Solární panely mohou škodit více než uhlí

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Solární panely mohou škodit více než uhlí

Příspěvek od honzaL »

Pardon, na to jsem nepřišel já, ale je to dnešní článek v týdeníku EKONOM, který napsal pan David Tramba.
"První problém je, že se vyrábějí v Číně, kde je 80% energie z uhlených elektráren" .... klasická demagogie. Podle mne při podobných srovnání je spravedlivé započítávat pouze ekologickou zátěž z energie vyrobené ve steném typu zdroje.
"...emise vznikají při jejich výrobě. Konkrétně se jedná o fluorid dusitý a fluorid sírový ... první z nich je 17000x horší než CO2 druhý pak 24 000x horší ...... Na každou kilowathodinu elektřiny vyrobené ze slunečního záření pak připadá 978 gramů ekvivalentu CO2".
No to je hrůza. moje panely (15 ks klasiky) tedy ročně vlastně vyprodukují přibližně 2800kWh energie tedy zhruba 2700kg CO2. Za dobu životnosti pak asi 80 000 kg skleníkových plynů. To jsem tomu dal. Jdu je sundat!!!
Máte někdo nějaké protiargumenty?
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Solární panely mohou škodit více než uhlí

Příspěvek od mypower.cz »

argument 1, 2, 3 a 4
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Solární panely mohou škodit více než uhlí

Příspěvek od brumlaj »

honzaL píše:Na každou kilowathodinu elektřiny vyrobené ze slunečního záření pak připadá 978 gramů ekvivalentu CO2".
Klasika. Uvedou všechny údaje, vyjma jednoho či dvou, případně třech - kolik panel za svou životnost vyrobí, jaká je produkce škodlivin(na jeden panel, nebo Wp) a u jakého typu panelu tyto odpady vznikají. Spíš je otázka kolik lidí po přečtení si možnou manipulaci uvědomí....... Česká školo, kdy už KONEČNĚ začneš vyučovat kritickému myšlení?
Naposledy upravil(a) brumlaj dne čtv dub 24, 2014 10:01 am, celkem upraveno 1 x.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solární panely mohou škodit více než uhlí

Příspěvek od LIX »

Pekne pritiahnuté za vlasy. :D

Čo ak firmy vyrábajúce solárne panele síce čerpajú el. energiu z uholných elektrárni ale ako náhle vyrobia prvé panele tak ich šlahnú na strechu a čerpajú podstatné množstvo z nich?
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Solární panely mohou škodit více než uhlí

Příspěvek od mypower.cz »

LIX píše:Pekne pritiahnuté za vlasy. :D

Čo ak firmy vyrábajúce solárne panele síce čerpajú el. energiu z uholných elektrárni ale ako náhle vyrobia prvé panele tak ich šlahnú na strechu a čerpajú podstatné množstvo z nich?
Tenhle protiargument vede obvykle k protiprotiargumentu, ze panely maji nejakou zivotnost .. je potreba je slozite a komplikovane recyklovat, vznika spousta elektroodpadu a jedovatych latek kdo vi co jeste ..
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Solární panely mohou škodit více než uhlí

Příspěvek od brumlaj »

To je úplně jedno, důležité je, že okolo roku 2020 se bude lámat hranice, kdy historická suma výnosů energie z FV panelů přesáhne historickou sumu energie vloženou do výzkumu, výroby a likvidace(již proběhlé i pouze plánované) všech do té doby vyrobených panelů (a FV článků). Takže chlapci Klausové a jemu podobní maj ještě přibližně pětiletku na mrmlání. Potom jim zbyde asi jen vůdů.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
jre2111
Příspěvky: 5
Registrován: úte lis 19, 2013 4:35 pm

Re: Solární panely mohou škodit více než uhlí

Příspěvek od jre2111 »

Jsou to sice tendencni stranky, ale jako velmi rychly nastrel na zamysleni jsou ok. http://www.appropedia.org/LCA_of_silicon_PV_panels . Budte v klidu. Vychazi to tak, ze jste s gramazi cca na urovni atomove elektrarny. Uhli a plyn jsou na tom daleko daleko hur. Take zalezi na vyrobci, ktereho jste zvolil. Pokud je to Cina, bude ta hodnota trosku horsi. Zajimalo by mne, jak je na tom treba Kyocera (ta ma fabriky pokryte panely), vyrobci v EU (jeslti nejaci jsou) nebo kanadsky vyrobce (jeste nedavno tady byl jeden panel v Eshopu). Tam by mel byt energeticky mix jiny.

EDIT: Link updated
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Solární panely mohou škodit více než uhlí

Příspěvek od brin »

Píše se tam, že v našich podmínkách vyrobí panel energii spotřebovanou na jeho výrobu za 6 let. Je však uvažováno s optimálním využitím této energie, přičemž to bude problém, protože většina ostrovů má velké přebytky ve chvílích, kdy je nepotřebují, takže energie je zmařena. Proto panel vyrobí v našich podmínkách energii na svoji výrobu spíše po 10 letech. To mi přijde jako hrozně dlouhá doba. I kdyby byla jeho životnost 35 let, tak vyrobí jenom 3,5násobek vložené energie. Celkem by mě zajímalo porovnání s jaderkou, vodní, tepelnou, větrnou a dalšími. Tohle je poměrně racionální ukazatel.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2244
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Solární panely mohou škodit více než uhlí

Příspěvek od fugas »

Zdravím.
I tak je to celkem slušná bilance.Někteří lidé totiž věří,že panel nevrátí ani to,co spotřebovala jeho výroba a je to jen prostředek na praní dotací pro barony,tudíš v našich podmínkách jen další loupežné tažení na daňového poplatníka.
Když jsem se mezi svými známými svěřil se svým koníčkem,pět z deseti mě označilo za blázna,čtyři dokonce za zlatokopa a ten jeden se k tomu staví lhostejně.Oecné povědomí je tedy zjevně dost pokřivené.
Přebytky bych rád vytápěl akumulační nádrž,takže by teoreticky nic nemělo přijít nazmar.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Bydliště: Kvasice

Re: Solární panely mohou škodit více než uhlí

Příspěvek od jose »

Toto téma je podobné jinému zde dříve diskutovanému: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=6&t=1561
V tomto 10 let starém dokumentu se téma detailně rozebírá: http://www.nrel.gov/docs/fy04osti/35489.pdf a energetická náročnost výroby panelů stále klesá.
A jiný dokument z roku 2012, strana 33, energetická návratnost v našich podmínkách zhruba 2,5 roku, podle technologie: http://www.ise.fraunhofer.de/en/downloa ... report.pdf
Naposledy upravil(a) jose dne čtv dub 24, 2014 1:04 pm, celkem upraveno 1 x.
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2578
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Solární panely mohou škodit více než uhlí

Příspěvek od tomas »

To jsou jen manipulační lži pro stádo ovčanů. David Tramba ani nic jiného nepíše:
http://ihned.cz/?m=authors&person[id]=1 ... ]=13814670

Fotovoltaický panel v ČR vyrobí do dvou let stejné množství energie která byla spotřebována na jeho výrobu i recyklaci:
http://www.czrea.org/cs/druhy-oze/fotov ... ziv-cyklus
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Solární panely mohou škodit více než uhlí

Příspěvek od mypower.cz »

Ktera energie je spotrebovana na vyrobu panelu a ktera na vyrobu jeho surovin a ktera je spotrebovana zamestnanci tovarny pri vyrobe panelu je asi stejna diskuze jako to, co patri do ceny elektricke energie, jestli UPS ano, nebo ne, a co tam uz nepatri. Tohleto jsou nikdy nikam nevedouci diskuze, protoze nikdo se neni schopen shodnout na tom, jestli do vyroby panelu pocitat i energii potrebnou pro vyrobu tovarny na panely, bez niz by dotycny panel vyroben nebyl.

Co je to tedy presne ta energie spotrebovana na vyrobu panelu, a od kdy do kdy ... ? Muzeme dojit taky k nekonecnemu mnozstvi energie po zapocteni vsech souvislosti.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Solární panely mohou škodit více než uhlí

Příspěvek od brin »

Ty odkazy jsou tvořeny zelenými mozky. Od jisté doby nevěřím zeleným teroristům ani nos mezi očima. Nicméně zdá se, že by ty dva roky mohly být OK. Našel jsem stránku poněkud lépe odpovídající mému vkusu, kde se používá ukazatel Eorei. Je to poměrně zajímavé. http://cs.wikipedia.org/wiki/ERoEI
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Solární panely mohou škodit více než uhlí

Příspěvek od brin »

mypower.cz píše:Ktera energie je spotrebovana na vyrobu panelu a ktera na vyrobu jeho surovin a ktera je spotrebovana zamestnanci tovarny pri vyrobe panelu je asi stejna diskuze jako to, co patri do ceny elektricke energie, jestli UPS ano, nebo ne, a co tam uz nepatri. Tohleto jsou nikdy nikam nevedouci diskuze, protoze nikdo se neni schopen shodnout na tom, jestli do vyroby panelu pocitat i energii potrebnou pro vyrobu tovarny na panely, bez niz by dotycny panel vyroben nebyl.

Co je to tedy presne ta energie spotrebovana na vyrobu panelu, a od kdy do kdy ... ? Muzeme dojit taky k nekonecnemu mnozstvi energie po zapocteni vsech souvislosti.
Na tomhle nesejde, pokud použijeme stejnou metodiku výpočtu pro všechny zdroje energie. Výsledné poměry budou mít poměrně vysokou vypovídající hodnotu.
Matess
Příspěvky: 1537
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Solární panely mohou škodit více než uhlí

Příspěvek od Matess »

podle logiky ze panel spotrebuje vic energie nez se kdy vrati bychom rovnou mohli zakazat vyrobu aut se spotrebou vetsi nez x l/100km a nebo idealne zakazat dopravu vubec a natahat vsude troleje. U nas je to se solarnim ostrovem nahouby co se tyka zimniho provozu... ale vemte si takove Bulharsko, kde zima prakticky neni. V zime tam maji max okolo 0 a snih neznaji. Solarni panely na strechu, jen par baterek a tepelne cerpadlo a muzou poslat cez dop*dele velmi rychle.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Solární panely mohou škodit více než uhlí

Příspěvek od dracekvo »

Že panel spotřebuje více energie, než vyrobí je blbost. Tu energii při výrobě musí někdo zaplatit. Takže logicky, pokud by panel vyrobil méně energie, než do něj bylo vloženo při výrobě, nikdy by se ho nevyplatilo kupovat.
Panel stojí cca 5 tis a to včetně přepravy, CLA + DPH, marže výrobce a marže obchodníka. Takže výrobní cena odhadem 1000 Kč včetně energie + materiálu? A neříkejte mi, že panel za 20 let nevyrobí elektriku za 1000 Kč.
JirkaK
Příspěvky: 116
Registrován: čtv zář 27, 2012 1:38 pm

Re: Solární panely mohou škodit více než uhlí

Příspěvek od JirkaK »

Blbost to vůbec být nemusí. Jinak bude stát energie v Číně a jinak u nás, navíc třeba když u nás se vyplácí i hodně vysoké částky za zelený bonus těm, kteří začali se stavbou FV jako první, takže se investice do těch elektráren vrátily sakra rychle...

Tím ale nechci říct, že panel vyrobí méně energie než kolik bylo třeba k jeho výrobě. To je podle mě nesmyslný argument odpůrců FVE nebo dalších nekonvenčních zdrojů. Další věc je, že u panelu se sice předpokládá, že bude využíván třeba 25 let, ale klidně může fungovat i o hodně delší dobu, jen s menším výkonem, což ale nemusí někomu vadit nebo někdo rád takové panely nakoupí na konci jejich předpokládané životnosti za pár korun a budou mu ještě dlouho sloužit k nějakému nenáročnému účelu.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Solární panely mohou škodit více než uhlí

Příspěvek od brumlaj »

když už jsme u škodění - zajímalo by mne kolik prachu se vyprodukuje za životní cyklus panelu. U jaderných elektráren je to mj. prach při výrobě cementu, u huhlí prach hulí z komínů.....
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
PavelR
Příspěvky: 3133
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solární panely mohou škodit více než uhlí

Příspěvek od PavelR »

s tim prachem bych si nelamal hlavu. Jak jsem slysel v jednom dokumentu. "Zijeme na prasne planete v prasnym vesmiru." Nad prachem nelze zvitezit.
borco
Příspěvky: 20
Registrován: ned bře 31, 2013 9:54 pm

Re: Solární panely mohou škodit více než uhlí

Příspěvek od borco »

dracekvo píše:Že panel spotřebuje více energie, než vyrobí je blbost. Tu energii při výrobě musí někdo zaplatit. Takže logicky, pokud by panel vyrobil méně energie, než do něj bylo vloženo při výrobě, nikdy by se ho nevyplatilo kupovat.
Panel stojí cca 5 tis a to včetně přepravy, CLA + DPH, marže výrobce a marže obchodníka. Takže výrobní cena odhadem 1000 Kč včetně energie + materiálu? A neříkejte mi, že panel za 20 let nevyrobí elektriku za 1000 Kč.
presne tak, pri cene 500eur za kwp, ktory dokaze dodat rocne cca 1000kwh, pri cene 0.14eur za kwh, to vychadza na 3.5 roku.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek