Výbuch domu z fotovoltaiky

Problémy s vadnými panely, detekce závad, řešení závad, poškození panelů, zásah bleskem, nalezení vadného článku, vady z výroby, návrhy, prevence, opravy.
glottis
Příspěvky: 2380
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od glottis »

Keraj píše: úte črc 09, 2024 6:52 am A není pravděpodobnější že to " naformátování" článků provádí výrobce již v rámci testování jejich kvality kvůli následnému roztřídění?
U dnesnich clanku bych to tak cekal kdyz je u nich listecek, s kapacitou a vnitrnim odporem.

Ale tenkrat jsem k winstonum nic nedostal. Je mozny, ze je proste posilali dal jak to vyrobili bez testu :) A pak by byli opravdu panenske.
Matess
Příspěvky: 1656
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Matess »

nebo se u winstonu delal test jeste pred zapouzdrenim? Winston taky tvrdil ze delal testy clanku a prodaval prece ty 12V bloky co byly "matched" články, ale podle mě to byl nesmysl.
Mex
Příspěvky: 668
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Mex »

Já nevím, jak to dělají dnešní výrobci. Vzhledem k tomu, že vyrábí ročně i nějaké GWh baterek, tak je možné, že plné nabití a tedy formátování nedělají.
A že parametry měří při nějakém definovaném nízkém stupni úvodního nabití.
Nakonec když by baterky vyvíjejí a vyrábí, tak o nich asi ví opravdu hodně a tam si zřejmě můžou dovolit udělat test jen za nějakých zjednodušených podmínek.

Ale protože to nevím, tak bych bohorovně netvrdil že "formátování je k ničemu", jak zde zaznělo.
Možná je, možná není. Ale chtělo by to vědět. Nejen si to myslet bez hlubší znalosti problematiky chemie baterek.

A to znamená zkusit oslovit třeba daného výrobce, jestli by nebyl ochotný k tomu dát nějaké jednoznačné stanovisko.
Nevím, jestli by se bavili s námi koncáky (i když možná ano).
Ale s nějakými velkoodběrateli asi ano.
mihlit
Příspěvky: 598
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5800
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od mihlit »

Netřeba se ptát výrobce, stačí se podívat do datasheetu, co tam napsal a nebo naopak nenapsal, protože to potřeba není.
Mex
Příspěvky: 668
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Mex »

Tady si dovolím nesouhlasit.
Pokud by tam napsal, že je to třeba, tak pak samozřejmě ano.
Ale pokud tam není napsané nic, tak to automaticky neznamená, že to není potřebné nebo aspoň vhodné.
Třeba že je vhodné dát mezi články ještě dodatečnou izolační podložku tam zřejmě taky nebude. A přesto je to asi docela vhodné.

Nakonec zájmy výrobce a zájmy spotřebitele nejsou shodné.
Výrobce zajímá, aby to přežilo záruku a něco navíc. Zbytečně velká životnost znamená, že někde neušetřil dostatečně.
Spotřebitel naopak chce co nejdelší životnost.
Tak pokud bych mohl dosáhnout větší životnosti jedním zvýšeným nabitím navíc, je to podle mě nízká cena za potenciální přínos.

Pravdou je, že ptát se výrobce je jen jedna možnost.
Další (a možná lepší) je pořádně problematiku nastudovat.
Případně i zkusit dotaz na někoho, kdo do problému opravdu vidí. Na VUT nebo ČVUT určitě budou i nějaké "bateriové" studijní předměty a tedy i odborníci.

Ale je to můj pohled na věc. Nikomu ho nenutím.
mihlit
Příspěvky: 598
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5800
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od mihlit »

No právě, na tu baterku je záruka, takže jak s ní zacházet, aby ty parametry měla (třeba často rozporované stažení 300kgf) v tom datasheetu zrovna jsou. Baterie jsou po výrobě tříděné na grade A a propadlíky. K bateriím výrobce dodává testreport Obrázek
Nevím, jak by chtěli změřit kvalitativní parametry článku a maximální kapacitu, aniž by byl článek "naformátován", ať již to má znamenat cokoliv.
Mex
Příspěvky: 668
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Mex »

Zrychleným testem nějakých klíčových parametrů, vycházejícím z detailní znalosti daného zařízení.
Podobně, jako se stanovuje životnost nějakého zařízení třeba na 30 let, i když je to novinka a vyrábí se třeba teprve rok.

Jo, a to stažení baterek v některých datasheetech je, v některých není.
Přestože ty baterky jsou téměř jistě konstrukčně velice podobné.

No ale moje baterka to není.
Já spíš dám na detailní znalost chemického principu, který jistě bude popsán v mnoha výzkumných projektech a zprávách.
Ne na to, že někde v datasheetu, psaném napůl rozsypaným čajem, něco není.
Teď momentálně na to nemám čas a nemám ani potřebu. Ale až tu potřebu budu mít (tj. cca za měsíc nebo dva), tak určitě vložím dost úsilí do toho se o problematice něco dozvědět do velké hloubky. Nejen bruslit po povrchu a "předpokládat".
mopadzi
Příspěvky: 1037
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od mopadzi »

to je stejné jako poloha baterek, nikde v datashetech není definovaná, ale každý produkták (EVE, GANFENG) mi napsal že jedně svislá poloha je správně
pokud baterky leží tak se nezaplavuje celá plocha elektrod. Klesá kapacita a začíná delaminace. Výrobcům jak článků tak i powerwallů je to jedno.
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2622
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od NOPARasito »

mopadzi píše: úte črc 09, 2024 7:37 pm to je stejné jako poloha baterek, nikde v datashetech není definovaná, ale každý produkták (EVE, GANFENG) mi napsal že jedně svislá poloha je správně
pokud baterky leží tak se nezaplavuje celá plocha elektrod. Klesá kapacita a začíná delaminace. Výrobcům jak článků tak i powerwallů je to jedno.
Ale vyrobci EV to dodržují 👍🏻.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2622
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od NOPARasito »

[quote=Mex post_id=238863 time=1720540576 user_id=10429
Třeba že je vhodné dát mezi články ještě dodatečnou izolační podložku tam zřejmě taky nebude. A přesto je to asi docela vhodné.
[/quote]
To ze obal je i zaroven jeden z polu snad vysvetluje vse.
Proste Bastliri musi vedet s cim maji tu cest.
18650 je na tom stejne.
Snad jen Winstony a jemu podobne jsou vyjimka
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 539
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 64
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od PetaJoule »

soami píše: pon črc 08, 2024 10:49 pm
Celkem by mě zajímalo jak to Mivvy pak posílá, protože plně nabité články spediční službou či poštou poslat nesmí.
Vlastní odběr?
Odkaz? Pokud vím, o tom se teoreticky mluvilo v rámci letecké nebo námořní přepravy, ale u pozemní přepravy tento požadavek nikdo nemá. A u lifepo to není ani jak ověřit. Povinné je označení přepravy UN3090.
https://www.dynamis-batterien.de/filead ... m_2022.pdf

Zjednodušený postup platí pro články do 20Wh. Nad to platí ADR a UN předpisy v plném rozsahu.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
soami
Příspěvky: 687
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od soami »

Řeč byla o Mivvy a pozemní přepravě. Ty odkazované podmínky požadují max. 30% nabití pouze pro leteckou přepravu. Dopravci po zemi UN buď akceptují, nebo zakazují.
Valdano
Příspěvky: 310
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

Pokud jde o označení zásilky vhodnými nálepkami a popisem tak to samozřejmě platí pro všechny typy dopravy, ale v tom odkazovaném dokumentu je uvedeno, že omezení max. úrovně nabití na 30% SOC se týká pouze letecké přepravy což znamená, že pozemní ani lodní dopravy se omezení úrovně nabití na 30% SOC netýká, ale samozřejmě může záležet na konkrétních podmínkách toho kterého pozemního dopravce. Pokud nějaká podobná omezení u některých pozemních dopravců třeba existují je to spíš v teoretické rovině a nikdo to u pozemních dopravců nekontroluje. Takže se na to obecně "kašle" a problém by nastal asi jedině pokud by k něčemu vážnému došlo tj. např. pokud by nějaký článek v zásilce při přepravě začal hořet.
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 539
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 64
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od PetaJoule »

Valdano píše: stř črc 10, 2024 8:04 pm
Pokud jde o označení zásilky vhodnými nálepkami a popisem tak to samozřejmě platí pro všechny typy dopravy, ale v tom odkazovaném dokumentu je uvedeno, že omezení max. úrovně nabití na 30% SOC se týká pouze letecké přepravy což znamená, že pozemní ani lodní dopravy se omezení úrovně nabití na 30% SOC netýká, ale samozřejmě může záležet na konkrétních podmínkách toho kterého pozemního dopravce. Pokud nějaká podobná omezení u některých pozemních dopravců třeba existují je to spíš v teoretické rovině a nikdo to nekontroluje. Takže se na to obecně "kašle" a problém by nastal asi jedině pokud by k něčemu vážnému došlo tj. např. pokud by nějaký článek v zásilce při přepravě začal hořet.
Tak zaprvé: transport dle předpisu P903, LP903. Označení jako Třída nebezpečí 9, nikoliv UN3090 ale UN3480.
Maximálně 333kg (ADR 1.1.3.6) pro každou transportní jednotku (např. náklaďák včetně přívěsu)
Pokud baterie váží víc než 12kg, UN testované balení (Třída II: např. UN/4G/Y30/…)
atd. atd. - o letecké přepravě nemluvím. Tohle je silnice, koleje, loď.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
Valdano
Příspěvky: 310
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

MIVVY umožňuje zaslání článků i když u nich máte zvoleno inicializační nabití a i když celková hmotnost článků v zásilce přesahuje vámi zmíněných 12kg. Stačí si v jejich eshopu dát do košíku třeba 4 kusy prizmatických článků LiFePo4 EVE 280 Ah se zaškrtnutým inicializačním nabitím. Váha bude přes 20 kg a v nabídce pro způsob dopravy pak najdete kromě osobního odběru i možnost zvolit "nadrozměrná přeprava" za 350 Kč což podle ceníku bude zřejmě pozemní doprava DHL, ale pokud Vás to zajímá blíž tak se na to můžete zeptat přímo u MIVVY třeba přes jejich webový formulář na dotazy (je tam uveden i kontaktní telefon a email). Jistě Vám to rádi objasní. ;)
emedium
Příspěvky: 202
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od emedium »

Mě je přivezli Ivecem od DHL, jakože nadrozměrná doprava na paletě
mikiki
Příspěvky: 355
Registrován: sob dub 02, 2022 6:32 pm
Lokalita: Pelhřimov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1810
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: od Pejru

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od mikiki »

To co psal uživatel "mopadzi" ohledně polohy baterek mne trošku rozhodilo - nemyslel tím i Lionky???
Mám dva Akuboxy od MIVVY a bylo mi sděleno, že je mohu opatrně postavit na výšku a nic se neděje.
Tzn. už stojí 2 roky :shock:
Nebo jsem tu polohu baterek nějak špatně pochopil a týká se to jen olova????
IMG_5245a.jpg
FE č.1 = 910Wp - Epever XTRA4210N = 24V (2x Victron GEL 12V/220Ah)
FE č.2 = 1810Wp - EPever XTRA4415N = 48V (2x Lion 51V/150Ah)
soami
Příspěvky: 687
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od soami »

Týká se to všech článků/baterií s tekutým elektrolytem.
Matess
Příspěvky: 1656
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Matess »

těžko říct... dříve platilo že terminály nahoru je jediná správná poloha. Dnes už výrobci v datasheetech tohle nezmiňují a teď je otázka jak toho dosáhli...

Bylo v baterkách dříve více elektrolytu a byl tam i vzduch aby to mohlo pracovat bez nafouknuti a proto to muselo být vzduchem vzhůru?
Změnila se dnes nějak kvalita výroby že články neexpandují a proto nepotřebují tu rezervu a nemají v sobě žádný vzduch a mohou proto být v jakékoliv poloze?

Jako obecně nevím, ale jedna věc je jistá... články mají nahoře pojistný ventil a po letech jsem ten ventil viděl prasknout a zadělával jsem ho tavnou pistolí (nedrží to kdo ví jak dobře, takže v případě problému si to cestu najde) aby to nevyschlo. (mám články 10+ let a už jsem je kupoval jeté)

Kdybych ty články měl ventilem na bok kolik té tekutiny by tam zůstalo?

Všimli jste si že se změnil počet cyklů v datasheetech? dříve se uvádělo 8000 cyklů do poklesu na 80% kapacity a dnes se uvádí i 4000 cyklů do poklesu na 70% kapacity.

Možná to bude někde na půl cesty... výroba se zlepšila, články se tolik nenafukují, takže vydrží déle než prasknou a proto mohou být i v jiné poloze. Jakmile ale zestárnou může ta poloha být ten rozhodující faktor životnosti.

Jestli máte někdo přesnější info sem s ním...
cipis
Příspěvky: 4911
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od cipis »

https://www.novinky.cz/clanek/krimi-za- ... o-40481778

Tak už mají závěry.
„V zasaženém objektu došlo vlivem blíže neobjasněné provozně-technické závady k poškození článků v bateriovém úložišti fotovoltaického systému. Z poškozených článků se do interiéru objektu uvolňovaly hořlavé plyny vzniklé rozkladem elektrolytu, jako jsou vodík, methan, etylen a další,“ popsala příčinu mluvčí hasičů Martina Götzová.

Takže žádná neodborná montáž panelů, kabeláže, regulátorů, střídačů ...

Osobně si myslím, že ty články někomu někde spadly, byly pak za pusu prodané dál, no a ve vhodný okamžik spustily řetězovou reakci zevnitř.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek