Wifi router

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
soami
Příspěvky: 724
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Wifi router

Příspěvek od soami »

Tak jsem otestoval z NB přes wifi6 novou optiku - 1.AP optika, 2.AP UTP, 3.AP mesh wifi. Signál wifi 1. a 2. AP podle očekávání plný :D Na 3.AP cca 50%. Ping na router 3ms. Rychlost up/down z NAS 0,9Gb při připojení přes na 1. i 2.AP. Na 3.AP rychlost max. 150Mb. Takže slabší signál přes mesh wifi je/byl největší brzda - nestabilní net s výpadky. To jsem si mohl ověřit už dřív, že ano... :D Všem díky za rady. Jinak AP jsou https://www.mercusys.com/cz/product/details/halo-h80x/
gold1
Příspěvky: 99
Registrován: čtv lis 25, 2021 6:47 pm

Re: Wifi router

Příspěvek od gold1 »

Psal jsem o stranku drive,ze na kazdem dalsim AP pripojenem pres wifi do rady za sebou padne rychlost cca o 50%(tj.na druhem AP uz jen 25% a na tretim 12,5% rychlosti zdrojoveho routeru) .Nevidim zadny fyzikalni duvod proc by to u mesh systemu melo byt jinak.Jestlize jsou vsechna AP pripojena primo k routeru pres wifi,tak na vsech je 50%.Kabelem pokles rychlosti neznatelny.
24x JaSolar 380wp(12xV+12xZ) = 9120wp, 2x Axpert King 5000/48, 32x Narada 125Ah(2x16s)Lifepo4,16x EVE 280Ah, Victron BMV700.
soami
Příspěvky: 724
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Wifi router

Příspěvek od soami »

Já jsem neřešil rychlost, ale dosah a nestabilitu při propojení AP přes WiFi. V reklamštině to vypadá super - není třeba tahat kabely, v reálu k ničemu.
Matess
Příspěvky: 1706
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Wifi router

Příspěvek od Matess »

ty vypocty nejsou uplne spravne, ale mnoho lidi to neresi...

výrobci jsou dnes nuceni pokud chtějí prodávat v EU dodržovat tyto výkonové limity a proto na zařízeních odpojitelné antény nejsou.

co se týká výkonu...
20dBm =100mW
23dBm = 200mW
30dBm = 1W
počítá se to ale na anténu... pokud mám tedy jednu dvoupolarizační anténu musím odečíst ještě 3dBm, pokud mám více jednopolarizačních antén, nemusím odčítat nic.


na 2,4GHz je povoleno 100mW (20dBm),
na 5GHz:
v kanálech 5150-5330 je to 200mW (23dBm) - pouze pro indoor (pokud zařízení nemá detekci radaru smí použít pouze 5170-5250)
v kanálech 5150-5250 je to 200mW (23dBm) - outdoor podléhá registraci AP na ČTÚ.
v kanálech 5470-5630 a 5650-5715 indoor i outdoor do 1000mW (30dBm)
v kanálech 5715-5850 indoor i outdoor do 1000mW (30dBm) ale podléhá registraci AP na ČTÚ.

Co se týká mikrotiku... dělám s tím a pokud máte starší an / ac prvky lze tam veškeré limity a omezení obejít, u ax už to pokud vím nejde.
Na druhou stranu AX je první který má opravdu rychlou wifi... mám doma RB4011 s 4x4 mimo AC wifi a jede to pomaleji jak mercusys za zlomek ceny.
Mikrotik má tedy silné i slabé stránky a není vše jen dobré... Přijde mi že o tom píší dobře hlavně lidi, kteří tomu moc nerozumí, ale vidí to množství věcí co tam lze dělat, ale chybí jim ta reálná zkušenost s tím.

Na druhou stranu bych na mikrotik jen nenadával... kvalitou použitých součástek jsou to jedny z nejlepších ks hardware na trhu.
Tplink se za poslední roky změnil a z dobrého a levného výrobce se stal designem hnaný chrlič krámů, které plní svůj účel, stojí normální peníze a mají životnost 4-5 let.

Naproti tomu mercusys (což je laciný tplink - všimněte si žě na krabici mercusys je nálepka technické podpory tplinku), nabízí podobně dobrá hardware (na 4-5 let), ale za výrazně lepší cenu.

Dělal jsem si minulý rok test wifi routerů na trhu do 1500Kč (tplinky jsem pro srovnání zařadil i dražší) a naprosto nejlepší parametry ze všech měl mercusys mr80x, který se dá koupit pod 1000Kč... ani AX53 od tplinku nepodával takovou stabilitu a rychlost za zdí jako tento mercusys. Další zajímavý test byl kopírování souboru z NASu do notebooku (SMB), kdy u všech routerů kolísala rychlost jen ten mercusys držel 900Mb/s na 80MHz kanále...

Halo produkty jsem lehce testoval taky a mám na ně takové smíšené pocity.
1. AC Halo umí být velice levné (H30G s gigabitem v dualbandu v mimu pod 600Kč za krabičku?)
2. AX produkty jsou směska... H80X je ale víceméně shodný HW s MR80X... jede pěkně, ale už to něco stojí.
3. nabízí to vlastně to stejné jako Tapo od tplinku, ale za méně peněz.

pokud je nastavíte jako mesh (čili opakovače) je to jednoduché na pokrytí míst které by jinak byly těžký na natáhnutí kabelu, ale je to za cenu velikého propadu na rychlosti.
Pokud je zapojíte na kabel funguje to překvapivě velice dobře.
V těchto produktech ale nelze prakticky nic nastavit. Nemůžete si zvolit šířku pásma nic...
Za mě jsou ty mesh produkty fajn pokud o tom nic nevím, neřeším kolik to pojede a jde mi víc o pokrytí než o rychlost a kontrolu nad tím jak to funguje.

Unify / Ruckus / Cisco
toto jsou super věci když máte fakt hodně zařízení na wifi (stovky)... na doma je to drahé a zcela zbytečné.

Závěrem:
Tplinkovy AX wifi routery mají podporu pro 802.11r (fast roaming), takže se dá postavit vlastní mesh relativně pod kontrolou s přechodem mezi AP taky bez přepojování.
S posledním firmwarem se v mercusys wifi routerech taky objevil mesh, ale ještě jsem to netestoval.
Opakovače na 2,4GHz jsou peklo a mělo by se to zakázat.
unicast
Příspěvky: 1456
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Wifi router

Příspěvek od unicast »

Matess píše: sob srp 24, 2024 9:19 pm
co se týká výkonu...
20dBm =100mW
23dBm = 200mW
30dBm = 1W
počítá se to ale na anténu... pokud mám tedy jednu dvoupolarizační anténu musím odečíst ještě 3dBm, pokud mám více jednopolarizačních antén, nemusím odčítat nic.
Ono úplně stačí vědět, že v názvu jednotky dBm nemá to "m" nic společného s metry, ale je to "decibelmiliwatt", 3dB jsou dvojnásobek (a tedy 10dB desetinásobek, 30dB tisícinásobek atd.) a z toho je pak už tohle všechno triviálně odvoditelné.
Matess
Příspěvky: 1706
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Wifi router

Příspěvek od Matess »

máš pravdu... jediná zákeřnost kterou jsi zapomněl dodat je:

0dBm = 1mW
3dBm = 2mW
-3dBm = 0,5mW

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek