Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Bezpečné přepnutí ze sítě na ostrov a zpět, schémata, tipy, rady, návody
Cossman
Příspěvky: 56
Registrován: úte pro 27, 2011 1:22 pm
Bydliště: Hlučín

Re: Obvod pro přepínání na ČEZ

Příspěvek od Cossman »

Tomas: Není zem jako zem. Hodně měničů totiž má mezi fází a nulou 230V, ale tak, že mezi fází a zemí má +115V a mezi zemí a nulou -115V :!: :!: :!: Čili zem funguje jako střed a v tom případě bych ji rozhodně nespojoval se zemí DS :!: :!: :!: Pokud ale má měnič zem propojenou se vstupem DS, samozřejmě není důvod ji přepínat :yes: .

Drama: Já si relé můžu bez obav dovolit, protože "jen" připojuje UPS k ČEZu, takže pokud by se kontakt náhodou zapekl, tak prostě UPS pojede stále z ČEZu. Spínám jen fázi, protože nula i zem je uvnitř UPS přímo propojena z DS na výstup.

Jinak jestli správně chápu funkci stykače, je stejná jako u relé. Rozdíl je v konstrukci a mechanice přepínání kontaktů, kdy by nemělo dojít k tomu, že jeden kontakt zůstane zapečený a druhý se přepne. Ovládání je cívkou stejně jako u relé. Takže jen najít s vhodným ovládacím napětím, odpovídajícím počtem kontaktů a na potřebný proud. Myslím si, že pokud by měnič měl zem propojenou s DS, dal by se klidně použít třeba tento http://eshop.elkoep.cz/detailsklk.aspx? ... nform.aspx a přepínat jím fázi a nulu. A to tak, že na kontakty v klidu sepnuté by byla připojena fáze a nula DS a na kontakty v klidu rozepnuté fáze a nula měniče.

P.S. Určitě se dají sehnat levnější stykače, než na který jsem dal odkaz. Tohle byl první, co mi vyjel na googlu ;) .
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Obvod pro přepínání na ČEZ

Příspěvek od drama »

To že relé a stykač je v principu to samé je jasné. Relé většinou nemá zhášecí komory atp. atd. Jen jsem měl pocit, že jsem někde zahlédl, že existují nějaké stykače, které mají speciálně ošetřené to, že nemůže dojít ke styku mezi přepínanými kontakty. Něco na ten způsob jako stykače s mechanickým blokováním.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Obvod pro přepínání na ČEZ

Příspěvek od matej »

Cossman píše:Hodně měničů totiž má mezi fází a nulou 230V, ale tak, že mezi fází a zemí má +115V a mezi zemí a nulou -115V :!: :!: :!: .
To je asi jenom zdání. Moje zkušenost je že obvykle ta zem není s ničím spojena kromě šasi měniče. Na tu však vždy nějaké malinké proudy z měniče prolezou, např. přes izolační podložky tranzistorů/diod. Jedná se ale řádově o mikroampéry.
Pokud však budeme měřit např. digitálním multimetrem s velkým vstupním odporem v řádu megaohmů napětí z fáze či nuláku oproti zemi, tj. šasi měniče, určité napětí právě díky oné nedokonalé izolaci naměříme a vůbec bych se nedivil kdyby to vypadalo tak, že je tam zrovna polovina - to nastane za předpokladu že od všech polovodičů jsou svodové proudy na šasi měniče stejné.
Pro jednoznačné ověření si zkuste při vypnutém měniči proměřit odpor mezi zemí-šasí a fází resp. nulákem. Pokud je v řádu megaohmů, země není kromě šasi s ničím spojena a lze ji připojit v podstatě kamkoli. Já ji zpravidla připojuji na společný pól FV systému na vstupu měniče - což je většinou mínus - a ještě v případě měničů s galvanickým oddělením - což jsou skoro všechny - spojím natvrdo tuto zem s nulákem výstupu měniče. Je to z důvodu právě oněch svodových proudů, pokud to neudělám, při doteku na šasi měniče může člověk tyto mikroampéry cítit, protože je tam jiný potenciál než země na které stojí.. :? je to však jenom nepříjemné, nikoli nebezpečné. Prostě všechno uzemnit, aby nic nezůstalo plovoucí.
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Obvod pro přepínání na ČEZ

Příspěvek od tomas »

Už jsem to tu řešil:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=6#p984
http://wiki.mypower.cz/slovnik:stridac
Měniče (převážně automobilové) které nemají galvanicky oddělený vstup od výstupu nejsou vhodné pro ostrovní systémy. Jejich použití je omezeno pouze na spotřebiče třídy II. (tedy dvouvodičové s dvojitou izolací a bez země). To že tam dal výrobce 3 kolíkovou zásuvku (pro větší odbyt) je nebezpečná chyba. Takový měnič není možné připojit do rozvodu TNC ani TNS.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Obvod pro přepínání na ČEZ

Příspěvek od abrams »

tomas píše:Už jsem to tu řešil:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=6#p984
http://wiki.mypower.cz/slovnik:stridac
Měniče (převážně automobilové) které nemají galvanicky oddělený vstup od výstupu nejsou vhodné pro ostrovní systémy. Jejich použití je omezeno pouze na spotřebiče třídy II. (tedy dvouvodičové s dvojitou izolací a bez země). To že tam dal výrobce 3 kolíkovou zásuvku (pro větší odbyt) je nebezpečná chyba. Takový měnič není možné připojit do rozvodu TNC ani TNS.
Zdravím ,

asi (nejspíš určitě) blbá otázka , jaký je rozdíl mezi TNC TNS ? Můj 5kW menič má dvě tříkolíkové zásuvky , ale zemnící
není připojený k ničemu , nulový a fázový označeny AC1 a AC2 . Z měniče to do domovních rozvodů jde přes Fíčko :idea: .

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Obvod pro přepínání na ČEZ

Příspěvek od bert »

drama píše:To že relé a stykač je v principu to samé je jasné. Relé většinou nemá zhášecí komory atp. atd. Jen jsem měl pocit, že jsem někde zahlédl, že existují nějaké stykače, které mají speciálně ošetřené to, že nemůže dojít ke styku mezi přepínanými kontakty. Něco na ten způsob jako stykače s mechanickým blokováním.
Také stykače používam na mojom I. bloku. Sú to vlastne samostatné stykače, mezdi ktoré sa vsúva blokovací prvok. Funguje to tak, že ak zostane jeden stykač zatlačený -"pripečený", nejde mechanicky zatlačiť druhý. Používa sa to na reverzovanie fáz pre 3-fázové motory. Aj sa tomu hovorý reverzný stykač. Pokiaľ som používal len relé s prepínacím kontaktom, mal som veľkú spotrebu meničov :eek2: . Spoliehať sa na to, že vypíname "iba 2,4A", ako poznamenal CROSSMAN, sa dá len do prvého skratu :!: Mne sa podaril a aj s doprovodným mini ohňostrojom v 700W MeanWelly. Tuná som taký problém nepostrehol, lebo kým jeden stykač odpadne a druhý naskočí, je tam malá časová pauza a to na dohorenie prvého oblúka stačí. Na spotrebičoch to však nie je vôbec postrehnuteľné. Samozrejme, že pre istotu sú bokované aj cievky rozpínacím kontaktom druhého stykača, tak ako pri reverze obyčajnými stykačmi.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Obvod pro přepínání na ČEZ

Příspěvek od drama »

Nějak tak jsem si to představoval, jak je to se spotřebou této dvojice stykačů? Je to tak, že v jedné poloze to nic nežere?
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Obvod pro přepínání na ČEZ

Příspěvek od bert »

Nie! V každej polohe je v činnosti jedna cievka. Len keď nejde nič(ani sieť a ani menič), vtedy to nemá zopnutú žiadnu cievku.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Obvod pro přepínání na ČEZ

Příspěvek od mypower.cz »

jen takova vsuvka ... jaky odber ma takova civka u stykace, ktera drzi kontakty? Predpokladam ze asi maly, ze jo... Ja jsem se kdysi bavil hledanim bistabilniho stykace, tedy takoveho, ktery po prestaveni kontaktu nezere nic. Pak takovy stykac ovladame pulsem a ne trvalym odberem, coz je pro ostrov dulezite...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Obvod pro přepínání na ČEZ

Příspěvek od tomas »

abrams píše: asi (nejspíš určitě) blbá otázka , jaký je rozdíl mezi TNC TNS ? Můj 5kW menič má dvě tříkolíkové zásuvky , ale zemnící
není připojený k ničemu , nulový a fázový označeny AC1 a AC2 . Z měniče to do domovních rozvodů jde přes Fíčko :idea: .
Elektronům zdar
http://www.odbornecasopisy.cz/index.php ... ment=24876
http://elektrika.cz/data/clanky/nrs031023/view
http://fei1.vsb.cz/kat420/vyuka/Bakalar ... /siteF.pdf
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Obvod pro přepínání na ČEZ

Příspěvek od drama »

Zas tak malo to nezere, jsou to radove jednotky wattu, ale ja osobne to budu pouzivat pro spinani prebytku, cili mi to tolik nevadi.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Obvod pro přepínání na ČEZ

Příspěvek od bert »

mypower.cz píše:jen takova vsuvka ... jaky odber ma takova civka u stykace, ktera drzi kontakty? Predpokladam ze asi maly, ze jo... Ja jsem se kdysi bavil hledanim bistabilniho stykace, tedy takoveho, ktery po prestaveni kontaktu nezere nic. Pak takovy stykac ovladame pulsem a ne trvalym odberem, coz je pro ostrov dulezite...
Neviem aký odber má jedna cievka, no podľa mna asi tak +-5W. Záleží na veľkosti stykača(aký výkon môže spínať).
Takto to vyzerá:http://eshop.schrack.sk/stykace-a-motor ... 30vac.html :roll: .
Len ja som si to objednal zvlášť a samozrejme bez motorovej ochrany.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Obvod pro přepínání na ČEZ

Příspěvek od bert »

Len tak bokom:
Nebolo by dobré Crossmanovi vyhodiť náš debat o prepájaní medzi sieťami do novej témy? Len ak by sa niekto v budúcnosti o to zaujímal, aby sa k tomu ľahšie dopracoval :!:
luge
Příspěvky: 754
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: Obvod pro přepínání na ČEZ

Příspěvek od luge »

:yes: Tak bert toto som hladal reverz.
Vďaka.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Obvod pro přepínání na ČEZ

Příspěvek od bert »

Nemáš začo!
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Obvod pro přepínání na ČEZ

Příspěvek od mypower.cz »

bert píše:Len tak bokom:
Nebolo by dobré Crossmanovi vyhodiť náš debat o prepájaní medzi sieťami do novej témy? Len ak by sa niekto v budúcnosti o to zaujímal, aby sa k tomu ľahšie dopracoval :!:
Jestli Crossman souhlasi, tak samozrejme proc ne, rozdelim to.
Cossman
Příspěvky: 56
Registrován: úte pro 27, 2011 1:22 pm
Bydliště: Hlučín

Re: Obvod pro přepínání na ČEZ

Příspěvek od Cossman »

Mypower: Určitě nemám problém s rozdělením nebo přesunem do nového vlákna, kde můžeme pokračovat v diskuzi ;) .

P.S. Můj nick není Crossman, ale Cossman ;) .
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Obvod pro přepínání na ČEZ

Příspěvek od bert »

Ospravedlňujem sa za zmenu mena :oops:
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Obvod pro přepínání na ČEZ

Příspěvek od mypower.cz »

rozdeleno od puvodniho tematu 800Wp Hlučín a taky omluva za zkomoleni prezdivky :) ja jsem to CTRLC CTRLV od berta i s preklepem :D
Cossman
Příspěvky: 56
Registrován: úte pro 27, 2011 1:22 pm
Bydliště: Hlučín

Re: Obvod pro přepínání na ČEZ

Příspěvek od Cossman »

bert, mypower: Omluva přiajata ;) :D a děkuji za přesun do nového vlákna.

matej_bb: Já měl na mysli tyhle měniče, jak napsal tomas:
tomas píše:Měniče (převážně automobilové) které nemají galvanicky oddělený vstup od výstupu nejsou vhodné pro ostrovní systémy.
O tom, jestli jsou vhodné nebo ne - záleží na tom, co do nich připojíme. Spousta lidí je používá, protože prostě nemají na to, aby si koupili drahé sinusové měniče pro ostovní systémy :roll: . A u těchto měničů prostě nelze spojit zem měniče se zemí DS.
bert píše:Mne sa podaril a aj s doprovodným mini ohňostrojom v 700W MeanWelly.
A to prosím jak? :shock: 700W je při 230V něco malinko přes 3A. Pokud přepínalo pouze jedno relé s více kontakty, které mělo dostatečnou rezervu (např. 15A/230V AC), tak by k tomu nemělo dojít. Dále záleží na tom, při jakém napětí a jak velký proud bylo schopno přepnout. Totiž ne všechny relé jsou schopny spínat nebo rozpínat maximální trvalý proud, který je udáván jako jejich hlavní parametr.

Stykače: Dával jsem odkaz na tento stykač - http://eshop.elkoep.cz/detailsklk.aspx? ... nform.aspx, který by měl mít ovládání 24V a celkem 4 kontakty (2 spínací a 2 rozpínací).
katalogovy_list_vs.jpg
Ten by se snad pro přepínání měnič x DS dal použít, ne? Přepínal by fázi a nulu. Zem by podle typu měniče byla buď propojena přímo nebo by se propojovat nesměla.

Ještě snad naposledy k mému relé RE2 ze schématu na první stránce. Toto relé má sice přepínací kontakt, ale pouze spíná nebo rozpíná fázi DS na vstup UPS. To znamená, že pokud na vstupu UPS není fáze z DS, tak UPS jede z akumulátorů (FV) - UPS si "myslí", že je výpadek napájení. Pokud se tam fáze z DS objeví, UPS přepne na provoz z DS. Takže u mě opravdu žádný zkrat nehrozí. Jediné, co by teoreticky mohlo nastat je, že se slepí kontakty a pak by prostě UPS nepřepla zpět na FV, ale zůstala napájena z DS.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek