Ceny LiFePo4 aku

Souhrn tématu

Diskuze se zaměřuje na ceny LiFePo4 aku, především modelů Renogy a Basengreen, včetně zkušeností s kvalitou a spolehlivostí BMS. Uživatelé sdílejí aktuální nabídky, například EVE 280Ah za výhodnou cenu z EU skladu, a hodnotí výkon baterií v reálném provozu. Důraz je kladen na parametry jako kontinuální a špičkový proud, typ článků a after-sales servis, což pomáhá při výběru vhodné LiFePo4 baterie pro různé aplikace.
Franta2776
Příspěvky: 6783
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace:653

Re: Ceny LiFePo4 aku

Nový příspěvek od Franta2776 »

Nene 😂Matka, když jedu na dovču jde hlídat barák. Nkon vychází aktuálně dráž.
Plechová hlava říká, že Gobel Power je co se týče solidnosti na stejné úrovni jako Nkon.
Screenshot_20260905_094617_Google.jpg
32540Wp, 90ks vakuové trubice jihozápad, (Lifepo4 16S 1100Ah, trakční gel 800Ah), Deye 15kW LV,MPPT 150/85, 150/100 BMWi5
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Franta2776
Příspěvky: 6783
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace:653

Re: Ceny LiFePo4 aku

Nový příspěvek od Franta2776 »

Jinak můžeš kuknout i tady některý hotový baterky jsou zajimavý:
https://www.docanpower.com/eu-stock?srs ... dvCU0qEbvP
Nebo ideálně objednávat přes tento odkaz
https://www.basengreen.com?rtwapwcm_aff=FlpBcG
32540Wp, 90ks vakuové trubice jihozápad, (Lifepo4 16S 1100Ah, trakční gel 800Ah), Deye 15kW LV,MPPT 150/85, 150/100 BMWi5
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Kajap
Příspěvky: 641
Registrován: pon črc 21, 2025 11:13 am
Reputace:12
Lokalita: Okoli

Re: Ceny LiFePo4 aku

Nový příspěvek od Kajap »

Basengreen bych proti Renogy jako celek nebral

Basengreen není nějaký neznámý prodejce bez výrobní historie – vyrábějí bateriové packy i prodávají samotné články. Problém je ale after-sales a konzistence BMS/packů.

Aktuálně má Basengreen na Trustpilot 2,5/5 z 57 hodnocení, přičemž 54 % hodnocení je jedna hvězdička. Jsou tam i poměrně čerstvé stížnosti z roku 2026 na BMS, nevyřešené reklamace a komunikaci. Na druhou stranu jsou tam i velmi pozitivní zkušenosti, takže nejde říct, že jejich baterie obecně nefungují.

Mně by ale pro baterii, kterou chceš koupit jako hotový výrobek a následně ji používat několik let, ten rozdíl proti Renogy za podobnou cenu vadil.

U Basengreen je navíc problém, že podle konkrétního modelu mohou používat různé BMS a různé články. U některých jejich baterií se zákazníci dostali do situace, kdy se lišil firmware BMS mezi dvěma kusy stejného typu.

Takže:

Basengreen = zajímavý zdroj článků / DIY komponentů.
Basengreen hotová baterie = proti Renogy bych ji za stejnou cenu nebral.

2. U Renogy je zajímavé právě to, co jsi zjistil

Ta kombinace:

JBD + 110 A continuous + 300 A / 10 s

je opravdu dost dobrá.

Oficiální specifikace Renogy uvádí u DuoHeat 100Ah 100 A kontinuálně a 300 A / 10 s.

Ty máš prakticky ověřeno, že konkrétní kus se chová ještě trochu jinak — cca 110 A trvale a kolem 8 sekund na 300 A, než BMS odpojí.

A to je přesně ten typ parametru, který u levných baterií často vůbec neuvidíš.

3. Je těch 300 A / 10 s nebezpečných pro články?

Samo o sobě ne.

A tady je důležité rozlišovat dvě věci:

BMS může dovolit 300 A

ale

články nemusí být konstruované tak, aby 300 A dlouhodobě snášely.

Jenže těch 300 A je u Renogy explicitně peak discharge current, nikoli provozní proud. Výrobce tím říká:

krátký vysoký proud je konstrukčně povolený.

Pokud máš 4S 100Ah pack, znamená 300 A:

3C

To je pro běžné LiFePO₄ články vysoký proud, ale 8–10 sekund není totéž jako 3C trvale.

Energie odebraná při 300 A za 10 sekund je pouze:

300 × 10 / 3600 = 0,83 Ah

tedy méně než 1 % kapacity 100Ah baterie.

Takže z hlediska celkové energie je to zanedbatelné.

Problém je spíš okamžité zahřátí a napěťový propad článků, ale právě proto je ten údaj časově omezený.

4. A proč se mi Renogy začíná líbit víc než předtím

Protože když vezmeme tvoje skutečné použití:

nechceš baterii trvale ždímat na maximum, ale chceš mít rezervu.

Pak je velmi dobrá kombinace:

100Ah / 110A continuous / 300A peak

a ty ji budeš běžně provozovat například na:

55 A = 0,55C

To je z hlediska LiFePO₄ článků velmi pohodový režim.

A když náhodou měnič potřebuje krátký vysoký proud:

55 A → normální provoz
110 A → stále v trvalém limitu
300 A → nouzová/krátkodobá špička

To je přesně to, co bych u baterie pro tvůj 12V/5000W systém chtěl.

5. A články uvnitř?

Tady je bohužel potřeba být opatrný.

Renogy veřejně neuvádí v oficiální specifikaci konkrétního výrobce článků.

Našel jsem ale několik nezávislých stop, podle kterých se nové Core Mini používají prizmatické články, nikoliv starší pouch konstrukce. Jeden zkušený uživatel, který baterii rozebíral, uvádí právě rozdíl mezi staršími Renogy Smart bateriemi s pouch články a novými Core Mini s prizmatickými články.

Existují také zmínky, že se u této konkrétní 100Ah DuoHeat používají EVE 100Ah LiFePO₄ články, ale tohle se mi nepodařilo ověřit z oficiálního dokumentu Renogy, takže bych to zatím nebral jako potvrzený fakt.

A to je podle mě důležité.

EVE by bylo velmi dobré znamení.

Ale nechci ti tvrdit:

„Renogy DuoHeat má určitě EVE Grade A“

protože pro to momentálně nemám dostatečně silný primární zdroj.

Pokud bychom chtěli mít jistotu, nejlepší důkaz by byl fotografie článků / QR kódů z rozebrané DuoHeat. Tam bychom mohli zjistit výrobce, model a případně výrobní šarži.

6. A ten RBM500

Tady bych s tebou v zásadě souhlasil.

Renogy má vlastní Battery Shunt 300, který pracuje s jejich ekosystémem; výrobce uvádí 300 A a 500 A špičku pod 10 s.

Pokud ale RBM500 z tvého balíčku nemá použitelný datový výstup typu RS485/CAN pro tvůj systém, pak pro tebe jeho přidaná hodnota není velká.

Je to v podstatě:

shunt → vlastní displej

místo:

shunt → RS485/CAN → nějaký nadřazený systém

Takže bych ho do ekonomiky baterie skoro vůbec nepočítal.

7. A našel jsem ještě jednu věc, která mění pohled na 300Ah Renogy

Oficiální evropský web Renogy teď uvádí:

300Ah Self-Heating: 599,99 €

a 100Ah DuoHeat: 260,99 €.

Takže:

3 × DuoHeat

3 × 260,99 = 782,97 €

1 × 300Ah Self-Heating

599,99 €

Takže 300Ah je skutečně asi o 183 € levnější než tři DuoHeat.

Jenže:

3× DuoHeat: 330 A continuous + 900 A peak
300Ah Renogy: 200 A continuous podle dostupné specifikace.

A to je přesně důvod, proč bych u tebe 300Ah automaticky nekupoval, přestože má lepší cenu/kWh.



Můj závěr po tomhle ověření

Kdybych vybíral pro tvoji konkrétní situaci, dal bych Renogy DuoHeat poměrně vysoko.

Ne kvůli značce samotné, ale kvůli této kombinaci:

100Ah
110A prakticky / 100A oficiálně continuous
300A / 10s peak
JBD BMS
DuoHeat
Bluetooth
kompaktní rozměry
5 let záruky
a hlavně možnost koupit 2–3 identické kusy a později je jednotlivě použít.

A právě ta poslední vlastnost je pro tvoje plánované testování podle mě důležitější než lepší €/kWh u jedné 300Ah baterie.

Basengreen bych v tomto konkrétním srovnání nebral. Cenová výhoda není dostatečná na to, abych akceptoval výrazně horší dostupnou zpětnou vazbu k BMS a záruční podpoře.

Co bych ale ještě udělal, než Renogy definitivně odsoudíme/potvrdíme: prohledal bych konkrétně 100–150Ah vyhřívané baterie s JBD/JK BMS a minimálně 150–200A continuous, protože právě tam může být něco, co bude za podobné peníze objektivně lepší než DuoHeat. To je podle mě poslední smysluplná laťka pro hledání.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Claudebot [Bot]