Prosím o pomoc s výběrem vnitřní jednotky split klimy

Nezařaditelné
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Prosím o pomoc s výběrem vnitřní jednotky split klimy

Příspěvek od pezizka »

Dobrý den všem. Již nějakou dobu řeším problém s výběrem vnitřní jednotky split klimatizace a to raději nástěnné jak podhledové. Žádám po ní ne mnoho... A to je hlavní průs.r. Výkon okolo 3kWh (chlazení, topení neřeším, ač jej vnější jednotka umí) alespoň přijatelný vzhled, ale hlavně bych si chtěl sám ovládat výkon ventilátoru na základě vlastního čidla. Nejlépe signálem 0-10V. Ať jdou všichni někam s "chytrolíny" androidy wifi apod. :hell: Ač mám známého a docela ochotného "mrazíka" nejsem to schopen rozseknout. Klidně ji předělám, záruky neřeším, obepsal jsem desítky firem ale oni montují "to a tak" jak jim to nakáží a neví o tom zhola nic :wood: Ruce pryč ač zniňuji, že záruky nechci!!! Víte prosím někdo o něčem budu strašně vděčný mám pocit, že umí připojit jen 220AC :wall: Všicni se ohánějí XXX rychlostními ventilátory, ale jak se ovlédají nikdo neví, nebo není ochoten se o tom bavit. Je to fakt zoufalé. *fall* Klidně kopím krabici a vyhážu s tama skoro vše a budu klidně předělávat, ale třeba 10 pokusů nechci absolovovat, to je příliš.... Moc děkuji za každý racionální podnět, zkušenost a nezlobte se zkus to či ono už nemám sílu poslouchat :sm1:
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2591
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Prosím o pomoc s výběrem vnitřní jednotky split klimy

Příspěvek od NOPARasito »

Tohle budu resit, az letos namontuju. Zatim mam plan Android resp. wi-fi a infra. Ale take bych chtel, aby to umelo zapnout v prebytkach a v nouzi vypnout, ale bezpecne, zadny tvrdy on/off.
Takze za me to bude konec roku.(ja mam plan chlazeni i topeni ;-) )
kodl69
Příspěvky: 7421
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prosím o pomoc s výběrem vnitřní jednotky split klimy

Příspěvek od kodl69 »

Spíš se zeptám, proč zrovna ovládat výkon ventilátoru podle vlastního čidla? a proč ne výkon kompresoru chlazení?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Prosím o pomoc s výběrem vnitřní jednotky split klimy

Příspěvek od youda »

Tak zrovna tuhle jedinou věc (ovládání klimošky z domácí automatizace a přebytků FVE) už mám vyřešenou. Já použiju IR gateway, kterej klimošku v automatizaci prezentuje jako čidlo teploty + termostat. Tím pádem se pak dá naskriptovat, aby to podle přebytků přidávalo či ubíralo výkon a ještě lze zpětně i monitorovat teplotu výstupu. No prostě pohoda.
remotec-air-conditioning-controler.jpg
PS: Je to za pár korun, jen to bohužel chce mít už nějakou Z-Wave automatizaci (Fibaro, Zipato, Vera, etc...) A hlavní výhoda je, že to funguje se stovkama typů klimatizací.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kodl69
Příspěvky: 7421
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prosím o pomoc s výběrem vnitřní jednotky split klimy

Příspěvek od kodl69 »

Nad něčím takovým jsem taky uvažoval, akorát mi není jasný, jak přes IR nastavím požadovanej výkon kompresoru, když nastavuju jenom teplotu. Když klima usoudí, že je hodně teplo, jede naplno a když se nastavené teplotě blíží, tak snižuje výkon. A přímý nastavení výkonu takhle asi není možný. Vyčíst těch pár IR kódů a nakrmit tím arduino není moc velká věda...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Prosím o pomoc s výběrem vnitřní jednotky split klimy

Příspěvek od youda »

Ano, nastavuješ tím jen cílovou požadovanou teplotu a jestli topit, chladit, používat lamely.

Takže podle toho kolik máš přebytků postupně přidáváš nebo ubíráš po jednom stupni celsia.
- Když je v místnosti 25°C a ty nastavíš cílovku 23°C, tak klimoška nepojede naplno ale pozvolna.
- Když máš pořád přebytek, tak nastavíš cílovku 18°C, a tím se výkon klimošky zvedne víc.

Zároveň do toho můžeš zapracovat logiku, že ikdyž máš přebytek, tak nechceš mrazit na těch 18°C, ale třeba jenom na 21°C, atd.

Na to co potřebuju já, mi to přijde jako uspokojivé řešení :)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2591
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Prosím o pomoc s výběrem vnitřní jednotky split klimy

Příspěvek od NOPARasito »

Takhle jsem to pres IR(Wifi) take planoval ;-). Ale vysypat z klimy nejakej kabel a ovladat 0-10V by bylo super, jen asi realizace bude komplikovanejsi.
kodl69
Příspěvky: 7421
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prosím o pomoc s výběrem vnitřní jednotky split klimy

Příspěvek od kodl69 »

Sice trochu komplikovaný nepřímočarý řešení, ale proč ne. Až se budu nudit, můžu to zkusit otestovat. K sinclairu a tuším k hitachi se dá dokoupit jednotka pro řízení 0-10V, ale netuším, jak to komunikuje s vnitřní jednotkou, a jestli vůbec...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm

Re: Prosím o pomoc s výběrem vnitřní jednotky split klimy

Příspěvek od willcz »

taky uplne nerozumim duvodu ridit jen ventilator?
pokud by ale slo jen o nej, tak u novych je DC, pripadne BLDC motor, tzn nic nebrani jej proste odpojit a ridit si sam.
bude to ale delat bordel samotnemu rizeni kompresoru, muze zamrzat vyparnik,atd.

Pripadne se delaji kouzla typu nahradim termistor digitalnim potakem, nepriklad zde milovane arduino:
https://www.arduino.cc/en/Tutorial/DigitalPotentiometer
arduino samotne si pak meri teplotu a podle toho co chcete delat tak klimacce nakecate jakou ma teplotu prostredi no a rizeni klimacky si s tim nejak poradi.
U klimacky s digi cidlem by se pak dal napriklad doplnit ohrev cidla odporem, ktery by krmilo arduino PWMkou a tak dokazalo rict ze je teplej nez je pozadovano a opet tim rozjet/zastavit klimacku.

je ale potreba myslet na to ze klimacka samotna se uz dost chytra, tzn neni zarucene ze bude vykon regulovat jak chcete, muze do toho zapojit vlastni inteligenci :-)

Jednotka SCMI k sinclariu NAHRAZUJE vnitrni jednotku, tedy lepe receno jeji elektroniku.
tady je navod: https://www.lgtepelnacerpadla.cz/fotky6 ... cmi-01.pdf
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2591
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Prosím o pomoc s výběrem vnitřní jednotky split klimy

Příspěvek od NOPARasito »

Porad je asi nejmene invazivni cesta Youdy. Ted je otazka kdo ma doma takovou automatizaci jaderne elektrarny :geek:
kodl69
Příspěvky: 7421
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prosím o pomoc s výběrem vnitřní jednotky split klimy

Příspěvek od kodl69 »

A tohle je automatizace atomové elektrárny?: https://www.instructables.com/id/Arduin ... -tutorial/
IR přijímač vykuchanej z DVD, set top boxu nebo něčeho, co už týden leží na dešti, stejně jako IR led, arduino za 50Kč a trochu si s tím vyhrát. Potom už je jedno, jestli se vstup do arduina udělá jako 0-5V, UART nebo přes web rozhraní, jejich kombinace a pod. Když odešlu povel na 16° a automatický otáčky ventilátoru, pojede naplno jak kompresor tak ventilátor, a když budu zkoušet teploty měnit po stupníi a po 5-ti minutách měřit odběr, tak by to mohlo zhruba fungovat. A zapnutí - vypnutí jistě taky není problém. Ke kdejaké klimatizaci se ten wifi IR modul dá dokoupit, ale nejsem si jist, jak moc jednoduše se dá "zkrotit"
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
j0hn
Příspěvky: 156
Registrován: čtv dub 11, 2019 4:56 pm

Re: Prosím o pomoc s výběrem vnitřní jednotky split klimy

Příspěvek od j0hn »

kodl69 píše:Sice trochu komplikovaný nepřímočarý řešení, ale proč ne. Až se budu nudit, můžu to zkusit otestovat. K sinclairu a tuším k hitachi se dá dokoupit jednotka pro řízení 0-10V, ale netuším, jak to komunikuje s vnitřní jednotkou, a jestli vůbec...
Tohle by mohla bejt u nějakejch výrobců cesta. Záleží na výrobci. Když rozhraní 0-10V nabízí, tak bude mít ošetřený, aby se to nepodělalo.

Třeba Toshiba je tajemná jak hrad v Karpatech a mluví mezi jednotkama nějakou tajnou řečí, ale i tak se něco dá. Koupil jsem před ca 7 lety na Bazoši krásnou, nikdy nenamontovanou, 12 kW venkovní klimatizační jednotku. S jen lehce promáčklym krytem. A pak začal řešit, jak jí využít jako tepelný čerpadlo. Našel jsem nějaký izraelity, který vyráběj řídící jednotky k velkejm klimatizačním celkům, ale dá se i pro jednoduchý singl splity. Abych se domluvil s venkovní klimajednotkou, musel jsem koupit vnitřní klima jednotku. Podle izraelitů stačilo koupit jako náhradní díl řídící jednotku a zdroj. Vnitřní jednotku propojit s venkovní jako normálně. K vnitřní jednotce připojit krabičku v obyváku, která funguje jako termostat. Chladivo do deskovýho výměníku a oběhový čerpadlo do zásuvky od podzimu do jara. Krásný invertorový TČ za 50 litrů je na světě.

Pak jsem začal řešit, jak TČ vypínt, když zatopím v krbu. V servisním manuálu jsem našel, že na desce vnitřní jednotky je beznapěťovej kontakt, kterej se chová stejně, jako když stisknu tlačítko vypnout zapnout na dálkovým ovládání. Spojim kontakt - TČ uspim. Spojim kontakt znovu - TČ probudim. A hned vedle ještě sympatičtější brácha. Držím kontakt sepnutej - TČ spinká. Rozpojím kontakt - TČ se probudí.

Ovládání pak pomocí pár termostatů a relátek. Termostat na krbu zjistí, kdy topím -> uspí TČ. Termostat v AKU nádrži podrží TČ uspaný, dokud je nabitá.

Takže za mě. Pobavit se s mrazíkem co montuje a kouknout do servisních manuálů. Případně vzít telefon a zavolat distributorovi. Nejlíp technikovi, kterej školí servisáky-montážníky. U Toshiby jednoho takovýho maj a bez něj bych to asi nedal. A mimo jiný jsem se od něj dozvěděl, že venkovní klimatizační jednotky pro TČ a klimatizace se lišej jen v typovym označení a cenovce v katalogu.
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm

Re: Prosím o pomoc s výběrem vnitřní jednotky split klimy

Příspěvek od willcz »

Prošel jsm si podobným, měl jsem vyhlédnutou malou toshibu, zrovna toshiba je celkem dobře dohledatelná ohledně servisní manuálů a dokonce mají i externí řízení. Bohužel je za cenu celé klimatizace.
Pak jsem pořídíl za pár korun na rozbaleno.cz klasickou ON/OFF klimu bez vnitřní jednotky. dobastlil si ovládání foxtrotem a jela cca 3 roky.
Protože jsem ale potřeboval plynulé řízení, šel jsem do toho sinclaira.

První zapojení, ale byla anabáza, nejdřív nikdo nechtěl prodat trubky v menším než celé klubko.
pak se každý chladař tvářil že je to strašne složité a říkali si o neuvěřitelné částky jako 10tisíc, atd.
takže jsem se na ně vykašlal koupil vybavení, nastudoval servisní a montážní návody.

Při prechodu ze staré na novou jsem nakonec jednoho ukecal, protože jsem neměl odsávačku na chladivo. Přijel v neděli dopoledne, ještě starý praktik. tzn řekl jak udělat aby se chladivo přečerpalo do komporesoru, jak odpojit aby se ještě dala použít.

Jinak mít externí ovládání a nízkou cenu je řekl bych požadavek dost mimo, chcete věci co se dělají na velké integrované do budov, řízené externě a tam pár tisíc nikoho netrápí.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prosím o pomoc s výběrem vnitřní jednotky split klimy

Příspěvek od pezizka »

Díky za podněty, budu se snažit reagovat tak nějak ke všem.
Asi jsem to měl zmínit na začátku... Výkon kompresoru můžu ovládat pouze zap vyp, je to naprosto tupý kompresor který nemá asi soft start. Momentálně chladí v kanálu rekuperace, ale chtěl bych přepínat s vnitřní jednotkou. Všechno mám již vyřešené a vše funguje, jen ve stejném "duchu" přifařit tu vnitřní jednotku.
S arduinem apod. si nerozumím... Abych to ovládal bez zásahu přes BT, Wifi či IR principiálně to sice chápu, ale na to nemám...
Villcz zmiňuje, že moderní vnitřní jednotky mají EC popř. BLDC motor. Z návodu k přídavnému modulu jsem pochopil, že je motor ovládaný PWM. Převodník 0-10V na PWM bych dal, to se mi líbí. Asi je to přízemní, ale já bych ocenil asi něco takového: Kup jednotku tu a tu, všechno vyškubni ven a zbyde ti ventilátor se 4mi vodiči. 220AC a ovládání třeba PWM na hladině 5V :yes: Jde mi opravdu jen o ten ventilátor, abych měl jistotu, že když to koupím nevykoukne na mne něco co nebudu schopem ovládat. Vše ostatní mám vyřešené. Díky za Váš čas.
Naposledy upravil(a) pezizka dne stř čer 26, 2019 9:00 am, celkem upraveno 1 x.
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm

Re: Prosím o pomoc s výběrem vnitřní jednotky split klimy

Příspěvek od willcz »

jen abych to správně chápal:
máš teď nějakou klimu která má výparník v kanálu rekuperace.

Chceš ji nahradit něčím jiným, ano?
- kde bude nainstalovaná vnitřní část?
- opět v té rekuperaci?
- co bude všechno řídit, podle čeho?
- co řídí tu rekuperaci?
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prosím o pomoc s výběrem vnitřní jednotky split klimy

Příspěvek od pezizka »

willcz píše:jen abych to správně chápal:
máš teď nějakou klimu která má výparník v kanálu rekuperace.

Chceš ji nahradit něčím jiným, ano?
- kde bude nainstalovaná vnitřní část?
- opět v té rekuperaci?
- co bude všechno řídit, podle čeho?
- co řídí tu rekuperaci?
Chci namontovat vnitřní jednotku a ventilem přepínat okruh tak, že chladí výparník buď stávající v kanále a nebo "nová" vnitřní jednotka nainstalovaná v místnosti kde vede i rekuperace. Proč? Proto že rekuperace saje vnější horký vzduch a taky proto, že výduchy nevedou do všech místností.
Řídím si vše Siemens LOGO, s tím jsem si porozumněl a udělám si s ním na co má. Mám 5ks 0BA7 v síti a je to opravdu docela komplexní systém. Mimo jiné i z rekuperace letěl "chytrolín" dostala "moje" čidla a EC ventilátory má z výroby 0-10V ::rolleyes:: Podle čeho to řídím klidně prozradím, ale je to na delší pokec a myslím, že to není podstatné.
j0hn
Příspěvky: 156
Registrován: čtv dub 11, 2019 4:56 pm

Re: Prosím o pomoc s výběrem vnitřní jednotky split klimy

Příspěvek od j0hn »

Jakym ventilem chcete přepínat chladivo? Kdysi jsem to hledal a nic dostupnýho nenašel.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prosím o pomoc s výběrem vnitřní jednotky split klimy

Příspěvek od pezizka »

j0hn píše:Jakym ventilem chcete přepínat chladivo? Kdysi jsem to hledal a nic dostupnýho nenašel.
Po pravdě nevím, jen mi kamoš "mrazík" zahlásil není problém. Takže jistě existují.
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm

Re: Prosím o pomoc s výběrem vnitřní jednotky split klimy

Příspěvek od willcz »

už začínám chápat, tzn zůstane vše jen se doplní druhá vnitřní jednotka ...
tzn zůstane venkovní, vnitřní v rekuperaci.

podle mě řešení jsou jen dvě.
- koupit fancoil s výparníkme, něco jako SF-250H, otázka je jestli jede bez napojení na vnější jednotku
- koupit raději druhou komplet klimu a neřešit nějaký paralelní provoz, přepínání, ovládání.

jinak zbytek už chápu.

tady je například návod na tu SF-250H, má to i ventil na přívodu, EC motory, atd. ...
http://www.sinclair.pl/static/uploaded_ ... 0-600h.pdf
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prosím o pomoc s výběrem vnitřní jednotky split klimy

Příspěvek od pezizka »

willcz píše:
Ano přesně tak. Druhou klimu kupovat nechci. Nejde o peníz, ale živím to hlavně z FV a chtělo by to dost překopávek. Toto je pro mne a dle mne elegantní rozumně realizovatelné řešení. Aspoň tedy v mých očích..... Díky za odkaz, jak to půjde za pomoci goglu to zkusím přelouskat, já jazyky jen hovězí uzené :lol: Nemáš tucha jestli je motor na 220AC a čím se řídí výkon? Díky moc :celebrate2:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek