MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Diskuze na téma regulátorů TriStar Morningstar
luge
Příspěvky: 756
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od luge »

Antonio píše:LUGE,DEDO.... Na TS MPPT 60A možte prísť pozrieť ku mne do Prešova...
Ďakujem za pozvanie.Som zo stredného Slovenska ale ak by bola cesta tak sa ozvem.
Uživatelský avatar
dedo
Příspěvky: 234
Registrován: čtv zář 22, 2011 10:33 pm
Bydliště: SK

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od dedo »

:yes: Antonio, sused! Hlásim sa, som Košičan! :yes:
Drobek.Petr
Příspěvky: 59
Registrován: čtv črc 14, 2011 11:43 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od Drobek.Petr »

bert píše:
Drobek.Petr píše:...Tristar Mppt umim prodat za 463 euro. ...
Na tom Vašom e-shope, dokonca za 463,- :celebrate2: !
http://1alphasolar.eu/12,cz_tristar-mpp ... r-60a.html
Človeka to nutká ku kúpe aspom 10ks do zásoby :lol: . Aj keď by bolo poštovné 3x drahšie, ako tovar.
Len neviem, ako dlho by sme sa potom naťahovali za peniaze :eek2: .
Prajem všetkým veľa slnka! *sun*
Dobry den. Psal jsem, ze zbozi do esopu teprve pridavam a asi hodinu se system neumel vyporadat s pozadavkem na eura. Uz je to opravene. Pekny den. Drobek
Drobek.Petr
Příspěvky: 59
Registrován: čtv črc 14, 2011 11:43 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od Drobek.Petr »

luge píše:No u nás myslím SK to stojí aj s poštov ktorá je 5e 574e a to je o 164euro menej.Dúfam že dobre rátam.Škoda tej Vašej premrštenej dopravy.
Bert nie Kč. :D

Doprava je vyresena. Od celkove nakupni ceny presahujici 500euro je doprava zdarma. Pekny nakup. Drobek
luge
Příspěvky: 756
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od luge »

Drobek.Petr píše:
luge píše:No u nás myslím SK to stojí aj s poštov ktorá je 5e 574e a to je o 164euro menej.Dúfam že dobre rátam.Škoda tej Vašej premrštenej dopravy.
Bert nie Kč. :D

Doprava je vyresena. Od celkove nakupni ceny presahujici 500euro je doprava zdarma. Pekny nakup. Drobek
To je ono :yes:
Uživatelský avatar
dedo
Příspěvky: 234
Registrován: čtv zář 22, 2011 10:33 pm
Bydliště: SK

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od dedo »

:idea: Skvelé fórum, pomáha aj novovznikajúcim e-shopom :yes: Držím palce!
luge
Příspěvky: 756
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od luge »

Zdravím.
Chcem byť v obraze.
Ak tomu dobre rozumiem pri TriStare MPPT 60A je trvalý nabíjací prúd do batérií 60A?Výkon 1440W pri 24V.
Aký je menovitý prúd do záťaže?Keď sú už batérie nabité?Tiež 60A?
Antonio
Příspěvky: 48
Registrován: stř srp 24, 2011 8:58 pm

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od Antonio »

Prúd ide cez TS MPPT tou istou cestou do bateriek, či záťaže . Ak sú baterky nabité tak do záťaže môže ísť tých 60A z TS a z bateriek koľko môžu.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od vata »

TS nemá výstup do zátěže - tu je potřeba kontrolovat extra, např. na základě dat z TS. Zátěž je připojena jednoduše paralelně k bateriím a regulátoru. Já už jsem nechtěla investovat do těch relé co se k TS dají přikoupit, tak zatím mám pro případ poklesu napětí na bateriích pod mou magickou hranici zapojené napěťové relé a kvůli té jeho mizerné hysterezi už mám namyšlené časové relé, kterým potlačím ta už jednou prožitá nekonečná kolečka podpětí - odpojení - zotavení - připojení - podpětí...
Na druhou stranu - TS v regulaci velmi citlivě, přesně a rychle reaguje na zátěž (resp. velmi precizně dorovnává proud do baterií, který je schopen ještě udržet cílové napětí), podle okamžitého výkonu do baterií poznám příkon aktuální zátěže. Poznám tak skutečně třeba nabíječku baterií v zásuvce. Mám tak nad zátěží paradoxně větší kontrolu, než jsem měla s CXN, které mělo svoji vlastní kontrolu zátěže.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od mypower.cz »

luge píše:Zdravím.
Chcem byť v obraze.
Ak tomu dobre rozumiem pri TriStare MPPT 60A je trvalý nabíjací prúd do batérií 60A?Výkon 1440W pri 24V.
Aký je menovitý prúd do záťaže?Keď sú už batérie nabité?Tiež 60A?
Sice tristar nemam, ale rekl bych ze maximum co TS60 muze projit z panelu do baterii nebo primo do spotreby je tech 60A. Do spotreby jde to co daji baterky + maximalne 60A z tristaru. Tech 60A prochazi tristarem pouze pokud takovy vykon dodavaji panely. Ve vetsine pripadu to bude mene. 60A by mela byt absolutni spicka, takze panely bych dimenzoval lehce pod 60A, dejme tomu cca 55A.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od vata »

Ano. Ale jak už tu někdo psal - nedá se zjistit, který elektron jde rovnou z panelů a který z baterie :) I když pan Kirchhoff by na to měl možná jiný názor :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Drobek.Petr
Příspěvky: 59
Registrován: čtv črc 14, 2011 11:43 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od Drobek.Petr »

vata píše:TS nemá výstup do zátěže - tu je potřeba kontrolovat extra, např. na základě dat z TS. Zátěž je připojena jednoduše paralelně k bateriím a regulátoru. Já už jsem nechtěla investovat do těch relé co se k TS dají přikoupit, tak zatím mám pro případ poklesu napětí na bateriích pod mou magickou hranici zapojené napěťové relé a kvůli té jeho mizerné hysterezi už mám namyšlené časové relé, kterým potlačím ta už jednou prožitá nekonečná kolečka podpětí - odpojení - zotavení - připojení - podpětí...
Na druhou stranu - TS v regulaci velmi citlivě, přesně a rychle reaguje na zátěž (resp. velmi precizně dorovnává proud do baterií, který je schopen ještě udržet cílové napětí), podle okamžitého výkonu do baterií poznám příkon aktuální zátěže. Poznám tak skutečně třeba nabíječku baterií v zásuvce. Mám tak nad zátěží paradoxně větší kontrolu, než jsem měla s CXN, které mělo svoji vlastní kontrolu zátěže.
Zdravim. Predevsi diky, ze jste tu za sebou nechala informaci o tom, jak se dostat do Tristaru. Radu jsem zuzitkoval. Konecne tedy mohu poradit zase ja vam. ja to resim napetovym rele, ktere ma dve hodnoty. Jedna hodnota je zapinaci hladinaa druha hodnota je vypinaci hladina, vyjadrena v % te zapinaci. Pokud to nespecha, a pockate par dnu, bude to relatko v eshopu 1alphasolar.eu. Pokud na to spechate, pak zjistim cenu co nejdrive. Tenhle zpusob umoznuje nastavit zapnuti v rozmezi 15-30v a vypnuti mezi 30-95% z teto hodnoty, coz je pro 12-24 system dostacujici. Pro 48v si musite z baterek ukrast co vas zajima, ale to asi vite lepe nez ja.

Pekny den a doufam, ze muj system s napoetovym relatkem se Vam osvedci stejne jako me. Tu hysterzi tam jde nastavit az na 10s, takze to pokryje i vykyvy. Specifikace najdete na tomto odkazu. Hledate HRN64. to je jedine s rozsahem 15-30v a umi vypnout a zapnout a hodnoty nastavit. Drobek
Drobek.Petr
Příspěvky: 59
Registrován: čtv črc 14, 2011 11:43 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od Drobek.Petr »

mypower.cz píše:
luge píše:Zdravím.
Chcem byť v obraze.
Ak tomu dobre rozumiem pri TriStare MPPT 60A je trvalý nabíjací prúd do batérií 60A?Výkon 1440W pri 24V.
Aký je menovitý prúd do záťaže?Keď sú už batérie nabité?Tiež 60A?
Sice tristar nemam, ale rekl bych ze maximum co TS60 muze projit z panelu do baterii nebo primo do spotreby je tech 60A. Do spotreby jde to co daji baterky + maximalne 60A z tristaru. Tech 60A prochazi tristarem pouze pokud takovy vykon dodavaji panely. Ve vetsine pripadu to bude mene. 60A by mela byt absolutni spicka, takze panely bych dimenzoval lehce pod 60A, dejme tomu cca 55A.
Tady bych i ja dodal drobnost. Pokud skladate panely za sebe, tak soucet maximalnich proudu ze vsech panelu musi byt do 60A. Kdyz sviti slunce v optimalnim uhlu a v optimalni teplote, mohlo by se Vam teoreticky stat, ze si pri tehle spicce tristar usmazite. Ale protoze vyrobce Tristaru rika, ze doporucuje z Tristaru 60A tlacit 3200w a maximalne 4500w, tak pri max 8,5A z jednoho panelu a pri spojeni panelu do 4 stringu mate celkovy proud z panelu 34A. Pokud by max bylo 9A, stale je to 36A. To je do 60 hodne daleko. 4 panely pri 30v vam daji 120v a to uz je vlastne taky maximalka, protoze se muzete dostat maximalne na 150v. Takze mate v obou hodnotach slusnou rezervu. Pokud pripojite slabsi panely, nez moje oblibene 245, muzete mit lepsi vyuziti voltu i amperu. Ale osobne si myslim, ze ty rezervy v obou hodnotach se vam promitnou do zivotnosti celeho zarizeni a priblizit se k maximalnimu vyuziti proudu bude znamenat jen to, ze si celou instalaci prodrazite. Drobek
mopadzi
Příspěvky: 993
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od mopadzi »

na to je u morningstaru kalkulátor:
http://www.morningstarcorp.com/en/strings/calc.php
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Antonio
Příspěvky: 48
Registrován: stř srp 24, 2011 8:58 pm

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od Antonio »

Ešte jeden poznatok k TS MPPT 60A . Ak mám prúd z panelov po prepočte blízky 60A nastavím si pre istotu TS na Imax 60A /nastaviteľný parameter TS/ Ono totiž pri striedaní zamračenej a jasnej oblohy v dôsledku ochladenia panelov a následne plného jasu prúdy z panelov prekračujú udávané Imax panelu z ktorého vychádzame pri výpočte...
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od vata »

Drobek.Petr píše:Pekny den a doufam, ze muj system s napoetovym relatkem se Vam osvedci stejne jako me. Tu hysterzi tam jde nastavit az na 10s, takze to pokryje i vykyvy. Specifikace najdete na tomto odkazu. Hledate HRN64. to je jedine s rozsahem 15-30v a umi vypnout a zapnout a hodnoty nastavit. Drobek
No, vzhledem k tomu, že Umax se u HRN64 stejně jako u 34ky nastavuje v intervalu 18-30V a podpětí pak procentuálně k přepětí, nerozumím tomu, jak by to mělo být u 12V systémů funkční. 18V doufám můj systém na bateriích nedosáhne. I kdyby to bylo 15-30V, tak by relé pouze zátěž odeplo, protože taktéž 15V já u sebe nedosáhnu ani v mrazech. HRN-64 lze tedy podle mě použít bez ničeho dalšího jen pro 24V systémy.
Prozatím tedy používám k řízení zátěže HRN34, kde Umax = 18V a Umin mám nastaveno na cca 12V (přesně to nastavit nejde), pod 12V odepne zátěž - stává se tak při startu ledničky, následný systém vypne i měnič, baterie vyletí hned cca na 12,3V, což je víc než napěťová hystereze HRN. Zpoždění max 10s se navíc uplatňuje pouze při vypnutí zátěže. Tzn. pokud nezasáhnu, systém silně cyklí, což je dost velké trápení, které takto jednoduše pojatou automatiku dělá v praxi nepoužitelnou. Vymyslela jsem si tedy časové zpožděné znovuzapnutí - možná jednoduché, ale mělo by být účinné.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Drobek.Petr
Příspěvky: 59
Registrován: čtv črc 14, 2011 11:43 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od Drobek.Petr »

vata píše:
Drobek.Petr píše:Pekny den a doufam, ze muj system s napoetovym relatkem se Vam osvedci stejne jako me. Tu hysterzi tam jde nastavit az na 10s, takze to pokryje i vykyvy. Specifikace najdete na tomto odkazu. Hledate HRN64. to je jedine s rozsahem 15-30v a umi vypnout a zapnout a hodnoty nastavit. Drobek
No, vzhledem k tomu, že Umax se u HRN64 stejně jako u 34ky nastavuje v intervalu 18-30V a podpětí pak procentuálně k přepětí, nerozumím tomu, jak by to mělo být u 12V systémů funkční. 18V doufám můj systém na bateriích nedosáhne. I kdyby to bylo 15-30V, tak by relé pouze zátěž odeplo, protože taktéž 15V já u sebe nedosáhnu ani v mrazech. HRN-64 lze tedy podle mě použít bez ničeho dalšího jen pro 24V systémy.
Prozatím tedy používám k řízení zátěže HRN34, kde Umax = 18V a Umin mám nastaveno na cca 12V (přesně to nastavit nejde), pod 12V odepne zátěž - stává se tak při startu ledničky, následný systém vypne i měnič, baterie vyletí hned cca na 12,3V, což je víc než napěťová hystereze HRN. Zpoždění max 10s se navíc uplatňuje pouze při vypnutí zátěže. Tzn. pokud nezasáhnu, systém silně cyklí, což je dost velké trápení, které takto jednoduše pojatou automatiku dělá v praxi nepoužitelnou. Vymyslela jsem si tedy časové zpožděné znovuzapnutí - možná jednoduché, ale mělo by být účinné.


HRN 64 v soucasnosti pouzivam na systemu 24v. Ale v hlidacim rozpeti ma udaj 6-30. Fakt je, ze v U max ma 18-30. Ale pokud je na HRN 34 UMax 18, pak muze byt i na HRN 64. A v tom pripade se da nastavit i u min- A HRN 64 umi nastavit uz 6,3v. Coz mi prijde jako rozsah, ktery nejde vyuzit. Takze se nic nezacykli. Meli jsme stejny problem ale vyresili jsme to jen seruzenim napetoveho rele tak, ze rozdil mezi u max a u min je 1,1v. Podotykam, ze jde o system 24v. A protoze jsme cykleni odstranili, proto jsem si dovolil nabidnout tuhle zkusennost. Drobek
rimi
Příspěvky: 390
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od rimi »

vata píše: Vymyslela jsem si tedy časové zpožděné znovuzapnutí - možná jednoduché, ale mělo by být účinné.
Postavil bych nejaky komparator, trebas tento:
http://www.zajic.cz/odpojovac/odpojovac.htm
a na vystup delice (pin 2 OZ) bych povesil kondik, ktery zajisti to zpozdeni.
Uživatelský avatar
dedo
Příspěvky: 234
Registrován: čtv zář 22, 2011 10:33 pm
Bydliště: SK

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od dedo »

Ďakujem Antoniovi za fantastickú exkurziu; nielen MorningStar, ale aj elektroskúter, elektrobicykel, svietidlá, akumulátory (snáď všetky druhy), striedače, tepelné čerpadlá...
Mám dojem, že keby sa uskutočnilo stretnutie "ostrovákov", nestačil by nám na dikusie a výmenu skúseností celý mesiac.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od mypower.cz »

dedo píše:Ďakujem Antoniovi za fantastickú exkurziu; nielen MorningStar, ale aj elektroskúter, elektrobicykel, svietidlá, akumulátory (snáď všetky druhy), striedače, tepelné čerpadlá...
Mám dojem, že keby sa uskutočnilo stretnutie "ostrovákov", nestačil by nám na dikusie a výmenu skúseností celý mesiac.
Jednou bude .. uz by byl pomalu i vhodny cas .. leto skoro tu, otazka kde. Podle ankety tykajici se srazu by nas bylo urcite nejmin 20, mozna i vic.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek