Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
svango
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 12, 2018 2:44 pm
Bydliště: Trencin

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od svango »

vodou chladene baterie maju snad vsetky elektricke auta. Samozrejme ich uloha nie je hasit ale chlatit teplo vznikajuce ich prevadzkou. Kazdopadne ak niekto vymontuje cely blok baterii z auta ma to aj s vodny chladenim ;)
FVE1 - 3kW do 48V 7.2kWh LiFe cez 5kW Axpert, FVE2 domcek pre maleho - 0.26kW do 12V 0.5kWh LiFe cez Victron375, termicky ohrev vody 200 l
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

abrams píše:Zdravím ,

zítra odešlu a poštovný cca 200kaček pošli Adminovi :D ať to poznáš i z druhý strany :)) .
Přeji Ti ať na něj jen sedá letitý prach :mrgreen: .

Elektronům zdar *cloud*
Adminovi odesláno 300 zlaťáků :)
Děkuji!
Youda
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
youda píše:Adminovi odesláno 300 zlaťáků :)
Děkuji!
Youda
A hasičák je již na cestě k Tobě :yes: .
Fakt nechápu z který smradlavý koule věštěj poštovný ... k tobě za 140kaček a stejně těžkej balíček do Prahy za 230kačak :sm1: .

Těším se na foto jeho pracoviště :D .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Panely jsou na ceste, tak si muzu kratit cas kompletaci drzaku
IMG_20180827_174841.jpg
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
rva
Příspěvky: 3550
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rva »

Šířka rámu u panelů bývá různá. Omega příchytky mám též ve dvou rozměrech. Když jsem si imbusy nakoupil předem, tak byly o 5 mm delší, nebo kratší, než bylo na aktuální panely potřeba. Tak držím palce.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

JJ, máš pravdu, liší se to. Když jsem imbusy objednával, tak mne prodejce upozornil, jaký přesně rozměr budu potřebovat k těm mým panelům. Tady tedy neočekávám problém ;)

Spíš kdybyste někdo brzy uviděl takové zvláštní rogalo...tak to budu já a panel kterýho se držím když fouknul vítr ::facepalm::
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2556
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Čau, se koukám že konstrukci pro panely jedete v komerčním provedení.
Instaloval tu na fóru již někdo na jinou krytinu než palené blato? Např. plechovou krytinu imitace tašky?
Děkuji za odpověď
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od josse »

Jozef51 píše:josse, takze toreticky. Mohlo by mat vyznam umiestnit clanky napr. do ocelovej nepremokavej vanicky? A mozno i delenej na sekcie.
Záleží jak velký článek a kolik vody, když se něco stane pořádně to proplachovat vodou a koukat termokamerou když na chvíli přestanu proplachovat.
Obklopit článek stojící vodou moc energie nepojme. Doporučoval bych spíš něco jako nádoba nebo potrubí která se teplem proděraví a poteče to do onoho místa odkud jde teplo. Něco takového mají údajně autobusy...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Dnes mi poštou dorazil černý, pečlivě zabalený balíček...
B1.PNG
...a uvnitř byl Temelínskej hasičák :)
B2.PNG
Který jsem hned začlenil do místní jednotky závodních hasičů:
B3.PNG
Díky Abramsi, doufám že ho nikdy nebudu muset použít!
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od mypower.cz »

Ted jen aby ten hasicak vyskocil sam v pravou chvili kdyz clovek bude nekde 15km daleko v praci, baterky v plamenech a nikdo doma :D

Ne .. myslim ze se to nikdy nepouzije a myslim ze nektery nebezpeci se hroti az zbytecne moc a vynucuji se po druhych uplny extremy a tak ruzne. Coz nerikam o hasicaku, urcite se muze hodit. Otazka jestli bude za X let taky pouzitelny ale. Na to jsou revize, ja vim, ale to neco stoji.

Me napadlo nad baterky dat plastovy pytel s piskem. Kdyz bude teplota brutal, pytel se plameny roztavi a cele to zasype a zadusi. Cely je tahle uvaha ale blbost, pac teplota pri havarii life nevznika oxidaci jako pri horeni dreva ale pusobenim elektricke energie a zkratem. Asi. Nevim, fakt hadam, jsem laik :)) Plastovym pytlem to pravda zadusime, ale nezchladime. Takze blbost.

Jak jsem tu ale cetl youdovo vlakno o jeho ostrovni laboratori, obcas jsem si rikal, jestli to tu neni prehnane s tim nebezpecim pozaru. Stejne tak muzeme resit treba zamezeni pristupu nepricetne manzelky behem rozvodoveho rizeni, nebo deti, nebo pad meteoritu rychlosti 54km/s do baterioveho pole skrz strechu a dve patra a to by jsme se tu uzabezpecili.

Lide, kteri delaji v korporatech do firemnich rizik a krizoveho rizeni a podobnych veci tvrdi, ze nekonecna bezpecnost stoji nekonecne penez. A je to proste prima umera. Zadne zabezpeceni stoji nula penez (bastl) a nebezpeci muze prijit s maximalni pravdepodobnosti. Maximalni zabezpeceni == napriklad pozadavek EU na nulovou nehodovost na cestach, coz bude stat nekonecne penez danoveho poplatnika. Stejne tak absolutni zabezpeceni youdovy laboratore pred kde cim, metoritem, pres povoden, konce vichrici v extremu zasahem UFO, by stalo nekonecne penez a mohli bychom tu roky diskutovat jak to zabezpecit. Ale to asi neni cilem. Cilem je vydrtit z youdovy laborky co nejvic MWh a nezaplatit darmozroutum, statu na dph a distributorum ani kacku. Omlouvam se zmylil jsem se. Cilem je vyzkum chovani FVE.

Preji youdovi kazdopadne kvalitni fungovani laborky, funkcni a loayalni vedeni patricnych oddeleni dotycne laboratore vcetne podrizenych v danem oddeleni a uvidime :))
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

není zač Youdo :D . Prima že nebude sám . Dle štítku o kontrolách má čerstvě propadlou revizi , zjevně je po pár letech vyhazují a kupují nové . Mám i kousek vyrobený v NDR cca 1980 a je furt plnej , zkusil sem jej na táborák a jel jako novej :yes: .
CO2 má rovněž dlouhou funkční životnost - může ucházet nebo proreznout zvenčí .
Prášek je ne na tom s funkční životností hůře , především starší beztlaké typy s CO2 patronou které časem v klidu za přispění vzdušné vlhkosti stvrdnou . Novější permanentně natlakované jsou tomuto nešvaru odolnější , avšak je třeba s nimi párkrát za rok "zašejkovat" aby také nestvrdly . Přesněji řečeno prach si sedne do stavu jež znemožní jeho funkční výmet z nádoby do plamenů .

Nehody se stávají , dokud jsou nazývány nehodami a né běžným úkazem tak můžeme býti v klidu :yes: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Vážení přátelé vědy, kolegové akademici,

do Youdovy ostrovní laboratoře dnes dorazila nová várka vědeckého vybavení. Váha 694 Kg.
paleta.jpg
V sobotu to zkusím vytahat na střechu. Pokud bych se po víkendu již neozval, jsem buď v nemocnici, nebo v márnici.

Tak mi držte palce, díky
Youda
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2556
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

36ks je dobrej kauf, at slouzi ;-), i ja o vikendu bych mel sazet 20ks štítů ;-)
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

A budeš dávat panely na střechu, fasádu, nebo na tracker? PS: doufám že taky založíš vlákno s poznatkama!

Já bych nejraději panely nasázel i na jižní fasádu, ale tím bych z té mojí zříceniny udělal "Mezinárodní kosmickou stanici". Takže fasádu asi budu muset oželet... no možná za pár let ;)
n05_mezinarodni_kosmicka_stanice.jpg
Admin edit: nasledujici prispevek o Hasicich a hasicich pristrojich jsem prosim oddelil. Prosim na tema Haseni pokracujme v novem tematu a zde prosim pokracujme v laborovani :))
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Jak jistě víte, pokud je výzkumník opravdu horlivý, nemůže se dočkat začátku každého nového pokusu. Já se na experimenty také vždy těším. Obzvláště, pokud se jedná o již dříve zmiňovaný výzkum rozmnožování a k dispozici je nový testovací subjekt. Nebojte, při práci samozřejmě používám doporučené ochranné pomůcky... například brýle a přilbu.

Takže jsem si přivstal a postupně na střechu vytahal polovinu nových panelů, tedy cca 350 Kg. Jelikož v jednom se to tahá dost blbje a ještě hůř se to montuje, použil jsem následující postup:

1) Každý panel vytlačím před sebou po žebříku, na jehož konci je přidělaná dřevěná laťka.
2) Přes tuto laťku panel pomalu převrátím, až sedne na hliníkový profil.
3) Poté panel vytlačím ještě kousek a jeho spodní konec zapřu, viz Fig1
4) Slezu dolů a vylezu na střechu po vedlejším žebříku.
5) Vytáhnu panel nahoru, umístím, připojím, zašroubuju.

V bodě č.4 jsem se nejprve pokoušel vylézt přímo po původním žebříku, přes vytažený panel. To nebyl úplně dobrý nápad. V jednu chvíli už to vypadalo, že panel se promění ve snowboard a já si užiju rychlou, leč krátkou jízdu.

Fig1: Manuální panelová zdviž
lift.jpg
Fig2: Prvních 18ks východních panelů umístěno
halfdone.jpg
Co vám mám povídat, je to hrozná jebačka :wall:

PS:
Pozorné oko si jistě všimne bílých fleků na střešních taškách. Ohledně fleků a tašek se mi dnes se mi povedlo získat několik nových poznatků:
- Ráno to klouže jako prase.
- Některé fleky jsou lišejník, ty celkem drží.
- Jiné fleky jsou ptačí kusy, na těch to klouže jaksviňa.
- Laboratorní lékarnička postrádá kysličník, bude nutno doplnit.

Youda
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
pajas
Příspěvky: 20
Registrován: úte úno 17, 2015 7:52 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od pajas »

Do lékárničky doporučuju tohle, pokud to tam nemáš ;-)

https://www.naradionline.cz/naplast-fle ... gLkNvD_BwE

Nemá žádné lepidlo, lepí jen sama na sebe a je prodyšná.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2556
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

borovicka05.jpg
A ja bych do lékarničky doporučil ;-).
Mimochodem, musím říct, že osobně vím co je to natahat po žebříku panely a jen sám bez pomoci. Těch 20kg je už u 3 panelu jako pytel cementu.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Vážení přátelé vědy, kolegové akademici,

dnes 1.9.2018 ve 20:35 SELČ se v Youdově ostrovní laboratoři povedlo dosáhnout důležitého milníku: Navzdory celodennímu mrholení a počasí, které lze popsat slovem "polohnus", se mi povedlo osadit všechny zbývající fotovoltaické panely a to včetně panelu posledního, s pořadovým číslem:

#72

Montérky jdou do popelnice, já jdu do vany.
Youda

::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv::
::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv::
::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv::
::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv::
::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv::
::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv::
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2556
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Stačí poblahopřát :handshake:
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rottenkiwi »

Ja som hlavne zvedavý, čo z toho polezie počas inverzie, či to bude stačiť nabíjať LiFE doplna. :)
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek