Victron MPPT 70/10, 75/15, 100/15 Vlastní spotřeba? Bez bluetooth vs s bluetooth

Diskuze o regulátorech Victron
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Victron MPPT 70/10, 75/15, 100/15 Vlastní spotřeba? Bez bluetooth vs s bluetooth

Příspěvek od Hyp »

TomHC píše: pát črc 26, 2024 2:22 pm MPPT je jednosmerka, len vyrába, nemá ako zmerať odber z batérie... Tebe nie je pomoci, ty vôbec nerozmýšľaš.
Aha, a proto mi ukazuje odběr z baterie přes svorku LOAD, že?

Ty jsi přehlédl i svůj předmět?

Předmět: Re: Victron MPPT 70/10, 75/15, 100/15 Vlastní spotřeba? Bez bluetooth vs s bluetooth

Resp. proč se vyjadřuješ k předmětu, o kterém nic nevíš? A že celou dobu řeším tento M ppt, který má svorku baterie a který má svorku Load. Ale máš potřebu napsat že druhý nerozmýšlá!?

To si překládám tak, jako že jsem hlupák. No dobrá, když myslíš :)

Ps: lidi, když už chcete někoho urazit, tak ať to má aspoň úroveň :dontknow:
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
Valdano
Příspěvky: 310
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Victron MPPT 70/10, 75/15, 100/15 Vlastní spotřeba? Bez bluetooth vs s bluetooth

Příspěvek od Valdano »

Hyp píše: úte črc 23, 2024 9:58 am Otázka byla - opravuji: Umí victron nějak změřit IN/OUT přes BATT svorky? Tedy zda umí změřit/odhadnou provozní kapacitu připojeného akumulátoru - Případně nějaký postup, jak by to šlo udělat.
Může ukazovat aktuální odběr na LOAD výstupu, ale skutečnou kapacitu baterie neměří. Pojem "odhadovaná provozní kapacita" je nesmysl tj. nic takového neexistuje. Měří se reálná kapacita. Například z napětí naprázdno tj. bez zátěže se dá jen hrubě odhadnout úroveň nabití, ale rozhodně ne kapacita. Kapacita akumulátoru se měří tak, že se článek nebo baterie jako celek nabije na maximum a poté se vybíjí konstantním proudem až do poklesu napětí na určitou koncovou definovanou úroveň (bývá různá pro různé typy článků) a dle změřeného času se vypočte reálná kapacita. Na to jsou různá jiná speciální externí zařízení přímo určená pro měření reálné kapacity, která to automaticky počítají průběžně z času a nastaveného proudu při vybíjení až do nastavené koncové úrovně napětí viz např. odkazy, které jsem uvedl na předchozí stránce. MPPT na měření reálné kapacity obecně určeny nejsou a tudíž tuto funkci prostě nemají.
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Victron MPPT 70/10, 75/15, 100/15 Vlastní spotřeba? Bez bluetooth vs s bluetooth

Příspěvek od Hyp »

Jistě, ale kde je problém - aby to MPPT - sečetlo vyslanců energii (v noci) do vypnutí = poklesu napětí na definovanou úroveň (to zadat lze)?

Stále to nechápu!!?? Nebo jen mlžíte?

Já se neptám na “specializovaná zařízení”, ty znám. Já se ptám, proč tuhle banální fci neumí drahé MPPT, které by to (IMHO) snadno posčítat umět mohlo anebo na workarround.

Pálit výkon do žárovky a ještě hlídat čas - se mi fakt nechce.
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
glottis
Příspěvky: 2380
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Victron MPPT 70/10, 75/15, 100/15 Vlastní spotřeba? Bez bluetooth vs s bluetooth

Příspěvek od glottis »

Protože ty mppt nemají x obvodu na měření energie. Staly by dvakrát tolik. Jen měří na bočníku proud jednou za čas. Proto ani nijak zvlášť přesně toto neměří a proto to asi nechtějí ani prezentovat. Můžeš si to ale vyčítat a počítat sám když ti bude přesnost stačit.
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Victron MPPT 70/10, 75/15, 100/15 Vlastní spotřeba? Bez bluetooth vs s bluetooth

Příspěvek od Hyp »

No to nevím jak. Pokud bude odběr cca konstantní, no tak i ta frekvence je tuším 1 s je poměrně přesný údaj
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
gupa
Příspěvky: 2333
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Victron MPPT 70/10, 75/15, 100/15 Vlastní spotřeba? Bez bluetooth vs s bluetooth

Příspěvek od gupa »

Hyp píše: pát črc 26, 2024 9:37 pm Já se neptám na “specializovaná zařízení”, ty znám. Já se ptám, proč tuhle banální fci neumí drahé MPPT, které by to (IMHO) snadno posčítat umět mohlo anebo na workarround.

Pálit výkon do žárovky a ještě hlídat čas - se mi fakt nechce.
Kapacita baterie je určena nabijecími a vybíjecími křivkami, tudiž podle materiálu samotných článků pohyblivé promněnné. Můžeš mi naznačit, jak by to MPPT, které má výpočetní rezervu akorát tak na rychlé sledování a nějaký dodávání hodnot do registrů, mělo počítat kapacitu baterie, kde každá baterie je v podstatě originál podle výroby, chemie, stáří, grade, velikosti svodičů a morfologii elektrod? První otázka proti slovům "banální, snadno spočítat" je třeba jak MPPT má zjistit vybíjecí křivku akumulátoru?

Edit? V jistém smyslu ti už před pár příspěvky odpověděla umělá inteligence, jenže inteligence stále nechápajícího tvora, je jak vidno (ne)omezená.
Naposledy upravil(a) gupa dne pát črc 26, 2024 10:49 pm, celkem upraveno 1 x.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Victron MPPT 70/10, 75/15, 100/15 Vlastní spotřeba? Bez bluetooth vs s bluetooth

Příspěvek od Hyp »

Hele to nevím, já jen vím že je ukazuje watty na Svorce LOAD. A jaký je tedy problém sčítat ty watty v čase?

A v noci při vybíjení určitě nemusí hledat optimální bod výkonu, takže má výkonu dostatečnou rezervu anebo ne?

Pouze jsem to přirovnal k malé USB krabičce za 50 až 60 Kč i s poštou, která podobný proteklý výkon kabelem sčítá na displeji (pro USB energii)!!! Spíše mi vysvětlí rozdíl, Proč by něco podobného technicky nemohlo umět zařízení 15 až 20 krát dražší? Ale hlavně mi neříkej, že to prostě jenom někdo nechtěl. Protože celou dobu je mi tvrzeno, že to technicky nejde a to je to co řešíme
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
gupa
Příspěvky: 2333
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Victron MPPT 70/10, 75/15, 100/15 Vlastní spotřeba? Bez bluetooth vs s bluetooth

Příspěvek od gupa »

Znovu opakuji, nejde to, protože to není tak jednoduché, každé úložiště má své specifické nabíjecí a vybíjecí křivky. Může ti po drátu běhat proud do baterie z MPPT libovolně, ale baterie je druhá věc, která s MPPT nemá moc společného krom toho toku proudu a napětí. Z baterie např. při vybíjení 10A nebo 15A jsou na konci měření ve výsledku dvě změřené kapacity té samé baterie. Deklarovaná kapacita baterie je jen výrobcem určená hodnota kterou natiskne, faktická - skutečná kapacita je velmi velmi specifická proměnná a v podstatě se měří dost blbě.

Zkus nabit různými proudy a vybíjet různými proudy, třeba 5 hodnot. tj. 5 na druhou výsledků kapacit u jedné měřené baterie.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Migel
Příspěvky: 1080
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Victron MPPT 70/10, 75/15, 100/15 Vlastní spotřeba? Bez bluetooth vs s bluetooth

Příspěvek od Migel »

Hyp píše: pát črc 26, 2024 10:46 pm Hele to nevím, já jen vím že je ukazuje watty na Svorce LOAD. A jaký je tedy problém sčítat ty watty v čase?

A v noci při vybíjení určitě nemusí hledat optimální bod výkonu, takže má výkonu dostatečnou rezervu anebo ne?

Pouze jsem to přirovnal k malé USB krabičce za 50 až 60 Kč i s poštou, která podobný proteklý výkon kabelem sčítá na displeji (pro USB energii)!!! Spíše mi vysvětlí rozdíl, Proč by něco podobného technicky nemohlo umět zařízení 15 až 20 krát dražší? Ale hlavně mi neříkej, že to prostě jenom někdo nechtěl. Protože celou dobu je mi tvrzeno, že to technicky nejde a to je to co řešíme
Uz si zasa protirecis...TomoviHC si vycital ze neodpoveda k teme..,ale teda ty tiez odbocujes a vsugerujes si odpovede na svoje otazky a vobec ta nezaujima co ti vravy druhy...
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
48V 760Ah/35kWh Li-ion
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
Valdano
Příspěvky: 310
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Victron MPPT 70/10, 75/15, 100/15 Vlastní spotřeba? Bez bluetooth vs s bluetooth

Příspěvek od Valdano »

Hyp píše: pát črc 26, 2024 9:37 pm Jistě, ale kde je problém - aby to MPPT - sečetlo vyslanců energii (v noci) do vypnutí = poklesu napětí na definovanou úroveň (to zadat lze)?
Stále to nechápu!!?? Nebo jen mlžíte?
Pokles není lineární a tak je potřeba vybíjet z maxima na minimum. Křivka u různých baterií a dokonce ani u článků v sadě, kterou třeba používáte nemusí být stelná. Navíc je potřeba přesné měření, které MPPT prostě nemají. Jinak mohou vycházet i dost výrazné nesmysly a tato funkce, která by jen prodražila MPPT jako takový by pak byla akorát terčem neustálé kritiky, proto žádný autor nenavrhl žádný MPPT ani hardwarově ani softwarově tak, aby to k tomu bylo vhodné. Prostě to tak u MPPT nikdo nedělá. Když jste tak chytrý a zdá se vám to tak jednoduché tak si navrhněte a postavte svůj vlastní speciální MPPT, který bude umět měřit reálnou kapacitu aku a bude to zaručeně světový unikát. :lol:
Hyp píše: pát črc 26, 2024 10:39 pm Pokud bude odběr cca konstantní, no tak i ta frekvence je tuším 1 s je poměrně přesný údaj
To jen vy tady bájíte o tom, že si tam pro tento účel třeba na noc připojíte nějaký odběrem stabilní spotřebič, ale s něčím takovým nemůže žádný autor MPPT obecně počítat. Takže pokud by už někdo takový MPPT realizoval (i přesto, že to zatím nikdo nedělá) tak by se s vysokou pravděpodobností nespoléhal na žádný externí stabilní spotřebič a zabudoval by do MPPT i nějaké ztrátové odpory pro tento účel samozřejmě na větší výkony než jsou v těch malých externích měřičích přímo určených k měření reálné kapacity aku čímž by se takový MPPT nejen prodražil, ale i zvětšil. Takže u žádného ze stávajících MPPT prostě nečekejte, že v něm bude podpora pro měření reálné kapacity aku, protože to v MPPT nikdo nedělá.

Chápu, že je to pro Vás překvapující, ale Vaše představy o tom jak je to jednoduché prostě zbytek světa nesdílí, a to není žádné mlžení, ale čirá realita a když se Vám to nelíbí klidně si postavte vlastní MPPT a zabudujte si do něj co sám budete chtít. ;)
Antrac1t
Příspěvky: 341
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Victron MPPT 70/10, 75/15, 100/15 Vlastní spotřeba? Bez bluetooth vs s bluetooth

Příspěvek od Antrac1t »

Hyp píše: pát črc 26, 2024 1:24 pm Antracit: tohle je diskusni forum, je zakazano klast otazky? Nuti nekdo nekoho odpovidat? S narizenim “se rozhodni pro jeden system a v nem jed” nesouhlasim. To plati pro komercni sferu a ne pro bastlire.
tvoje otazky uz nemaji nic spolecneho s bastlenim a ziskavanim novych informaci ... odpoved jsi dostal nekolikrat a pokud s ni nejsi spokojen, tak si musis asi vyrobit vlastni zarizeni, ktere bude splnovat tvoje pozadavky ... tady mas offiko co to mppt umi, pokud ti je to malo, kontaktuj primo vyrobce Victron ... snad tohle vlakno v brzke dobe upadne do zapomneni a budeme moci zakricet Hyp Hyp hura!!!
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Victron MPPT 70/10, 75/15, 100/15 Vlastní spotřeba? Bez bluetooth vs s bluetooth

Příspěvek od Hyp »

Heleď se, dozvěděl jsem se, že si to mám nějak vyčítat, ale už nebylo řečeno jak si to mám vyčítat, má to nějaký API nebo jak to můžu vyčítat?

A konkrétní implementace? To by mi k tomu musel běžet nějaký počítač, server?

Jestli ti vadí, že kladu otázky, chápu, že to unaví, všechny otázky unavuji, no tak to se ti velmi omlouvám.

Nesleduji tím nic jiného, než se něco dozvědět. Přesto odpovíte formou: najdi si to tam.

No někdy to dokážu najít a někdy se zeptám znova třeba jako nyní, jak mám vyčítat ty data, protože když budu brát vteřinová data protékajícího výkonů, tak jsem schopen si to externě na sčítat, ale jak efektivně postupovat?
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
Antrac1t
Příspěvky: 341
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Victron MPPT 70/10, 75/15, 100/15 Vlastní spotřeba? Bez bluetooth vs s bluetooth

Příspěvek od Antrac1t »

tohle ti uz tu bylo taky receno, kup celej zaklad!!! mppt,cerbo (rpi),shunt a nemusis nic sakra resit !!! bez na 4 dny na brigosku do kaufu, vydelej love a konec story. Pokud se ti zda shunt moc drahej, tak si ho zbastli pomoci ina226 a budes na cene do 800kc cca, ale to uz tu bylo taky receno. A ty se divis, ze uz dostavas tento typ odpovedi? Precti si znova cele to vlakno a trosku se nad tim zamysli, mozna te to trkne

edit:
regl - 2000kc,rpi - 1200kc,shunt original - 2500 = 5700kc, s vlastnim shuntem 4000kc ... jestli mas problem dat bokem 4-6tisic, tak ani nezacinej, kdyz furt resis ze tamto je moc drahe, ale tady usb merak stoji 45kc ...
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1545
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Victron MPPT 70/10, 75/15, 100/15 Vlastní spotřeba? Bez bluetooth vs s bluetooth

Příspěvek od TomHC »

Lock?
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome 01/2023 -> 09/2024 = 7.5 MWh AC

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek