Victron + goodwe

Měniče Victron
Tomass44
Příspěvky: 5
Registrován: stř dub 20, 2022 11:58 pm

Victron + goodwe

Příspěvek od Tomass44 »

Zdravím prosím místní borce o radu.
Začal jsem čínskejma modráska a aktuálně mám 3f ess systém na Multiplus 2 48/3000.

Jelikož mám možnost goodwee za 18k a panely za 1,2k, tak bych chtel hodit další výrobnu na garáž.

Z nákresu to asi bude lépe patrné.

Moje myšlenka: z fve na garáži nabíjet baterky ve sklepě, a přes GreenBono nahřívat 200l bojler který by byl také ve sklepě.

Přebytky: Zatím jedu na klasika hodinách, letos jsem pořídil starého Leafa a začal jsem přisosávat od čezu, proto planuji rozšíření.

Spot a výměnu elektroměru budu řešit až později, pokud vůbec.

Prosil, bych nějaké návrhy jak to pryncipiálně nejlépe zapojit.

Info:
Jelikož jsem vokurek, tak jsem si koupil Multipluse v GX verzi, takže nemám Cerbo.
Plán do budoucna byl 4x Multi2 v paralelním režimu, jenže už při dokoupení druhého kusu jsem zjistil téměř neřešitelný problemy s přetoky a nesymetrickém zatížení měničů. Takže jsem cca 2 roky jel v dvoufázovém režimu. Letos jsem pořídil třetí kousek kvůli nabíjení Leafa a Systém je 3-F.
Moc děkuji za rady.
FVE_SCHEMA.jpeg
Diablo1st
Příspěvky: 1802
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Victron + goodwe

Příspěvek od Diablo1st »

Máš tam aj nejaké dátové prepojenie? Bude treba do systému dať aj elektromery.
Keďže Victron nevie priamo regulovať výkon Goodwe meničov, odporúčam zapojiť tento menič na ACin stranu cez elektromer. Takto budeš mať dáta výroby vo VRM.
Druhý elektromer budeš potrebovať pre Goodwe, aby si vedel regulovať pretoky.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp a 4,15kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Tomass44
Příspěvky: 5
Registrován: stř dub 20, 2022 11:58 pm

Re: Victron + goodwe

Příspěvek od Tomass44 »

Diablo1st píše: úte říj 08, 2024 9:27 am Máš tam aj nejaké dátové prepojenie? Bude treba do systému dať aj elektromery.
Keďže Victron nevie priamo regulovať výkon Goodwe meničov, odporúčam zapojiť tento menič na ACin stranu cez elektromer. Takto budeš mať dáta výroby vo VRM.
Druhý elektromer budeš potrebovať pre Goodwe, aby si vedel regulovať pretoky.
Ok, takže by to bylo takto?
WhatsApp Image 2024-10-10 at 12.31.26.jpeg
Datově to bude bída, napadá mě jen nějaký wifi elektroměr.
Victron elektroměr bude vpohodě ve sklepě. Jediné co vede do garáže je ještě telefonní linka sklep-garáž. Takže problém bude jen u GW.

Pak je ještě varianta zažádat o mikrozdroj a nechat GW jet naplno.

Co to obnáší na straně Victron? Je to nějak složité nakonfigurovat? Nemám problém zaplatit smluvenou čásku za konfiguraci, nebo nějaké mentorování. MK2 kabel mám.

Už teď se děsím konfigurace, aby victron nabijel z ac_in strany.

Dál bych musel přepojit wallbox z ac_out na ac_in, nebo to je blbost?

Moc děkuji, za rady. A za trpělivost.
Diablo1st
Příspěvky: 1802
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Victron + goodwe

Příspěvek od Diablo1st »

Teraz som sa troška stratil. Píšeš, že prevádzkuješ Victron systém v ESS režime a ďalej píšeš, že by si keď tak zažiadal o mikrozdroj. Takže máš oficiálne pripojenie či nie? ESS režim robí pretoky tak preto sa pýtam. Bez oficiálneho pripojenia je ESS režim hazard prevádzkovať, lebo si koleduješ o pokutu.
Keďže máš 3F systém, budeš potrebovať 2ks elektromerov. Jeden pre Goodwe (aby si ho videl vo VRM) a druhý na päte domu, aby si vedel toky energie z/do DS. Plus Goodwe elektromer, ak budeš chcieť regulovať Goodwe menič.
Ak by si kúpil on-grid menič Fronius alebo Solaredge, tieto je možné regulovať cez Modbus, takže by ti stačilo ich napojiť na rovnakú sieť ako Cerbo.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp a 4,15kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Tomass44
Příspěvky: 5
Registrován: stř dub 20, 2022 11:58 pm

Re: Victron + goodwe

Příspěvek od Tomass44 »

Zdravím je to tak, proto jesem přešel z paralelního reřimu na 3-fázový. (O dost menší přetoky) V tomto režimu to udělá přetok během dne max 1,5 kwh. Řešil jsem podmínky pokuty, tady je výpočet: (mě ani známému (1f systém) zatím žádná pokuta nepřišla a konfiguraci máme stejnou, ve vrm nastaveno dodávky do sítě na 0) v provozu cca 2 roky.

pokuta je v cca 1190 Kč za kW výkonu a za každou čtvrthodinu. Ne za kWh.

Takže pokud byste dodával do sítě nepovoleně výkon o 500W vyšší, než je povolený, konstantně po dobu např. 1/2 hodiny, tedy celkem 0,25kWh,
dostanete pokutu za 2 čtvrthodiny = 2 x 0,5 kW x 1190 Kč.

Naopak, pokud dodáváte do sítě neoprávněně 20W konstatně po dobu 1/2 roku, nemůžete dostat pokutu žádnou, protože jste pod limitem 115W na fázi,
stejně tak pokud dodáváte 10kW výkonu po dobu 10 sekund, opakovaně např. 10x denně (technické regulační přetoky, průměr nepřekračuje 115W ve čvrthodině : 10 000 / 15 minut / 6 (10 sec v minutě) = 111W průměr).

Oficiálně nejsem připojen. CCa půl roku nazpět jsem dělal pokus s virtual switch, ale vždy to jelo jen do prvního připojení k síti, pak už se znovu neodpojilo. I když odběr klesnul a soc bylo výš než limit.

Už asi chápu, co se týče měření. (2 victron elektroměry + goodwe elektoměr).

Jen si nejsem jistý jestli Goodwe dokáže regulovat přetoky tak jako Victron.

Rád si nechám poradit, jak třeba i udělat ostrov.

Ještě jsem si říkal jestli právě neudět ostrov a dát goodwe na ac_out.

Jak jsem říkal, jsem vokurek a znalosti victronu mám mizivé.
Ve_config.png
Diablo1st
Příspěvky: 1802
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Victron + goodwe

Příspěvek od Diablo1st »

Celý problém s Goodwe je, že moc nedávajú prístup na zmenu parametrov. Ak by tieto nastavenie boli prístupné tak sa o ostrove dá uvažovať, aj keď 3kVA MP2 sa mi zdajú na ostrov málo. Ja mám 1F on-grid Goodwe a neviem tam nastaviť absolútne nič, len nastavenie WiFi :lol:
Ako rýchlo a presne dokáže Goodwe regulovať výkon na základe smartmetra ti nepoviem, s týmto nemám skúsenosti.
Osobne by som on-grid menič bez oficiálneho pripojenia neriskoval, už ESS je troška na hrane. Alebo keď tak Fronius, ktorý má veľmi dobre zvládnutú reguláciu výkonu a komunikácia s Victron systémom.
Ak by si sa predsa len rozhodol pre Goodwe on-grid bez oficiálneho pripojenie treba najprv vyriešiť ako chceš pripojiť smartmeter k on-grid meniču. Alebo by si menič dal do domu a musíš dotiahnuť DC káble do sklepa.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp a 4,15kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek