E-kolo

Elektromobily, hybridy, elektrokola, elektroskůtry, řešení pro karavany, obytné přívěsy, maringotky, obytné automobily, mobilní domy.
Matess
Příspěvky: 1524
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: E-kolo

Příspěvek od Matess »

jinak pokud nekdo chcete mit vykonne a soucasne legalni kolo, tak doporucuji pouzit speedict. Je to mala krabicka ktera funguje jako wattmetr (pripojuje se mezi baterii a ridici jednotku). Ma jeste vstup pro magneticky spinac z kola, otocny plyn, PAS a vystupem je plyn do ridici jednotky.

Pripojite se k tomu z telefonu a vidite potom napeti baterie, proud, vykon, i rekuperaci. Vidite taky odebrane Ah z baterie (a to docela presne). V modu se da prepnout ze chcete legalni system a ono to zacne sbirat data za pasu a plyn regulovat tak aby udrzel predem nastaveny vykon. Muzete mit klidne 3kW RJ jednotku s motorem ktery 2,5kW klidne da a touto malou krabickou to jde prepnout do legalniho modu.

Pokud chcete mit klid od policie tak doporucuji.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2198
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: E-kolo

Příspěvek od gupa »

Nevýhodou těch rychlostí byly přehřáté kuličky v nábojích, mazací plán je důležity pro takové rychlosti. Když jsem dělal kdysi v servisu na kola, nebyl problém vidět kuličku vejpůl a zahryzlou v předním konusu náboje a nebo měnit např i překouslou zadní osku na horákovi. Umne to jednou odnesly jen kuličky v torpedu, které byly od přehřátí fialové. Konus je věc na které sedí věneček nebo vyskládané kuličky. Teplem umí vazelina vytéci a a tak se umí náboj zanedlouho vysušit. Následuje prodření konusu o kuličky a vznik děr na povrchu, následuje v krajním případě zastavení kuličky o díru v konusu, přepůlení a přelomení osky.

To jen pro zajímavost.

Osobně bych na takové stoupání a klesání volil nějakou motorku s normální převodovkou kvůli dobržďování z kopce motorem... Automatickou převodovku asi ne.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Kamilos
Příspěvky: 95
Registrován: pát čer 26, 2015 1:10 pm

Re: E-kolo

Příspěvek od Kamilos »

pro vata: ono je rozdíl ficet po rovince 40 bez slapani a ne z kopce. Ale volil bych řj magic pie. Da se legálně nastavit. Výkon plný. Jen se tomu ubere rychlost. Třeba na 25 nebo 30 km/h. Ať mi někdo řekne že to někdo pozná. Proste jsem do toho dal vlastni silu. Jinak řj pokud někam nevleze, tak ji narvu do brašny. Mp řj se dá pořídit do 1500 Kč. Motor např MP4 do 4000 Kč. Jinak MP mam a rekuperací používám výhradní k brzdění.
Speedict - no tohle už je další věc na vic a když mi mobil vydrží skoro ani den. Tak během jízdy napájet z baterky ještě mobil přes usb a byt omotany kabely. To fakt ne. To.uz se vyplatí tusim.ze to má MP5 který umím komunikovat s mobilem.
E-bike TREK MTB made by já. Magicpie - poslední model ext. řj 1000W 48V/11,6 Ah pláště cesťáky. Zvažuji časem sinusovku řj. Zatím mazec cena.
Matess
Příspěvky: 1524
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: E-kolo

Příspěvek od Matess »

kdyz uz si udelam brasnu na riditka pro mobil, tak neni problem tam zakomponovat dc/dc menic pro nabijeni...

Navic tu funkci zobrazovani aktualnich udaju neni potreba pouzivat. Jde to zapojit i tak ze to funguje automaticky a na otocnem plynu mit jen tlacitko pro prepnuti pas+speedict / otocny plyn.

Obrázek
rob.brno
Příspěvky: 971
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: E-kolo

Příspěvek od rob.brno »

hurvayz píše:Není to uz trochu nebezpečné jet na kole okolo 50ky?.
Ja jel kdysi s kopce 35 a teda stačilo..
Je to o definici, co je to kolo. Záleží na komponentech z jakých je kolo poskládané a hlavně o tuhosti rámu. Je dobré mít hydraulické brzdy,pořádný ráfek a silnější pneu. KDyž jsem při rychlosti 70km/h předjížděl nákladák, ještě jsem se nebál:-) To bych si samozřejmě na mém druhém kole-starém Favoritovi dovolit nemohl.

Jinak na kole je lipol 10ah 80V, motor MP, regulátor infineon 12FET max. 45A. Na řídítkách je prototyp cyclo-displaye na bázi Arduina. Výkonové maximum je kolem 3kW, ale mám omezeno jen na 2kW, ale i to používám jen krátkodobě jednak to "žere" zbytečně baterky, zahřívá se motor i regulátor. Snažím se držet kolem 5A s maximem kolem 10A. Dráty do MP (původně 1,5mm2) jsou nahrazeny 3,5mm2.
P1060420.JPG
Přílohy
_P1070133.jpg
Kamilos
Příspěvky: 95
Registrován: pát čer 26, 2015 1:10 pm

Re: E-kolo

Příspěvek od Kamilos »

Dost dobré. Co to je za rám? Tak to už není kolo ale raketa :-)
E-bike TREK MTB made by já. Magicpie - poslední model ext. řj 1000W 48V/11,6 Ah pláště cesťáky. Zvažuji časem sinusovku řj. Zatím mazec cena.
rob.brno
Příspěvky: 971
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: E-kolo

Příspěvek od rob.brno »

Rám(železný) i celé kolo po mechanické stránce dělal známý Leoš Novák z Chlumce. Elektrika už je mým dílem.
Kamilos
Příspěvky: 95
Registrován: pát čer 26, 2015 1:10 pm

Re: E-kolo

Příspěvek od Kamilos »

Si říkám ze to musí někdo dělat. Na kolik vyjde takový rám? A hmotnost?
E-bike TREK MTB made by já. Magicpie - poslední model ext. řj 1000W 48V/11,6 Ah pláště cesťáky. Zvažuji časem sinusovku řj. Zatím mazec cena.
rob.brno
Příspěvky: 971
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: E-kolo

Příspěvek od rob.brno »

Celé kolo váží kolem 33kg, cenu čistě jen za rám nevím.
Matess
Příspěvky: 1524
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: E-kolo

Příspěvek od Matess »

kolo opravdu moc pekne - ale tohle uz je fakt mimo muj rozpocet ;-)
Kamilos
Příspěvky: 95
Registrován: pát čer 26, 2015 1:10 pm

Re: E-kolo

Příspěvek od Kamilos »

Odhadem 45000 Kč? I tak to už by bylo moc. Včetně přezutí jsem e vešel do 19000. Kolo jsem měl stáre cca 10 let. Když už chci jet někam dále, raději volim auto.
E-bike TREK MTB made by já. Magicpie - poslední model ext. řj 1000W 48V/11,6 Ah pláště cesťáky. Zvažuji časem sinusovku řj. Zatím mazec cena.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: E-kolo

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

moc pěkný elektroskůtr :yes: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: E-kolo

Příspěvek od hurvayz »

rob.brno píše:
hurvayz píše:Není to uz trochu nebezpečné jet na kole okolo 50ky?.
Ja jel kdysi s kopce 35 a teda stačilo..
Je to o definici, co je to kolo. Záleží na komponentech z jakých je kolo poskládané a hlavně o tuhosti rámu. Je dobré mít hydraulické brzdy,pořádný ráfek a silnější pneu. KDyž jsem při rychlosti 70km/h předjížděl nákladák, ještě jsem se nebál:-) To bych si samozřejmě na mém druhém kole-starém Favoritovi dovolit nemohl.

Jinak na kole je lipol 10ah 80V, motor MP, regulátor infineon 12FET max. 45A. Na řídítkách je prototyp cyclo-displaye na bázi Arduina. Výkonové maximum je kolem 3kW, ale mám omezeno jen na 2kW, ale i to používám jen krátkodobě jednak to "žere" zbytečně baterky, zahřívá se motor i regulátor. Snažím se držet kolem 5A s maximem kolem 10A. Dráty do MP (původně 1,5mm2) jsou nahrazeny 3,5mm2.
P1060420.JPG
Kolo moc pěkné, vymazlené do detailu. Přeci jenom motorka pro mě bude asi lepší. Ale každému jak je libo..
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Kamilos
Příspěvky: 95
Registrován: pát čer 26, 2015 1:10 pm

Re: E-kolo

Příspěvek od Kamilos »

Při takovém fofru 70 km to už by jsi měl helmu jak na motorku. Nedovedu si představit takovou jízdy s cyklo škopmem :geek:
E-bike TREK MTB made by já. Magicpie - poslední model ext. řj 1000W 48V/11,6 Ah pláště cesťáky. Zvažuji časem sinusovku řj. Zatím mazec cena.
rob.brno
Příspěvky: 971
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: E-kolo

Příspěvek od rob.brno »

Kamilos:
Tak nějak. Ještě musím do ceny započítat 2x vyhořený display a 2xArduino a baterky:-(

70 běžně nejezdím, prostě jsem se nechal vyhecovat :-) Průměrem se pohybuju pod 30km-h.
rob.brno
Příspěvky: 971
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: E-kolo

Příspěvek od rob.brno »

hurvayz píše:Kolo moc pěkné, vymazlené do detailu. Přeci jenom motorka pro mě bude asi lepší. Ale každému jak je libo..
Původně jsem zvažoval pořízení skutru e-max, někdo jej prodával před lety na hybridu bez aku a reglu za 30t.
E-kolo je pro mě předstupněm(robusní skutr přeskočím) k eautu, nejspíš to bude ojetý Nissan Leaf z Německa, počítám tak do dvou let.

V autě krom včerejška s dětmi už jsem neseděl 14 dní, snažím se kolo využívat i pro pracovní cesty. Za měsíc ježdění mám už najeto 470km(to bych jinak musel jet spalovákem), tedy už si na sebe kolo vydělalo 1000kč :-)

Kolo má navíc tu výhodu, že když už musím sedět, tak si alespon protáhnu nohy šlapáním pokud se mi zrovna chce.
Kamilos
Příspěvky: 95
Registrován: pát čer 26, 2015 1:10 pm

Re: E-kolo

Příspěvek od Kamilos »

Jo eauto. Libi se mi Tesla :-) jen kdyby ta cena byla přijatelnější. Nebo pak je pecka Thunder power :-) dojezd 650 km.
E-bike TREK MTB made by já. Magicpie - poslední model ext. řj 1000W 48V/11,6 Ah pláště cesťáky. Zvažuji časem sinusovku řj. Zatím mazec cena.
rob.brno
Příspěvky: 971
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: E-kolo

Příspěvek od rob.brno »

Kamilos píše:Jo eauto. Libi se mi Tesla :-) jen kdyby ta cena byla přijatelnější. Nebo pak je pecka Thunder power :-) dojezd 650 km.
Tesla se mi taky líbí, ale musím koukat i na to co má ekonomický smysl a nová Tesla to nebude :-(

Až ti příjde ten sinus regl, můžeš se mrknout kolik a co je tam za FETy?. Uvažuju že bych jej taky pořídil a nahradit fety 4110 a používat na 80V.
Kamilos
Příspěvky: 95
Registrován: pát čer 26, 2015 1:10 pm

Re: E-kolo

Příspěvek od Kamilos »

Čau psali tam ze to má 12 pcs stronger MOSFET. Jsem zvědavý jak to pojede. Jaky mas dojezd kdyby jsi jel porad na plný plyn? 45 km?
E-bike TREK MTB made by já. Magicpie - poslední model ext. řj 1000W 48V/11,6 Ah pláště cesťáky. Zvažuji časem sinusovku řj. Zatím mazec cena.
rob.brno
Příspěvky: 971
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: E-kolo

Příspěvek od rob.brno »

Na plný plyn odhaduju tak maximálně 20km. Motor MP byl už použitý a mám podezření, že má ve vinutí mikrozkraty, takže se část energie mění zbuhdarma v teplo bez užitku. Obecně jsem měl stran dojezdu větší očekávání.

Zajímal by mě konkretní typ FET tranzistoru v sin-reglu, respektive jeho napětová odolnost.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek