MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Diskuze na téma regulátorů TriStar Morningstar
Drobek.Petr
Příspěvky: 59
Registrován: čtv črc 14, 2011 11:43 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od Drobek.Petr »

vata píše:Zdravím, já taky měla s nastavením první počáteční problémy: předpokladem je povolení k zápisu skrze dip8, to je snad jasné. Méně jasné už bylo, že pokud něco přepíšete a máte dipy 4-6 na nějaký preset, změněné parametry sice v nastavení vidíte, ale nejsou účinné. To mě osobně hodně mátlo. Musíte to nastavit na custom, což je u 4-6 kombinace 111.
K nastavení 2-3: pan Kolařík mě upozornil, že výhodnější než automatika rozeznávání napětí baterií je nastavit to natvrdo, dál jsem to nezkoumala, nastavila to podle svých potřeb a funguje to.
No a ta potřeba vždy při změně parametrů resetovat výstupem a nástupem (odpojením od baterek) se dá myslím přežít. Stačí to udělat pořádně na začátku, a hlídat a ladit, což se do dvou týdnů udělat dá na specifických bateriích / měniči.
Dobry den. Diky. Souhlasim s vami. To vypinani zapinani se samozrejme da prezit. Ovsem nastaveni custom mi pri volbe napeti natvrdo dipem neukazovalo zadnou hodnotu pri nabijeni. Ale s automatikou to funguje. Takze jsme upravili horni hodnoty, na ktere se baterie nabijeji, spodni hodnoty, na kterych to regulator odpoji a ted budeme schromazdovat data a ladit, presne jak pisete.

Stavim fotovoltaiky zak, aby se automaticky prepinaly do site, a pokud bude rezervovan i prikon, pujdou i pripojit do site. Pouzivam drazssi emnice, ktere maji stejnou funkci jako regulator, a to je, ze umi baterky udrzovat v co nejlepsim stavu i tehdy, kdyz je regulator odpojeny. Soucasne tyhle menice zvladaji velke pretizeni, coz umoznuje pripojit na menic cely dum se vsemi rozvody a s automatikou se system stava samostatny bez nutnosti zasahu z venci. Ted uz jen ladime, jak nastavit akumulatory tak, aby vydrzely davat celou noc, neprepinaly se do site a rano, az jde clovek do prace, aby se opet nabily pro dalsi vecerni vybijeni. neco o fotovoltaice vim, ale spoustu informaci nevim. Umim poradit se spravnym umistenim panelu i s volbou nejvodnejsiho regulatoru. A kupodivu to nutne nemusi byt ve vsech pripadech tristar. Pravda, Pouzivam mimo Tristar uz jen Steca regulatory a menice, ale v nabidce je toho vic a dalsi vyrobci pribudou. No, pekny den a dekuji za vsechny podnety. Drobek
Uživatelský avatar
dedo
Příspěvky: 234
Registrován: čtv zář 22, 2011 10:33 pm
Bydliště: SK

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od dedo »

Ďakujem všetkým za rady aj v PM. Zhodou okolností mi práve dnes popoludní odišla čínska kópia STECA SOLARIX od Fangspunu - prestala nabíjať a teraz potme aj prepúšťa napätie bateriek na vstup. Otázka pre Drobka: čo núkaš ako ekvivalent (hlavne výkonovo) TriStaru os Stecy? Tarom?
Ide mi aj o užívateľskú zmenu jednotlivých parametrov, nie iba základných presetov.
Drobek.Petr
Příspěvky: 59
Registrován: čtv črc 14, 2011 11:43 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od Drobek.Petr »

dedo píše:Ďakujem všetkým za rady aj v PM. Zhodou okolností mi práve dnes popoludní odišla čínska kópia STECA SOLARIX od Fangspunu - prestala nabíjať a teraz potme aj prepúšťa napätie bateriek na vstup. Otázka pre Drobka: čo núkaš ako ekvivalent (hlavne výkonovo) TriStaru os Stecy? Tarom?
Ide mi aj o užívateľskú zmenu jednotlivých parametrov, nie iba základných presetov.

hele dedo, na odbornou odpoved potrebuji od tebe parametry. Hodnoty panelu - ve voltech a hodnoty proudu, co to dava z tech panelu- potrebuju vedet prumernou hodnotu a maximalni hodnotu. Tarom muze byt dobra alternativa. ma ale nekolik moznosti ve vystupnich proudech a zallezi na tobe, jak silny mas menic a jak velke akumulatorove pole pouzivas a kolik Kwh spotrebujes z tech baterek do rana. Ty regulatory maji ruzne ceny. Ale vsechny steca regulatory se daji nastavovat za chodu.Proste naklapes hodnotu, das ulozit a jede to a ty s dyspayem tu rovnou ukazou, kolik to dava vcetne hodnoty voc v % a nebo napeti- pokud si to nastavis.

Pokud vychazis z hodnoty tristaru, tak ten ma 120v a 60A coz umi pripojit celkem 4500Wp Ty jsi psal, ze mas celkem 3 panely. Je tak?
Uživatelský avatar
dedo
Příspěvky: 234
Registrován: čtv zář 22, 2011 10:33 pm
Bydliště: SK

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od dedo »

Ide mi o vetvu, v ktorej mám 2 panely CNPV 285P (Voc = 44V, Ipm = 7,7A Vpm = cca 38V) v sérii, do NiCd mi vlezie cca 2,5 kWh (ak uvažujem s cyklovaním nie "na doraz") - odbery kolíšu od 300Wh do 3kWh denne.
Mne sa však zdá, že Tarom nemá MPPT...

Inak, už pol roka sa chystám zverejniť na tomto fóre aj svoje mini-veledílo, len akosi nemám čas.. :-(
Drobek.Petr
Příspěvky: 59
Registrován: čtv črc 14, 2011 11:43 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od Drobek.Petr »

dedo píše:Ďakujem všetkým za rady aj v PM. Zhodou okolností mi práve dnes popoludní odišla čínska kópia STECA SOLARIX od Fangspunu - prestala nabíjať a teraz potme aj prepúšťa napätie bateriek na vstup. Otázka pre Drobka: čo núkaš ako ekvivalent (hlavne výkonovo) TriStaru os Stecy? Tarom?
Ide mi aj o užívateľskú zmenu jednotlivých parametrov, nie iba základných presetov.
Takze nejdrive uvaha:


Pokud zapojis kazdy panel 285w( CNPV mam 245Wp a maji proud od 8A, takze u silnejsich by jsi mel mit vic proudu a je divne, ze to tak neni) volty musi mit do tech 40. Ampery pak soucet vsech uvazovanych panelu a v maximalni hodnote. Protoze moje panely maji maximalni hodnoty 8,9A, budu pocitat s nima, i kdyz ty pises ze tvuj panel ma 7,7A. Tedy 2 panely= 2x 8,9A= 17,8A. K tomu mas blok 340W. Ten muze mit podobne parametry- volty neresis a ampery mohou byt stejne ale spis budou slabsi. 2x 17,8 = 35,6. Takze pokud si dosadite presna cisla, muzete se dostat na hodnoty do 50V a do 35A.

Kouknu se, ktery regulator tomuhle zadani vyhovuje. Ale osobne bych pouzil regulator, ktery mi umozni v budoucnosti pripojit do systemu dalsi panely- tedy regulator s amperovou rezervou. napriklad s hodnotou 50A, nebo i 70A. (Regulatory od Stecy se daji zapojit vedle sebe. Ovsem kdyz se pouziji dva regulatory, jen jeden z nich muze pouzivat parametr VOC. Jinak si do toho nabijeni kecaji a system nefunguje naplno ale sam se vybiji a jde mu to naramne rychle.) Osobne je pro me urcujici i prodejni cena. Muj eshop- ktery zacinam naplnovat zbozuim ma adresu 1alphasolar.eu a nejake regulatory oid Stecy tam dam prednostne.

V tomhle pripade bych tedy navrhoval Steca Power Tarom 4055, pokud muzes provozovat baterky na 48V. Tenhle regulator ma vstupni i vystupni hodnotu amperu stejnou. A to 55A a volty do 100V za cenu 1120Euro bez DPH, doprava tusim 60Euro do 50Kg.

Pokud pouzivas system na 12 nebo 24v, pak je mozne pouzit levnejsi Steca Power Tarom 2070 kde je vyuzitelna hodnota 70A a volty do 50V za cenu 981Euro. Osobne bych volil tenhle, protoze 70A mi umoznuje pouziti akumulatoru tak, ze kdyz se rychle vybiji, 70A je nabije rychleji nez 50. Pokud provozujes system, ktery vse spotrebuje a zajima te aktualne abys mel vlastni nezavisly system, tak dle meho nazoru potrebujes spis co nejrychleji nabit vybite akumulatory a jestli se nabiji na 15v a nebo na 15,4 je druhorade, protoze tyhle hodnoty se v systemu, ktery beha a je dobre spocitany, vyskytuji jen kratce a domnivam se, ze jsou tim padem druhorade. Podstatnejsi je, jestli regulator a baterky vydrzi po nabiti fungovat alespon do rana. Pokud ano, je lepsi- dle meho nazoru pracovat s takovym malym baterkovym polem a vydojit ho, co to jde. A teprve casem se rozhodovat, jake baterky si poridim v budoucnosti.


Regulator, ktery umoznuje pripojit panely vedle sebe na dle meho nazoru velke vyhody: zakladni vyhoda je v tom, ze kdyz mi na jeden z panelu nesviti slunko, vykon ostatnich panelu se tim nemeni. dalsi vyhoda je v tom, ze mohu vedle sebe pripojit ruzne panely od ruznych vyrobcu. Musi se jen pohlidat, aby zadny panel nemel vyssi hodnotu voltu naprazdno, nez regulator umoznuje- dobre je mit nejakou rezervu protoze i voltove hodnoty se na slunci meni.

Pekny den. Drobek
Drobek.Petr
Příspěvky: 59
Registrován: čtv črc 14, 2011 11:43 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od Drobek.Petr »

dedo píše:Ide mi o vetvu, v ktorej mám 2 panely CNPV 285P (Voc = 44V, Ipm = 7,7A Vpm = cca 38V) v sérii, do NiCd mi vlezie cca 2,5 kWh (ak uvažujem s cyklovaním nie "na doraz") - odbery kolíšu od 300Wh do 3kWh denne.
Mne sa však zdá, že Tarom nemá MPPT...

Inak, už pol roka sa chystám zverejniť na tomto fóre aj svoje mini-veledílo, len akosi nemám čas.. :-(
Tarom nema Mppt Ale ma VOC. To znamena, ze umi nastavit hodnotu, jak dlouho se baterky nabijeji rychle a to je pro tebe podstatne( pokud se ti rychle nenabiji, co je ti platne maximalni vyuziti, kdyz se ti cely system prepne do site- protoze jsi elektrinu vypotreboval stejne rychle, jako jsi ji nabil) a pokud se to nastavi na 90% pak se pomale nabijeni baterii stejne temer nedela, protoze neni kdy. System je kazdy den vybity na spodni uroven coz je 10,5V nejmene. A pokud se z baterek ma vytahnou vic, nez tam je, musi svitit a musi se soucasne vyuzit vsem, co je v panelech, Takze o cyklovani neni rec . A tudis je mppt k nicemu. To se hodi pro systemy, ktere jsou instalovane na chaty a maji jeden panel, ktery cely tyden strada elektrinu, aby ji za dva dny odevzdal.
Drobek.Petr
Příspěvky: 59
Registrován: čtv črc 14, 2011 11:43 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od Drobek.Petr »

Drobek.Petr píše:
dedo píše:Ide mi o vetvu, v ktorej mám 2 panely CNPV 285P (Voc = 44V, Ipm = 7,7A Vpm = cca 38V) v sérii, do NiCd mi vlezie cca 2,5 kWh (ak uvažujem s cyklovaním nie "na doraz") - odbery kolíšu od 300Wh do 3kWh denne.
Mne sa však zdá, že Tarom nemá MPPT...

Inak, už pol roka sa chystám zverejniť na tomto fóre aj svoje mini-veledílo, len akosi nemám čas.. :-(
Tarom nema Mppt Ale ma VOC. To znamena, ze umi nastavit hodnotu, jak dlouho se baterky nabijeji rychle a to je pro tebe podstatne( pokud se ti rychle nenabiji, co je ti platne maximalni vyuziti, kdyz se ti cely system prepne do site- protoze jsi elektrinu vypotreboval stejne rychle, jako jsi ji nabil) a pokud se to nastavi na 90% pak se pomale nabijeni baterii stejne temer nedela, protoze neni kdy. System je kazdy den vybity na spodni uroven coz je 10,5V nejmene. A pokud se z baterek ma vytahnou vic, nez tam je, musi svitit a musi se soucasne vyuzit vsem, co je v panelech, Takze o cyklovani neni rec . A tudis je mppt k nicemu. To se hodi pro systemy, ktere jsou instalovane na chaty a maji jeden panel, ktery cely tyden strada elektrinu, aby ji za dva dny odevzdal.
Jeste me napada jedna uvaha. Proc asi Steca to MPPT nema ve vsech svych regulatorech? odpoved je podle mne jasna.Mppt potrebuje pro svoji praci cas a ten v rezimu neustaleho nabijeni a vybijeni nema. A pokud si ho udela, je to na ukor spotrebitele. protoze cas jsou vase penize. kdo nevydrzi cely den a celou noc s baterkama, ten za tu noc plati. A to znamena, ze vyhoda se muze stat nevyhodou.
Uživatelský avatar
dedo
Příspěvky: 234
Registrován: čtv zář 22, 2011 10:33 pm
Bydliště: SK

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od dedo »

Ja snáď ani nepotrebujem "turbo" prevádzku batérií; ide mi o to, aby akumulátory boli vždy "full" a aby som dokázal efektívne zužitkovať prebytky. A najmä, keď sú zlé svetelné podmienky, využiť každý fotón :-)

Myslím, že TriStar bude pre mňa lepšia voľba - aj kvôli tomu, že som často mimo domova a môžem si systém monitorovať na diaľku.

Zajtra zavolám podľa dohody a pokecáme. Teším sa :-)
Drobek.Petr
Příspěvky: 59
Registrován: čtv črc 14, 2011 11:43 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od Drobek.Petr »

dedo píše:Ja snáď ani nepotrebujem "turbo" prevádzku batérií; ide mi o to, aby akumulátory boli vždy "full" a aby som dokázal efektívne zužitkovať prebytky. A najmä, keď sú zlé svetelné podmienky, využiť každý fotón :-)

Myslím, že TriStar bude pre mňa lepšia voľba - aj kvôli tomu, že som často mimo domova a môžem si systém monitorovať na diaľku.

Zajtra zavolám podľa dohody a pokecáme. Teším sa :-)
Dobre. Osobne se domnivam, ze vzhledm k tomu, co jste psal si baterky stejne na full moc nenabijete, protoze vas odber je shodny s nabijenim. Takze teprve v dobe, kdy bude plny osvit, coz je max 100 dnu v roce, muzete mit full ale jenom teoreticky. Protoze pri 10 hodinach nabijeni vytlacite ze svych panelu maximalne 150Ah, coz odpovida si 3600wh.( A nezapomente, ze z uvedeneho vykonu baterek muzete vyuzit jen max 30%. pri rychlem vybiti i vic, ale to se baterky musi zase rychle nabit. pomalym vybitim vam rychle umrou, at uz jsou sebelepsi. ) A to je vase uvadena denni spotreba. Budu rad, kdyz svoje hodnoty zaznamenate a casem zverejnite. Budou se rozhodne hodit dalsim lidem, kteri budou resit velikost sveho fotovoltaickeho systemu ve vztahu k vlastni spotrebe.

Tristar ma uzasnou cenu na to, co umi. A ten VOC ma v nastaveni take. To turbo doporucuji rozhodne zapnout, pokud system pouzivate na doraz. Na mobilu budu uz od 13:30hod. Pekny den. Drobek
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od abrams »

Drobek.Petr píše: ... A tudis je mppt k nicemu. To se hodi pro systemy, ktere jsou instalovane na chaty a maji jeden panel, ktery cely tyden strada elektrinu, aby ji za dva dny odevzdal.
Zdravím ,

s tímto zrovna nesouhlasím ,
na chaty / chalupy stačí jakýkoli levný regl. bez MPPT , protože jen chrání aku před totálním přebíjením .
U aktivních cyklických systémů je MPPT k nezaplacení protože dokáže využívat FV panely na max. možný výkon ,
například 24V systém se 4-mi FV panely 180Wp paralerně při 36V x 5A = 720W :
1. regl. PWM (bez MPPT) do aku tlačí 20A ale při 24V = 480W , ztráta 240W ! Nebo-li 33% !! :hell:
2. MPPT regl. do aku tlačí 30A při 24V = 720W :yes: 36V z panelů přetransformuje na 24V a proud zvíší z 20A
na 30A :yes:

MPPT = adaptivní trafo snažící se o co nejvyšší výtěžnost FV systému :yes: .

Ještě jedna věc :
Drobek.Petr píše: ... Fotovoltaiky- sitove i ostrovni, ale i hybridni stavim uz treti rok qa k prohlednuti jsou v Praze, v brne a v Rousinove u Brna. Ta v Brne je videt i ze silnice z Lesne, smerem na Sobesice. V pravo na strese rodineho domu se otaci 4 panely, ktere maji dohromady temer 1kw. na balkonech jsou umisteny dalsi 3 panely. Vic jich klient nechtel.
Bydlím nedaleko Brna , včerá jsem si udělal do Brna výlet , ale nenašel sem to :dontknow: . Kde to přesně je ? A jak to
vypadá ?

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
dedo
Příspěvky: 234
Registrován: čtv zář 22, 2011 10:33 pm
Bydliště: SK

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od dedo »

Dodávam, že MPPT majú bežne aj "veľké" on-grid meniče - a naozaj je na nezaplatenie. (No, v mojom prípade by som bol rád, keby bol "na zaplatenie" :-) )
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od bert »

MPPT má rozhodne opodstatnenie všade :yes: ! Inak je to plytvanie s ťažko vyrobenou energiou :wall: . Iba ak by bol obrovský prebytok výkonu v paneloch (ale kto nakúpi zbytočne veľa panelov?).
Prajem všetkým veľa slnka! *sun*
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od bert »

Drobek.Petr píše:...Tristar Mppt umim prodat za 463 euro. ...
Na tom Vašom e-shope, dokonca za 463,- :celebrate2: !
http://1alphasolar.eu/12,cz_tristar-mpp ... r-60a.html
Človeka to nutká ku kúpe aspom 10ks do zásoby :lol: . Aj keď by bolo poštovné 3x drahšie, ako tovar.
Len neviem, ako dlho by sme sa potom naťahovali za peniaze :eek2: .
Prajem všetkým veľa slnka! *sun*
luge
Příspěvky: 756
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od luge »

No u nás myslím SK to stojí aj s poštov ktorá je 5e 574e a to je o 164euro menej.Dúfam že dobre rátam.Škoda tej Vašej premrštenej dopravy.
Bert nie Kč. :D
Uživatelský avatar
dedo
Příspěvky: 234
Registrován: čtv zář 22, 2011 10:33 pm
Bydliště: SK

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od dedo »

Na SK kde? :-)
luge
Příspěvky: 756
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od luge »

dedo píše:Na SK kde? :-)
Už som dával v tomto vlákne odkaz a to je už s výpalným :)
http://kremik.sk/fotovoltaika/regulator ... r-mppt-60a
:cheers:
luge
Příspěvky: 756
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od luge »

Ja sa len obávam,že keď si MS zadovážim ako ja PC amatér niečo v ňom nastavím,keď ľudia s tohto fora ktorý pracujú na počítačoch majú s tým problémy. :?: :dontknow:
Uživatelský avatar
dedo
Příspěvky: 234
Registrován: čtv zář 22, 2011 10:33 pm
Bydliště: SK

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od dedo »

luge, v noci som si cital manual tristaru, aj stiahol soft... nebude to take hrozne - najmä, ked uz vieme finty :-)
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od bert »

luge píše:Bert nie Kč. :D
Keď som to písal, ozaj tam boly české koruny. Už je to opravené.
Antonio
Příspěvky: 48
Registrován: stř srp 24, 2011 8:58 pm

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od Antonio »

LUGE,DEDO.... Na TS MPPT 60A možte prísť pozrieť ku mne do Prešova...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek