Shelly spínače shazují chránič

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
eman
Příspěvky: 1416
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od eman »

Nejlepší by byl ten měřič, ale nenašel jsem, že by ho někde půjčovali.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
Valdano
Příspěvky: 347
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od Valdano »

Poptejte se elektro revizáků. Ti by to mohli mít, ale jsou to celkem drahé měřáky, takže pokud to nebude nějaký váš dobrý známý tak vám to asi nepůjčí a spíš vám nabídne, že vám to přeměří, ale nejspíš za nějaký poplatek.
eman
Příspěvky: 1416
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od eman »

Známého nemám a při hodinovce revizáků, by se mi vyplatilo ten měřák spíš koupit. :D
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
unicast
Příspěvky: 1420
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od unicast »

Max. proud v PE vodiči lze pro "domácí účely" změřit i každým jen trochu lepším multimetrem a to hned několika způsoby, ať už přímým měřením proudu nebo měřením úbytku napětí na odporu o známé hodnotě, samozřejmě proudové kleště představují další možnost (zde to ale chce kleště s trafem, ne s hallovkou, protože to trafo je na střídavině výrazně přesnější a tady jde o fakt malé proudy). Jen to chce takový multimetr, co umí zobrazovat i min/max hodnoty, čili ne Avomet nebo ty DT-830 za stovku apod.
eman
Příspěvky: 1416
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od eman »

Já mám jen klešťák HT208D. Zkusím se zeptat v našem korporátu. Občas tam koupí drahé přístroje, které pak strčí do skříně a nikdo to nepoužívá.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 482
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 12360
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od lemra79 »

Pokud se to děje při přepínání sítí, je to natolik dynamický jev, že si myslím, že stejně nic nezmeris. Vím úplný prd, co tam máš a jak to funguje, ale šel bych po trepinaci sítí. Zkoušet a zkoušet, tím to musíš odhalit.
Když jsem přepínal bojler mezi Fve a ds, tak mi to pod zátěží taky padalo, svedl jsem to na malou vzdálenost kontaktu a jak to natáhlo oblouk, bylo to dole.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, Energetica 385 Wp / 3,495 kWp
PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR, Epever 4415
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 12,36 kWp, 460 m.n.m.
Soban
Příspěvky: 3739
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od Soban »

A nepřepínáš někde N?

Když budeš přepínat jenom L nemůže to padat.

A pokud ano bude někde zrada v kabelech......

Nemáš tam staré kabely a při dlouhém vedení není správná hodnota izolace mezi N a PE?
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
eman
Příspěvky: 1416
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od eman »

Všechno nové a N přepínám. Ale to pořád nevysvětluje, proč další 4 chrániče nepadnou a padne jenom ten jeden, na kterém jsou Shellyny. :)
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
Soban
Příspěvky: 3739
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od Soban »

Tak N propoj a nepřepínej a podle mě to už pak nebude padat!

No prostě připojené L dřív jak N a projde proud z L přes shelly na N a N projde přes nějaký jiný spotřebič na PE přes který se uzavře obvod.....

PS. Pochybuji že máš přepínač který spíná první N a odpíná jako poslední N!
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
eman
Příspěvky: 1416
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od eman »

Mám přepínač ETI SSQ 440 4P. Ale jak jsem psal dříve, ten chránič padal už před FVE.Jak někam zapojím Shelly, tak hned daný chránič začne padat.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
Valdano
Příspěvky: 347
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od Valdano »

Přesvědčte se o tom zda určitě nemáte v elektroinstalaci některou z chyb zmíněných v článku viz odkazníže.

Nejčastější chyby zapojení proudových chráničů
Valdano
Příspěvky: 347
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od Valdano »

eman píše: stř zář 11, 2024 6:19 am Nejlepší by byl ten měřič, ale nenašel jsem, že by ho někde půjčovali.
Musíte hledat půjčovny nebo půjčování či zapůjčení apod. revizních přístrojů nebo přístrojů pro kontrolu a revize elektrických spotřebičů. Někde by mohli mít k zapůjčení i podobný přístroj na měření unikajících proudů. Ptejte se na klešťový měřící přístroj pro měření unikajících proudů. Například zde půjčují revizní přístroje pro kontrolu a revize elektrických spotřebičů a dle popisu mají k dispozici i klešťový přístroj, který umožňuje mimo jiné i měření unikajících proudů. Bohužel tato půjčovna je v Havířově a vyžadují osobní vyzvednutí. Zkuste najít nějakou půjčovnu blíže k vám.
Naposledy upravil(a) Valdano dne čtv zář 12, 2024 7:10 pm, celkem upraveno 6 x.
Kostěj
Příspěvky: 635
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od Kostěj »

Ta shelly jsou zapojena přesně takhle? Nic dalšího na nich zapojeno není? PE není nikde připojen? Pokud se hned za chráničem odpojí N vodič a připojí se na něj přes žárovku 230V/15W 230V, rozsvítí se? Kolik tam poteče proudu? A ještě: Když se na Shelly objeví napětí, neprokmitne při jeho "bootu" vnitřní relátko?
Přílohy
Shelly.png
Mex
Příspěvky: 691
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od Mex »

Je tady už 2 dny tohle aktivní vlákno.
Nebyl by skoro čas zapojit i hlavu?
A hlavně vzít papír (v nejhorším pytlík od mouky, když by nebyl jiný) a namalovat na něho co a jak je zapojené?
Pak se zamyslet co přepínáš a jestli je nezbytné a správné to přepínat.
Hlavně to zde oblíbené přepínaní vodiče N, které je ve většině případů úplně zbytečné a hlavně umí do systému dodat problémy.

No ale je to jen můj pohled na věc. Pokud máš jiný, tak jako že jsem nic neřekl.
betmen
Příspěvky: 307
Registrován: stř led 11, 2023 2:54 pm
Lokalita: nedaleko od Trencina
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2080 + 2400
Kapacita baterie [kWh]: 9,6
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od betmen »

a padaju ti chranice aj ked odpojis zataz za shelly a skusas ho spinat?
dako mi to cele hlava neberie, mam doma aj sonoffy aj shelly a chranic v zivote nespadol.
jedine co ma este napada, ci tam nie je subeh vodicov z ineho chranica a indukcia pri zopnuti zataze zhodi chranic.

podobny problem mi robil u znameho sonoff, ze pri zapojeni vypinacov 6-7-6 obcas blikal. ale iba ked bola zapnutá rura...
vyriešil to odrusovaci toroid na ovladacich vodicoch medzi vypinacmi.
stacionárny dom :
2080Wp JV, Siton210, 2x 100L Drazice
2400Wp JV, Must PV1800 VHM 5548, Calb 16 x 180Ah
pojazdný dom:
1 x 100Wp + 12V, 100Ah
prenosná elektraren :
homemade skladaci 2x60Wp + 12V, 75Ah olovo
Valdano
Příspěvky: 347
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od Valdano »

Eman psal, že mu chránič na okruhu s připojenými Shelly padá jen při přepínání sítí jinak ne. Také psal, že má přepínač sítí ETI SSQ 440 4P akorát zde neuvedl schéma zapojení tohoto okruhu včetně chrániče, ze kterého by se dal případně odhadnout potenciální problém. Pokud nemáte přepínač sítí a nebo pokud jste nezkoušel zda vám chránič na okruhu s Shelly padá či nepadá při přepínání sítí, pak to nelze srovnávat.
eman
Příspěvky: 1416
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od eman »

Mex: N přepínám, protože to vyžadoval revizák, kterého jsem horko-těžko sehnal. Můžeme o tom diskutovat, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co s tím můžeme dělat. Razítko má on.

Už to chlapi neřešte. Díky za tipy. Za dlouhých zimních večerů zkusím všechno změřit, porovnat a otestovat.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
Mex
Příspěvky: 691
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od Mex »

Zapojení neznáme, protože tady schází ten obrázek.
Ale pokud je to nějaká běžná konfigurace, kde nějaké přepínání N je nesmysl, tak by mě opravdu zajímal jeho argument, proč na tom trval.
betmen
Příspěvky: 307
Registrován: stř led 11, 2023 2:54 pm
Lokalita: nedaleko od Trencina
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2080 + 2400
Kapacita baterie [kWh]: 9,6
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od betmen »

Pokud nemáte přepínač sítí a nebo pokud jste nezkoušel zda vám chránič na okruhu s Shelly padá či nepadá při přepínání sítí, pak to nelze srovnávat.
a ked mam manualny 2P prepinac sieti od Eteku na din liste, tak uz moje slova budu mat vacsiu vahu?
toto si dal uplne zbytocny prispevok, ktory nic konstruktivne neriesi a dokonca zatieni napad, skusit poriesit ci to nie je indukcia, obzvlast, ked prepina aj N vodic...

eman: ja by som drzo skusil prepojit PE vodice, resp PEN vodice medzi sebou, aby sa dostali na jeden potencial.
stacionárny dom :
2080Wp JV, Siton210, 2x 100L Drazice
2400Wp JV, Must PV1800 VHM 5548, Calb 16 x 180Ah
pojazdný dom:
1 x 100Wp + 12V, 100Ah
prenosná elektraren :
homemade skladaci 2x60Wp + 12V, 75Ah olovo
Valdano
Příspěvky: 347
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od Valdano »

betmen píše: čtv zář 12, 2024 9:42 pm eman: ja by som drzo skusil prepojit PE vodice, resp PEN vodice medzi sebou, aby sa dostali na jeden potencial.
Z popisu a samotného použití chráničů je zřejmé, že tam má rozvod TN-S a nikoli TN-C. V síti TN-C se chrániče ani nepoužívají. Takže sdružený vodič PEN, který je pouze v sítích TN-C tam vůbec nemá. Jsou tam samostatný ochranný vodič PE, samostatný nulový vodič N plus fáze. Ochranný vodič PE a nulový vodič N se v síti TN-S spojovat nesmí. Navíc ochranný vodič PE se nikde nesmí rozpojovat ani přepínat tj. to musí mít na jednom potenciálu v celém RD. Nedovedu si vůbec představit, že by v síti TN-S neměl ochranné vodiče PE v celém RD na témže potenciálu tj. to by zřejmě ani neprošlo revizí.
Naposledy upravil(a) Valdano dne pát zář 13, 2024 8:45 am, celkem upraveno 3 x.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek