Stínění solarů

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
josse
Příspěvky: 1167
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Stínění solarů

Příspěvek od josse »


kodl69 píše:Spíš uvažuju o obnovení původního systému s beztlakovou expanzkou, přišlo mi, že je ta ztráta menší.
Díky za tu poznámku, vůbec jsem si to neuvědomil... Přešel jsem z tlakové na beztlakovou (primární okruh TČ) a celé léto přemýšlím, jestli tam nedat natlakovanou exp. Až když jsi to napsal mi došlo, že spoje teď už netečou, takže na beztlakové zůstanu!

U mě nejde o ztrátu a doplňování, mě vadí ty smradlavé, olepené věci kolem spojů...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Pawel
Příspěvky: 844
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Stínění solarů

Příspěvek od Pawel »

Spoje musí těsnit tak že udrží i těch 5 baru. U beztlakového systému hrozí to že se do soustavy natahá bordel a to potom hrozí výměna náplně. Měl jsem termiku přes 10 let a nikdy jsem nemusel po přehřátí nic doplňovat. Teď mi leží 30 trubic na půdě ladem.
kodl69
Příspěvky: 7523
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stínění solarů

Příspěvek od kodl69 »

nejde o přehřátí, ale jde o to, že šroubení, který na vodě těsní, tak s etylenglykolem nepatrně prolíná. Ne že teče. A časem se na tom spoji udělá takovej hnusnej chuchvalec. A podle mě to ani moc nezáleží na tlaku. - Jak by se tam asi natahal bordel, když je expanzka prakticky uzavřená a na přepadu je 1/2" hadice zasunutá do 3l plastovýho kanystříku? Jako tou 2mm širokou mezerou mezi hrdýlkem kanystru a hadicí, metr vysoko proti směru hadice?
Ještě je důležitý správný napojení beztlakové expanzky, a to na studenej konec kolektoru, ne na teplej! Pokud to topenáři zapojí "jako se to dělá" tak při stagnaci dojde skutečně k napečení složek nemrzky uvnitř kolektoru a k vychrchlání značnýho množství nemrzky ven z okruhu. Pokud je expanzka na studeným konci, jenom v tom lehce zabublá a zapraští a to je celý... Holt kolektor není kotel na uhlí. Tohle není z mé hlavy, kdysi to zveřejnil Holan starší viz "slunce pro bílé karpaty" , dnes už ztraceno v hloubi internetu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek