Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
jahodovák
Příspěvky: 1959
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od jahodovák »

Pokud nic nemáš,tak se dají sehnat už dnes skoro všechny spotrřebiče,které jsou schopny jet jen na 220v.Vše co mi odejde stářím,nebo kupuji nové tak jedině takto.Protože mám dost baterek už ted mi na ty dva jede všechno a není třeba nic hlídat a výpadky jsou jen ojedinělé...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od střídač_N »

Vyplatí se Hybrid při roční spotřebě 2,5MWh?

Takhle otázka nestojí.

První a základní je otázka výkonu panelů.

Mám zkušenost, že při 2kWp je silně omezena funkčnost v měsících březen duben, září říjen. Po přidání výkonu panelů na 5kWp se v uvedených měsících vcelku bez problému elektrikovalo. Je otázka zdi by to ještě fungovalo při 4kWp, nebo kam až zajít, aby to ještě fungovalo a nestálo tolik peněz.

Tudíž odpověď na tuto základní otázku je:
pokud mám dostatek výkonu z panelů, je hybrid zbytečný, neb mám dostatek výkonu a DS nepotřebuji.
V zimně stejně přepnu na DS neb výroba je minimální a spotřeba měniče je větší než denní výroba.

V dávnu jsem si myslel, že hybrid vše zachrání. Taky ho i mám, ale hybridní funkci jsem ještě nepoužil.

Je třeba se rozhodnout za kolik a do jaké míry chci elektifikovat.
Pokud jde jen o takové škádlení se s FVE, pak bezesporu stačí cokoli.
Pokud chci 3/4 roku být soběstačný, musím mít alespoň 5kWp výkonu, přiměřený regulátor, ostrovní střídač 1f nejméně 3,5kW, ale spíš 5kW, pokud budu mít olovo nejméně 20kWh, pokud lithium nejméně 10kWh.
Cokoli mezi tím jsou zbytečně vyhozené peníze.
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 916
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od trud »

rottenkiwi píše:Tak pred sebou mám svoju FVE III na 48 V a tak som trochu počítal.

Už neboli akumulátory po 1.2 € ale po 1.97 €,
takže 1.97 x 392 + 15 = 787 € za 5 kWh NMC 18650
menič Victron Multiplus II 3000 / 48 / 35 / 32 = 750 € z bazáru
regl. Victron 150 / 60 = 350 € z bazáru
nejaké káble = 110
Rasp Pi 3 B+ + uSD karta kde beží Venus GX = 50

k tomu panely 12 x 290 Wp = 110 x 12 = 1320
panely hodené cez jar, leto jesen na zemi

dokopy máme 3367
nejaké istenie, stupačky, káble, zásuvky = 140

dokopy 3507 €.

panely vyrobia za rok 3445 kWh
cena el. je za 3445 kWh === 571
ak počítame s 2.5 % nou infláciou, tak ceny za 10 r. budú
571 + 585 + 599 + 614 + 630 + 646 + 662 + 678 + 695 + 713

takže za uvedených predpokladov, ak sa nič nepokazí a neurve mi tam blesk priamo,
za 10 r. získam === 6393 €.

Takže nielen že mi to pokrylo náklady, ale som v pluse === 2886 €.

Samozrejme ak veľa energie prejde cez baterky, ergo budem ju využívať
ked nesvieti, tak vlastná spotreba FVE bude vyššia, ako keď pojde el. pred baterkou
priamo do meniča, alebo napr. 15 % energie využijem priamo z DC.

Takže to číslo priama DC spotreba + priama AC + cez baterku AC bude vždy
nižšia, ako uvádzaný DC výkon z panelov.

U mńa je účinnosť FVE I na 12 V nominál od r. 2015 === 86 %.
Učinnosť FVE II na 24 V odhadujem na 88 % / málo dát /
a úč. FVE III na 48 V odhadujem na 89 %.

Záleží v akom pásme krivky úč. menič celý deň ide a akú má vlastnú spotrebu a či ho vypínam.
Myslím že si trochu nadhodnotil tú výrobu...možno na strane panelov 3445kWh..ale potom je ešte účinnosť nabíjania batérie, účinnosť meniča...a celková účinnosť vzniká nasobením jednotlivých účinností..takže 3445kWh na strane panelu * účinnosť cyklu nabitie/vybitie (93-94%?) a priemerná účninnosť meniča (85-88%?) takže 3445*0,935*0,865 = 2786kWh..
Cenu za 1kW h máš 0,165eura?
A tiež rast ceny elektriny je len započítaný dáky odhad ktorý môže byť ok..ale aj úplne zlý..pred krizou stál megawat 90 eur...na začiatku roka 2016 pod 25..dnes okolo 50...samozrejme sa premiatajú do ceny ceny za distribúciu(alobal,solarnych baronov....), ale nedá sa povedať ze cena elektriny rastie tempom 2,5% ročne.

Solárne elektráren je koníček, ktorý pri dnešných cenách komponentov, zapojení vlastnej práce a ceny energie má dáky ekonomický význam..taktiež je to dáka istota pred výpadkom.
Ale určite to nie je investícia...a určite nebudes mať za 10 rokov vynos 6393 eur. Bude to menej pre to čo som napísal...a hlavne si neodčítal cenu elektrárne...lebo ked investujem mam po 10 rokoch svojich 3507 eur počiatočného vkladu....plus výnos..ty máš výnos..a 10 ročnú elektráren ktoru by si predal možno za 1/4 ceny. A to sa nesmie 10 rokov pokaziť žiaden komponent.
Sám mam z elektrárne velku radosť a dnes som začal pripájať dalších cca 1,5kWh lion z BMWi3..zajtra to dúfam dokončím..a to je môj výnos..radosť z elektrárničky...poteší viac ako dividendy z akcii ČEZ :-)
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od rottenkiwi »

Ťažko dopredu hovoriť čo bude, ale ekonómovia predpokladajú krízu horšiu
ako v r. 2008, takže cena Au može íst na 3-násobok, cena € / USD na 1/2,
nezamestnanosť 20 %, zdraženie elektriny aj ropy.

Takže ak mám FVE, tak aspoň tú energiu mám lacnejšie
a ak mám aj euto, tak som na tom lepšie ako iní.

Inflácia 1 až 4 %
https://www.nbs.sk/_img/Documents/PUBLI ... y_2014.pdf

Úr. s.
https://www.slsp.sk/content/dam/sk/slsp ... y-utlm.pdf

Takže ak si vložím 3500 € na 10 r. budem mať z nich: 3574 z výnosu 20 % dań, takže zarobím 59 €.

A pokryje mi tých 59 € infláciu 1.5 až 3 % za 10 r ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od youda »

FVE která utáhne klimatizaci a vypomůže topení, je nejlepší investice na důchod.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2417
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od volente »

Osobně považuji svoji elektrárnu za koníček, a občas říkám že je to penzijní připojištění.
Je však nutno si uvědomit že tomu jako koníčku věnuji opravdu hodně času ale relativně málo peněz.
Stavím baterie, opravuji použité panely a veškerou instalaci si dělám sám. To je koníček, penzijní připojištění to bude až budu brát almužnu od státu, jestli nějakou, a budu fungovat od března do října čistě ze soláru, což se mi zatím vcelku daří. Záleží na tom kolik komponentů bude nutné vyměnit v průběhu těch let.
Naposledy upravil(a) volente dne ned zář 01, 2019 8:18 pm, celkem upraveno 1 x.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od youda »

SlezY83 píše:Díky všem za cenné připomínky a rady.
Nejprve ze začátku jsem byl nadšený, že se nechá postavit FVE do kila s panely, střídačem, baterkami apod... Tahle investice by byla lepší, neži peníze na účtě
Nechal jsem si poslat pár nabídek apod.
Pak jsem začal počítat a uvažovat. Protože ona avizovaná 10letá návratnost na papíře je nesmysl. Výkonové špičky budu tahat stajne ze sítě a navíc baterky budou trpět, jak už tu zaznělo.
Největší problém vidím v 1F vs. 3F.
O GW10K-ET jsem uvažoval, ale co to zabilo (finančně) jsou HV baterky.
Elektrárnu si nekupu na 5 let, ale na 20 až 30 a tak bych klidně oželel celou střechu panelů (klidně jenom 2kVp) a menší baterku (nakonfiguruju na ní menší odběry a hloubku vybíjení), ale střídač bych chtěl raději 3F (i když bych ho teď na 100% nevyužil).

Podívám se na porovnání řady EM vs. ES ;-). Ale spíše (z pohledu budoucnosti) se mi spíše líbí 3F řešení.
Bohužel, za 100K se fakt nic solidního postavit nedá. Možná nějakej ostrov.
No, pak existuje ještě jedno hodně vychytaný řešení, ale to ti dám do SZ ;)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od Brbla »

To YOUDA
GW10K-ET == 13000Wp / 10000W ongrid / 10000W backup / 3-phase asymmetric / AKU HV

jen chci ověřit (z dokumentace to není uplně jasné), že těch 10kW na třech fázích v asymetrickém provozu znamená třeba 3x3,3kW na všech fázích najednou, nebo třeba 2x5.0kW na dvou fázích (třetí 0kW), případně 1x10.0kW na jedné libovolné fázi (zbytek 0) - takže tedy součet na všech třech fázích 10kW a tedy pohodlíčko s rozmísťováním spotřebičů.
Rozumím tomu dobře ?
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 916
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od trud »

rottenkiwi píše:Ťažko dopredu hovoriť čo bude, ale ekonómovia predpokladajú krízu horšiu
ako v r. 2008, takže cena Au može íst na 3-násobok, cena € / USD na 1/2,
nezamestnanosť 20 %, zdraženie elektriny aj ropy.

Takže ak mám FVE, tak aspoň tú energiu mám lacnejšie
a ak mám aj euto, tak som na tom lepšie ako iní.

Inflácia 1 až 4 %
https://www.nbs.sk/_img/Documents/PUBLI ... y_2014.pdf

Úr. s.
https://www.slsp.sk/content/dam/sk/slsp ... y-utlm.pdf

Takže ak si vložím 3500 € na 10 r. budem mať z nich: 3574 z výnosu 20 % dań, takže zarobím 59 €.

A pokryje mi tých 59 € infláciu 1.5 až 3 % za 10 r ?
Len vieš dať peniaze do banky nie je jediná možnosť.....stačí par hodín čítania informácií na webe o investovaní a aj priemerne zdatný jedinec dosiahne 3-5% dividendový výnos ročne + rast podkladového aktíva...
Solárne elektráren je v prvom rade koníček...investícia je úplne niečo iné...
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od willcz »

Podle mě tomu právě dobře nerozumíš, nebo výrobce schválně lehce mate spotřebitele.
Datasheet říká že max proud na fázi je 16,5A, tzn něco kolem 3,7kW ...
asymeticky provoz podle mě znamená že můžu odebírat z každé fáze jiný proud a nemusí "nic" přetékat do sítě.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od youda »

Brbla,
bohužel je to trochu jinak. 3f měniče GoodWe ET, které jsem popisoval v těchto dvou příspěvcích:
jsou skutečně asymetrické, to ale neznamená, že celý jejich výkon je dostupný na jedné fázi.

V případě měniče GW10K-ET to například funguje tak, že:
- maximální tvalý výkon na fázi je cca 3.8 kW
- maximální trvalý součtový výkon je cca 10kW

Ona asymetričnost spočívá v tom, že pokud jednu fázi zatížíš, měnič vyrábí energii pouze do té zatížené fáze.
Ač to zní logicky, ve skutečnosti většina 3f střídačů funguje úplně jinak - symetricky. Pokud u symetrického střídače zatížíš jednu fázi příkonem 3kW, tak měnič z panelů začne tahat 9kW s tím, že 3kW ti pošle do baráku a 3+3kW pošle do DS. Vyrábí tedy symetricky.

Proč? Protože, z konstrukčního hlediska je jednodušší vyrobit symetrický střídač. V zemích mimo CZ to vůbec nevadí, protože energie se tam účtuje saldem. Za odeslaných 6kW do DS tedy dostaneš buď kWh kredit, zlaťáky, nebo je můžeš aspoň bezplatně v tu samou chvíli odebírat na té tvojí jediné zatížené fázi.

Jenomže v ČR si distributoři prosadili podvodné účtování po fázích. Takže ze střechy vytáhneš 9kW, z toho 3kW si pošleš do baráku a 3+3kW odejde do DS za což dostaneš 5haléřů nebo taky kulové. Proto je používání symetrických střídačů v ČR kontraproduktivní - dotuješ tím ČEZ i stát. Jeden tvoji vyrobenou elektriku nakoupí zadarmo a draze prodá. Druhý si na ni napálí při tom prodeji daně.

Střídač s takovou asymetričností, že by dokázal celý svůj štítkový výkon poslat do jedné fáze, jsem zatím neviděl. V podstatě by to musel být výrobek, který by měl koncový stupeň můstku v každé fázi dimenzovaný na trojnásobný výkon a zároveň chlazení by musel mít dimenzované jen na třetinu výkonu všech můstků dohromady. A takové zařízení nedává ekonomický smysl vyrábět.

Stačí takto?
Naposledy upravil(a) youda dne ned zář 01, 2019 8:47 pm, celkem upraveno 1 x.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od willcz »

tzn do čech ideálně 3x XTH8000 :-)
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od vlkazajac »

Pri čítaní podobnej ankety z otázok a odpovedí sa ma zmocňuje ľútosť. Už prvý vstup prezrádza, že otázky plynú z jedného baga záujemcov, podobných burzovým špekulantom. Neviem, prečo sú aj technicky zdatní borci ochotní radiť adeptom motivovaným výlučne témou "vyplatí sa" resp. dám / chcem dostať a pod.
Oni totiž prinesú do fóra pramalý progres a ich zadania sú aj tak neúplné na to, aby sa mohla v pár odpovediach dať postačujúca odpoveď. Tak melieme, melieme, melieme a prospech je nanajvýš edukatívny. Ale načo edukovať niekoho, ktorý nerešpektuje pravidlá a ťahá tromfy z rukáva.

Mojim skromným príspevkom, ako tomu čeliť, je malé ocenenie tých, čo hrajú fér. Ostatným červený puntík nedám, stačí pomyselný otáznik.

Že nejde o záujem o fotovoltiku s tvorivým prístupom svedčí fakt, že je to v spolku s diablom zakázané.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od youda »

Vlkazajac,

to mi zas až tak nevadí, aspoň že zakladatel narovinu popsal, čeho by chtěl dosáhnout a co je jeho motivací. Každej prostě není dráteník jako já. Spolčení s ďáblem taky nedoporučuju. Dotace jsou jen snadná marže pro montážní firmy a zákazníka zamykají. To už si ale každý musí sáhnout do svědomí sám.

Co mne však vytáčí hodně je, že si spousta zdejších borců ani pořádně nepřečte zadání. Není schopná rozlišit mezi tím, když někdo cílí na legální systém vs samo-domo ostrov a pak tu radí bludy.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od Brbla »

Jasný, stačí, toho jsem se tak trochu obával.
Na BackUp výstupu to ale nevadí, stačí s rozmyslem rozhodit spotřebiče po fázích a na AC vstupu/výstupu se holt to co chybí přicucne od ČEZáka, s tím se stejně u hybrida počítá.
Ale mohli by do dataSHITU na férovku napsat - až 3.3kW na fázi, celkem až 10kW.
Na druhou stranu měl bych pečlivějc a obezřetnějc číst technický specifikace a trochu u toho i přemejšlet, to je fakt.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od youda »

A to GW má ty svoje datasheety a manuály ještě zlatý...
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
SlezY83
Příspěvky: 121
Registrován: sob úno 02, 2013 7:01 pm

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od SlezY83 »

vlkazajac píše:Pri čítaní podobnej ankety z otázok a odpovedí sa ma zmocňuje ľútosť. Už prvý vstup prezrádza, že otázky plynú z jedného baga záujemcov, podobných burzovým špekulantom. Neviem, prečo sú aj technicky zdatní borci ochotní radiť adeptom motivovaným výlučne témou "vyplatí sa" resp. dám / chcem dostať a pod.
Oni totiž prinesú do fóra pramalý progres a ich zadania sú aj tak neúplné na to, aby sa mohla v pár odpovediach dať postačujúca odpoveď. Tak melieme, melieme, melieme a prospech je nanajvýš edukatívny. Ale načo edukovať niekoho, ktorý nerešpektuje pravidlá a ťahá tromfy z rukáva.

Mojim skromným príspevkom, ako tomu čeliť, je malé ocenenie tých, čo hrajú fér. Ostatným červený puntík nedám, stačí pomyselný otáznik.

Že nejde o záujem o fotovoltiku s tvorivým prístupom svedčí fakt, že je to v spolku s diablom zakázané.
Jak se to vezme. O FV se tak trochu zajímám - nedávno jsem si dostavěl svůj malý ostrůvek. Informace je tady:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=5236

To, že chci, aby to mělo nějakou návratnost... Nevím, nepřijde mi to divný. Nevydělávám statisíce, abych je jen tak neuváženě vyhodil.
Je mi proti srsti kupovat akcie a podporovat svými volnými penězi korporace.
Místo šetření na důchod a odkládání do fondů fakt raději postavím třeba FVE.
Třídím poctivě odpad - včetně posekané trávy a plechovek od cocacoly.
Mám elektrotechnu, měl jsem i 50ku, par 6, ale ten už dlouho neplatí (neobnovoval jsem).
Nejsem úplný blbec, ale každý jednou nějako začínal...

A nepřijde mi uhozený, se při utracení 100k Kč (když má člověk hypo, manželku na mateřské a 3 roční a 3 týdenní dítě) se zajímám o nějakou návratnost a rozšiřitelnost do budoucna.
Dělal jsem (ještě dělám) RC modelařinu a to stálo taky hodně peněz - tam platilo, že cokoliv levného se později 3x prodraží. Tak hledám informace a zkušenosti nejen u montážních firem, ale ověřuji si je i jinde.

Asi tak ;)
Ostrov 6,4kkWp mono; Victron 150/35 + 150/45; Multiplus II 5000; 50Ah+50Ah+120Ah LiFePo4 (11,2kWh); Cerbo; BMV-700
Topení klimou; TUV Bojler 80l (předřazen před plynový kotel)
SlezY83
Příspěvky: 121
Registrován: sob úno 02, 2013 7:01 pm

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od SlezY83 »

youda píše:
SlezY83 píše:Díky všem za cenné připomínky a rady.
Nejprve ze začátku jsem byl nadšený, že se nechá postavit FVE do kila s panely, střídačem, baterkami apod... Tahle investice by byla lepší, neži peníze na účtě
Nechal jsem si poslat pár nabídek apod.
Pak jsem začal počítat a uvažovat. Protože ona avizovaná 10letá návratnost na papíře je nesmysl. Výkonové špičky budu tahat stajne ze sítě a navíc baterky budou trpět, jak už tu zaznělo.
Největší problém vidím v 1F vs. 3F.
O GW10K-ET jsem uvažoval, ale co to zabilo (finančně) jsou HV baterky.
Elektrárnu si nekupu na 5 let, ale na 20 až 30 a tak bych klidně oželel celou střechu panelů (klidně jenom 2kVp) a menší baterku (nakonfiguruju na ní menší odběry a hloubku vybíjení), ale střídač bych chtěl raději 3F (i když bych ho teď na 100% nevyužil).

Podívám se na porovnání řady EM vs. ES ;-). Ale spíše (z pohledu budoucnosti) se mi spíše líbí 3F řešení.
Bohužel, za 100K se fakt nic solidního postavit nedá. Možná nějakej ostrov.
No, pak existuje ještě jedno hodně vychytaný řešení, ale to ti dám do SZ ;)
Určitě pošli... Díky moc!
Ostrov 6,4kkWp mono; Victron 150/35 + 150/45; Multiplus II 5000; 50Ah+50Ah+120Ah LiFePo4 (11,2kWh); Cerbo; BMV-700
Topení klimou; TUV Bojler 80l (předřazen před plynový kotel)
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od KubisKV »

youda píše:Vlkazajac,
Co mne však vytáčí hodně je, že si spousta zdejších borců ani pořádně nepřečte zadání. Není schopná rozlišit mezi tím, když někdo cílí na legální systém vs samo-domo ostrov a pak tu radí bludy.
Jsem řekl něco blbě?
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od vlkazajac »

SlezY83 píše:
Jak se to vezme. O FV se tak trochu zajímám - nedávno jsem si dostavěl svůj malý ostrůvek. Informace je tady:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=5236

To, že chci, aby to mělo nějakou návratnost... Nevím, nepřijde mi to divný. Nevydělávám statisíce, abych je jen tak neuváženě vyhodil.
Je mi proti srsti kupovat akcie a podporovat svými volnými penězi korporace.
Místo šetření na důchod a odkládání do fondů fakt raději postavím třeba FVE.
Třídím poctivě odpad - včetně posekané trávy a plechovek od cocacoly.
Mám elektrotechnu, měl jsem i 50ku, par 6, ale ten už dlouho neplatí (neobnovoval jsem).
Nejsem úplný blbec, ale každý jednou nějako začínal...

A nepřijde mi uhozený, se při utracení 100k Kč (když má člověk hypo, manželku na mateřské a 3 roční a 3 týdenní dítě) se zajímám o nějakou návratnost a rozšiřitelnost do budoucna.

Dělal jsem (ještě dělám) RC modelařinu a to stálo taky hodně peněz - tam platilo, že cokoliv levného se později 3x prodraží. Tak hledám informace a zkušenosti nejen u montážních firem, ale ověřuji si je i jinde.

Asi tak ;)
Všetko je to pekné, ale asi ste si neosvojili alebo nepovšimli obecný názor na fóre, že dotačná politika pre realizáciu FVE je v skutočnosti škodlivá a jej využitie potom zväzuje ruky užívateľovi. Dotačná výhoda plynie jednou časťou realizujúcej firme, druhou časťou majiteľovi takejto FVE a zaplatí to každý jeden spotrebiteľ, odoberajúci elektrinu z DS, ktorého sa tá dotovaná FVE netýka a prispievať musí. Je to zlodejina.
Za týchto okolností je drzosť pýtať si informácie na fóre, ktoré si vyslovene nepraje prispievať k pokriveným praktikám a získanými informáciami precizovať svoje požiadavky u realizačnej firmy. Drzosť ale trestná nie je.

Je sympatické, že si tykáte s elektrikou a máte za sebou aj čerstvú inštaláciu malej FVE - viď link vyššie. Toť vsio, čo môže na Vašich príspevkoch zaujať. Možno prekvapíte, nedá sa vylúčiť.

P.S. Dotácie a vyššia návratnosť sú z Vášho pohľadu konzistentné, teda " v jednej fáze " ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek