lednice + měnič = haluz

Pračky, mikrovlnky, lednice, myčky na nádobí, mrazáky, rychlovarné konvice, remosky, vysavače ...
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od solárník »

>>Startovací autoaterie je konstruovaná na krátkodobé podání max proudu
No to je přesně start ledničky.

Trakční větsinou nejen že nejsou konstruované na proudové nárazy přes 100A (start lednice spíš 200A), ale na trvalé hlubší vybíjení, ale ani je v mnoha případech ani nemohou dodat. Proto je nikdo na startování auta nepoužívá (kromě speciálních typů). Byly zakrátko totál, stejně jako při té vaší lednici.

Tak si zkuste 30x denně (když teda ne 40x jak jsem psal já, jako by to něco změnilo) zastartovat auto, já vám tu jednu baterku na ten pokus klidně zaplatím :D a jestli vydrží déle jak rok, tak vám ji sám koupím. Ale už teď vím, že můžu být zcela v klidu, protože chcípne po půl troce. (Myslím trakční, nepředpokládám, že má někdo v soláru klasickou)
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od goodbie »

mám ledici calex a měřil jsem start a nepřesahoval 50A lednice má asi 140W :?: měnič se softstartem. A ktěm startům v práci máme tři služebáky a jezdí sním kdo má ruce nohy a startuje se min 20x denně a nevím o tom,že by se každý rok kupovala baterie :dontknow:
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od střídač »

solárník píše:(Myslím trakční, nepředpokládám, že má někdo v soláru klasickou)
Prosím já ano. A taky se přiznám, že ty baterky ve FVE používám jak v autě. Zase špatně?
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od solárník »

:) Původní otázka byla, jestli vydrží AGM nebo gelovka 30-40 startů auta denně déle než 1 rok (pokud vůbec bude schopna zastartovat). Předpokládám, že většina solárníků autobaterie nepoužívá.;)
A to odhlížím od toho, že v autě ji po startu zase hned hezky dobijete. V soláru ani náhodou...

Ohledně proudového záběru - měřil jsem obě obyč lednice co mám doma a impulz byl okolo 200A každá (na 12V vstupu střídače).
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od goodbie »

solárník píše::) Původní otázka byla, jestli vydrží AGM nebo gelovka 30-40 startů auta denně déle než 1 rok (pokud vůbec bude schopna zastartovat). Předpokládám, že většina solárníků autobaterie nepoužívá.;)
A to odhlížím od toho, že v autě ji po startu zase hned hezky dobijete. V soláru ani náhodou...
tak to je baterie do auta ale naprosto nevhodná.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od solárník »

No to ale říkám už od začátku, že napájet lednice z baterek, pokud mám síť k dispozici je naprosto nevhodné. Já vám to nenutím, jen říkám - zkuste si to. Já to s gelovkou zkusil (ne auto ale ty lednice) a byla po 3-4 měsících na odpis. Necucal jsem si tu nějakou bezhlavou polemiku z prstu :)
Naposledy upravil(a) solárník dne pon pro 30, 2013 7:37 pm, celkem upraveno 1 x.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od goodbie »

solárník píše:No to ale říkám už od začátku, že napájet lednice z baterek, pokud mám síť k dispozici je naprosto nevhodné.
já bych neřekl provozuji takto lednici zhruba 3/4 roku na fve v sezoně více jak dva roky.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od střídač »

solárník píše:No to ale říkám už od začátku
Už si zase připadám jak pitomec.

Mnozí z nás tu mají jak AGM nebo gel, běžně z toho napájí lednice a jiná zařízení s velkými odběry a nic se neděje. Nakonec po mnoha letech přijde zvěst, že je to blbě a konec ,jinak solární armagedon.
Probůh ty baterky jsou běžně v autech a dokonce se tím automobilky chlubí. Ve zdvižkách tečou neskonale větší proudy a výrobce poskytuje záruky za takový provoz.

Sakra v čem je problém?
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od goodbie »

Střídač:nejsi hlupák ani já vtom nevidím problém a ty zdvižky jsem také dával za příklad.
FRSO
Příspěvky: 2281
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od FRSO »

solárník píše:No to ale říkám už od začátku, že napájet lednice z baterek, pokud mám síť k dispozici je naprosto nevhodné. Já vám to nenutím, jen říkám - zkuste si to. Já to s gelovkou zkusil (ne auto ale ty lednice) a byla po 3-4 měsících na odpis. Necucal jsem si tu nějakou bezhlavou polemiku z prstu :)
Zdravím, a kolik pak měla ta baterka Gelovka Ah ?? asi málo když odešla, 100Ah gelovka snese krátkodobě v pohodě do 400A, nabíjecí proud do 40A

http://www.elnika.cz/elnika.php?p=cze/s ... uktu/99072
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od solárník »

Tak nějaké velké baterkové pole to skousne v tom problém asi není. Proud se rozdělí ze všech baterek. U vícevoltových instalací než 12V bude proud ještě menší. Jen jsem psal abyste si zkusili napájet třeba z jedné gelovky tu lednici přes střídač po dobu půl roku. Bude zničená.

Ale ptám se jinak: Proč to proboha dělat? Když můžu zapojit střídač přímo do sítě, blbé GTI, které mi stabilně vykryje třeba jen 300W, tedy lednici a ještě třeba počítač a další malé odběry. A startovací impulz půjde ze sítě. Všechno v pohodě, ještě jsem vykryl i jiné věci a baterka zůstala nedotčena. Takže se ptám znovu - proč to proboha dělat???

FRSO: nemá cenu se tu přít. Zkuste si to. Já už to zkusil.
FRSO
Příspěvky: 2281
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od FRSO »

Když nemáš na chatě elektriku a potřebuješ něco chladit, tak ji zapneš na měnič, co je na tom divného ??
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od goodbie »

Jestli někdo má solární ostrovní systém přeci tam nebude dávat jednu 40Ah baterku ale naseká jich tam co nejvíce ne??alespoň bych tak předpokládal.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od solárník »

No jasně, to už jsem psal na začátku - když to není čistý ostrov. Pokud je, není co řešit, není jiná možnost. To je jasný, že nebude na chatě v lese kvůli lednici jezdit vedle na elektrickým rotopedu :D
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od solárník »

FRSO píše: Zdravím, a kolik pak měla ta baterka Gelovka Ah ?? asi málo když odešla, 100Ah gelovka snese krátkodobě v pohodě do 400A, nabíjecí proud do 40A
Byla to nová 200Ah gelovka a jely na ní 2 lednice, střídač 2kW trapéz bez soft startu. Nic jiného z ní nejelo. Po pár měsících měla gelovka 40 Ah - téměř na odpis. Nabíjená byla denně přes noc na 13,8V. Výrobce mi odepsal, že na takové proudové záběry nejsou gelovky vhodné, že prý může vlivem prohnutí desek při velkém proudu ztratit gel kontakt s povrchem desek, čímž dojde k znehodnocení baterie.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od goodbie »

no právě gelovka vsadím se bejt tam opzs a podobné trakční články je to uplně o něčem jiném gelovky agm a jiné baterie jsou prostě na ciklické namáhaní a solární systémy nevhodné a dobíjení na 13,8 také není žádný zázrak.A co je pár měsíců??Dva??
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2720
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od kybos »

No nevím, vezmu-li v úvahu že záložní zdroje APC Smart1500 jsou osazený dvěma sériově zapojenýma18Ah/12V gélovkama a vydrží v nich i pětiletku, tak si myslím, že to zas nemůže být tak špatné, jak se zde popisuje. Zkuste si propočítat, jakým proudem se při plném zatížení vybíjejí. Já bych to tipnul na 5C. A to není na okamžik startu ale třeba na 7 minut.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od goodbie »

a o to jde bude li baterie deně vybíjená do maxima pak zcela a dobře splnila svůj účel v dané době,životnost těchto baterii je někde okolo 300 cyklů.
Ondřej

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od Ondřej »

Tak ty svoje lednice hoďte do pr... nebo prodejte za 1300, jak já nějakýmu nešťastníkovi a kupte taky Božku. Nebudete se muset sr*t se špičkama, extra měničema a olověnýma mrtvolkama. Který se vyrábí jen protože to ještě dneska někdo kupuje a výrobci a překupnící si s jistotou mastí kapsy.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od solárník »

goodbie píše:A co je pár měsíců??Dva??
Zhruba 5 měsíců. Přes den to dobíjel solár a v noci o nízký tarif nabíječka, pokud to nestačilo. Možná, že je to jen záležitost gelovek, pokud si dobře pamatuju, výrobce mi psal, že menší kapacity tím netrpí, protože prý desky nejsou tak velké a tudíž prohnutí ani rezonance při záběru nedosahuje takových hodnot. Nebo měli nějakou chybu při výrobě a snažili se to zamaskovat. Každopádně reklamaci mi neuznali, což jsem ani nečekal.

Nicméně, pokud už bych musel v čistém ostrovu uvažovat o lednici, existují, pokud vím, přímo na to uzpůsobené lednice s nízkovoltovým vstupem, které mají kompresor jinak řešený, který nemá takové záběrové proudy. V takové situaci už by se asi oplatilo investovat do něčeho takového. BYla by úspora energie účinnosti střídače a ještě ušetřená baterka při neexistujících vysokých záběrech při startech. Já o tom doma neuvažuju. Abych byl soběstačný, musel bych mít asi tak 10 x víc panelů, než mám :) takže je to dost utopie. Proto nemám proč živit takové žrouty ze soláru. Lednice, žehličky, rychlovarky a podobné žrouty přenechám s radostí dodavateli energie. A pokud zrovna pořádně svítí, střídač to zadotuje až skoro na nulu, takže na dodavateli zbyte jen zbyteček. o nic jiného mi ani nikdy nešlo, protože 10x víc panelů se mi ani nikam nevejde. Naopak by mi přišlo v současném stavu dost nesmyslné se o něco takového pokoušet, kdybych nevyčerpal všechny ostatní spotřebiče, kde se zdroj energie nahrazuje o poznání jednodušeji. Pokud by mi opravdu k soběstačnosti zbyla jen lednička, pak a) bych v zimě potřeboval jen mrazák, protože je zbytečné chladit něco, co stačí dát ven a za b) bych uvažoval o speciální lednici viz výše.
Naposledy upravil(a) solárník dne úte pro 31, 2013 12:32 am, celkem upraveno 1 x.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek