Regulator Midnite classic 150

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Regulator Midnite classic 150

Příspěvek od tomas »

Tak tranzistory jsou po dvojicích paralelně a tlumivky do jednoho uzlu a je to potom ten typ L) Synchronní vícefázový snižovač http://danyk.cz/menice.html
Škoda, synchronní Buck-Boost by byl možná lepší :D
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulator Midnite classic 150

Příspěvek od kodl69 »

jasně, takže dvoufázový synchroní step-down (buck), akorát nějak nechápu to oddělený řízení spodních fetů ( možná pro malý proudy jede jenom jedna polovina a třeba spíná jenom jeden spodní FET). Takže teď už chápu ten průšvih - při zkratu na vstupu z panelů teče veškerej proud přes substrátový diody ve FETech a je vymalováno. Předpokládám, že při tom sfajrujou obvody pro měření proudu, protože na bočnících bude asi dost vysoký napětí. Diodu mám koupenou a asi ji brzo namontuju co nejblíž k midnite, protože toto je dost síla.
Jaký jištění měl asi marko250 na vstupu od panelů?
Zajímalo by mě to schéma i s optočleny, předse jenom by asi měly být trochu ty budící obvody dimenzovaný kvůli millerově kapacitě a spínacím/rozpínacím ztrátám... Ten RC člen bude asi i na druhé větvi, žejo?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Regulator Midnite classic 150

Příspěvek od tomas »

mart.fish píše:V regulátoru není použit žádný ze speciálních IC pro řízení koncového stupně, vše obstarává procesor přes 74HC14.
Hmm a to je asi ten důvod proč se prorazí MOSFETy při odpojení akumulátoru. Procesor na odlehčení a prudký růst napětí nestihne zřejmě zareagovat. Kdyby použili speciální IC který by si prioritně hlídal maximální bezpečné napětí cca 60V a procesor by mu jen "říkal" jestli má výkon snižovat nebo zvyšovat aby byl v MPP bodě, tak by ten regulátor byl o něco odolnější.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Regulator Midnite classic 150

Příspěvek od tomas »

kodl69 píše:jasně, takže dvoufázový synchroní step-down (buck), akorát nějak nechápu to oddělený řízení spodních fetů ( možná pro malý proudy jede jenom jedna polovina a třeba spíná jenom jeden spodní FET). Takže teď už chápu ten průšvih - při zkratu na vstupu z panelů teče veškerej proud přes substrátový diody ve FETech a je vymalováno. Předpokládám, že při tom sfajrujou obvody pro měření proudu, protože na bočnících bude asi dost vysoký napětí. Diodu mám koupenou a asi ji brzo namontuju co nejblíž k midnite, protože toto je dost síla.
Jaký jištění měl asi marko250 na vstupu od panelů?
Proti zpětnému proudu tam mají to relé, ale když to řídí jeden procesor tak na to asi nestihl zareagovat a relé je také dost pomalé a kdo ví jestli vůbec mají v jeho firmwaru podchycené aby odpojil relé když začne téct proud v opačném směru.
V tom případě je dost nebezpečná i přepěťovka, protože ta při přepětí jde do zkratu také. Navíc varistory stárnou a zvyšuje se jejich svod, tím se hřejí a stárnou ještě rychleji až úplně shoří.
Potom tedy diodu mezi regulátor a přepěťovku. Možná by stačila i pojistka místo diody ne? Budou na ní menší ztráty. Kolik ampér ty substrátový diody zvládnou? Budu muset to zapojení přepěťovek a pojistek u elektráren upravit :evil:
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
mart.fish
Příspěvky: 165
Registrován: pát srp 15, 2014 9:11 pm
Bydliště: okolí Kladna

Re: Regulator Midnite classic 150

Příspěvek od mart.fish »

Marně jsem hledal nějaký IC na bázi synchronního řízení, ale nic:-( Vrchní MOSFETy se prorazili asi vážně reverzním proudem, ale skoro bych ukázal na filtrační kondenzátor( při 1800mikroF není o proudovou špičku nouze, že) Ten spodek neumím posoudit, ale při 25kHz stačí málo.

Edit.
schémátko optoprvků. Omlouvám se za malůvky od ruky, ale je to pracovní. Časem překreslím do PC.
Přílohy
měnič midnite2.png
Naposledy upravil(a) mart.fish dne úte črc 14, 2015 9:24 pm, celkem upraveno 1 x.
4800Wp ,2xregulátor Schneider Conext MPPT 60/150, Xantrex XW8048+, LiFePo4/180Ah
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulator Midnite classic 150

Příspěvek od kodl69 »

S pojistkou si nejsem jistý, možná nějaká aR pro polovodiče, ale klasická gG bude mít asi vyšší i2t než ty Fety (příp jejich diody) No prostě bude potřeba oželet 30W z maximálního výkonu a nechat ho topit na diodě, nebo stvořit tzv. ideální diodu s FET a OZ, jak jsem psal dříve.
Na náhlé odlehčení nebo zkrat klidně dojede i DC-DC se specializovaným IO, pokud energie v tlumivce je tak velká, že to výstupní kondenzátor, příp. ochranný obvod nedá (vůbec tam není).
Procesor na podpětí možná reaguje, dokonce možná za několik mikrosekund, ale než odpadne relé s 80A kontakty, to je panečku doba, a ten oblouk na kontaktech... lepší nedomýšlet ( to stejný je při přetavení tavné pojistky).
Proto mají některý regulátory ten zdánlivě zbytečnej FET na vstupu od panelů, už mi to všechno zaklaplo.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mart.fish
Příspěvky: 165
Registrován: pát srp 15, 2014 9:11 pm
Bydliště: okolí Kladna

Re: Regulator Midnite classic 150

Příspěvek od mart.fish »

A když už se tady rozběhla taková pěkná diskuze, tak bych taky potřeboval radu. Nikde jsem nenašel, jak 150tku přepnout do defaultu. Už se skoro bojím nějaké té SW chybky a nebo spíš nevhodného nastavení a nevím jak vše dostat do normal stavu.
4800Wp ,2xregulátor Schneider Conext MPPT 60/150, Xantrex XW8048+, LiFePo4/180Ah
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulator Midnite classic 150

Příspěvek od kodl69 »

http://www.midnitesolar.com/firmwareRep ... 1&act=editve druhé polovině stránky je popis hw factory default, je to dost atrakce. Absolvoval jsem po aktualizaci firmware (doporučuju NB napájený z baterie, USB není galvanicky odděleno).
Ty optočleny jsou origo pro buzení Fetů, akorát se mi nějak nezdá ta horní půlka, ale v této chvíli to není podstatný
(čekal bych napájení z nějakýho izolovanýho DCDC, aby se napětí na G dostalo nad napětí z panelů, a - budiče spojenej s S fetu, a ne vazbu přes kondenzátor, no co se dá dělat...)
Ale jako tip je to dobrý, až midnite umře, tak něco usochám ze šuplíkovejch zásob. Prostě je to ukázka, jak pěkně prodat know how, kousek sw a hliníkovou bednu za těžký háky.(IR2110,4x STP75NF20, TL494, arduino a musí to makat)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Regulator Midnite classic 150

Příspěvek od tomas »

kodl69 píše:S pojistkou si nejsem jistý, možná nějaká aR pro polovodiče, ale klasická gG bude mít asi vyšší i2t než ty Fety (příp jejich diody) No prostě bude potřeba oželet 30W z maximálního výkonu a nechat ho topit na diodě, nebo stvořit tzv. ideální diodu s FET a OZ, jak jsem psal dříve.
Další dioda v hlavní proudové cestě se mi moc nelíbí :( To už tam můžu pomalu dát jednoduchý paralelní regulátor bez MPPT.
A co ty substrátový diody přemostit nějakou výkonnější diodou která zvládne přepálení pojistek? Příklad v příloze. Potom už jen nějak ochránit měření proudu. Správně by ty substrátové diody přemostěny být měli.
To jsou ty problémy nízkých napětí a vysokých proudů, jak jsem o tom už hodněkrát psal. Kdyby byly regulátory až pro 400V akumulátory (jak to má i Tesla a elektromobily) a 1000V panely tak nikoho úbytek 1,5V na diodě při 3A trápit nebude a balancování článků bude také jednoduší.
kodl69 píše: Na náhlé odlehčení nebo zkrat klidně dojede i DC-DC se specializovaným IO, pokud energie v tlumivce je tak velká, že to výstupní kondenzátor, příp. ochranný obvod nedá (vůbec tam není).
Procesor na podpětí možná reaguje, dokonce možná za několik mikrosekund, ale než odpadne relé s 80A kontakty, to je panečku doba, a ten oblouk na kontaktech... lepší nedomýšlet ( to stejný je při přetavení tavné pojistky).
Odpojení regulátoru od akumulátoru jsem vyřešil diodou přes odpojovací kontakt, přes kterou se vybije ta energie v tlumivce a kapacitách do akumulátoru. Funguje to dobře, párkrát to už vypnulo a regulátory plynule dopracovali než se vybily koníky a tlumivka.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 752#p37722
Přílohy
přemostění substrátových diod
přemostění substrátových diod
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
mart.fish
Příspěvky: 165
Registrován: pát srp 15, 2014 9:11 pm
Bydliště: okolí Kladna

Re: Regulator Midnite classic 150

Příspěvek od mart.fish »

Optočleny jsou napájené přes plovoucí zem, to už jsem ale vážně nedokázal rozkreslit, protože i deska silové části je minimálně třívrstvá. Ten kondenzátor v G horního MOSFETu také nechápu, ale funguje to. Teda alespoň to tak vypadá. A dík za tip. Jdu zkusit a když to nepomůže, tak bych přišel zase škemrat o radu, bo se to tu hemží samou chytrou hlavou:-)))
4800Wp ,2xregulátor Schneider Conext MPPT 60/150, Xantrex XW8048+, LiFePo4/180Ah
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3362
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Regulator Midnite classic 150

Příspěvek od marko250 »

No tak u mě byla jen přepěťovka a bohužel jsem nečetl ten žlutý papír v krabici s lebkou a hnátama,kde píšou :Zapojení zátěže před reglem chránit diodou proti reverzaci!U mě je ale specifické zapojení těch přebytků před reglem ,co jsem si vymyslel. :lol: Jako škola života dobrý,jen se to trochu prodražilo :( .A upřímně řečeno mám tam teď tu diodu na chladiči z nějakého spodního můstku PC desky a v pohodě to funguje a nějakých trapných pár watů při plném průtoku mě opravdu netrápí,když je na střeše pomalu pět kilowat a jedná se o tak drahý regl.Nebere to 24 hodin denně.

Jinak Martin oživuje právě ten můj vyreverzovaný regl.Tak tu nahoď co po výměně fetů ještě odešlo,ať jsme připraveni na nejhorší? Tovární restart je jednoduchý:
1.vypnout regl a sundat jumpry JP1 a JP4(nejsou propojené)nad připojovací svorkovnicí
2.zapnout regl a do jedné minuty propojit jumpry JP1 a JP4
3.počkat až se rozblikají horní diody (ty pod krytem) asi minuta a zhasnou
4.vypnout zase regl a dát JP1 a JP4 zase do původní rozpojené polohy
5.zapnout regl,ten naběhne v defaultním nastavení
6.vystrč ještě baterku z displeje,zůstávají tam nějaká nastavení,týká se to jen Midnite s displejem
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
mart.fish
Příspěvky: 165
Registrován: pát srp 15, 2014 9:11 pm
Bydliště: okolí Kladna

Re: Regulator Midnite classic 150

Příspěvek od mart.fish »

:-) jsem odhalen:-) jj, mám to tu na stole a stále to není u konce. Všechny 4 optočleny OUT a teď je regl ve stavu, že i nabíjí, ale jen když je na vstupu pole pod 30V. Přitom vše měří tak jak má. Pod 30V jede v pořádku, jen netestuju žádný velký proud. Trošku mě zarazila náhrada MOSFETů HEXFETama. Parametrově jsou podobné a při nižším napětí to běží.
4800Wp ,2xregulátor Schneider Conext MPPT 60/150, Xantrex XW8048+, LiFePo4/180Ah
mart.fish
Příspěvky: 165
Registrován: pát srp 15, 2014 9:11 pm
Bydliště: okolí Kladna

Re: Regulator Midnite classic 150

Příspěvek od mart.fish »

Jo a jinak při výměně optoprvků je potřeba odletovat transformátory a tři filtrační kondenzátory :-( Je tam opravdu málo místa.
4800Wp ,2xregulátor Schneider Conext MPPT 60/150, Xantrex XW8048+, LiFePo4/180Ah
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3362
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Regulator Midnite classic 150

Příspěvek od marko250 »

Noooooo a není to nakonec něma,já nejsem znalý v el. součástkách hledal jsem parametry co měl fet mít a našel ty co tam máš.On hexfet dělá něco jinak?Popřípadě jaký je tedy rozdíl?
Dával jsem tam ten první : http://www.tme.eu/cz/katalog/#id_catego ... 266:26506;
Naposledy upravil(a) marko250 dne úte črc 14, 2015 11:34 pm, celkem upraveno 1 x.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulator Midnite classic 150

Příspěvek od kodl69 »

Hexfet je jenom obchodní označení mosfetu od InternationalRectifier, na to nehleď, taky to může být stripfet a já nevím co ještě, prostě se dělají jedinečnými. Na vyšší napětí a proudy nemáš zdroj, nebo to nefunguje?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mart.fish
Příspěvky: 165
Registrován: pát srp 15, 2014 9:11 pm
Bydliště: okolí Kladna

Re: Regulator Midnite classic 150

Příspěvek od mart.fish »

Regl je teď připojenej na zdroj 40V/5A a na druhý straně je gelovej akumulátor 12V. Regl nastartuje MPPT při napětí okolo 24V a vesele nabíjí. Podle ampérmetru je vidět i režim MPPT. Když nabíjí, tak se nechá provozovat i na 40V napětí pole a drží. Po přechodu do absorbce a později do floatu stále pracuje jak má a to vyšší napětí mu na vstupu nevadí, ale nenastartuje nabíjecí proces, pokud má napětí pole nad 24V. Jsem z toho trošku jelen.
4800Wp ,2xregulátor Schneider Conext MPPT 60/150, Xantrex XW8048+, LiFePo4/180Ah
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulator Midnite classic 150

Příspěvek od kodl69 »

To je divnost. Možná bych zkusil novej firmware, ale to by neměl být problém. Zkoušels pomocí tlačítek nebo local apps přepnout režim - z floatu do absorb nebo eq ručně? nemáš tam nastavený nějaký nesmyslný napětí pro nabíjení? nemáš nastavený třeba max. napětí z panelů nebo jinou blbinu?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mart.fish
Příspěvky: 165
Registrován: pát srp 15, 2014 9:11 pm
Bydliště: okolí Kladna

Re: Regulator Midnite classic 150

Příspěvek od mart.fish »

Všechno jsem kontroloval dvakrát, udělal jsem DEFAULT a nalil novej FIRMWARE a stále se to tváří jako rozbitý:-( Jdu ještě hledat nějakou chybku v HW, bo se mi zdá, že se jeden s tranzistorů vůbec nehřeje.
4800Wp ,2xregulátor Schneider Conext MPPT 60/150, Xantrex XW8048+, LiFePo4/180Ah
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulator Midnite classic 150

Příspěvek od kodl69 »

možná to omrknout osciloskopem, jestli spínají ty co mají a jak mají....
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mart.fish
Příspěvky: 165
Registrován: pát srp 15, 2014 9:11 pm
Bydliště: okolí Kladna

Re: Regulator Midnite classic 150

Příspěvek od mart.fish »

jj do této chvíle stačil multimetr, ale teď už si fakt jdu pro osciloskop:-)
4800Wp ,2xregulátor Schneider Conext MPPT 60/150, Xantrex XW8048+, LiFePo4/180Ah

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek