Poloostrov do 4KWp /2015

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Poloostrov do 4KWp /2015

Příspěvek od marko250 »

Obrázek
Obrázek

Zdravím pánové a dámo :-) .Potřeboval bych pomoci s komponenty a koncepcí pro realizaci hybridní FV. Do domu jde 3f/25A a nyní je zde šest aktivních lidí,ale do 10-15 roků již jen dva.Denní spotřeba nyní 10KW víkendové zvýšené aktivity žen to dokážou navýšit i na 16Kw= max 4800KW/rok.Největší špičky jsou 2x trouba+vodárna+běžící PC=6200W ,nebo jiná kombinace wapka+vodárna+varná konvice+běžící kotel=6070W samozřejmě rozděleno různě do fází,ale je tady i štípač 3kW/3f,pila 4kW/3f a potkat se to může taky.Účelem FV je snížit dosavadní odběry a po vylidnění snad i úplné vykrytí spotřeby a výpomoc s financováním domu v blížícím se důchodu.Tedy takový funkční důchodový pilíř,oproti státním tunelům na budoucí seniory.
Orientace střechy je JZ a z druhé strany je velká plocha fasády JV.Sklon střechy 30°.Na střeše jsou nevyužité komíny vhodné k průtahu kabelů do sklepa,kde bych rád vybudoval strojovnu(hybrid měnič) se zásobárnou LIFEPO4 48V/100A (postupné rozšíření kapacity dle financí).Stávající rozvodná skříň je z roku 1973 a není zde řešeno pětikabelové zapojení(jen 3x fáze a nula),je zde nový el.měřák(dvojtarifový) a jističe,dům jede na D02 jednotarif.Střecha a fasáda celoročně nezastíněny a instalací na střechu jako bunus získám odstínění podkroví(za cenu nižší účinnosti FV) v létě.Přebytky umím využít do AKU 3000l ve sklepě.
Takže můj nástin celého celku je:
1.přebytky do vody patrony libovolný počet,dle výkonu sestavy
2.baterije články LIFEPO4 po 100A hned 48V+balancování(rozšíření postupem na 200A)
3."Srdce" zde nemám vůbec jasno vzhledem k momentálnímu provozu domu a nabídce trhu(samozřejmě se bude muset změnit chování členů rodiny),ale asi třífázový hybridní měnič bude nejlepší cestou,vzhledem k stávající rozvodné skříni, do které bych jen nerad hodně zasahoval.
4.kabeláž sklep střecha cca 12m + k panelům
5.FV panely vzhledem k odklonům a dělení JV+JZ,kdy nemám jasno jestli skutečně dělit den s využitím fasády+střechy,nebo to vše dát jen na střechu kde je slunce kolmo v 15:00.Na jedné straně je osazenstvo domu hlavně od 15:00 doma a spotřebovává,na druhou stranu do 15:00 se tam toho moc dít nebude.V zimním období by ta fasáda makala více nežli střecha s 30°sklonem.Jaký konkrétní typ panelu?
6.kotvení AL profily +háky samodomo není problém

Neexistuje přetok do sítě,vzplanutí či destrukce systému z důvodu nějakého poddimenzování v počátku.Návratnost nynější instalace vidím v neaktivním důchodovém věku za snad 20let :D .Jaké jsou k dnešnímu dni možnosti?
Můžete mě tedy pomoci,děkuji?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Poloostrov do 4KWp /2015

Příspěvek od gupa »

A dům je zateplený? Protože pokud investici dáte do zateplení, můžete čekat vyšší efekt úspor než do elektřiny. Příklad, spotřeba tepla odhadem dle faktur za plyn plus přitápění dřevo - cca 16MWh. Před tím cca 40MWh/rok.

Spotřeba elektřiny před hybridem 5kWp z DS, cca 5MWh, po zprovoznění 2,5MWh/rok. Ikdyž se celková spotřeba mnohem zvýšila, ona nula to nikdy asi nebude.

Takže efekt úspor je velmi výrazný za mnohem nižší investice do zateplení.

Vidím právě nějaká nová okna, ale hodně dělají až 26cm zateplené stropy a minimálně 10cm obvodové zdivo.

Elektrárna určitě nepokryje spotřebu domu kde bydlí tolik lidí. Viděl bych to na vícero etap.

Případnou výrobu elektřiny bych viděl pro osvětlení na jednofázovém hybridním měniči Victron 48/3000VA. Regulátor mezi baterií a panely určitě Midnite. Vše ostatní a případné rozšíření až po osahání problematiky FVE.

Panely učitě polykrystalické, obavy z Victrona bych neměl, je to přepínací a průchozí. U verze nabíječ měnič 48V3000VA - 16 nebo 50A. 50A verze by určitě řešila trvalou malou spotřebu jako čerpadlo vytápění, PC, světla lednice mražáky atp. Takže to chce elektrikáře který by pod jističi nachystal několik větví na přepínání nebo nový rozváděč pro okruh s měničem. Přepínání je potřeba řešit před i za měničem, tz. nejlépe 6p 1-0-2 přepínač sítí když slunce není v zimních měsících a nekoná se výroba a měnič se vypne a koná se pouze nabíjení. Letos to bylo cca 50 dnů. Samotný měnič má totiž při propojení se sítí umne spotřebu asi 60W navíc což je zatu dobu blbost odebírat z DS a měnič úpdlně dle počasí vypnout a větve přepnout z hybridního měniče na DS.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Poloostrov do 4KWp /2015

Příspěvek od rva »

Pokud máte volné peníze, tak úspora za elektřinu bude vyšší, než úrok v bance, ale přijdete o volné peníze. Návratnost 20 let je vysoce nepravděpodobná. U mne se vložené peníze vrátí v očekávané úspoře za elektřinu za 20 let, ale v zimním období využívám nabíjení baterií z levného tarifu, abych omezil spotřebu ve vysokém tarifu. Kromě zajištění na důchod máte další důvody, proč do FV jít - klimatizace (1000 W), sušení ovoce (300W), filtrace bazénu (500W), tepelné čerpadlo bazénu (1000 W), elektromobil (20kWh), příprava na válku.
Panely můžete mít klidně nejen na štítové zdi, ale i na přední zdi kolem oken, vám nejde o to, dodat co nejvíc kWh do sítě a pobrat zelený bonus, ale fungovat nějak i od podzimu do jara, kdy je slunce nízko a panely na střeše budou třeba pod sněhem. Navíc třeba vystačíte s jedním regulátorem, kam povedou panely z obou zdí, aniž by byl přetížen.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2700
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Poloostrov do 4KWp /2015

Příspěvek od kybos »

marko250: Myslím, že zásadní úpravě rozvaděče se nevyhnete. U 3f střídače je problém se skládáním zátěží, které nejsou symetrické (trouba, konvice, pračka sušička a ostatní 1f spotřebiče). Je potřeba je rozdělit do jednotlivých fází tak, aby soudobý příkon v každé fázi nepřekročil maximální výkon střídače v jedné z fází. V současné době při připojení na distribuční síť je to celkem snadné, neboť máte k dispozici 3x5,75 kW. Tedy je bezproblému možné do každé z fází připojit dva větší 2kW spotřebiče a ještě může běžet na pozadí nějaký ten 3f spotřebič (vodárna...). Tak velký výkon v případě střídače pravděpodobně k dispozici nebude.
Já jsem to řešil tak, že jsem vyčlenil 3f spotřebiče, které za všech okolností běží pouze na DS. Zbytek rozvaděče je v běžném režimu přepojen na jednofázový systém, jelikož lze lépe uspokojit větší počet výkonnějších spotřebičů. V nouzovém režimu, kdy je enormí potřeba vysokých výkonů současně lze tuto část rozvaděče přepnout do 3f uspořádání a rozdělit výkon do jednotlivých fází DS až do 17,25 kW. V běžném režimu napájí jednofázovou domácí síť střídač o výkonu 6kW (pro příště bych volil 8kW) se schopností pracovat v režimu UPS. Pokud je dostatek solárního výkonu, běží pouze na FVE, ve stavu nedostatku výkonu z FVE je na vstup UPS připojena jedna z fází DS. Tím je sice lilmitován výkon na 5,75 kW, ale pro běžný provoz se to s určitou dávkou spotřebitelské kázně dá vydržet. Je li striktní pořadavek na větší výkon, přepne se do nouzového režimu na 3f DS (to se stane jen několikrát do roka).
Mám dvojtarif D26 a zatím jsem nenašel akumulátor, který by měl cenu uložené kilowatthodiny pod cenou 1kWh z VT. Pro mne zatím tedy nemá ekonomický smysl přelévat nevyužitou energii do akumulátoru a využívat ji v době VT a už vůbec ne v NT. Z toho vyplývá dimenzování FVE. Pro mé potřeby tedy 6kW.
Sklon panelů je podle mého názoru pro poloostrovní offgid vhodné optimalizovat pro přechodné období (jaro, podzim) tedy 50-60°. V létě je totiž (při celoroční optimalizaci na maximální dodanou energii - 45°) nespotřebovatelný přebytek výkonu. Celoroční optimalizace je vhodná pro ongrid. Zimou se při cca padesáti hodinách slunečního svitu nemá smysl zabývat. Na střeše pod úhlem 30°budou panely na jaře pod sněhem (dle sněhové oblasti) a maximální výkon budou mít v létě, kdy je nejnižší spotřeba.
Co se týče orientace panelů z hlediska azimutu, tam bych doporučil jih +-30°. Optimalizovat azimut na maximum výkonu v 15 hodin nemá dle mého názoru smysl, jelikož velké domácí spotřebiče (pračka, myčka, sušička), které mají na svědomí podstatnou část spotřeby, lze věšinou načasovat na dobu maximálního výkonu FVE i na dobu nepřítomnosti uživatele.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Poloostrov do 4KWp /2015

Příspěvek od SJM »

Po zvážení obou možností instalace panelů a jejich sklonu (jak píše kybos) vychází u Vás asi jako lepší varianta postupně či najednou (dle financí) osazovat shora JV štít budovy, pokud je bez otvorových prvků.
Na 30° sklon střechy by asi 50-60°sklon panelů na konstrukci nevypadal esteticky, lépe asi opravdu sklon 80-90° na fasádě pro lepší využití přechodných období a v létě budou menší přebytky.
Nejprve by bylo vhodné zvážit zateplení JV stěny, jak píše gupa a současně udělat přípravu úchytů konstrukce panelů pro zamezení tepelným mostům.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Poloostrov do 4KWp /2015

Příspěvek od marko250 »

Zateplení představuje 300m fasáda+50m sokl=350 000Kč a roční úsporu topení ve dvaceti letech pro mě 40 000Kč oproti nynějšímu stavu.Absolutně bezpředmětné a nová kotelna teď k tomu,palivo ročně do 5000Kč v domě 23C a 3000l TUV k dispozici na 90C celý rok.Voda studna ,ale bohužel s paušálním stočným z důvodu pseudokanalizace v obci.No zásah do rozvodny mě asi nemine a jednofázový rozvaděč s tím,že žrouty hodím mimo na dc a bude.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Poloostrov do 4KWp /2015

Příspěvek od kodl69 »

Doporučuju provést rekonstrukci elektriky, předpokládám komplet hliník - pokud to nechcete dělat za těch 10 let z důvodu neustálé nefunkčnosti něčeho - v důchodu. Pokud je to v trubkách, je to míň náročné než se pokoušet do tohohle nějak zasahovat. Pro snížení teplot v podkroví doporučuju skelnou vatu, funguje to celkem dobře a stojí podstatně míň peněz. Cena za palivo nemusí být stálá, zateplení na baráku prostě bude, a i bez topení by nikdy teplota neměla poklesnout k bodu mrazu, což teď asi nebude pravda. Ale to je věc priorit. Zateplení má pravděpodobně reálnou návratnost, protože taky značnou životnost bez nutné údržby a dalších investic (pominu "opršení" barvy a pod. kosmetické detaily)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Poloostrov do 4KWp /2015

Příspěvek od honzaL »

marko250 píše:Tedy takový funkční důchodový pilíř,oproti státním tunelům na budoucí seniory.
Orientace střechy je JZ a z druhé strany je velká plocha fasády JV.Sklon střechy 30°.Na střeše jsou nevyužité komíny vhodné k průtahu kabelů do sklepa,kde bych rád vybudoval strojovnu(hybrid měnič) se zásobárnou LIFEPO4 48V/100A (postupné rozšíření kapacity dle financí).
Pro 10kWh spotřeby denně je to dost málo, je to využitelných necelých 5kWh. doporučil bych z vlastní zkušenosti ( cca stejná spotřeba) alespoň 10kWh.
je zde nový el.měřák(dvojtarifový) a jističe,dům jede na D02 jednotarif.Střecha a fasáda celoročně nezastíněny a instalací na střechu jako bunus získám odstínění podkroví(za cenu nižší účinnosti FV) v létě.Přebytky umím využít do AKU 3000l ve sklepě.
Určitě se pak vyplatí sazba D25 - navíc píšete že 2 tarif měřák je osazen. Podle mých výpočtů i využití akumulátorů v zimě s nabíjením na NT pomůže sleva 3kč na kWh amortizovat baterie. Za 10 let tak uspořím cca 50000,- Kč, což je polovina ceny LIFEPO 48V/200Ah.
2.baterije články LIFEPO4 po 100A hned 48V+balancování(rozšíření postupem na 200A)
Doporučuju začít na 200Ah a potom rozšíčit do důchodu na 300Ah nebo lépe na 400Ah až klesne cena. více článků může znamenat více problémů s poskládáním akumulátoru na druhou stranu i více možností vybalancování stejné kapacity akumulátoru.
3."Srdce" zde nemám vůbec jasno vzhledem k momentálnímu provozu domu a nabídce trhu(samozřejmě se bude muset změnit chování členů rodiny),ale asi třífázový hybridní měnič bude nejlepší cestou,vzhledem k stávající rozvodné skříni, do které bych jen nerad hodně zasahoval.
Na začátek by to bylo nepřiměřeně drahé. Doporučil bych to co kybos - levnější 1f 3kW měnič a uvažovat s přechodem na 3f až to bude opravdu potřeba.Taky s novým zákonem se podstatně změní možnosti připojení a časem asi i prodeje energie dalším subjektům.
Neexistuje přetok do sítě,vzplanutí či destrukce systému z důvodu nějakého poddimenzování v počátku.Návratnost nynější instalace vidím v neaktivním důchodovém věku za snad 20let :D .Jaké jsou k dnešnímu dni možnosti?
Můžete mě tedy pomoci,děkuji?
Zatím se zdá být vše poměrně bezpečné, je třeba ale přemýšlet, hledat slabá místa a nic neriskovat.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Dreambox
Příspěvky: 274
Registrován: stř led 15, 2014 11:48 am
Bydliště: Dolní Podluží

Re: Poloostrov do 4KWp /2015

Příspěvek od Dreambox »

Spotřeby jsou uplně stejné jako mám já.Sklon střechy mám skoro totožný.Moje složení je 3 Kw východ 3 Kw západ.Letos rozšířím o 4 kw jižní fasáda domu.Nebavilo mě v zimě čistit panely.Jelikož jsem rodinu nenaučil zapínat velké spotřebiče postupně,tak jsem musel pořídit 2 x XTM 4000-48.v jedné fázi.Potom 3 X VarioTrack VT 80A.Baterka Lifepo4 800 Ah.Taktéž jsem uvažoval o 100 Ah.Nakonec jsem na doporučení přešel na 200 Ah články.
3 ks.Studer XTM 4000-48,3 ks.VT-80 - Studer Innotec,BSP,rs232, východ střecha 3,3Kwp,jižní stěna 4,16 Kwp,západ střecha 3,19Kwp, chalupa Majda 4,2 Kwp.Lifepo4 48V 800Ah
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Poloostrov do 4KWp /2015

Příspěvek od honzaL »

Dreambox píše:Spotřeby jsou uplně stejné jako mám já.Sklon střechy mám skoro totožný.Moje složení je 3 Kw východ 3 Kw západ.Letos rozšířím o 4 kw jižní fasáda domu.Nebavilo mě v zimě čistit panely.Jelikož jsem rodinu nenaučil zapínat velké spotřebiče postupně,tak jsem musel pořídit 2 x XTM 4000-48.v jedné fázi.Potom 3 X VarioTrack VT 80A.Baterka Lifepo4 800 Ah.Taktéž jsem uvažoval o 100 Ah.Nakonec jsem na doporučení přešel na 200 Ah články.
Opravdu LiFePO 40kWh?? :o S tím se snad dá přežít i zima :lol:
Studery jsou taky super, ale radši jsem naučil rodinu žít se 3kW měničem. To co popisuješ je minimálně za 1/2Mega
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Poloostrov do 4KWp /2015

Příspěvek od kodl69 »

ne, to máš blbě spočítaný, mě něco takovýho vychází minimálně na třičtvrtě mega - ale o tom by se mohl vyjádřit autor.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Poloostrov do 4KWp /2015

Příspěvek od gupa »

Vytápění a teplo stojí marko250, 5 tisíc. Nechápu, proč chce jít do věci, která ho bude stát 500t a ušetří mu 10t ročně a na hodnotě inventáře ztratí ihned 150t a dalších 250t za nějakou dobu. Je to jak s autem a vrakem za 20let.

Na zatepleném domě navýší hodnotu o energetický štítek, protože jakmile zateplí za 350t, hodnota celé nemovitosti ihned odhadem stoupne o 1mega. Dnes se na bonsaje, rybníčky a mlýnské kolo moc nehraje, hraje se na náklady a mám obavy, že zdrojem tepla je něco zadarmo a náklady jsou prakticky za dopravu a manipulaci. Jenže ty může mít jen marko250. Někdo jiný v takovém domě za odhadem 20let bude vidět past v podobě nákladů na energie a proto bude mít takový dům hodnotu -1mega jako nezateplený.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Poloostrov do 4KWp /2015

Příspěvek od SJM »

Nemusí být celý zateplený dům za 350 tKč, stačila by jen ta JV fasáda pod FV panely, pokud je zatím topení tak levné.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Poloostrov do 4KWp /2015

Příspěvek od marko250 »

Odpovím ti ze svého pohledu,čeká mě snad dalších 40 let v tomto domě a nevidím jediný důvod jej opouštět. Jediné vyšší náklady ,které zatím sám nemohu ovlivnit je elektřina. Kdybych zateplil dům,tedy už jen fasádu se soklem tak sice zhodnotím nemovitost a zmenším o třetinu náklady na topení,ale za nevratnou cenu 350000 kč. A upřímně řečeno po mé smrti mě zhodnocená nemovitost zase až tak nebere . Navíc si ji nový vlastník udělá k obrazu svému. Dále jsem chtěl FV jen do 4 kwp ,protože tam budeme dva za chvíli,nechci s ní plně vykrývat dnešní provoz 10kw denně. Chtěl jsem jen nasměrovat na ty čtyři kilovaty do nynějšího stavu.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Dreambox
Příspěvky: 274
Registrován: stř led 15, 2014 11:48 am
Bydliště: Dolní Podluží

Re: Poloostrov do 4KWp /2015

Příspěvek od Dreambox »

kodl69 píše:ne, to máš blbě spočítaný, mě něco takovýho vychází minimálně na třičtvrtě mega - ale o tom by se mohl vyjádřit autor.
Je to už skoro 1 mega.A to jsem původně uvažoval pouze o 1 sadě 100 Ah.Dokonce těch 800 Ah má kolem 45 Kw.V zimě jedu na NT.Když nestačí panely.Proto už je připraveno 15 ks.260Wp München Solar.Na tu jižní stěnu.Čekám na léto a dám se do toho rozšíření.Studer je super ale pouze 2 ks na fázi.Až to bude vše komplet tak to sem dám tu mojí sestavu.
3 ks.Studer XTM 4000-48,3 ks.VT-80 - Studer Innotec,BSP,rs232, východ střecha 3,3Kwp,jižní stěna 4,16 Kwp,západ střecha 3,19Kwp, chalupa Majda 4,2 Kwp.Lifepo4 48V 800Ah
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Poloostrov do 4KWp /2015

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

souhlasím s rychlejšími pisateli , začal bych s menším počtem panelů + pořádný regl (zmíněný Midnite je skvělá možnost :D ) + 52V 100Ah LiFePO4 *batt* a 1f hybridní měnič :yes: . Člověk si tak osvojí co a jak a pak lépe vidí jakým směrem vylepšovat :yes: . Základem je 52V systémové napětí :mrgreen: což potvrdí nemálo zdejších členů :wall: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Poloostrov do 4KWp /2015

Příspěvek od gupa »

marko250 píše:Odpovím ti ze svého pohledu,čeká mě snad dalších 40 let v tomto domě a nevidím jediný důvod jej opouštět. Jediné vyšší náklady ,které zatím sám nemohu ovlivnit je elektřina. Kdybych zateplil dům,tedy už jen fasádu se soklem tak sice zhodnotím nemovitost a zmenším o třetinu náklady na topení,ale za nevratnou cenu 350000 kč. A upřímně řečeno po mé smrti mě zhodnocená nemovitost zase až tak nebere . Navíc si ji nový vlastník udělá k obrazu svému. Dále jsem chtěl FV jen do 4 kwp ,protože tam budeme dva za chvíli,nechci s ní plně vykrývat dnešní provoz 10kw denně. Chtěl jsem jen nasměrovat na ty čtyři kilovaty do nynějšího stavu.
Elektřina její náklady z FVE do zálohy do baterií je nejdražší elekřinou co může být. Elektřina z FVE do přímé spotřeby je mnohem levnější.

Nejlevnější a nejpříznivějšíí vliv pro dosažení nízkých nákladů za elektřinu je mít známé a přímo dělat např. montéra okolo FVE, záloh a baterií, vše si domů zadarmo za zůstatkovou cenu dovést, sám pozapojovat jak se má, spustit a vyladit. V tomto směru vlivu na náklady za elektřinu je velmi úzký chodník. Je ale běžná cesta, která stojí víc než stávající způsob zajištění elektřiny domu a ta je dnes zkoušena blázny jako já a ostatními a to zapálení je něco jako "FV nemoc". Jak tu někdo napsal, ta pravá doba rozvoje FVE do domu ještě nenastala.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Poloostrov do 4KWp /2015

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

... chjo... už zas ty proklatý slova investice , náklady , návratnost a jiné finančnické termíny "nenápadně" sdělující : vyser se nato - nemá to smysl :uh: .
Pokud vím , tak se zde řeší FVE z pohledu konstrukce , používání a zkušeností , nikoli prognózy vývoje finančních toků na základě konstelace hvězd - či jak :hell: .
Každej má nějakýho koníčka / zálibu / posedlost , někdo chlašče , jinej hulí , další tuní káry , a tu se koncentrují lidi se solarytýdou :yes: :mrgreen: ::pv:: :D .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Poloostrov do 4KWp /2015

Příspěvek od gupa »

Bez peněz ale nic v této společnosti v které žijem nefunguje. Já s FV začal přesně z tohto důvodu, abych se něco o FVE technologii dozvěděl a zjistil, jak ji pro sebe a své záměry využít. Nemám mega na hraní. Zdá se mi ale rozumné v nějaké míře investovat do FV protože není nad vlastní zkušenosti. Potom se zjistí co dál. Přesně to vtomto vlákně píšu, zatím neznám člověka, který má FVE na střeše, a o elektřině neví lautr nic krom toho, že mu to něco ušetří na nákladech. Ikdyž se najde člověk u kterého se zdá a třeba to i o sobě prohlašuje, že nic o FVE neví a přitom má panely na střeše nebo na poli, tak takticky zatajuje aby se něco dozvěděl novýho protože takové znalosti hrajou roli v rozhodování o toku peněz do FVE. Přesně taková situace je i zde na fóru. Tisíce lidí čeká na informace o výhodách toho či onoho, sonduje, zkouší nahazovat udičky a čekáse co se chytí. Vím již dnes o spoustě lidí, co se dostali nějakou cestou k bateriím, FVE, drátům, měničům výhodně a tak hodně ušetřili na vstupech. A votom to je. Kčemu je špičková technologie, když je předražená? Kničemu. Tak to funguje běžně, navrtej to, zjisti kolik se vrátí a navíc dá a jestli dost, tak to podoj. Bohužel tak to funguje u všeho.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Poloostrov do 4KWp /2015

Příspěvek od marko250 »

Takže ať se to pohne správným směrem.JV fasáda je převážně osvícená s nízkým sklonem slunce tak tam příjde 8ks panelů po 250Wp=2kWp s maximalním napětím 280V a 70A(spíše méně díky odklonu a sklonu).Stejná sada půjde na střechu,kde od 15:00hod je přímý azimut slunce.Tím vzniknou dva stringy,které svedu do hybridního měniče s regulátorem a dobíjením LIFEPO4 52V/100A s balancováním.

Co se týká měniče stále se nemohu osvobodit od myšlenky tří fází a zařízení all-in,tedy že bude měnit,přisávat z DC ,nabíjet,regulovat a přebytky posílat do AKU.Jako možná zařízení ,nejsem si ale jist protože tomu houby rozumím jsou:
třífázový se vším -Fronius Symo Hybrid 5.0-3-S
jednofázové a neůplné s nutností dokupovat další věci- SMA SUNNY ISLAND 6.0H /Studer XTM 4000-48 /Infinisolar 48V 3kW Plus /Victron Multiplus 48V 5000VA sinus
Tohle prostě sám nerozlousknu,dejte mě typ.Upřednostňuji all-in zařízení,protože to prostě nezabere místo,spotřeba na prázdno je jen jednou,managment na jednom místě a úspora v investici.Na druhou stranu pokud se v něm něco odporoučí do kytek tak za dva roky zase vše nanovo po záruce,v tom jsou jednotlivá zařízení výhodnější.

Baterky jsem našel v Litvě za 102 eček,tak snad to pude na firmu v rámci eu bez dph uvidíme: SP- LFP100AHA – Lithium Cell LiFePO4 (3.2V/100Ah)
Nominal Capacity :100AH
Operating Voltage:2.8V~4.0V
weight:3,1kg±50g
Dimensions:142x67x220(mm)
The original Sinopoly LiFePO4 3,2 V Cell with capacity 100 Ah.
Nominal voltage of the cell is 3,2 V and the operational voltage is 2,8 – 3,7 V.
The maximum charging voltage for initial charge is 3,8 V.
Recommended subsequent charging is to 3,7 V.
The minimum voltage is 2,8 V.
The cell is capable to provide short time discharge current up to 5C or 3C continously.
There is no Selfdischarging effect – can be recharged at any state of discharge (no memory effect).


Co se týká rozpočtu tak mám stanovený limit 200 000Kč.Veškeré instalace svépomoc,krom zapojení a zprovoznění s nastavením.Co ale opravdu nechci,tak to je starat se o tento systém po dalších 30 let,krom minimální kontroly spojů.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek