LF měniče úprava

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od PavelR »

Zase si ale rekneme jak casto ty vypadky mame ze? Ja skoro zadny.

Dasli moznost:
https://www.youtube.com/watch?v=0uXFuuyc5_E

pracka rizena arduinem. Urcite by kod sel udelat vypadku odolny. Co na to admin?
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od mypower.cz »

kybos píše:Starou Tatramatku taky pamatuju, vydržela mi přes dvě pětiletky, ale dnešní pračky plné elektroniky s motorem na bubnu výpadky nesnáší - vyhlásí "Power failure" a tím končí veškerá legrace. Přepínat sítě natvrdo bez mezipolohy s rizikem prohoření stykače mi nestojí za ty 2% (40% * 5%) energie kterou převážně v zimě změním na užitečné teplo.
Ad stykac: ocekavat od stykace riziko prohoreni znamena jedine, a to to, ze byl pouzit nedostatecne dimenzovany stykac. Nezlobte se na me, ale pokud prepinam proudy takove, na jake je stykac staven (nejlepe i s rezervou), nema jak dojit k jakemukoliv nebezpeci, jinak je stykac vadny, nebo pouzit nespravny typ. Riziko prohoreni je tedy dano pouze tim, ze prepiname napriklad vyssi proudy, nez na jake je stykac staven. V opacnem pripade by totiz vsechny stykace (i ty dostatecne dimenzovane) byly nespolehlive. A to jaksi rekl bych ze nejsou.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2573
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od tomas »

Existují pračky které s výpadkem nemají problém a pokračují kde bylo praní přerušeno.
Pokud bych měl takovou pračku a byla po záruce, tak bych se snažil do zdroje který napájí mikroprocesor (programátor) 5V nebo 3,3V doplnit nějaký kondenzátor aby procesor krátký výpadek přečkal. Problém může nastat že se zastaví motor a pokud má kontrolu otáček, tak to procesor může vyhodnotit jako poruchu.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od matej »

tomas píše:Sunny island má externí toroidní autotransformátor 6kW 120/240V
http://www.sma-america.com/en_US/news-i ... /1485.html
https://www.youtube.com/watch?v=i0l4JKZX56w

Uvnitř toridy nevidím:
http://www.solarelectricsupply.com/medi ... iagram.jpg

Já jsem měl vždy za to že Sunny island je HF technologie, tak jako Infinisolar (Vertex), PowerRouter, KOSTAL PIKO battery inverter atd...
Tohle je nějaká nová verze, já viděl fotky žlutého 5048 a věru ten 3.3kW toroid tam byl.

EDIT:
Dívám se na to detailněji. Ten Bridgeboard (H můstek pro primár trafa) byl i v tom co jsem viděl já, trafo bude asi za ním.
Pravda a Láska zvítězí!.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od matej »

Admine, musíš si ale uvědomit že se může v okamžiku přepnutí mžikově potkat síť s výstupem měniče, přes oblouk který vzniká při rozpínání nenulového proudu. Proto doporučuji zapojit 2-3 kontakty do série pro směr od sítě i od měniče, vzdálenost kterou musí oblouk při rozepnutí překonat se tím uměrně natáhne a oblouk zhasne dříve, než se spojí protilehlé kontakty.
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2720
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od kybos »

mypower.cz píše:...pokud prepinam proudy takove, na jake je stykac staven (nejlepe i s rezervou), nema jak dojit k jakemukoliv nebezpeci, jinak je stykac vadny, nebo pouzit nespravny typ. Riziko prohoreni je tedy dano pouze tim, ze prepiname napriklad vyssi proudy, nez na jake je stykac staven.
Stykač je dimenzován nejen na spínaný proud ale i na typ spínané zátěže a také na danou velikost spínaného napětí. Jsou li spínací kontakty dimenzovány na dané fázové napětí, není tím zaručeno, že mohou sloužit pro přepínání sítí. Vzhledem k tomu že přepínaná síťová napětí nejsou navzájem synchronizována, může nastat stav, kdy jsou navzájem v protifázi a v tom okamžiku se na kontaktech objeví dvojnásobné fázové napětí. V kombinaci s induktivní zátěží může nastat stav, kdy se mezi kontakty vlivem dvojnásobného napětí objeví oblouk a stykač prohoří. Pro přepínání sítí jsou určeny speciálně k tomu účelu vyvinuté skupiny stykačů se vzájemným mechanickým blokováním, které jsou ovládány tak, že je zajištěno, že nejdříve se jedna ze sítí odpojí, oblouk zhasne a potom se teprve připojí druhá síť.
Taková sestava stykačů ovšem stojí nemalý peníz a je zbytečné si s tím komplikovat zapojení, když je možno využít vestavěného synchronního přepínače v režimu UPS, pokud je ovšem v daném střídači funkční a spolehlivý. A že to spolehlivě udělat lze, o tom nás již přesvědčilo nepřeberné množství vyrobených a fungujících UPS.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od PavelR »

Matej: a co kontakty paralelne? Mensi proud na jednom kontaktu lepe zhasina oblouk. Jak to vidis pri srovnani velke indukcni/kapacitni zateze versus odporova zatez ktera je v domacnosti nejbeznejsi (myslim kw vykony) co se tyce oblouku?
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od matej »

I odporova zatez dokaze natahnout oblouk, neni potreba indukcni zateze. Pri AC ovsem zhasina pri pruchodu proudu nulou. Avsak pri beznem elektrickem ci mechanickem blokovani neni zaruceno, ze oblouk zhasne drive nez se dotknou protilehle kontakty a to je ten problem, uz se to tu na foru resilo nekolikrat.
Kontakty paralelne - jak jiz poznamenal kybos, jde tady i o fazovy rozdil, kdy v pripade nesynchronizovanych fazi rozpenuty kontakt v limitnim pripade musi znaset 460Vac, takze tim ze dame kontakty paralelne, tomu nepomuzeme. Videl jsem video z vysetrovani pozaru FVE na rodinnem dome nekde v nemecku, kde pak simulovali jak to vypada kdyz se oblouk natahuje pri cca 600V DC mezi panelama a menicem pri odflaknutem krimpovani a naslednem roztaveni MC4 konektoru. Tam nebyla zadna indukcnost, pouze kapacita na vstupu stridace ale bylo tam DC napeti a delalo to nekolikacentimetrove oblouky.
kybos - radu veci udelat lze, ale zadny vyrobce je nedela vsechny, a pokud dela, tak to zase nejsme ochotni zaplatit. Kazdy si vybere to, co mu vyhovuje nejvice. Financne i vlastnostma pro jeho konkretni aplikaci.
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2720
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od kybos »

Není potřeba ani 600V. Vzpomínám si, když jsem jako novic ve fotovoltaice poprvé měřil proud panelu nakrátko, zrušil jsem také první MC4 konektor, který jsem měl v ruce i s měřicím hrotem.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od mypower.cz »

kybos píše:
mypower.cz píše:...pokud prepinam proudy takove, na jake je stykac staven (nejlepe i s rezervou), nema jak dojit k jakemukoliv nebezpeci, jinak je stykac vadny, nebo pouzit nespravny typ. Riziko prohoreni je tedy dano pouze tim, ze prepiname napriklad vyssi proudy, nez na jake je stykac staven.
Stykač je dimenzován nejen na spínaný proud ale i na typ spínané zátěže a také na danou velikost spínaného napětí. Jsou li spínací kontakty dimenzovány na dané fázové napětí, není tím zaručeno, že mohou sloužit pro přepínání sítí. Vzhledem k tomu že přepínaná síťová napětí nejsou navzájem synchronizována, může nastat stav, kdy jsou navzájem v protifázi a v tom okamžiku se na kontaktech objeví dvojnásobné fázové napětí. V kombinaci s induktivní zátěží může nastat stav, kdy se mezi kontakty vlivem dvojnásobného napětí objeví oblouk a stykač prohoří. Pro přepínání sítí jsou určeny speciálně k tomu účelu vyvinuté skupiny stykačů se vzájemným mechanickým blokováním, které jsou ovládány tak, že je zajištěno, že nejdříve se jedna ze sítí odpojí, oblouk zhasne a potom se teprve připojí druhá síť.
Taková sestava stykačů ovšem stojí nemalý peníz a je zbytečné si s tím komplikovat zapojení, když je možno využít vestavěného synchronního přepínače v režimu UPS, pokud je ovšem v daném střídači funkční a spolehlivý. A že to spolehlivě udělat lze, o tom nás již přesvědčilo nepřeberné množství vyrobených a fungujících UPS.
Ano .. vse co pisete je mi znamo. Nerikate nic jineho nez jsem napsal. Pro kazdy ucel je potreba pouzit spravny typ zarizeni. Pro odpinani v 0 pouzijeme odpovidajici polovodicove rele. ktere odpina a spina tehdy, kdy potrebujeme. Oba vime ktere rele to je. To plati i o stykacich (vhodnost jejich pouziti) a na tom se predpokladam shodneme. Pak samozrejme mame spinace s polohou I 0 II a o tom vime jak ja, tak vy. Zkratka jsem jen podotknul ze pokud mate obavu o prohoreni stykace, pak jste pouzil pro dany ucel nevhodny stykac, ci nevhodne reseni.
Kostěj
Příspěvky: 590
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od Kostěj »

vypinac.gif
špatně zapojený schodišták
(2.21 KiB) Staženo 918 x
mypower.cz píše: Zkratka jsem jen podotknul ze pokud mate obavu o prohoreni stykace, pak jste pouzil pro dany ucel nevhodny stykac, ci nevhodne reseni.
K tomu prohoření stykače něco z vlastní zkušenosti. Tchán ve starém baráku vyměnil na chodbě otočné vypínače za moderní kolíbkové. Tak jednou za rok se mu stalo, že se při vypnutí světla ozvala rána, vypadl jistič na světla i hlavní jistič a vypínač byl totálně spálený. Když se mu to stalo počtvrté, poprosil mne, ať se na to kouknu. Schodišťák nějaký umělec zapojil podle obrázku. Fungovalo to, jen to prostě jednou za rok při vypnutí natáhlo oblouk mezi fázi a nulák. A pozor: zátěž byla jedna žárovka 40 či 60W, a ta to obvykle přežila.
lanyho
Příspěvky: 59
Registrován: pon čer 09, 2014 10:09 am

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od lanyho »

Tak nakonec jsem hlavně s ohledem na cenu zakoupil PowerJack LFPSW 5000W s cenou cca 11 500,- (571$) asi nemá konkurenci. Doprava byla zdarma, objednáno v pátek a doručeno ve čtvrtek (GLS). Žádné clo odesláno z Irska.
http://www.ebay.com/itm/151176813793?va ... 1497.l2649
https://gls-group.eu/CZ/cs/sledovani-za ... 1590658704

Hned jsem testnul spotřebu na prázdno. Byla 1,8 A při 25V. Po zapojení tlumivky klesla na 0,76 A

měnič celk2.jpg
měnič.JPG
cívka.JPG
Kdyby měl někdo nápad jak jít se spotřebou ještě níž, budu rád za info. Napadá mě ten filtrační kondenzátor...
On grid 8kwp (35 x renesola 235W + Sunny TRIPOWER 8000TL) PV-log
off grid chata 3 x 240w Epsolar + 10 x 220w Victron Energy SmartSolar 250/60 PJ 5000W LF 24V
Uživatelský avatar
emsi88
Příspěvky: 126
Registrován: pon čer 23, 2014 6:05 pm
Bydliště: SK-Vychod

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od emsi88 »

Na tom ebay co si dal pise cina nie irsko...
10x270Wp poly, VT-80, XTM4000-48, Samsung SDI 13kWh (z Audi E-tron), aktuálne v prestavbe
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od PavelR »

Lanyho: ten zelenozlutej drat je jakejsi tenkej ne? kdyz uvazim 200A a prisroubovanej na hlinikovej chladic bez oka? med a hlinik nepatri k sobe a stycna plocha takto bude znacne mala. Doufam ze toto je provizorium jen na testy.
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od olozx6r »

Koukám na ty měniče na ebay dost dlouho, snad Lanyho hodí správnej odkaz, ze kterýho to objednal :-)
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
lanyho
Příspěvky: 59
Registrován: pon čer 09, 2014 10:09 am

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od lanyho »

ad1: ten zelenožlutý vodič je 16ctka průřez která je do cca 120A (uvidíme)
ad2: jasně je to jen na test.
ad3:odkaz je přímo na prodejce kde jsem kupoval. Psal jsem mu ohledně faktury a odepsal:

hi sir ,
I will ship your item as soon as possible from IRAND.
So,we don't need offer the invoice to customs officers.
thanks.

Melissa



- us-powerjack

na víc jsem přiložil track list GLS

ps: to jadérko jsem objednal z Conrada za cca 200,-
On grid 8kwp (35 x renesola 235W + Sunny TRIPOWER 8000TL) PV-log
off grid chata 3 x 240w Epsolar + 10 x 220w Victron Energy SmartSolar 250/60 PJ 5000W LF 24V
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od ota »

Toroid netřeba objednávat z Conrada za 200, dá se vykuchat v podstatě jakéhokoli starého PC zdroje.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
lanyho
Příspěvky: 59
Registrován: pon čer 09, 2014 10:09 am

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od lanyho »

sakra, no to mě nenapadlo. ;)
On grid 8kwp (35 x renesola 235W + Sunny TRIPOWER 8000TL) PV-log
off grid chata 3 x 240w Epsolar + 10 x 220w Victron Energy SmartSolar 250/60 PJ 5000W LF 24V
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od olozx6r »

Napsal jsem prodejci na ebay, jestli mi pošlou ten měnič taky z Irska, tak jsem zvědav :-)
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od matej »

ota píše:Toroid netřeba objednávat z Conrada za 200, dá se vykuchat v podstatě jakéhokoli starého PC zdroje.
:oops:
Nebavíme se o 30A cívce desulfátoru ...
Pravda a Láska zvítězí!.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek