Jak vše souvisí a vzájemně se ovlivňuje

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Mirek
Příspěvky: 92
Registrován: úte bře 29, 2011 5:42 pm

Jak vše souvisí a vzájemně se ovlivňuje

Příspěvek od Mirek »

Možná, že si říkáte co tu dělá nějaká "voda", když se chcete dozvědět něco o FVE. Předpokládám, že toto fórum zajímá lidi, kteří chtějí fotovoltaiku pro to, aby se stali nezávislými na dodavatelích a jejich stále rostoucích cenách. Co s tím má tedy společného ohřev vody nebo vytápění? Já myslím, že hodně. Přinejmenším může ovlivnit KDY se nezávislými stanete.

Pokud začne s kýmkoli řeč o FVE, solárním ohřevu nebo tč, vždy padne otázka návratnosti a její zpochybňování. Zajímavé je, že se tak neptají při koupi auta nebo třeba televize. Myslím si, že pro ty, kteří to s výrobou elektřiny myslí vážně, může mít návratnost zcela jiný rozměr. Pokud to tedy kdokoli z vás myslí s nezávislosí vážně, ať chce začít hned, nebo za pět, deset let, měl by se co nejdříve podle svých možností připravovat a podle toho konat.

Jak s tím tedy souvisí třeba ohřev vody nebo topení? Jsou zařízení, která nekupujeme každý den. Možná že dnes je ještě lepší s FVE počkat, až ceny komponent klesnou, ale pokud připravujete stavbu či rekonstrukci domu, nebo jsme donuceni vyměnit boiler a nebo jiný spotřebič, měli bychom to dělat s vědomím budoucího samozásobování elektřinou. Je jasné, že když budeme mít nízkou spotřebu, bude nám stačit menší výkon FVE a tím za něj zaplatíme méně. Možná, že menší = nižší pořizovací náklady FVE nám umožní ji nainstalovat dříve a tím zapaltit dodavatelům energií méně a ušetřit tak dvakrát.

Ještě si myslíte, že toto vlákno není pro váš záměr důležité? Dám příklad na ohřevu vody. Možná ani netušíte, kolik energie "ta trocha teplé vody" co spotřebujete vlastně spolkne. Doporučuji TZB-info pro výpočet vašeho modelu, pro příklad použiju čtyřčlennou rodinu se spotřebou 50 l/os. Dení potřeba energie na ohřátí 200 l je neuvěřitelných 15,7 kWh/den ! Běžný boiler má totiž příkon okolo 2000 W - spočítejte si, kolik potřebujete na takový výkon panelů. Není tedy lepší použít solární ohřev s minimální spotřebou a pořídit menší fotovoltaiku? Jaká je potom návratnost solárního systému a ještě lépe celého systému včetně FVE?

Teď ale někteří namítnou, že solární systém nehřeje pořád, někdy taky prší a pak budeme zase dohřívat se spotřebou 2000 w? Nemusíte, možná že někteří pochopili jednu důležitou věc, že teprve kombinací systémů lze získat jinak nedosažitelné. Stejně jako to dělá například [url http://jaromir-bednar.webnode.cz/produk ... -thermboil] Thermboil Duo, který vodu v době nedostaku slunce ohřívá malinkým tepelným čerpadlem s příkonem okolo 500 W. Je 500W lepší než 2000W, je to třeba menší počet panelů a tím menší investice? já myslím o dost.

Dovolím si tedy malé doporučení, myslete dopředu a kombinujte. Výsledek vás možná překvapí.
Jaromír Bednář
bSir
Příspěvky: 101
Registrován: sob bře 12, 2011 9:26 pm

Re: Jak vše souvisí a vzájemně se ovlivňuje

Příspěvek od bSir »

No me by zajimalo kde vubec vodu "ostrovne" vzit?
Dost me zaujaly tyhle veci : http://www.mobilehomes.cz/
Takovej "domek se da jety poridit i pod 160 000 - takze akorat nejaky pozemek k tomu, ale odkud brat vodu a kam s odpadem?
bSir
Příspěvky: 101
Registrován: sob bře 12, 2011 9:26 pm

Re: Jak vše souvisí a vzájemně se ovlivňuje

Příspěvek od bSir »

http://aukro.cz/listing.php/search?stri ... category=0
http://aukro.cz/listing.php/search?stri ... category=0

Nebo ruzne "unimobunky" ci "maringotky" - obe se uz v dnesni dobe dela s prekvapivym vzhledem a vybavenim.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Jak vše souvisí a vzájemně se ovlivňuje

Příspěvek od mypower.cz »

Dešťová voda se dá zachytávat, pokud není studna ani řeka, ani potok, ani nic.... Třeba já mám v zahradním domku 3200 L plastový tank kam se mi sbira dešťovka a chci to zakopat blízko baráku (aby to nezamrzalo), vyčistit, renovovat a použít jako zásobník bez tlaku. Zatím mám studnu s věcným břemenem a čerpadlem od sousedů ze studny, ale chci vlastní, ale ta dešťová voda mě zajímá moc. Jak ji zpracovat, jak ji vyčistit, co vlastně v dešťové vodě je/není ...
milda
Příspěvky: 11
Registrován: úte bře 15, 2011 3:57 pm

Re: Jak vše souvisí a vzájemně se ovlivňuje

Příspěvek od milda »

Zdravím,odpady vody se dají (jímka) se dá vyřešit kořenovou čistírnou a zpět použít jako "technickou"vodu na zálivku ,WC atd.,veškeré dobré věci jsou popsány v knize- Jaroslav Svoboda EKOZAHRADY http://ekozahrady.com/korenova_cistirna.htm . Dokonce jsem četl, že sterilizace vody(deštové) se dá použít PET láhve naplněné vodou a uložené na slunci.Na pouštích se dá voda získat "odchytem odpařené vody na fólii a zpět do nádoby(přírodní destilace)-ale to je nouzové přežití.Samozřejmě lepší je vrt.Některé firmy navrhují vrt udělat formou "geologického" průzkumu a to, že je tam voda a vy si ji odebíráte je "Váš" problém.(pokud není třeba stavebního povolení na výstavbu RD-povinnost pitné vody.Dále existují biopřípravky které pomáhají čistit vodu,rozkládat tuky atd.,-na stránkách EKOOBCHUDEK.cz jsou již nějaké produkty k mání.
Toto jsou věci, ze kterých nápady čerpám já. Milda
Raifen
Příspěvky: 1
Registrován: úte led 17, 2012 3:38 pm

Re: Jak vše souvisí a vzájemně se ovlivňuje

Příspěvek od Raifen »

Máte nějaké doporučení na firmu, která prodává FVE panely na ohřev vody? Už delší dobu plánuji instalaci těchto panelů vzhledem k tomu, že doma nám boiler spapká okolo 20kWh.

Zajímají mě čistě jen panely.... řešení pro ohřev vody v době, kdy počasí nepřeje již mám. Samozřejmě mě zajíma poměr cena/kvalita
Mirek
Příspěvky: 92
Registrován: úte bře 29, 2011 5:42 pm

Re: Jak vše souvisí a vzájemně se ovlivňuje

Příspěvek od Mirek »

Raifen píše:Máte nějaké doporučení na firmu, která prodává FVE panely na ohřev vody? Už delší dobu plánuji instalaci těchto panelů vzhledem k tomu, že doma nám boiler spapká okolo 20kWh.

Zajímají mě čistě jen panely.... řešení pro ohřev vody v době, kdy počasí nepřeje již mám. Samozřejmě mě zajíma poměr cena/kvalita
Otázka - má smysl vyrábět s malou účinností elektřinu a pak s ní ohřívat s další ztrátou vodu? Není lepší rovnou vyrábět teplo a to do vody přenést? Technicky to jistě možné je, vyplatí se to ale i ekonomicky? Může tato výroba tepla instalaci FVE zaplatit?
Jaromír Bednář
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Jak vše souvisí a vzájemně se ovlivňuje

Příspěvek od matej »

Myslím že využití elektřiny z ostrovní FVE pro ohřev vody má smysl v jedině v létě. Pokud si někdo nadimenzuje FVE tak, aby v zimě nepotřeboval další záložní zdroj energie, tak pro letní provoz bude systém předimenzován tj. v létě bude mít značné přebytky. A ohřívat těmito přebytky vodu je myslím ideální řešení. V zimě pak vidím jako ideální řešení ohřívat vodu dřevem.
Pravda a Láska zvítězí!.
Mirek
Příspěvky: 92
Registrován: úte bře 29, 2011 5:42 pm

Re: Jak vše souvisí a vzájemně se ovlivňuje

Příspěvek od Mirek »

Čas od mého posledního příspěvku pokročil a musím se trochu opravit. Ohřívat vodu elektřinou z FVE lze, ale ne klasickým způsobem jako dosud, ale mnohem účinněji - iontovým kotlem STAFOR (COP 157%) http://jaromir-bednar.webnode.cz/produkty/kotle-stafor . Ten spotřebuje o 1/3 elektřiny méně a tím se účinnost celého systému dostává zase někam jinam. Navíc je toto zařízení výrazně levnější než tepelné čerpadlo a je také konstrukčně jednodušší. Doporučil bych ohřívat vodu ThermBoilem, topit iontovým kotlem STAFOR a k tomu využívat elektřinu z FVE, z panelů za ušetřené peníze - když nekoupíme tč.
Jaromír Bednář
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Jak vše souvisí a vzájemně se ovlivňuje

Příspěvek od SJM »

Mirek píše:Doporučil bych topit iontovým kotlem STAFOR a k tomu využívat elektřinu z FVE.


Viděl jsem již prezentaci kotlů Stafor na nějakém veletrhu, ale prodejce neuváděl, že by je bylo možno provozovat na DC 12/24/48V.
Bylo by zřejmě třeba přičíst náklady na pořízení nákladnějšího bojleru s teplovodním výměníkem, na pořízení a chod oběhového čerpadla a na ztráty cca 10-15% ve střídači na 220V. Samotný Stafor je také dražší než topná spirála s termostatem. Zřejmě by se to vyplatilo jen ojediněle.
Mirek
Příspěvky: 92
Registrován: úte bře 29, 2011 5:42 pm

Re: Jak vše souvisí a vzájemně se ovlivňuje

Příspěvek od Mirek »

Máte pravdu, jsou na 220 a 380 V. Přesto je hodně instalací FVE kde je již měnič nainstalován. Ale je potřeba opravdu zvážit kde a co využít. Berte to jako inspiraci.
Jaromír Bednář
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Jak vše souvisí a vzájemně se ovlivňuje

Příspěvek od SJM »

Jistě , díky.
Jako inspiraci vnímám všechny snahy ke snížení nutného výkonu "provozního" střídače, zejména se to týká ledničky. Na jiných vláknech tohoto fóra již byly zmíněny dvě možnosti u lednic, a to uplatnění softstartéru a použití DC kopresoru. Zatím nikdo nenapsal, že by jednu s těchto možností vyzkoušel.
V této souvislosti uvádím odkaz na vestavné ledničky s 12/24/48 V napájením s velmi odolným kompresorem s příkonem do 36W http://www.dalix.cz/eshop/71-kompresoro ... 4230v.html

Zdraví SJM
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Jak vše souvisí a vzájemně se ovlivňuje

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

tak to je kotel jako blázen :eek2: ... kus trubky a jedem :hell: .
Ještě kdyby to fungovalo i opačně ... z tepla elektřinu :ugeek: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D