:: :arrow: *batt* :arrow: :home: :arrow: :comp:
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3396
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Počasí

Příspěvek od marko250 »

Jediný řešení je mít kontajner s baterkama s 1,5MWh :-) ,tím bych ten rok překlenul komplet.Nevíte o něčem-hehe.Panely na JZ přesně , sklon 49° a jejich maximum bylo 5,36kWp.
12.10 -2,3kWh
13.10 -1,1kWh
14.10 -3,7kWh
15.10 -12kWh
16.10 -17,2kWh
17.10 -1,2kWh
18.10 -2,1kWh
19.10 - zase to stojí za ho...

Loni byl říjen mnohem štědrejší na slunce.
16kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /15xJAsolar / Mono 385, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x EASUN <100A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Počasí

Příspěvek od dracekvo »

Já mám z tohoto blázníivého počasí nejmenší údaj 1.23kW za den a to ze středy 12.10. O víkendu bylo pěkně. To sem si i zapnul přímotop.V sobotu padlo 7.2kW a neděle dala 8.3kW. Jinak průměr v těhle dnech je tak 2 až 2,5kW za den. Dnes to zatím vypadá hodně bledě, snad se trošku rozjasní.
Né každý má zapnutý podpis, tak jen pro info pole je 2850Wp.
mobilik
Příspěvky: 2678
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Počasí

Příspěvek od mobilik »

mixman píše:
volente píše:Chlapy, grafy máte pěkné, ale asi jsou k ničemu.
Z grafov sa da vycitat strasne vela. Napr. to ako sa cely system chova, ako sa chovaju jednotlive zariadenia v systeme, z grafov je mozne vycitat aj problem, ktory bohuzial z "budikov" neodhalime a to hlavne pri komplexnejsich systemoch kde je viac regulatorov, viac menicov, vzduchotechnika, niekolko sekcii akumultorov (akku pole), ...
Aj na zaklade podnetu niektorych ludi tu na fore som zacal pred nejakou dobou pracovat na modulanom systeme merania, statistiky a pripadnej regulacie (automatizacie) ktory sa stale rozsiruje a updatuje. Niektore merania pracuju uz viac nez 2 roky a ludia si nevedia vynachvalit to ze vidia ako sa ich system sprava a podarilo sa odhalit nejake problemy este pred tym nez problem prerastol do vacsich rozmerov.

Samozrejme kazdy sme iny, jednemu staci vidiet len napatie na akku a zije, iny je zas taky ze potrebuje vediet aj aku ma teplotu v studni alebo v bojleri, ako silno vonku fuka, ... :)
solárník píše:Jsou nováčci, co si myslí, že si dají na střechu jeden panel, a na Ježíška z toho budou napájet mega vosvětlení na střeše a kamna v baráku
presne toto sa da pekne vycitat z grafov a naslednych statistik, kedze viem aku som mal vyrobu / spotrebu pred rokom tak viem naplanovat to co si mozem dovolit napajat momentalne. Taktiez z toho viem urcit ze ak pridam nejake panely / akumulatory tak kolko mi to zhruba REALNE vyrobi / uskladni a pomoze prekonat nejake obdobie ...
Ak viem predpoved na nasledujuce dni tak sa viem prisposobit so spotrebou a casti domu prepnem trebarz na DS.

Takze ked to zhrniem tak grafy niesu az tak nepotrebne :comp:
Mozem potvrdit, mam meranie a som velmi rad. Vsetko viem, vsetko vidim a hlavne uz boli nejake problemy a vcasne som ich vdaka meraniu opravoval vopred. Je to k nezaplateniu take meranie. Bez toho si svoju fve neviem predstavit... :wink:

A k teme ano pocasie je na prd, na chate som uz musel vypnut chladnicku a doma som uz bojler par krat prehodil na DS. Sl ko pod spat!!!!
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Victron Energy, 12kWh Pylontech+GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,6kWp, FRONIUS AC Coupling+VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Počasí

Příspěvek od rottenkiwi »

Priebeh počasia za roky dozadu može slúžiť ako podklad, ak vám niekto príde robiť FVE
a začne tvrdiť značne nekorektné informácie, aký bude z FVE zisk, pritom vy mu možte
ukázať logované dáta a potom ten človek zistí, že si nemože dovoliť klamať tak, ako iným.

Tiež možu dáta slúžiť k porovnaniu vlastností panelov a regulátorov, či naozaj pri danej
teplote majú panely udávaný výkon, potom sa ľahšie odhalí chybný string a deteguje
chybný panel, u regulátorov sa z priebehu U a I dá zistiť ako kvalitne sú naprogramované,
či len raz za čas neprejdu krivku výkonu a spočítajú maximum.

A u mňa je ešte doležité, aby som si to urobil sám, to znamená produkciu určitých skupín
neuromoderátorov a neurotransmiterov v správny čas, a tým sa mi mozog neprepne do depresie,
čo znamená, že mám vačšiu šancu prežiť.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2417
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Počasí

Příspěvek od volente »

Ano, chápu i hračičky i nutnost u větších systémů. Taky mě to asi čeká, zatím si vystačím s tím co mám. Ono to bylo jen konstatování k tématu, když nesvítí tak je to na ho..o bez grafu jak s grafem.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
mobilik
Příspěvky: 2678
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Počasí

Příspěvek od mobilik »

Nie velmy bez grafu. :-) Ak mam system niekde na chate a na dialku si viem pozriet ze baterky sa vybijaju, tak vdaka dohladu-grafom viem zasiahnut. Inak by som na to prisel az cez vikend. A to iste plati aj kludne doma. Nemusim pracne chodit k elektrarni a kontrolovat kedy mi klakne baterka napr. ked mam dohlad na dialku a upozorni ma to napr. aj samo. :wink:

Odoslané z Lenovo Vibe Z2 Pro.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Victron Energy, 12kWh Pylontech+GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,6kWp, FRONIUS AC Coupling+VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Počasí

Příspěvek od mypower.cz »

Graf je dobry take na sledovani co se se systemem deje v momente, "kdyz se zrovna nedivame". Treba ze se nam regl v poledne zblaznil a baterkam cpe 32V misto 29V. Kdyz se zrovna nepodivame a nevidime to v grafu, tak si muzeme lamat hlavu, proc nam ty baterky protestuji, olovo poplivane sebou samym, life nafouknute a balancery zhave jak uhlik v kamnech. Pres to urcite neduhy mohou byt i pro graf neviditelne. Napriklad deji-li se zasadne v okamziku kdy neprobiha odecet dat. Na grafu take lepe muzeme udelat predikci, nebo pouhym pohledem zjistit ze se nam baterie vybiji nejak podezrele rychleji nez je obvykle, "bo ta cara proste leti oproti vcerejsku jaksi rychleji dolu". No a kdyz zjistime, ze pri stejne spotrebe a stejne vychozi urovni napeti nam ta cara leti dolu rychleji nez pred rokem, tak je pravy cas setrit na nove baterky, nebo je naopak hodne pozde na doliti vody do olova :))
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Počasí

Příspěvek od dracekvo »

A když už si s tím člověk takto vyhraje, tak je ještě možnost využít nějakou sms bránu a v případě nějaké divné události si nechat zaslat SMS :)
Taky to mám vše v plánu, ale kdyby tristar neměl základní archiv v sobě, tak do dneška nemám nic :D Nápady jsou, čas není.