Masívny požiar fotovoltaických panelov v Los Angeles – vrtuľníky pomáhali hasiť
Souhrn tématu
V Los Angeles došlo k masivnímu požáru rozsáhlého pole fotovoltaických panelů na střeše komerční budovy, který hasiči nedokázali zvládnout bez pomoci vrtulníků. Diskuze na fóru se zaměřují na možné příčiny požáru, technické detaily spínání proudu a napětí ve FV systémech a bezpečnostní opatření, která mohou minimalizovat riziko vzniku požáru. Uživatelé také diskutují o důležitosti správné instalace a monitoringu izolačního stavu panelů.
- JiříK
- Příspěvky: 1049
- Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
- Reputace:80
- Bydliště: 345m n.m. v Chřibech
Re: Masívny požiar fotovoltaických panelov v Los Angeles – vrtuľníky pomáhali hasiť
Tak zkusíme to požářiště Mypower uhasit....
Dnes by měl zakladatel tohoto fóra narozeniny. Zkuste mu věnovat tichou vzpomínku a nerozkopávejte si bábovičky jak na pískovišti...
Dnes by měl zakladatel tohoto fóra narozeniny. Zkuste mu věnovat tichou vzpomínku a nerozkopávejte si bábovičky jak na pískovišti...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
- Mex
- Příspěvky: 2244
- Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
- Reputace:415
- Lokalita: Brno
- Systémové napětí: >48V
Re: Masívny požiar fotovoltaických panelov v Los Angeles – vrtuľníky pomáhali hasiť
Hele, na tohle musím reagovat.TomHC píše: úte čer 23, 2026 12:08 pmPozri Mexi, občas celkom ironicky komentuješ "tlustý ampéristy", tak sa nečuduj. Ale pokiaľ sa nechceš vyhrážať vyzabíjaním celej rodiny, tak je to ešte OK
Nikdy, ale opravdu nikdy, bych si nedovolil narážet na "tlusté ampéristy". Tedy navážet se do nějakých lidí.
To je naprosté nepochopení toho, o čem píšu.
Zásadně píšu o tlustých a upocených Ampérech. Tedy těch, co se plouží a přetlačujou v těch drátech. Ty dráty musí být tlusté, jinak se tam vůbec nevejdou a zašprajcují se. A i v těch tlustých drátech mají co dělat, aby nějak prolezli.
V porovnání s mrštnými Volty, kteří svižně skotačí i v tenkých drátech.
Nevím, jestli to tady zaznělo: prý to vypadá, že ten požár vznikl když instalační firma testovala ty panely.
Tak pokud u toho byl někdo, kdo aspoň trochu o elektrice něco ví, a blaflo mu to pod rukama, tak je to o to zavrženíhodnější.
Není-li uvedeno jinak, všechny moje posty jsou AI-free.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
- unicast
- Příspěvky: 2631
- Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
- Reputace:492
- Lokalita: JV od pekla :)
- Systémové napětí: 48V
- Výkon panelů [Wp]: 5100
- Kapacita baterie [kWh]: 49
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Masívny požiar fotovoltaických panelov v Los Angeles – vrtuľníky pomáhali hasiť
Chápu, jak to JiříK myslel, ovšem v téhle věci považuji za vhodné si, i s ohledem na zakladatele fóra, čest jeho památce, udělat jasno.
Mex tady tvrdí, že si nějak poradí s proudovou zátěží a pak už snadno vyřeší napětí. Má pravdu, že pokud to nějak udělá, to skutečně bude mít vyřešené. Problém spočívá v tom, že s tou proudovou zátěží to zase není taková selanka. Předně, přestaneme míchat vypínání stejnosměrných a střídavých obvodů. Ve střídavém obvodu se mi při 50 Hz oblouk zhasí sám během max. 10 ms díky průchodu napěťové periody nulou, takže ho mohu zanedbat. Můžu to dokonce udělat tak chytře, že ten obvod řízeně rozpojím právě při průchodu tou nulou a tím dále snížit namáhání součástek.
To ve stejnosměrném obvodu ovšem neplatí. Tam žádné průchody nulou nemám, tam mám jen neustálý (kvantové jevy pomineme) tok proudu do zátěže a toho proudu se potřebuji nějak zbavit. To mohu učinit třeba polovodičovými prvky. Problém spočívá v tom, že ty polovodičové prvky mohou selhat a prorazit se a pravděpodobnost něčeho takového není zase tak malá. Stane-li se to, už mi nějaký malý levný jednoduchý stykač (a přesně takové do těch měničů dávají, protože si přesně stejně jako Mex myslí, že budou rozpojovat jen napětí bez zátěže) nepomůže, potřeboval bych masivní stykač se sofistikovaným systémem zhášení právě toho Mexem vysmívaného oblouku, který ovšem uhasit při těch jeho 800 V bude úplně jiná sportovní disciplína, než ho uhasit při 48 nebo 120 V.
Mex tady tvrdí, že si nějak poradí s proudovou zátěží a pak už snadno vyřeší napětí. Má pravdu, že pokud to nějak udělá, to skutečně bude mít vyřešené. Problém spočívá v tom, že s tou proudovou zátěží to zase není taková selanka. Předně, přestaneme míchat vypínání stejnosměrných a střídavých obvodů. Ve střídavém obvodu se mi při 50 Hz oblouk zhasí sám během max. 10 ms díky průchodu napěťové periody nulou, takže ho mohu zanedbat. Můžu to dokonce udělat tak chytře, že ten obvod řízeně rozpojím právě při průchodu tou nulou a tím dále snížit namáhání součástek.
To ve stejnosměrném obvodu ovšem neplatí. Tam žádné průchody nulou nemám, tam mám jen neustálý (kvantové jevy pomineme) tok proudu do zátěže a toho proudu se potřebuji nějak zbavit. To mohu učinit třeba polovodičovými prvky. Problém spočívá v tom, že ty polovodičové prvky mohou selhat a prorazit se a pravděpodobnost něčeho takového není zase tak malá. Stane-li se to, už mi nějaký malý levný jednoduchý stykač (a přesně takové do těch měničů dávají, protože si přesně stejně jako Mex myslí, že budou rozpojovat jen napětí bez zátěže) nepomůže, potřeboval bych masivní stykač se sofistikovaným systémem zhášení právě toho Mexem vysmívaného oblouku, který ovšem uhasit při těch jeho 800 V bude úplně jiná sportovní disciplína, než ho uhasit při 48 nebo 120 V.
- Mex
- Příspěvky: 2244
- Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
- Reputace:415
- Lokalita: Brno
- Systémové napětí: >48V
Re: Masívny požiar fotovoltaických panelov v Los Angeles – vrtuľníky pomáhali hasiť
Je fajn, že Ty elektrice rozumíš a tak rozlišuješ mezi spínáním napětí a spínáním proudu.
To někteří předřečníci nerozlišují. Je to všechno elektrika, tak je to všecko stejné, že.
Samozřejmě, že něco selhat může. I raketoplány spadly.
Ale zrovna u toho spínání a stykače: zátěž tvoří (a tedy za proud zodpovídá) právě ten měnič. Takže je pro něho zcela běžná rutina, že ten proud přeruší, než cvakne stykačem.
Nebo se to dá udělat i ještě jinak.
Já třeba do své HV baterky mám nachystaný "kontaktor", dělaný pomocí spínání proudu pomocí IGBT, přemosťovaného stykačem.
Takže při sepnutí se to napřed sepne elektronicky, tím IGBT.
Ale IGBT má na sobě nezanedbatelný úbytek, kolem 2V. Sice proti 300V z baterky to není moc, ale stejně by na něm vzniklo dost ztrátového tepla.
Tak se za sekundu poté přemostí tím stykačem.
Při rozepnutí to jde naopak. Napřed se rozepne stykač. Ten nemá žádný problém, protože proud stále valí tím IGBT. Jen se zase na chvíli zvedne úbytek na ty 2V.
No a po 2 sekundách se vypne i to IGBT.
Takové spínání se dá udělat zcela nezávislé. Takže pokud mezitím měnič přeruší odběr (a tedy proud), tak tím líp.
Ale pokud ne, kdyby třeba chcípnul, tak si s tím kontaktor poradí i sám.
K tomu konkrétnímu případu na střeše v Americe: pokud došlo k nějakému excesu, kdy to něco začne tavit (pravděpodobně vysokým proudem a přechodovým odporem), tak dřív nebo později by mělo zareagovat hlídání izolačního stavu. Leda že by to měli udělané tak blbě, že by měli kabely položené rovnou v nějaké izolační pěně. Ale tak hloupí snad nejsou.
A v té chvíli nastoupí běžná procedura, kdy měnič odstaví zátěž a odepne panely tím vysmívaným stykačem.
Mimochodem taky proto jsem u své FVE natáhl DC kabely tak, že jdou vždy po kovu. Na střeše po plechu té střechy (když je to pod panely) nebo kovovou chráničkou (když jdou po volné části). A v domě pak jdou celou dobu kovovou chráničkou.
Takže v případě nějakého excesu se porušení izolačního stavu zjistí okamžitě. A navíc ta kovová chránička to ještě ošéfuje proti případným plamínkům, ale to už je jiná věc.
Takže v případě problému měnič odstaví zátěž a tedy proud během chvilky.
Zrovna u mě navíc se ještě díky Rapid-shutdown rozpadne a vypne solární pole, takže je tam nulové napětí, ale to už je zase jiná věc.
To někteří předřečníci nerozlišují. Je to všechno elektrika, tak je to všecko stejné, že.
Samozřejmě, že něco selhat může. I raketoplány spadly.
Ale zrovna u toho spínání a stykače: zátěž tvoří (a tedy za proud zodpovídá) právě ten měnič. Takže je pro něho zcela běžná rutina, že ten proud přeruší, než cvakne stykačem.
Nebo se to dá udělat i ještě jinak.
Já třeba do své HV baterky mám nachystaný "kontaktor", dělaný pomocí spínání proudu pomocí IGBT, přemosťovaného stykačem.
Takže při sepnutí se to napřed sepne elektronicky, tím IGBT.
Ale IGBT má na sobě nezanedbatelný úbytek, kolem 2V. Sice proti 300V z baterky to není moc, ale stejně by na něm vzniklo dost ztrátového tepla.
Tak se za sekundu poté přemostí tím stykačem.
Při rozepnutí to jde naopak. Napřed se rozepne stykač. Ten nemá žádný problém, protože proud stále valí tím IGBT. Jen se zase na chvíli zvedne úbytek na ty 2V.
No a po 2 sekundách se vypne i to IGBT.
Takové spínání se dá udělat zcela nezávislé. Takže pokud mezitím měnič přeruší odběr (a tedy proud), tak tím líp.
Ale pokud ne, kdyby třeba chcípnul, tak si s tím kontaktor poradí i sám.
K tomu konkrétnímu případu na střeše v Americe: pokud došlo k nějakému excesu, kdy to něco začne tavit (pravděpodobně vysokým proudem a přechodovým odporem), tak dřív nebo později by mělo zareagovat hlídání izolačního stavu. Leda že by to měli udělané tak blbě, že by měli kabely položené rovnou v nějaké izolační pěně. Ale tak hloupí snad nejsou.
A v té chvíli nastoupí běžná procedura, kdy měnič odstaví zátěž a odepne panely tím vysmívaným stykačem.
Mimochodem taky proto jsem u své FVE natáhl DC kabely tak, že jdou vždy po kovu. Na střeše po plechu té střechy (když je to pod panely) nebo kovovou chráničkou (když jdou po volné části). A v domě pak jdou celou dobu kovovou chráničkou.
Takže v případě nějakého excesu se porušení izolačního stavu zjistí okamžitě. A navíc ta kovová chránička to ještě ošéfuje proti případným plamínkům, ale to už je jiná věc.
Takže v případě problému měnič odstaví zátěž a tedy proud během chvilky.
Zrovna u mě navíc se ještě díky Rapid-shutdown rozpadne a vypne solární pole, takže je tam nulové napětí, ale to už je zase jiná věc.
Není-li uvedeno jinak, všechny moje posty jsou AI-free.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
Kdo je online
Uživatelé procházející toto fórum: Claudebot [Bot]
