Shelly spínače shazují chránič

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
eman
Příspěvky: 1416
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od eman »

Chlapi, používáte někdo výrobky od Shelly?

Mám asi 7x Shelly 1 PM na měření a ovládání obvodů. Třeba oběhové čerpadlo, atp. Při přepnutí MP2 z FVE na DS, nebo rovnou přepnutí přepínačem sítí dochází k tomu, že mi okruhy, kde je zapojené cokoliv od Shelly shodí chránič. Pak jde zase normálně nahodit, ale udělá to vždy při automatickém přepnutí měniče, což je pěkně nahouby.

Nemáte nápad co s tím?
Shelly jsou dost rozšířené, ale nějaké řešení se mi nepodařilo najít. Dát všechny okruhy mimo chránič je zase riziko.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 498
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od mgx »

mam shelly (aj 1PM) v celom dome, ale nerobi to. Skor by som videl problem v zapojeni chranica a zistit preco vybavuje. Staci uplne, ze mas chranic typu AC, ktory je pre pouzitie v systemoch s FVE absolutne nevhodny a v DE aj zakazany. Pouzivat chranic typu A alebo B. Dalsie moznosti je ze nesedi sucet L a N a chranic vybavi. Elektrikar s merakom zisti hned.
eman
Příspěvky: 1416
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od eman »

Mám tam A chrániče. Předělával jsem celý rozvaděč, protože původně byl před 15lety zapojený celý dům na jeden 3F chránič, takže kdeco mi vyhodilo celý barák. Teď jsem to rozdělil, koupil nové chrániče a ty Shelllyny mi to shazují pořád. Vím určitě, že to dělají ty Shelly, protože jsem je zkoušel přehodit na jiný chránič a ten hned začal padat taky. Navíc to neudělá pokaždé, ale tak ve 2/3 přepnutí.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
Valdano
Příspěvky: 347
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od Valdano »

Padá vám chránič i když přes Shelly spínáte namísto čerpadla např. třeba jen stolní lampičku a nebo třeba topnou spirálu bojleru nebo ohřívače apod.?
eman
Příspěvky: 1416
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od eman »

Mimo přepínání, vypínání sítě, tak nikdy není problém.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
Valdano
Příspěvky: 347
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od Valdano »

Jak to máte zapojené? Shelly 1PM vůbec nemá připojen PE vodič tak jak může způsobovat svod vůči PE? To je opravdu velmi divné.
Naposledy upravil(a) Valdano dne úte zář 10, 2024 1:27 pm, celkem upraveno 1 x.
eman
Příspěvky: 1416
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od eman »

Upřímě, už nad tím bádám měsíce a nic jsem nevymyslel. Ale dnes mě to vypeklo, když MP2 odpojila DS a ten chránič opět v noci padnul.
Zapojené jsou standartně.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
Valdano
Příspěvky: 347
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od Valdano »

Takže když to čerpadlo připojíte přes Shelly mimo MP2 tj. napřímo jen k DS tak to nedělá?

Podle mého názoru je tam jiný problém, který nějak souvisí s MP2, které přepíná mezi FVE a DS a je pravděpodobně nějak háklivé na něco v Shelly takovým způsobem, že to shození způsobuje MP2 jen v kombinaci s Shelly, ale samotné Shelly to dle mého názoru způsobovat nemůže. Nedává totiž vůbec smysl, aby zařízení, které vůbec není připojeno k PE způsobovalo svod vůči PE tj. to musí zprostředkovaně způsobovat zřejmě spíš MP2 možná v kombinaci s nějakým neobvyklým zapojením.
glottis
Příspěvky: 2407
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od glottis »

tak mozna shelly nebo cerpadlo ma nulu odjinud nez z toho chranice co jde faze?
Valdano
Příspěvky: 347
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od Valdano »

To by naznačovalo, že při přepínání mezi FVE a DS dochází k přepnutí L a N ne ve stejný okamžik. Divné je, že se to děje jen když je čerpadlo zapojeno k přes Shelly, ale ne když je čerpadlo zapojeno bez Shelly.
eman
Příspěvky: 1416
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od eman »

Chlapi, mě to takhle blblo, ikdyž jsem žádnou FVE neměl. Padal mi ten chránič na celý dům. Stačilo vypnout/zapnout DS hlavním vypínačem a bylo hotovo.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
glottis
Příspěvky: 2407
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od glottis »

eman píše: úte zář 10, 2024 2:42 pm Chlapi, mě to takhle blblo, ikdyž jsem žádnou FVE neměl. Padal mi ten chránič na celý dům. Stačilo vypnout/zapnout DS hlavním vypínačem a bylo hotovo.
Muzou to shazovat EMI filtry. Bud jich je na jeden chranic moc nebo je nekterej nakopnutej. Me to takhle obcas shodi pracovnu, kde je vetsina IT veci z baraku
Valdano
Příspěvky: 347
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od Valdano »

Přesně tak. V podobném tématu Proč vybaví proudový chránič při vypnutí stroje? jsou jako možná příčina obdobných problémů zmíněny různé odrušovací filtry. Odrušovací prvky zapojené proti PE dělají problémy. Dnes má většina přístrojů spotřební elektroniky spínané zdroje, dále bývají tyto prvky v pračkách, myčkách, mikrovlnkách a v mnoha dalších zařízeních. Nasčítání unikajících proudů vede k vytvoření mezního stavu, kdy chránič reaguje např. na přepěťové špičky a dochází ke zdánlivě nesmyslným výpadkům. Z toho logicky plyne i to, že není moc vhodné mít jeden centrální chránič pro celý byt nebo dům.
eman
Příspěvky: 1416
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od eman »

Takže systémem pokus/omyl najít původce. Díky za tip.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
Valdano
Příspěvky: 347
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od Valdano »

Nemusí to být závada tj. problém může být v tom smyslu, že vůči tomu jednomu centrálnímu chrániči tam může být těch filtrů hodně jak už zde naznačil i glottis. Primárně bych doporučil zvážit zrušení jednoho centrálního chrániče pro celý RD a nahradit to více chrániči pro různé okruhy (podobně jako jsou i jističe pro různé okruhy) a tím minimalizovat obdobné problémy do budoucna.
eman
Příspěvky: 1416
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od eman »

Já to mám rozhozené na okruhy. Jeden chránič jsem měl dříve, teď mi padá jenom okruh, kde jsou ty Shellyny.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
Valdano
Příspěvky: 347
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od Valdano »

Kolik zařízení s potenciálním odrušovacím filtrem v tom jednom konkrétním okruhu je?
eman
Příspěvky: 1416
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od eman »

Ví Bůh. :D Možná 10. Mám tam všechno, co nějak řídím přes HA nebo Shelly. Ale všechno to jsou malý odběry.
Jinak jak jsem psal, zkoušel jsem ty Shelly rozhodit i na jiné okruhy a tam ty chrániče pak padaly taky. Možná to byla náhoda a zrovna jsem tam dal ten problematický spotřebič. Zkusím to v zimě nějak otestovat.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
Valdano
Příspěvky: 347
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od Valdano »

Malý odběr v tomto ohledu nehraje roli. Zařízení s filtry mohou způsobovat problémy i když mají minimální odběr tj. i když jsou třeba jen v režimu Standby. Tam jde primárně o tzv. unikající proud vůči ochrannému vodiči. Chtělo by to změřit unikající proudy v příslušném okruhu i pro jednotlivé spotřebiče za běžného provozu a také jejich špičky při vyp/zap ze strany DS. Jestli máte možnost si někde půjčit nějaký dostatečně citlivý měřič pro tento účel jako třeba ALC-110-EUR nebo Fluke 368 FC apod. nebo se zkusit poptat nějakého revizáka, který je obdobným přístrojem vybaven, aby vám to přeměřil.

Trochu info viz pár článků k tomuto měření:
Měření unikajících proudů v elektroinstalacích
Jak změřit unikající proudy a najít poruchu instalace pod napětím
kodl69
Příspěvky: 7520
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Shelly spínače shazují chránič

Příspěvek od kodl69 »

ještě jde o to, co je to za chránič. Minimálně by měl být typu A s se zaručeným zpožděním, označuje se G. Další možnost je osadit každý vývod samostatným chráničojističem, v poslední době už to tak dělám. Motivací byl poměrně malej byt, připojenej 1f , jeden chránič a na něm všechno, tj pračka, myčka, MVT, 2x televize, PC, lednička s ivertorem, hromada LED světel s dálkovým ovládáním, aještě nějaký další blbiny, co si hned nevzpomenu. Naměřil jsem dohromady unikající proud 12mA. Chánič vybavil při 21mA. Tj stačilo málo, jako třeba nějakej impuls ze sítě nebo rušení, který se svedly kapacitama nebo varistorama v danejch krámech, a byl chránič venku. Dnes je tam 12ks tohohle: Obrázek a je po problému. - mají chybnej obrázek, samozřejmě typ A... Ani to nezabralo víc místa než předtím. A dají se podobný koupit i na aliexpresu, vypadají že vybavují jak mají, ale ta cenovka: https://vi.aliexpress.com/item/10050030 ... pt=glo2vnm
a je na nich uvedená stejná norma jako na výrobku Bonega, Noark i OEZ , ale to je cenově jinde https://www.anivo.cz/oez-46655-lmf-16b- ... ka-1m--oez Použitím RCBO si do budoucnosti ušetříš hromadu problémů a starostí - když vypadne chránič u obvodu pračky, víš, že je buď vlhkost v zásuvce nebo je špatná pračka, a nemusíš pátrat po celým domě, jestli si náhodou mravenci nenanosili mokrou hlínu do osvětlení terasy (u kámoše, dlouho se to hledalo co a proč to vyhazuje).
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek