Způsoby uchování el. energie

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
Jiri
Příspěvky: 56
Registrován: ned bře 06, 2011 7:16 am

Způsoby uchování el. energie

Příspěvek od Jiri »

Padlo tady již několikrát že vše se točí kolem baterií, bylo hodně otázek ohledně toho jaké baterie pořídit. Včera jsem narazil na článek na solidním servru TZB

http://energie.tzb-info.cz/7435-akumulace-elektriny
camel1cz
Příspěvky: 777
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Způsoby uchování el. energie

Příspěvek od camel1cz »

Pěkný článek... ale bohužel, žádný objev se nekoná :-(

Aktuálně mi příjde, že se v energetice nic moc nestane, dokud někdo nevymyslí buď snadnou a levnou výrobu energie (asi na bázi jaderné fůze) a nebo způsob jak snadno a levně uchovávat energii. Ve výsledku vede první varianta na to, že si každý v místě vyrobí tolik energie, kolik zrovna potřebuje a druhá - že klidně pomocí FVE si vyrobím v létě energii, kterou si uchovám a v zimě spotřebuju. Pokrýt spotřebu pomocí FVE není problém, ale problém jsou výkyvy ve spotřebě a protichůdné tredy ve spotřebě a výrobě vzhledem k ročnímu období. Jinak vyrobit FVE s roční produkcí v řádu jednotek GWh (což odpovídá spotřebě domácnosti) je snadno realizovatelné...

No ale zpět na zem - co mi příjde jako řešení v současné technologické situaci je zrušení zelených bonusů atd. a zavedení oboustranného měření energie - tedy odečet bude jednou za rok a zaplatím tolik kWh, o kolik sem spotřeboval víc než vyrobil... v tom modelu je jedno, že v zimě sem v krutém mínusu, ale v létě to doženu (a nebo doplatím)...

Chápu sice, že to je náročné na regulaci sítě, ale když podpora, tak smysluplná... někde sem ale četl, že za FVE musí běžet tepelné elektrárny jako "horká záloha"... tedy v té elektrárně se na drsno topí, ale nevyrábí žádný proud a jen čeká, jestli nepříjde mrak nebo až se nesetmí a pak zaskočí za výpadek, který v té chvíli FVE mají (setrvačnost tepelných elektráren je šílená a pokud není roztopeno, je reakční doba hodně hodin). Jasně, do toho se ČEZu chtít nebude, ale tak stát v něm má nadpoloviční většinu akcií... navíc by ten systém šel určitě udělat nějak šikovně - např. na toto vyhradit přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně - má přes 600MW a teda je schopna pokrýt cca. 120.000 celkem slušných, domácích elektráren na střechách... a to v tom nejhorším případě. Určitě by se dalo ulehčit síti tlakem na lokální spotřebu energie (a její nedodávání do sítě) a také se dá předpovídat trend výkonu FVE podle počasí a ročního období (elektrárny by byly přesně evidované včetně Wp výkonu)...

No jednoduché to určitě není, ale řešitelné ano... a tomu bych říkal podpora obnovitelných zdrojů!
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2573
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Způsoby uchování el. energie

Příspěvek od tomas »

Palivový článek 3kW, elektrolyzér 5kW, vodíkový kotel 5kW, kompresor a tlakové láhve na vodík. Cena 47000 euro a problém s vytápěním, přebytky a nedostatkem elektřiny vyřešen :-)
http://www.tzb-info.cz/108789-stahnete- ... vemu-kotli
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Způsoby uchování el. energie

Příspěvek od mypower.cz »

tomas píše:Palivový článek 3kW, elektrolyzér 5kW, vodíkový kotel 5kW, kompresor a tlakové láhve na vodík. Cena 47000 euro a problém s vytápěním, přebytky a nedostatkem elektřiny vyřešen :-)
47000 euro? Hm to by me zajimalo zdali clovek vlastnici 47000 euro v hotovosti ma problem s elektrinou nebo s jejim placenim. A z tech, kteri chteji usetrit za el., ze by si to jako nekdo vzal treba na uver? To docela smrdi exekutorem a v blizke dobe prodejem za polovic nejakemu jeho (ne)znamemu ve zcela transparentni drazbe.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Způsoby uchování el. energie

Příspěvek od joseff »

Presne tak, FVE i ostatni zdroje s promenlivym vykonem resitelne jsou, ale musi se chtit a ne hledat duvody a vymluvy proc to nejde!

energiesvobody.cz - web se zajimavou myslenkou

47000 ecek je fakt dost
JiříK
Příspěvky: 1023
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Způsoby uchování el. energie

Příspěvek od JiříK »

energiesvobody.cz - web se zajimavou myslenkou

Tak tohle nepůjde... Proč? Protože z toho nekouká žádný zisk!!!! A o peníze jde v současném světě až na prvním místě.
To oddělení ,,VIZE" jsem si musel přečíst dvakrát, než mi to došlo. Prostě, toto nepude, nepude, nepude...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
JiříK
Příspěvky: 1023
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Způsoby uchování el. energie

Příspěvek od JiříK »

zástupci polostátní firmy ČEZ a.s., Elmarco a.s. a SKF v.o.s. (sdružené konsorcium ve fotovoltaice) ?????

SKF v.o.s nemá ani vlastní www???? Když to vygůglím, vypadnou pouze ložiska. Logicky...

Média každým dnem sledovala online měřiče na webových stránkách. ???? Na jakých?

...prdele, musím přestat chlastat... :uh:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
JiříK
Příspěvky: 1023
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Způsoby uchování el. energie

Příspěvek od JiříK »

....Propuštění zaměstnanci ze zrušených pracovních míst, dostávají kromě finančního vyrovnání i možnost doživotní renty v podobě pokrytí střechy vhodnou technologií.

Co to je za SKI-FI ???
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
JiříK
Příspěvky: 1023
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Způsoby uchování el. energie

Příspěvek od JiříK »

Za pouhých 7W může každá domácnost provozovat bylinkovou zahrádku přímo v kuchyni. Větší, až 50ti watt systémy již umožňují stihnout 3-4 průběžné sklizně keříčkových rajčat.
Za zmínku stojí dvanáctiwattové osvětlení koupelny proměněné v kapradinovou džungli. Zeleň se stává součástí i temných částí interiérů.

...TAK TRAVKU ASI TAKY VYNECHÁM...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
JiříK
Příspěvky: 1023
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Způsoby uchování el. energie

Příspěvek od JiříK »

...Opět jsme jako republika určili krok ve fungování státního zřízení...

Zavolejte mi dr. CHOCHOLOUŠKA! :eek2:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
JiříK
Příspěvky: 1023
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Způsoby uchování el. energie

Příspěvek od JiříK »

Nevím proč, ale některé pasáže ve mně evokují vzpomínku na jeden celkem starší film se Stallonem. Zdravilo se ,,Buď dobrý", pokuty za nadávky (aby si bylo čím utřít pr...) a š..ání přes helmu. Ale Sandra Bullock je kočka dodnes...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2573
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Způsoby uchování el. energie

Příspěvek od tomas »

jj úplný http://cs.wikipedia.org/wiki/Demolition_Man. Jen pořád nevím jak fungovali ty tři mušličky. :lol:
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Způsoby uchování el. energie

Příspěvek od mypower.cz »

tomas píše:jj úplný http://cs.wikipedia.org/wiki/Demolition_Man. Jen pořád nevím jak fungovali ty tři mušličky. :lol:
Na ten film jsem se dival X krat ale oni to tam proste ani naznakem nevysvetlili .. :D Taky netusim .. :)
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Způsoby uchování el. energie

Příspěvek od matej »

JiříK píše:...Opět jsme jako republika určili krok ve fungování státního zřízení...

Zavolejte mi dr. CHOCHOLOUŠKA! :eek2:
:yes: :yes: :yes:
Pravda a Láska zvítězí!.
jankovatej
Příspěvky: 3
Registrován: úte úno 14, 2012 10:44 am

Re: Způsoby uchování el. energie

Příspěvek od jankovatej »

Ještě bych se vrátil k tomu vodíku. Jsem tady na fóru nový, ale kolem ekobydlení a ostrovních systémů se již nějaký čas motám. V současné době existuje již celá řada firem, které nabízejí elektrolyzéry i vodíkové články, tlakové nádoby se v čechách dají sehnat odnepaměti. Rozvodné technologie se snad nemůžou příliš lišit od těch pro zemní plyn, tak pátrám, v čem je zakopaný pes.
Zde uvedené zdroje (v obou článcích k této tématice) jsem proklepl a kromě nesmyslné ceny 47k€ a nedůvěryhodně vyhlížejícího českého webu zde: http://www.towerofspirit.cz/cs/vodikovy ... cnost.html jsem narazil na zajímavý výzkum http://www.elektrorevue.cz/cz/clanky/en ... do-vodiku/ (je to v pdf), který odkazuje v závěru na nějakého výrobce těchto zařízení. Jenže oni ti jelimani prostě ceny těch svých udělátek na webech nezveřejňují.
Výsledná účinnost nicméně vychází celkem nelichotivě, stále ale chybí přímé srovnání baterie a vodíkové láhve, což lze snad částečně vysledovat v deset let starém výzkumu zde: http://www.osti.gov/bridge/servlets/pur ... 763084.pdf.
Příjde mi, že od dob Michaela Strizkeho http://www.youtube.com/watch?v=xEdQRVQtffw se nic významného neděje. Přitom bych čekal boom a možnost si tuhle techniku koupit na každém rohu.
Máte někdo reálnou zkušenost s dostupností a s cenami elektrolyzérů a palivových článků?
vrb
Příspěvky: 30
Registrován: pon lis 21, 2011 7:47 pm

Re: Způsoby uchování el. energie

Příspěvek od vrb »

Ahoj reálnou zkušenost - spíš znalosti současného stavu.

Na palivový článek potřebuješ elektrody z Platiny - cena strašlivá, jsou snahy to odrbat nanášením platiny na tenkou vrstvu, ale technologie zase více článek prodražuje.
Iontoměničovou membránu - jedinou reálně použitelnou membránu má patentovanou Du-pont a A4 stojí desítky nebo stovky dolarů. do elektromobilu je potřeba několik metrů čtverečních.

účinnost elektrolyzéru, skladování vodíku a zpětné přeměna energie nejde přes 50%, spíš je nižší a reálně kolem 35%.

Palivový článek funguje jen velice malou provozní dobu, reálně stovky maximálně tisíce hodin.

Vodík se skladuje velice špatně. v tlakové nádobě ho moc neuchováš, protože má velice malou hustotu. Vodík dokáže pronikat kovovými stěnami.

Není kde tankovat vodík - byly experimenty s vodíkovými autobusy, ale obslužná vozidla pro vožení vodíku do plnicích stanic sežerou víc nafty než kdyby jezdil naftový autobus místo vodíkového.
Stejně jako u elektromobilů neexistuje infrastruktura. A dlouho existovat nebude, nedokážu si představit, že by se výrobci vozidel shodli na jednotné normě pro napájecí akumulátorové bloky vozidel. Nabíjet akumulátor v autě, to je jako mít malou rafinerii v každém autě, tankovat surovou ropu a čekat než se z ní vydestiluje benzín. Na benzínce je potřeba mít nabité bloky baterií a jen je vyměnit za pár sekund a jet dál. při dnešní technologii by se dalo na jeden blok ujet 100km aby auto nebylo zbytečně těžké.

Jak daleko bys s dnešním autem dojel před 100lety když benzín měl jen hokynář a lékárník v surovém stavu v lahvích za vysokou cenu.

Podívej se na dnešní auto - plech a plast tvarovaný automaticky, trochu hliníku a oceli na motor. cena materiálu do 25 000Kč, cena práce taky nic moc. Naprosto nehorázné zisky pro automobilky, při takovém zisku je jakékoliv jiná technologie nekonkurenceschopná. Přitom autem z roku 1970 dojedu 100km za 7l, autem z roku 2012 se taky jezdí 100km za 7l. Jen je jiný tvar plechu karoserie a pohodlnější sedačka. Technologie motoru se nezměnila za 30let bůbec. OK jsou tam elektronická čidla, ale materiál motoru a spalovací proces je pořád stejný.
jankovatej
Příspěvky: 3
Registrován: úte úno 14, 2012 10:44 am

Re: Způsoby uchování el. energie

Příspěvek od jankovatej »

Díky moc za info.
Palivový článek funguje jen velice malou provozní dobu, reálně stovky maximálně tisíce hodin.
Tohle jsem nikde podrobně nevyčetl a moc rád bych uvítal nějaký odkaz, protože katalytická oxidace vodíku mi příjde jako jedna z nejčistších reakcí vůbec, tak jak by mohla provozní doba být tak krátká? Počítal jsem s tím, že taková reakce může probíhat vpodstatě "navěkyvěků", přesto výrobci uvádí celkovou délku provozu jen 5 - 20.000 hodin...
O ukládání a nízké hustotě jsem už něco načetl, ovšem už dnes přece dávno existují tlakové láhve pro kyslíko-vodíkové svařování a množstevní ztráty na dobu skladování nejsou nikde popsány, až na obligátní "zajištění dobré větratelnosti". Navíc u statické aplikace by nadměrná velikost nádrže nehrála až tak významnou roli, na rozdíl od nádrží do vozidel, tam samozřejmě co nejlepší poměr vodíku na hmotnost/objem nádrže je podstatný (ale i na tomto poli se něco děje: http://hytep.cz/?loc=article&id=9)
Pořád se zkrátka nemohu zbavit myšlenky, jaké by bylo místo do baterií tu energii cpát jinam. Soukromé Dalešice jsou vážně nad mé síly, ale prostě sebelepší dnešní baterie jsou špatně. Malá efektivita, malá životnost, velká ekologická zátěž.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Způsoby uchování el. energie

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

jankovatej : "ale prostě sebelepší dnešní baterie jsou špatně. Malá efektivita, malá životnost, velká ekologická zátěž. "

Já nejsem vševědoucí , ale pokud vím to co vím , nejlepší aku v součastnosti jsou LiFeYPO4 :yes: :yes: :yes: .
Jestli o nich doposud nevíte , doporučuji Vám prostudovat :
1: https://forum.mypower.cz/viewforum.php?f=18
2. http://gwl-power.tumblr.com/
3. http://www.i4wifi.cz/baterie-a-nabijeni ... _c590.html .

Zjistíte , že technologie akumulátorů nezaspala , ale pkročila :idea: :arrow: :mrgreen: .

Dnešní technologie s vodíkem nedokáže běžně pracovat , kde je výzkum vodíku od BRMBORÁKU (BMW) ? U ledu , nejen
proto že je prasárna spalovat vodík v klechtačce , ale problém je především ve skladování :uh: .

Dnes je u domácích FVE stále nejekonomičtější a hlavně nejůčinnější skladování el. v akumulátorech .
Až budou v obchodech vedle sebe elektrické akumulátory a vodíkové "akumulátory" , tak se budeme bavit o tom co je
lepší .

Váš názor "sebelepší dnešní baterie jsou špatně" mne dosti zvedl ze židle , LiFe nejsou ještě absolutně dokonalé , ale
až je nahradí LiTiO (lithium-titanátové) , to se pak může jít vodík klouzat :yes: :yes: :yes: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
jankovatej
Příspěvky: 3
Registrován: úte úno 14, 2012 10:44 am

Re: Způsoby uchování el. energie

Příspěvek od jankovatej »

Tak, přečteno, dostudováno. Naprosto jsem netušil, že účinnost už překračuje 90%! To je úžasné! Obzvláště, pokud ten počet cyklů (8000 u LiFeYPO4) skutečně dosahuje takové sumy. Pokud správně počítám, tak jestli každý den nabiju a každou noc vybiju, vystačí 8000cyklů na více než 20 let! Což samozřejmě diametrálně mění můj pohled na věc. Díky za nakopnutí :-)
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Způsoby uchování el. energie

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

není zač :repair: , to Vás bude zajímat i tohle :https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=39&t=244 :yes: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek