Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Bezpečné přepnutí ze sítě na ostrov a zpět, schémata, tipy, rady, návody
eman
Příspěvky: 1396
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od eman »

Hele já se nikdy na síť fázovat nebudu. Backup mi úplně stačí. Akorát doufám, že MP2 vyhodí nějakou chybu, kdyby s N byl problém. Dneska mi v ní náhodně cvakali relé, bez zjevného důvodu.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
eman
Příspěvky: 1396
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od eman »

Chlapi, nevíte, jestli je možné podle normy "vytáhnout" si z PEN další N v podružném rozvaděči?
Už vím, kde mám chybu a jak rozdělit N vodiče na DS a FVE, ale už asi nemám možnost dotáhnout si nové N z hlavního rozvaděče. V podružném mám na svorkovnici PE(N) z hlavního, takže defakto stejný kabel.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
eman
Příspěvky: 1396
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od eman »

Diablo1st píše: pon črc 29, 2024 12:53 pm Jj tú diskusiu som čítal a je to stále o tom istom. V princípe s tebou súhlasím, že nie je dôvod prepínať N, ale pri Victrone, ak chceš mať všetko podľa EU normy a Grid code Europe, N prepínať musíš, inak sa ti Multiplus odmietne pripojiť k DS, lebo bude detekovať spojenie N a PE mimo meniča.

Samozrejme dá sa použiť iný Grid Code a vypnúť ground relé a je po probléme, len to nie je úplne v súlade s normami podľa Victronu.
Diablo jak myslíš to spojení mimo měnič? V rozkresu má Victron N přivedené na ACin z rozvaděče. Pokud ho nepřivedu, tak si N vyrobí tím Ground relé v měniči, což sice funguje, ale měl jsem za to, že je to nouzové řešení, ne to jediné normované řešení.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
Diablo1st
Příspěvky: 1761
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od Diablo1st »

Veď ak máš N na vstupe aj výstupe meniča spojené, tak N musíš mať spojené s PE niekde v rozvádzači, t.z. mimo menič. Victron s týmto nemá problém, ale grid code Europe áno, lebo automaticky testuje spojenie medzi N a PE na výstupe.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Mex
Příspěvky: 688
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od Mex »

Diablo1st píše: pon črc 29, 2024 12:53 pm Jj tú diskusiu som čítal a je to stále o tom istom. V princípe s tebou súhlasím, že nie je dôvod prepínať N, ale pri Victrone, ak chceš mať všetko podľa EU normy a Grid code Europe, N prepínať musíš, inak sa ti Multiplus odmietne pripojiť k DS, lebo bude detekovať spojenie N a PE mimo meniča.

Samozrejme dá sa použiť iný Grid Code a vypnúť ground relé a je po probléme, len to nie je úplne v súlade s normami podľa Victronu.
Díky za tuhle informaci.
Mně se Victron dřív nikdy moc nelíbil, hlavně kvůli ceně. Ale teď to šlo hodně dolů. Chci postavit FVE ségře, tak jsem začal koketovat s myšlenkou, že dám Victronu šanci.
Ale pokud oni to pojímají takhle, tak jsem zase rychle vystřízlivěl a ségra dostane nějakou klasickou čínskou kombibednu.

Dalo by se to samozřejmě snadno řešit tak, že by se to zapojilo aby se revizák nažral a koza zůstala celá, a po jeho odchodu by se to přepojilo.
Ale když oni k tomu přistupují takhle, tak už jim nevěřím.

Mimochodem je docela zajímavé označeni "Grid code Europe", pokud se to tak opravdu jmenuje.
V Evropě se nepoužívá jediný standard, ale různé země to mají různě. Není všude síť typu TN. Mám pocit, že Francie používá síť TT, Španělsko myslím taky, Itálie je snad taky nějaká jiná. Tak to "Europe" je pak trochu nadnesené.
kodl69
Příspěvky: 7516
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od kodl69 »

jenom upřesnění - tohle je technika, na pocity není místo : Francie skoro odvždycky TNS, tj 5 drátů od trafa až do domu. A ten victron s PEN vodičem taky funguje, jenom 3f instalace občas vypíše "chybné pořadí fází" nebo tak něco, ale jede dál. A vybrat čínskej HF měnič s 5x větší vlastní spotřebou místo multiplusu považuju za velkou pošetilost, pokud není extrémní tlak na cenu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Diablo1st
Příspěvky: 1761
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od Diablo1st »

Mex píše: úte črc 30, 2024 12:23 am Díky za tuhle informaci.
Mně se Victron dřív nikdy moc nelíbil, hlavně kvůli ceně. Ale teď to šlo hodně dolů. Chci postavit FVE ségře, tak jsem začal koketovat s myšlenkou, že dám Victronu šanci.
Ale pokud oni to pojímají takhle, tak jsem zase rychle vystřízlivěl a ségra dostane nějakou klasickou čínskou kombibednu.

Dalo by se to samozřejmě snadno řešit tak, že by se to zapojilo aby se revizák nažral a koza zůstala celá, a po jeho odchodu by se to přepojilo.
Ale když oni k tomu přistupují takhle, tak už jim nevěřím.

Mimochodem je docela zajímavé označeni "Grid code Europe", pokud se to tak opravdu jmenuje.
V Evropě se nepoužívá jediný standard, ale různé země to mají různě. Není všude síť typu TN. Mám pocit, že Francie používá síť TT, Španělsko myslím taky, Itálie je snad taky nějaká jiná. Tak to "Europe" je pak trochu nadnesené.
Aby som to trošku upresnil.
Tých Grid Code je aj pre EU viacero, prakticky každá krajina má svoj, stačí si dať vo VE.Config Fake target a prekliknúť sa na kartu Grid. Donedávna pre ČR a SR bol určený Grid Code Europe, pred nejakým časom ČR dostala svoj Grid Code Czech 2024, takže primárne treba použiť ten. Či aj tento Grid Code testuje spojenie PE a N neviem.
V SR si to vieme nastaviť tak, aby to fungovalo, takže nikto sa nesťažuje, že nemáme vlastný Grid Code :lol:

Netreba nič prepájať, stačí len zmeniť nastavenie, do ktorého aj tak nikto nevidí okrem teba. Kvôli takejto prkotine uvažovať o čínskej bedne miesto Multiplusu mi príde prinajmenšom zvláštne, ale sú to tvoje peniaze. ;)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Mex
Příspěvky: 688
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od Mex »

kodl69 píše: úte črc 30, 2024 2:30 am jenom upřesnění - tohle je technika, na pocity není místo : Francie skoro odvždycky TNS, tj 5 drátů od trafa až do domu. A ten victron s PEN vodičem taky funguje, jenom 3f instalace občas vypíše "chybné pořadí fází" nebo tak něco, ale jede dál. A vybrat čínskej HF měnič s 5x větší vlastní spotřebou místo multiplusu považuju za velkou pošetilost, pokud není extrémní tlak na cenu...
Ale těch 5 drátů do domu přece neznamená TN-S, ne? Pokud tedy opravdu nejsou až od toho trafa, o čemž docela pochybuju.
Naopak přívod 5 vodičů do objektu by spíš mohl ukazovat na síť TT.
Já jsem to předtím psal z hlavy. Kdysi jsem to někde četl a zapamatoval si to.
Ale teď po Tvém postu jsem se zeptal Googla. A ten mi poslal například tohle
https://www.vovcr.cz/odz/tech/283/page09.html
Mimo jiné tam píšou: "Síť TT ... např. ve Francii a ve Španělsku tvoří velkou část sítě nn..."

Já vlastně ani sám nevím, proč je mi ten Victron tak nesympatický. Asi to bude kvůli tomu malému napětí.
Já obecně ampéry nemám rád. Ampérové a hlavně ampéračky mi přijdou takové tlusté, neohrabané, funící a potící-se. Kdybych to přirovnal ke sportu (když máme tu olympiádu), tak jako takové koulařky nebo vzpěračky.
Kdežto voltové a volťačky jsou štíhlé, svižné, elegantní. Něco jako skokanky do výšky nebo gymnastky. ;)

Já ten jejich sortiment moc neznám. Ale co jsem se díval, tak jediný nabíječ (MPPT) s nějakým normálním napětím je jen do 450V, a to ještě stojí pořádný balík.

Píšeš o velké spotřebě kombibeden. Má ten Victron ventilátor? I když je neznám, tak bych řekl, že má. Kdežto kombibedna třeba Solax až do 10kW je bezventilátorová. A ty větší ho mají spínaný, který ale prakticky za celý život měnič téměř nenastartuje.
A teplo prostě neošidíš. Je to fyzika, všechny ztráty se ve finále projeví jako teplo.

Spotřeba úplně naprázdno je sice taky důležitá, ale nulový odběr domu já nemám snad nikdy. A ani tady to nebude třeba u toho Solaxe žádná hrůza. Zvlášť ne u 1f verzí.

Tím samozřejmě nikoho od Victrona neodrazuju. Tady je populární. A jak zní staré pravidlo, raději se mýlit s většinou, než mít pravdu osamocený. ;-)

Jinak ještě k těm (pro mě) nesympatickým ampérům a ampéračkám: ve vedlejším vlákně se vášnivě diskutuje o výbuchu toho baráku. Ale všichni tam chtějí řešit důsledek. Tedy nějaké vyhnání plynů, když už došlo k problému.
Ale podle svědectví lidí, co tam byli, tak tam napřed "hořely nějaké kabely". Takže ona ta prvotní příčina klidně může být (a je to i dost pravděpodobné) v běžné závadě elektroinstalací - velké proudy a blbé spoje. Prostě se moc tlustých ampérů a ampéraček chce protlačit moc úzkou uličkou a dělají přitom bordel.
Tak kdyby ten borec měl nějaký HV systém, tak by mu možná ten barák ještě stál a my bychom si neměli na fóru o čem psát.
eman
Příspěvky: 1396
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od eman »

Moc ohýbáš realitu, aby vyhovala tvému vidění. :) Tlusté Ampéračky jsou děsně sexy holky, co se tě nepokusí zabít při každé příležitosti a dovolí ti udělat chybu s mírným pohlavkem. :) Ty štíhlé Volty jsou pěkné svině a jedna chyba může znamenat, že jdeš do bedny ty, místo baterky.
Osobně jsem na počátku své kariéry pracoval na VVN a už v té době se ve mě vytvořil odpor ke všemu, co dokáže hodit oblouk na 5cm. Nedokážu si představit hasit FVE, kde je 500+V, protože půlku lidí ani nenapadne řešit nejdřív nějaké odpojení a budou se chovat instiktivně. Navíc je většina těch HV FVE stavěna na těch nejhorších měničích a nikdy nevíš, kde se tam něco prorazí.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
Mex
Příspěvky: 688
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od Mex »

Nesouhlasím. Sice se to dneska nesmí říkat, ale sexy tlustá holka je protimluv.
Může být sympatická, ale nebude sexy. Minimálně ne pokud vedle ní postavíš nějakou štíhlou.
A ty volťačky se Ti nesnaží ublížit. Ony jen tak laškujou aby Tě nabudily a udržovaly Tě v napětí. Nuda ve vztahu je špatná.

Pokud jsi dělal na VVN, tak máš můj obdiv. Nad nějakých 1000V už mi to připadá přece jen trochu strašidelné.
Já jsem sice na rozvodnách taky něco dělal, ale jen na vypnutých. Vyvíjel jsem něco pro vysokonapěťové odpínače.

Už jsem četl o mnoha požárech, kde často zasahující došli k nějaké úhoně. Popáleniny, otrava, pád někam dolů atd.
Ale ještě jsem nečetl, že by někoho zabila elektřina z FVE při hašení požáru.
Ty ano?
A pokud elektriku nevypnu, tak mi ji tam tlačí grid, i kdybych žádnou FVE neměl.
Naštěstí to s tou vodivostí vody zase není žhavé.

Jinak ještě poznámka: pokud mají ty vysokonapěťové měniče ze stringu třeba 800V, tak těch 800V není proti zemi. A tedy ani proti tomu hasicímu člověku.
Je to rozděleno na +-400V, takže proti zemi tam nebude víc, než těch 400V. A to jen do doby, než tam něco přehoří, což bude za chvilku.
A ti zodpovědní (jako třeba já) tam mají nějaký systém Rapid Shutdown. V mém případě Tigo v řízeném uspořádání.
Diablo1st
Příspěvky: 1761
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od Diablo1st »

Nekdo má rád holky, jiný zase vdolky. :lol:

Niekto preferuje Solax, iný Victron, niekto HV string niekto LV string, niekto HV batérie iný zasa LV a tak stále dokola :lol:
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
eman
Příspěvky: 1396
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od eman »

Tak další poznatek. Natáhl jsem extra pro MP2 modrý N z PEN v hlavním rozvaděči, aby nebyl N z ACOUT a ACIN propojený a bylo to zapojené podle manuálu. Po zapojení se měniče okamžitě přepnuly do PassThru a nic snimi nehne.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
mihlit
Příspěvky: 604
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5800
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od mihlit »

Takže je máš zapojené jako UPS, jim se objevilo ACin, tak se hodil na passthru, ne?
eman
Příspěvky: 1396
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od eman »

Mám to v default nastavení, takže tam UPS režim je. Dokud ho nevypnu, tak bude na DS?
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
mihlit
Příspěvky: 604
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5800
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od mihlit »

Musíš dát "ignore ac in", jinak to prostě funguje jako ups, měnič se nahodí až mu vstup zmizne
eman
Příspěvky: 1396
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od eman »

Díky moc. Ještě se mám co učit. :)
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek