lednice + měnič = haluz

Pračky, mikrovlnky, lednice, myčky na nádobí, mrazáky, rychlovarné konvice, remosky, vysavače ...
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od brumlaj »

Ondřej píše:Tak ty svoje lednice hoďte do pr... nebo prodejte za 1300, jak já nějakýmu nešťastníkovi a kupte taky Božku. Nebudete se muset sr*t se špičkama, extra měničema a olověnýma mrtvolkama. Který se vyrábí jen protože to ještě dneska někdo kupuje a výrobci a překupnící si s jistotou mastí kapsy.
První příispěvek nastiňoval problém a teď takovýto výpad? Nechápu. Naštěstí nemusím.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od solárník »

Já jsem to taky nepochopil, proč na mne všichni útočí, jen jsem popsal mé špatné zkušenosti v tomhle směru. A opravdu bych všem zůčastněným přál, aby, až si za rok baterky přeměří, se jim neprotočily oči v sloup. ;)
Ondřej

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od Ondřej »

Jen takový stručný koment ke skutečnosti, že 80% textu už je offtopic.

Bohužel se mi nedaří překonat rekord. Za 12 hodin pouze 66 Wmax.
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od Frenky »

Mohu prosim Ondřeji poprosit na link na tu Boženu, nějak mi uvedený link nefunguje. Chci se na ní podívat blíže. Moje momentální lednice mi žere cca 1 kW za den. Což si myslím, že je hodně :-)
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Ondřej

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od Ondřej »

Jakápak Božena, normální Božka ;) Link manuálně zkopíruj i s diakritikou. Mají to ošetřený.
1 kWh je ještě v poho. Náš slovinský primitivní šrot Gorenje, z roku asi 01, žral 1,62...
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od Frenky »

OK, díky, již jsem to zvládnul, lednička dobrá, leč se mi nevleze do mé malé kuchyně, mám omezenu výšku na 140 cm. Já mám whirpoolku. Spíná cca co hodinu.

Na obrázku je vidět i spotřeba whirpoolky na micrologu. (Jede na studer od Matěje) :D
lednice.png
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Ondřej

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od Ondřej »

Další zklamání. Božce jsem chtěl sabotovat její veselé kompresorování zapnutím ještě 400W infrazářiče k tomu 600W měniči, ale přechcala mě. Vesele kompresoruje... 8-)

V tomto případě naměřeno: 49,3 Wmax
Ondřej

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od Ondřej »

Co se týče haluze s ovládacím panelem, na tom se nic nemění. Řídící jednotka funguje normálně, ale panel má asi ještě svůj IO, kterýmu se něco nelíbí. Zkuste navrhnout, co bych ještě mohl zkusit. ..... Text jsem ani nevložil a zkusil jsem ještě trapéz měnič. Panel najednou funguje... Pokud si dobře pamatuju, tak zemnící kontakt na měniči není nikam zapojen. Napadá něco někoho?

Bosch a Siemens mají ty lednice velmi podobný, poněvadž je vyrábí ta samá fabrika v Turecku. Beztak používají i ty samý díly, jako jednotku a kompresor. Být božkochtivým solárníkem, vzal bych do obchodu wattmetr a koukl na Wmax. Pokud ukáže víc než dejme tomu 90W, tak to není ta pravá Božka!
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od tomas »

Můžete zkusit zapojit před lednici nějaké síťové filtry:
http://www.gme.cz/sitove-odrusovaci-filtry
http://www.hifionline.cz/prepetove-ochr ... d06-eu-sp/
ale dopředu vám asi nikdo nezaručí že to pomůže.
Potom už jedině rozebrat lednici a podívat se v čem je problém a ten řešit. To ale asi ztratíte záruku.
Zemnící svorka a kolík v zásuvce musí být vždy uzemněn, jinak je to jen pro spotřebiče třídy II s dvojitou izolací a to asi tato lednice není. Také bez zemnění nebude zřejmě dobře fungovat případný síťový filtr i ten co je případně integrovaný v lednici.
Pokud to dobře funguje na trapézu, a motor se nijak více nezahřívá a nehučí, tak bych to nechal na trapézu. Je možné že ta lednice má motor připojený k síti přes invertor, ale asi bez aktivního PFC. Protože aktivní PFC se s trapézovým průběhem nemá rádo a něco po čase shoří.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Ondřej

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od Ondřej »

Že by sinus rušil víc než trapéz? :D

Trapéz ještě rozdělám a podívám se zda zem fakt nikam nevede. Pak můžu zas něco zkoušet. Doufám že to číňani nepřipojili k nuláku z důvodu, že by něco shořelo nebo se usmrtilo, třeba uživatel :roll:

Rozdělat lednici by bylo zřejmě dost destruktivní, vzhledem jak je plášť slepený dohromady.

Na trapéz kupodivu lednice nijak nebzučí. Narozdíl od PC zdroje, který jsem radši zas rychle vypnul. Zkusím se podívat zda má aktivní PFC. Tuším, že jsem skutečně takový kupoval.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od tomas »

Ondřej píše:Že by sinus rušil víc než trapéz? :D
To je docela dobře možné, sinus je ve střídačích vytvářen z více krátkých obdélníků (pulzů) a tlumivka na výstupu střídače by to měla vyhladit. Ale někdy výrobce na tlumivce šetří.
Ondřej píše: Rozdělat lednici by bylo zřejmě dost destruktivní, vzhledem jak je plášť slepený dohromady.
na 99% se lze na motor i řídící elektroniku dostat i nedestruktivně. Ovšem můžou tam být plomby nebo to půjde jinak poznat.
Ondřej píše: Na trapéz kupodivu lednice nijak nebzučí. Narozdíl od PC zdroje, který jsem radši zas rychle vypnul. Zkusím se podívat zda má aktivní PFC. Tuším, že jsem skutečně takový kupoval.
jj, na aktivní PFC na obdélníkovém (trapézovém) průběhu velký pozor, u PC zdrojů pomůže anti-aktiv PFC filtr, ale ten má na výstupu DC napětí:
http://rayer.g6.cz/hardware/s12ii430.htm#PFC
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od matej »

Opakuji svůj dotaz na Ondřeje: Je za měničem soustava TNC (2-vodičová) anebo TNS (3-vodičová)? Tzn. je pravá zdířka výstupu měniče spojena s kolíkem, v měniči nebo na výstupu měniče?
Pravda a Láska zvítězí!.
Ondřej

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od Ondřej »

Fikané s tím usměrněním před PFC. Schema uloženo.

Neřek bych, že na téhle tlumivce bylo šetřeno.

U trapézu je zemnící kolík připojen k plášti a ten už nikam. U sinusu je taky přiveden na plášť, ale má aspoň vývod šroubem. S nulákem nespojeny.
Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 112
Registrován: pon říj 13, 2014 8:56 am
Bydliště: Brno

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od Mira80 »

A neresil jste nekdo otazku prepinani ? Rozjezd chladnicky ze site a po cca 5 sekundach prepnout na menic ? Ja to vyzkousel pomoci prepinace, ze jsem rozjel chladnicku ze site a pposleze ji rucne prepnul na menic a pekne to fungovalo, ale nejaky automaticky prepinac jsem zatim nenamyslel..Nezabyval jste se tim nekdo uz ? Vyresilo by to ten nejpalcivejsi problem provozu chladnicky z FV
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od fugas »

Co se týče mě,tak bohužel ne.Situaci s lednicí vyřešil PJ 5000LF.Mám takovou tu obrovskou dvoudvéřovou "emerickou" potvoru.Potřebovali jsme velký mrazák a tohle bylo dva v jednom.Špičku jsem zatím neměřil,ale když už běží,nezastydí se mezi 150-170W :shock: Každopádně přepínání zní jako dobrý nápad,pokud to takhle funguje.Jen bych viděl malinko jako problém,že se tak člověk připraví o plně ostrovní provoz.Jednou z obrovských výhod baterek je,že nevyteče mrazák,když nejde DS a my nejsme doma,abychom to podchytili.Není DS,není rozjezd,neběží lednice...
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 112
Registrován: pon říj 13, 2014 8:56 am
Bydliště: Brno

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od Mira80 »

Obrovske baterky a menic je dobry, ale nejak se mi nechce kupovat hovadsky menic jen kvuli tomu rozjezdu :(
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od fugas »

Taky se mi nechtělo.Ono se mi toho původně nechtělo daleko víc :D Kdyby mi někdo před dvěma lety řekl,za kolik zahučím do FVE (tedy zatím),doporučil bych mu vyšetření odborným lékařem.A nějakých 500Ah *batt* v olovu není také tak moc,jak to zní,uvážíme-li zdravé vybíjení.
V každém případě se požadavky člověk od člověka liší a je dobré hledat cesty,takže držím palce :repair:
EDIT:Ten měnič není také tak hovadský,jak se tváří.Nakoukni do vlákna o PJ.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od Wagoneer »

Asi bude hodně záležet jak na lednici, tak na měniči. Například já mám čínský 1500W a jak jsme již psal, bez problémů rozbíhá jak pultový mražák ( Zanussi 130l,A+++) tak lednici ( Electrolux 120l+90l, A++). A to jsou oba spotŕebiče na přepnuty na měnič. Jen jednou jsem čirou náhodou zaregistroval, jak zoufale zavyl a roztočil větráky, kdy asi seply oba spotřebiče najednou. Navíc v době přebytků jede do dražickeho bojleru se spirálou 650W a přitom také zvládá mražák.
Myslím, že tedy není nutný zrovna 5kW měnič.
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od Frenky »

Wagoneer píše: Myslím, že tedy není nutný zrovna 5kW měnič.
Opravdu 5kW netřeba mám Studer XTS 1200-24 (1200W) a rozběh ledničky zvládá bravurně. Nutno ovšem dodat, že má naprogramovanou možnost "přisosnout" si ze sítě. Ale stává se to jen málokdy. Cena studeru taky není z těch nejnižších.

V minulosti jsem měl trapézový střídač a přepínání pomocí SSR relé přes hlídací proudové relé. (pak Kolařík v minulosti prodával takový udělátor). Jenže to přepínání je problematické (jak zmiňoval Matěj). (TNC x TNS). Jednou se mi to potkalo a měnič šel do věčných lovišť, udělátor shořel i s SSR relé a šel jsem hledat pojistky málem až do elektrárny. ::phocos-cx:: :|
Vřele nedoporučuji míchat jakkoli DS a jednoduchý trapézový měnič. (většina levně prodávaných mají fázi na obou zdířkách a proti zemi 110V tzv soustava TT).

Hodně zdaru a pozor na bezpečnost !!!! :repair:
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od fugas »

Nemám samozřejmě PJ jen na lednici :)
Každopádně tento http://shop.mypower.cz/menic-napeti-12v ... -sinus-665 ji nerozběhl.Lednice je tedy Beko,přesný typ nevím.Ale jak jsem psal,je to pěkně žravá potvora.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek