LF měniče úprava

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Pavel.Z.
Příspěvky: 160
Registrován: ned lis 25, 2012 10:06 am

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od Pavel.Z. »

Ahojte, skúšal som ten môj LF 5000/24V naprázdno bez úprav a bral cca 2A, merané kliešťovým Ampér metrom. Skúšal som funkčnosť len malým mixérom. K najblihším ostatným skúškam sa dostanem určite až za mesiac, potom prinesiem info.
lanyho
Příspěvky: 59
Registrován: pon čer 09, 2014 10:09 am

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od lanyho »

Poměrně dlouhým bádáním a zkoušením ... atp. :) a za cenu lehkého zranění viz foto (krásně obtisknut hrot mikropájky)
ruka.jpg
jsem částečně pokročil v nastavení ochran low a high voltage. na http://www.anotherpower.com jsou lidé sdílnější tak mě nakopli správným směrem.

Abych to shrnul, můj problém byl s PJ 5000W /24V ve spojení s epsolar 3215 kdy při koncovém nabíjení, když reg začne omezovat proud z cca 20A na 8-10A, začla pískat ochrana overvoltage. Na bateriích nebylo více než 29V(ověřeno multimetrem). Je možné, že Epsolar posílá neměřitelné napěťové špičky a elektronika PJ to zachytí jako fault.

Uživatel oztules mi poradil přiletovat Zenerovu diodu (Uz: 4V) přes odpor umístěný nejblíže k čipu.
zener.jpg
Tím by se měla funkce overvoltage vyřadit z provozu. U mě to ale nefungovalo, proud protékající přes diodu byl větší a "strhl" napětí. (možná jsem sehnal blbé diody) Na bodech označených CUT if LOW jsem naměřil 4V a na CUT if HIGH cca 7,5V.
Odpor CUT if LOW byl 10M. Bádal jsem na chatě, takže jsem nakonec obětoval jednu úsporku a z elektroniky vyletoval odpor cca 800K a nahradil jím 10M.
odpor popis.jpg
Napětí na měřícim místě padlo na 3,8V a ochrana už se neozvala.

Třeba to někomu pomůže. ;)
On grid 8kwp (35 x renesola 235W + Sunny TRIPOWER 8000TL) PV-log
off grid chata 3 x 240w Epsolar + 10 x 220w Victron Energy SmartSolar 250/60 PJ 5000W LF 24V
lanyho
Příspěvky: 59
Registrován: pon čer 09, 2014 10:09 am

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od lanyho »

Ještě k výkonu. PJ 5000W snese dlouhodobě asi 3,5kW. Mám pocit, že i pojistka (skleněnka) na výstupu je myslím 12A Za ty prachy cca 11 500,- je to pecka a s přidáním tlumivky a snížením spotřeby na cca 20W nemá moc konkurentů. Mimochodem připojil jsem k němu invertorovou svářečku a vařil cca 60A. Nebyl žádný problém.
On grid 8kwp (35 x renesola 235W + Sunny TRIPOWER 8000TL) PV-log
off grid chata 3 x 240w Epsolar + 10 x 220w Victron Energy SmartSolar 250/60 PJ 5000W LF 24V
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od hurvayz »

Takže to samé co můj. .diky za test.Uz se tesim na tu 6kw..jsou tam dva toroidy tak uvidime jak bude chodit.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od matej »

Pozor na ten 800K odpor. MCU má tu větev jako snímání napětí baterie ve všech režimech. Pokud se sníží z 10M na 1M Ohm, MCU vidí asi o 10% méně než tam ve skutečnosti je. Proto taky spodní hranice pro vybitou baterii se zvedne, u 48V verze z cca 38V na 42V což až tak nevadí. Horší je pokud někdo používá nabíječku, ta pak bude nabíjet až o 4V vyšším napětím tj. např 61,6V místo 57,6V! Při použití 800k odporu to bude ještě vyšší napětí. Zenerka není dobrý nápad, protože tam zavádí nelinearitu a při zvolení vyššího nabíjecího napětí se může stát, že měnič bude nabíjet příliš vysoko protože zpětná vazba zaražena zenerkou na 4V mu bude říkat že se napětí nezvyšuje. Já tam dávám odpor 2M2, spolehlivě to jede do 30V + drobné překmity a změna nabíjecího napětí není tak významná.
lanyho píše: na http://www.anotherpower.com jsou lidé sdílnější
Možná proto, že se tím neživí a také neposkytují žádné záruky.
Pravda a Láska zvítězí!.
lanyho
Příspěvky: 59
Registrován: pon čer 09, 2014 10:09 am

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od lanyho »

Děkuji za odpověď, 800K odpor jsem tam dal, protože jsem jinej neměl. Nabíječku nepoužívám, takže mi to až tak nevadí.
Že se tím živíš ti nikdo neupírá, ale kdyby jsme si nechávali všichni všechno pro sebe, nikdo by nevěděl téměř nic a tohle forum by bylo zbytečné navštěvovat.

Co se týká záruky, myslím, že snad je každému jasné, že veškeré úpravy provádí se svým rizikem. Kdo nechce nic riskovat, může oslovit rovnou tebe.
On grid 8kwp (35 x renesola 235W + Sunny TRIPOWER 8000TL) PV-log
off grid chata 3 x 240w Epsolar + 10 x 220w Victron Energy SmartSolar 250/60 PJ 5000W LF 24V
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od matej »

lanyho píše:Že se tím živíš ti nikdo neupírá, ale kdyby jsme si nechávali všichni všechno pro sebe, nikdo by nevěděl téměř nic a tohle forum by bylo zbytečné navštěvovat.
Nechává si tady snad někdo všechno pro sebe?
Pravda a Láska zvítězí!.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od mobilik »

U nas na Slovensku sa tomu hovory za dobrotu na zobrotu... :roll:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
lanyho
Příspěvky: 59
Registrován: pon čer 09, 2014 10:09 am

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od lanyho »

Tohle nechám raději bez odpovědi, nechci tady rozpoutávat další "flame".
Snad jen, když jsi to stáhnul sám na sebe, přiznej si, kolik jsi toho o úpravě PJ pustil. Ptal jsem se zde cca před měsícem jestli někdo neví jak nastavit ochrany u PJ. Napíšeš až po té co tady zveřejním nějaký (ač dejme tomu laický) postup. I za to jsem samozřejmě vděčný, protože každý poznatek je k užitku....
On grid 8kwp (35 x renesola 235W + Sunny TRIPOWER 8000TL) PV-log
off grid chata 3 x 240w Epsolar + 10 x 220w Victron Energy SmartSolar 250/60 PJ 5000W LF 24V
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od matej »

mobilik píše:U nas na Slovensku sa tomu hovory za dobrotu na zobrotu... :roll:
Presne na to myslím od predvčerajšieho večera.
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2224
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od fugas »

Je to každého věc.Ať už je důvodem ke zvřejnění,nebo nezveřejnění cokoliv.
Zažil jsem něco podobného na vlastní kůži.Nikoliv s elektronikou,ale s dieslovým vstřikovacím čerpadlem francouzskoanglické výroby.Oprava toho krámu stála až desítky tisíc,ačkoliv cena celého auta byla možná nižší.Nuže jsem rok bádal a když jsem zjistil,jak se na lopatě sedí,vykřičel jsem to do světa,už jen s ohledem na jednoduchost toho zákroku.Nebyl jsem první,ale byl jsem jeden z nejzdílnějších :D
K mému překvapení to v podstatě k ničemu nebylo,protože většina standardních kutilů nebyla ochotna se do toho podívat,ani když měli online podporu u mě.Narozdíl od matěje jsem pravda nebyl vystaven riziku,že to někdo použije obchodně.Nadřel se na to sám a chce si to nechat,co na tom...?
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od matej »

lanyho píše:přiznej si, kolik jsi toho o úpravě PJ pustil.
Mobilik má opravdu pravdu.
Nepustil jsem nic, protože mne to živí. Kdybych to pustil, už mne to nejspíš neuživí. Z dobrého pocitu se člověk nenají. Nicméně chápu že každý chce co nejvíce zadarmo a jak je vidět, někteří by z člověka klidně zedrali kůži a připravili ho o část živobití. Pustil jsem celou desulfataci, desulfátor, a dalších přes 700 příspěvků na toto fórum, kde jsem všude lidem odpovídal, radil a pomáhal. Chtěl bych vidět člena, který sem přispěl více znalostmi. Takže prosím pokud mne chce někdo soudit, co jsem dal nebo nedal, ať si nejdříve uvědomí fakta. Děkuji.
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od mypower.cz »

::facepalm:: Co mam s timto bordelem proboha uz delat .... :roll:

Mateji ... toto byl tvuj posledni prispevek na foru na tema "Kdo dal vic znalosti"... Dalsi takovy offtopic zpusobi pozastaveni tveho prava psat zde na forum nejmene na 2 mesice - neco jako vyzva "dej se uz proboha dohromady". Pokud se tak nahodou stane, stale mas moznost komunikovat sve komercni zalezitosti, ktere te zivi, pres svuj komercni web, tedy solarservis.eu.

Pokud se zivis pres zdejsi forum, chci presnou evidenci probehlych obchodu pres toto forum, jinak se tu nemas co prizivovat. Na to mas solarservis.eu.

Dale se tema bude odebirat na upravu LF menice, ne na hadky kdo dal vic znalosti. Pokud ne, nezbyde mi nic jineho nez to tu opet zamknout. Praci od lanyho se pak pokusim oddelit od tohoto bordelu a udelat nove, nebo prosim pak lanyho o nove tema... Matej ma od ted ultimatum, nove tema ho zabordelit uz nenecham.

howgh.
lanyho
Příspěvky: 59
Registrován: pon čer 09, 2014 10:09 am

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od lanyho »

Ještě mě napadá jedna zkušenost. Řešil jsem pronikání fáze na kostru měniče, póly aku atd. Změřený proud proti zemi byl cca 100mA. Trochu mě to zaskočilo, ale nakonec to byl "jen" koplej kabel v zemi do altánu. Po odstranění průrazu jsem stále ještě detekoval slabej svit fázovky na kostře měniče. Bylo to už jen něco okolo 0,04mA stačilo přizemnit a je to.
Vím, matej tady někde psal, že je dobré uzemnit šasi měniče a snad i uzemnit mínus pól. Bral jsem měnič jako galvanicky oddělený zdroj kde to není potřeba. Opak je pravdou.
Naštěstí zatím je vše ještě rekonstrukci, takže nemám na měniči zapojený zemnící kolík, jinak bych se asi u lednice "chechtal".
On grid 8kwp (35 x renesola 235W + Sunny TRIPOWER 8000TL) PV-log
off grid chata 3 x 240w Epsolar + 10 x 220w Victron Energy SmartSolar 250/60 PJ 5000W LF 24V
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od PavelR »

Myslis ze by dochazelo k trkani? Pokud je zemnici kolik spojen s hlavnim uzemnenim domu tak by preci potencialy mely byt stejny a chechtal by ses jen obsahu lednice :-)
lanyho
Příspěvky: 59
Registrován: pon čer 09, 2014 10:09 am

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od lanyho »

Je to chata úplně čistý off grid. Takže nic přizemněno není. Mám pocit, že fáze se dostávala zemí přes regulátor přidělaný na zdi - baterii a kostru měniče. Jelikož už jsem v půlce objektu vyměnil staré rozvody ( původně dělané na 12V) za nové, tak kdybych měl na měniči zapojen středový kolík, měl bych fázi na kostře spotřebiče.
On grid 8kwp (35 x renesola 235W + Sunny TRIPOWER 8000TL) PV-log
off grid chata 3 x 240w Epsolar + 10 x 220w Victron Energy SmartSolar 250/60 PJ 5000W LF 24V
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od matej »

lanyho píše: Vím, matej tady někde psal, že je dobré uzemnit šasi měniče a snad i uzemnit mínus pól. Bral jsem měnič jako galvanicky oddělený zdroj kde to není potřeba. Opak je pravdou.
Měnič má kovovou šasi, je zařízením třídy ochrany 1 a tudíž musí být trvale uzemněn přes svorku GND, mimojiné právě kvůli situacím jako byl Váš porušenej kabel v elektroinstalaci. Je to v pokynech které dodávám s měničem. Galvanické oddělení s tím nemá nic společného, Vámi naměřený proud teče přes snímací odpory AC napětí a je to v pořádku a v souladu s přislušnými normami, má to tak např. i Studer XTM a už se to zde na fóru řešilo.
Pravda a Láska zvítězí!.
lanyho
Příspěvky: 59
Registrován: pon čer 09, 2014 10:09 am

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od lanyho »

Jistě, souhlasím moje chyba, ale před PJ jsem měl cca 12 let nějaký 300W HF měnič koupený tenkrát v Německu u Conrada, reg. Steca 8M a 2x 50W panely. Vše bylo připevněno na konstrukci která nebyla vodivě spojená se zemí, tudíž to byl galvanicky oddělený obvod. Ani v zásuvkách nebyl použit středový kolík. Proto lehce proražený kabel vůči zemi se nijak neprojevil.

Dále měnič mám umístěn na místě kam se kdokoliv dostane jen obtížně, takže ochrana proti dotyku byla řešena zábranou.
Poslední větu prosím berte s velkou nadsázkou. ;)
On grid 8kwp (35 x renesola 235W + Sunny TRIPOWER 8000TL) PV-log
off grid chata 3 x 240w Epsolar + 10 x 220w Victron Energy SmartSolar 250/60 PJ 5000W LF 24V
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Bydliště: Bratislava

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od ixo »

Pozor, napísaním poslednej vety sa z pôvodnej poslednej vety stala veta predposledná. :mrgreen:
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od hurvayz »

Aaa je to tady.Právě dorazil a hned jsem mu kouknul na střeva.Ano řeč je o PJ 6Kw.Tak jsem se těšil na dva toroidy a ono hovno.Bud ho tam zapoměli dat(v tom spěchu), nebo se tam nedává..I když místo je.Nevím teda..Já se tak těšil! Jediné co je dvakrát jsou ventilátory :) Chlapci se pochlapili, spotřeba v klidu 3,5 A.Zátěžové docela dobré:3Kw nic 3.5Kw taky nic 3.8 Kw dioda, 4.8Kw dioda+ton a to je asi max.Zkusil jsem hned namotat přívodní vodič k trafu ale mám jen jednu cívku :( kleslo to na 2,0A až seženu tak přidám a uvidíme jestli se podaří to co 5kw.Už mi rozjíždí to co jsem potřeboval ale není to pořád ono.
Přílohy
P8260780.JPG
P8260776.JPG
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek