FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od vlkazajac »

Uvádzate dosť nepodstatné parametre a hneď sa vnucuje aj slovíčko neopodstatnené. Dám Vám návrh, ako postupovať a dopracovať sa k dobrému výsledku, s ktorým budete spokojný.
Pozrite sa sem :
https://forum.mypower.cz/download/file. ... &mode=view
naštudujte si komentár a potom spravte pre zvolené panely rovnaký graf, ale podľa podmienok NOCT. Keď to budete mať, zvoľte a definujte napätie batérie, ktorú budete nabíjať. Tu môžete spraviť rozhodnutie, či chcete 24 V alebo 48 V systém.
Potom zhodnoťte, či sú zvolené batérie a panely v dobrej korelácii a keď budete spokojný, hľadajte vhodný regulátor pwm.
Ak chcete mať život jednoduchší, nič neštudujte, priplaťte si a bachnite do toho mppt regulátor a život bude ako v C-dur, teda bez krížikov.
Teplota oktávie ani najtuhšie mrazy nech vás nepomýlia, skôr si nájdite štatistiku prípadne aj priebeh maximálnych denných teplôt ovzdušia a k tým pridajte + 20 °C a máte teplotu panela.
Dosť podstatného, asi nie všetko, nájdete tu :
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 613#p70600
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od youda »

Takže pro život v C-dur bude nejlepší pořídit jeden Axpert s MPPT vstupem za 30KKč, jak jsem psal výše ;)
...a za rok se k tomu připojí druhej paralelně:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 100#p70499

http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... -5kw-par-b
http://www.ostrovni-elektrarny.cz/docs/ ... MKS_DS.pdf
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od mobilik »

Akurat sa to da pozhanat lacnejsie. ;-)
Čo bolo bolo, bude len horšie...
milhaus
Příspěvky: 259
Registrován: úte úno 05, 2013 8:32 pm
Lokalita: Zábřeh 78901
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 10500
Kapacita baterie [kWh]: 24

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od milhaus »

pro - marko250 -

kvalitní studer xth 6000-48(100 000kč) umí stále 4.5kW a 30min 5.5kW,špičku 13.5kW na prázdno 20W a s malou dodávkou se bude pohybovat kolem 85% účinnosti,která s kilovatou a výše bude přez 90%.

Studer 4kVA je za 57 000Kč a umí stále jen 3.15kW.Zatím jsem nenatrefil na měnič co by uměl ty výkony jako prvně uváděný XTH-6000-48

K výkonům měničů Studer (z diskuse od člena matej) :

Není pravda. Studer nemá problém do odporové nebo nějaké jiné běžné zátěže využívané v domácnosti dodat činný výkon 4kW na 30 minut anebo 3,5kW trvale. Důvod proč je ve specifikacích kVa je ten, že některé spotřebiče mají účinník menší než jedna, tedy zdánlivý příkon (v kVa) je VĚTŠÍ než činný příkon (v kW). Např. střídavé (bezkomutátorové) motory mají typicky účinník kolem 0,7, to znamená že motor s činným příkonem 4kW má zdánlivý příkon 5,71kVA! Rozdíl mezi činným a zdánlivým výkonem je výkon jalový, cestuje k od zdroje zátěži v další půlperiodě zase spátky, v záteži se nespotřebovává a jenom ohřívá vedení kterým cestuje. Podstatné u měničů a návrhů jejich transformátorů, spínacích prvků (MOSFETů) apod. je to, jaký PROUD dokážou dodat. A jelikož zátěž s účinníkem menším než 1 odebírá proud VĚTŠÍ než zátež o tom samém činném příkonu ale s jednotkovým účinníkem, tak se měniče specifikují v kVA. Jak jsem psal pro normální spotřebiče používané v domácnosti možno považovat jejich příkon v kW za příkon v kVA.
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od FCC »

milhaus píše:pro - marko250 -

kvalitní studer xth 6000-48(100 000kč) umí stále 4.5kW a 30min 5.5kW,špičku 13.5kW na prázdno 20W a s malou dodávkou se bude pohybovat kolem 85% účinnosti,která s kilovatou a výše bude přez 90%.

Studer 4kVA je za 57 000Kč a umí stále jen 3.15kW.Zatím jsem nenatrefil na měnič co by uměl ty výkony jako prvně uváděný XTH-6000-48

K výkonům měničů Studer (z diskuse od člena matej) :

Není pravda. Studer nemá problém do odporové nebo nějaké jiné běžné zátěže využívané v domácnosti dodat činný výkon 4kW na 30 minut anebo 3,5kW trvale. Důvod proč je ve specifikacích kVa je ten, že některé spotřebiče mají účinník menší než jedna, tedy zdánlivý příkon (v kVa) je VĚTŠÍ než činný příkon (v kW). Např. střídavé (bezkomutátorové) motory mají typicky účinník kolem 0,7, to znamená že motor s činným příkonem 4kW má zdánlivý příkon 5,71kVA! Rozdíl mezi činným a zdánlivým výkonem je výkon jalový, cestuje k od zdroje zátěži v další půlperiodě zase spátky, v záteži se nespotřebovává a jenom ohřívá vedení kterým cestuje. Podstatné u měničů a návrhů jejich transformátorů, spínacích prvků (MOSFETů) apod. je to, jaký PROUD dokážou dodat. A jelikož zátěž s účinníkem menším než 1 odebírá proud VĚTŠÍ než zátež o tom samém činném příkonu ale s jednotkovým účinníkem, tak se měniče specifikují v kVA. Jak jsem psal pro normální spotřebiče používané v domácnosti možno považovat jejich příkon v kW za příkon v kVA.
Na větší výkony se dá použít Conext XW 8548 (XW 6048 - stejný stroj jen jiné značení a krabice), cena obdobná. Stálý výkon 8kW a špička 12 kW po dobu 5 min. S malou zátěží 200W má režii okolo 60W, pod zátěží účinost 95%.

P.
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
Martin P
Příspěvky: 583
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Provedeno měření průměrné spotřeby ee za uplynulý týden.
VT 5,8kWh za den, NT 2,7kWh za den. Řešíme 20 let starý bednovy mrazák.Hodil by se mi nějaký měřák spotřeby do zásuvky.
Bojler jede na kotel, el.ohrev vypnut.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od volente »

Používám tento https://www.aliexpress.com/item/1pcs-Ne ... 0.0.hNHYTW
Vestavěno v instalační krabici, flexošňůra a zásuvka na prodlužku.
Je to mnohem přesnější než ty do zásuvky se zásuvkou.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od volente »

Starší bednový mražák 130l mám taky. Průměr je 1,8kWh denně.
Mráz stojí víc než topení, tak to je.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od youda »

Samsung RS7768FHCBC
Lednice: 361l
Mrazák: 184l
Spotřeba: 25.81kWh za měsíc (30 dní) = 0,87kWh denně
Nevýhoda: divočáka nelze uložit v kuse
lednice daily monitor.JPG
monthly kwh.JPG
RS7768FHCBC.jpg
Počítače a pračka mi sežerou víc...
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Martin P
Příspěvky: 583
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Můj bednovy mrazák je Gorenje 180l, rok výroby 1998. Poslední dobou se při startu docela třepe.
Lednici jsme kupovali v loni v létě. Na štítku má 0,7 kWh denně.
Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od youda »

Chtěl jsem říct, že stačí párkrát zapnout pračku/sušičku a spotřebuje to mnohem víc. To samé, jestli ti non-stop běží nějaká malá elektronika jako notebooky, routery, wifiny (včetně toho obecního AP), TV atd. Tyhle malé odběry se nasbírají, a jak to má dohromady 100W trvale, tak to v měsíční spotřebě hned vyplave navrch. Až nakoupíš ty wattmetry a jejich spotřeby odečteš od toho co za měsíc ukáže elektroměr, sám se budeš divit kolik elektriky se někde "ztratilo" ;)

Lidská povaha je taková, že největší spotřebu čeká u toho, co: vidí, slyší nebo je to novinka. Já se bál třeba při pořízení ČOV, že provoz bude stát měsíčně ranec, jelikož to běží vlastně 24x7. No a ona si za měsíc vezme 8kWh...takže asi 24 korun :)

Takže ten mrazák bych zatím neřešil, ještě ho nech chvilku doklepat a raději šetři. V létě pár kWh vyrobíš hned, v zimě stejně pojedeš na DS.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od vlkazajac »

Dovolil by som si vrátiť diskusiu z

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 729#p70729

naspäť do vlákna, ktoré si založil Martin P.

So střídač_N by som súhlasil, dva Victrony sú technicky dobré riešenie, môžeme len preveriť, či aj ekonomicky najvýhodnejšie.
Predtým sme koncept dvoch nespriahnutých meničov už debatovali, ja to momentálne to mám tiež tak. Keď zvážime, že mimo denného svitu postačuje len nejakých povedzme 800 W na štandardné menšie spotrebiče, úloha veľkého dostatočne dimenzovaného meniča vzhľadom k panelom je pracovať len cez deň + " na vyžiadanie ". Je tu jedno praktické hľadisko, prečo je to podľa mňa výhodnejšie. Ak máme vyťažovanie kybosovým regulátorom, tak cez deň musí byť veľký menič zapnutý. Pri premenlivej oblačnosti by spriahnuté Victrony riadne vyhrávali - cvakali. Ale o Victronoch ináč žiadna pochybnosť.

Znovu by som pripomenul vhodnosť použitia batérií VRLA všetkého druhu. Tie naozaj netreba servisovať, na gelovkách sa veziem po prestávke už druhý rok a je to bezkonfliktné.
A tu by som sa vrátil znova k predstavám každého nového záujemcu. Nevystavujme ich už hrozbám obrovských investícií od ich počiatočných úvah. Netreba k tomu veľa odhodlania, vyhodiť mppt regulátor a fungovať spokojne na olove. Takýto systém je v podstate bezkonfliktný, ja ho chcem vylepšiť len trochou lítia, ktoré prevezme úlohu cyklovania. Nič ekonomicky priaznivejšie nepoznám. A mám to v C-dur. ::rolleyes::

Odkaz vyššie je na jednu použitú lionku 24 V 2,6 kWh za 1500 EUR. Ja by som na to ani nezohnal lóve.... Je to nevyhnutné? Pekné a dobré, to áno.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od rottenkiwi »

Ak chcem mať systém modulárny a lacný, tak sa to rozchádza z požiadavkou prisposobenia
napatia PWM a požiadavkou lacných GEL batérií.
Ak začnem 1. rok na 2 x 245 Wp, 2. rok 2 x 250 Wp, 3. 2 x 255 Wp, 4. 2 x 260 Wp, 5. 2 x 270
a 6. 2 x 280 Wp, tak sa mi nepodarí na lacné flooded batérie, ani na AGM, ani na LiFE dopasovať
napatie panelov tak, aby to bolo OK.

Ak však mám napr. problém s tienmi a použijem MPPT, určite pojde bez problémov 25 až 29 V na 12 až 14.9 V.
Dokonca všetky regle budú aj v najhorúcejšom lete na cca. 34 až 36 *C pri 30 až 35 A prúde.

GEL a AGM boli vyrobené preto, aby mohli byť uzavreté. Ale sú 2 x drahšie ako bežné olovo.
LiFE je OK, podobne ako LTO, tak možem odobrať u 48 V 1 článok,
ale u 12 V alebo 24 V systému to urobím ťažko.

A tiež nie každý chce mať prebytky vo vode, takže ovládať klímu vyťažovačom zatiaĺ neviem.

No a k meničom. Ak niekto uvažuje nad 2 x 4 kVA len na leto, tak je mu jedno, že majú 2 x 60 W spotreby.
Ak mám LiFE alebo LTO, možem celú FVE odstaviť a zapnúť až keď je predpoveď na niekoľko jasných dní.

Ak mám však žravý menič s nabíjačkou a zaplavené či iné olovo, tak musím udržiavať bat.
na FLOAT-e celé obdobie temna.

Ak však systém budujem naraz, tak možem napr. použiť všetky panely vhodne prisposobené baterkám
a vtedy možem použiť aj PWM. Otázne však je, ako sa to bude správať o 10 r. po LID, PID, TLID degradácii.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2719
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od kybos »

2 vlkazajac: Pokud propaguješ VRLA akumulátory, je potřeba k tomu A říci i to B. Tedy cenu za přenesenou kilowatthodinu přes akumulátor. VRLA jsem také aktivně používal a tak vím o čem to je. Přesto, že jsem těmto akumulátorům zabezpečil špičkové podmínky provozu, mohu zpětně konstatovat (po ukončení životnosti), že za cenu uložení energie do tohoto typu akumulátoru bych z DS nakoupil dvojnásobné množství energie bez komplikací s ukládáním. A to jsem je nekupoval úplně nové za tržní ceny. Podle mých zkušeností je VRLA Pb vhodné pouze pro vyzkoušení FVE s vědomím, že to bude prodělečný podnik. VRLA Pb jsou akumulátory typicky vhodné pro UPS, která se cykluje jen výjimečně (několikrát do roka).
Naposledy upravil(a) kybos dne stř bře 07, 2018 5:37 pm, celkem upraveno 1 x.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od střídač_N »

vlkazajac píše:..... či aj ekonomicky najvýhodnejšie.........
Nejvýhodnější FVE je tarif D25d pro naše české poměry. Vše ostatní včetně jakékoli FVE je vždy ekonomicky horší.

Pokud se k tomuto(FVE) kroku přece jen rozhodnu, považuji to za investici a chci aby byly parametry zachovány co nejdéle. Z dlouhodobějšího hlediska je kombinace Victronu asi výhodnější, než například laciné PJ.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od youda »

Ano, PJ pro začátečníka mi také přijde jako nevhodné.

Bohužel, u Victronu mi vadí tyto věci:
- cena (vysoká marže, kterou Holanďani pouští do distribučního kanálu)
- dodatečná udělátka okolo jako BMV, Color Control GX
- potřeba několika různých datových kabelů pro nastavení většího řešení
- primární zaměření výrobce je na Jachty a obytňáky

Nadruhou stranu, je pravda, že výrobky VictronEnergy mají několik výborných vlastností:
- málokdy shoří (protože na lodi požár opravdu nechcete zažít)
- dostupnost náhradních dílů
- malá spotřeba v ostrovním provozu (právě proto že u Jachet je to potřeba)
- ucelená produktová řada od jednoho výrobce (snažší reklamace)

Dovolil bych si ale podotkout, že pokud Martin P zvolí Victron, pak by bylo vhodné, aby mu přecijen někdo zkušenější osobně pomohl s instalací a nastavením.

Opravdu si nemyslím, že jsem úplně vedle a že mluvím z cesty.
yacht.JPG
Bluewater_29627821.png
maxresdefault.jpg
Naposledy upravil(a) youda dne stř bře 07, 2018 6:19 pm, celkem upraveno 2 x.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od vlkazajac »

rottenkiwi píše:Ak chcem mať systém modulárny a lacný, tak sa to rozchádza z požiadavkou prisposobenia
napatia PWM a požiadavkou lacných GEL batérií.
Ak začnem 1. rok na 2 x 245 Wp, 2. rok 2 x 250 Wp, 3. 2 x 255 Wp, 4. 2 x 260 Wp, 5. 2 x 270
a 6. 2 x 280 Wp, tak sa mi nepodarí na lacné flooded batérie, ani na AGM, ani na LiFE dopasovať
napatie panelov tak, aby to bolo OK.

Ak však mám napr. problém s tienmi a použijem MPPT, určite pojde bez problémov 25 až 29 V na 12 až 14.9 V.
Dokonca všetky regle budú aj v najhorúcejšom lete na cca. 34 až 36 *C pri 30 až 35 A prúde.

GEL a AGM boli vyrobené preto, aby mohli byť uzavreté. Ale sú 2 x drahšie ako bežné olovo.
LiFE je OK, podobne ako LTO, tak možem odobrať u 48 V 1 článok,
ale u 12 V alebo 24 V systému to urobím ťažko.

A tiež nie každý chce mať prebytky vo vode, takže ovládať klímu vyťažovačom zatiaĺ neviem.

No a k meničom. Ak niekto uvažuje nad 2 x 4 kVA len na leto, tak je mu jedno, že majú 2 x 60 W spotreby.
Ak mám LiFE alebo LTO, možem celú FVE odstaviť a zapnúť až keď je predpoveď na niekoľko jasných dní.

Ak mám však žravý menič s nabíjačkou a zaplavené či iné olovo, tak musím udržiavať bat.
na FLOAT-e celé obdobie temna.

Ak však systém budujem naraz, tak možem napr. použiť všetky panely vhodne prisposobené baterkám
a vtedy možem použiť aj PWM. Otázne však je, ako sa to bude správať o 10 r. po LID, PID, TLID degradácii.
Odpoviem v skratke, na čo viem odpovedať:
Nemám obavy z paralelného pripojenia panelov 230 - 270 Wp, nerovnako starých. Niečo stratím, ale je tozanedbateľné. Ak mám obavy zo stárnutia panelov, budem ich kupovať v poradí od 270 ku 230 Wp. Tendenčnejšiu poznámku som dávno nevidel !!!
Dopasovanie napätí na olovo pri paralelnom pripojení som popisoval, nebál by som sa dnes kúpiť starší 230 Wp k olovu, na 270 Wp ( nezostárnutom ) by som strácal trochu viac, ako na 230 Wp novom.
12 V prináša viac známych problémov, v tomto prípade transformáciu z 24 na 12 V sa stráca viac ako z 13 na 12 ( obrazne povedané ).
PWM regler neemituje do okolia viac, ako 2 W - za slovo ma nechytajte, to by sa muselo merať v labáku.
Keď už sa robia kalkulácie s lítiom z druhej ruky, lebo už také je, tak poďme na férovku. Ja mám NOVÉ olovo za 0,58 EUR až 0,25 EUR za Ah / 12 V, keď si vypýtam groše za olovo naspäť. Drahé ?
Klíma by na 270 Wp išla ešte dobre, na nejakých zvädnutých časom možno slabšie. Ale išla by, kto to chce riešiť, v danom čase pridá 1 -2 panely a hotovo. Pseudoproblém.
Vyťažovák a bojler - nič iné tak rodina neocení. Aj peňaženka.
GEL a AGM - netrpia skoro samovybíjaním, môžu stáť tri mesiace bez povšimnutia.

Skoro mám dojem, že sa schyľuje k voľbám, kortešačky sa rozbiehajú ? Hlasujem za stranu chudobnejších a pracovitých.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od vlkazajac »

kybos píše:2 vlkazajac: Pokud propaguješ VRLA akumulátory, je potřeba k tomu A říci i to B. Tedy cenu za přenesenou kilowatthodinu přes akumulátor. VRLA jsem také aktivně používal a tak vím o čem to je. Přesto, že jsem těmto akumulátorům zabezpečil špičkové podmínky provozu, mohu zpětně konstatovat (po ukončení životnosti), že za cenu uložení energie do tohoto typu akumulátoru bych z DS nakoupil dvojnásobné množství energie bez komplikací s ukládáním. A to jsem je nekupoval úplně nové za tržní ceny. Podle mých zkušeností je VRLA Pb vhodné pouze pro vyzkoušení FVE s vědomím, že to bude prodělečný podnik. VRLA Pb jsou akumulátory typicky vhodné pro UPS, která se cykluje jen výjimečně (několikrát do roka).
Jasné že propagujem ! Nesmrdia, držia kapacitu a dotujem ich oloveným šrotom , ako mám v podpise. Keď dokončím Lionku, tak budem dotovať z nej, nočná ani nie 1 kWh mi stačí. Priebeh napätia na mojich gelovkách som už niekde dal, musel by som pohľadať. V podstate idú ako staničné. Aký problém ? O cenách je škoda viac písať, už ma to unavuje... Ale vždy to budem opakovať, keď tu bude niekto posielať ľudí platiť 6 EUR za Ah / 12 V za LiFe.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2719
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od kybos »

vlkazajac píše: Ja mám NOVÉ olovo za 0,58 EUR až 0,25 EUR za Ah / 12 V, keď si vypýtam groše za olovo naspäť. Drahé ?
Měl jsem zánovní olovo VRLA (kapacita větší než 95% nominálu) za 0,56 EUR za Ah / 12V (cena zatím bez výkupu šrotu) a musím říci že bylo drahé vzhledem k počtu cyklů. A to mělo desulfátory i balancování.
Za kolik vychází u tvého olova uložení 1 kWh?
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 916
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od trud »

Pri batériach je lepšie uvádzať cenu za kWh.. Nakoľko napätia sú rôzne.. Tiež by bolo objektívne započítať že pri litiu využívam povedzme 80% kapacity a ak chcem predĺžiť život olovu tak radšej len 60% kapacity. Ja som pri nových 18650 dakde na 230-250 eurách (plus práca).. Pri použitím litiu z elektromobilu to je povedzme 210-230..to rátam len 80% kapacity.
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html