Tepelne cerpadlo-zkusenost

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
vk_1
Příspěvky: 332
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od vk_1 »

eman píše: pon črc 15, 2024 7:00 pm Zkouším předehřev na 40°C a COP 2 je standart a navíc to dělá 2 hodiny bordel, protože musí jet na plný výkon.
Asi záleží, co koupíš, a jak to máš nainstalované. Nevím, jaké máš přesně, ale asi je tam něco špatně?

Já mám staré levné Fujitsu A080, split, teplou vodu ohřívám na 51 stupňů (víc to neumí). COP za červen 2.68. Měřím to kalorimetrem Siemens, za hydroboxem, před vstupem do aku nádrže.
A hluk to dělá jen v zimě. V létě běží otáčky ventilátoru na minimum, je slyšet jen trochu kompresor.

Jestli ten Grundig za 17tis bude dobře fungovat, tak to je úplná pecka. Ta návratnost bude neuvěřitelně krátká.
Já osobně napájím TČ pouze elektřinou z FVE, takže přechodná období, plus léto na TUV. A na tohle použití je levné TČ dostačující. V zimě jedu dřevo.
ElektroEzs
Příspěvky: 1474
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od ElektroEzs »

Ja plyn nemam😂Lepsi COP2 na ohrev TUV nez to rvat primo spiralou😂Na chlazeni to pouzivat nebudu leda ze bych nekde dostal nejaky fancolil tak pres nej protoze jsem koukal ze ma pripojeni jak pro elektroventil pro TUV tak i pro chlazeni. Chladit podlahou je takovy nic moc to se fakt vyplati spis klima ted zrovna delame u rodicu 3,8Kw a stala 12tis
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, 2x parallel Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
ElektroEzs
Příspěvky: 1474
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od ElektroEzs »

My taky jedem na drevo ale chci zkusit zimu s tepelkem jen kdyz by bylo potreba zapnout patronu tak pritom krbem a nebo kdyz bude nalada😂Sam jsem zvedavej jak to za ty penize bude makat. Myslim ze spatna koupe to nebyla snad😂

vk_1 píše: pon črc 15, 2024 7:32 pm
eman píše: pon črc 15, 2024 7:00 pm Zkouším předehřev na 40°C a COP 2 je standart a navíc to dělá 2 hodiny bordel, protože musí jet na plný výkon.
Asi záleží, co koupíš, a jak to máš nainstalované. Nevím, jaké máš přesně, ale asi je tam něco špatně?

Já mám staré levné Fujitsu A080, split, teplou vodu ohřívám na 51 stupňů (víc to neumí). COP za červen 2.68. Měřím to kalorimetrem Siemens, za hydroboxem, před vstupem do aku nádrže.
A hluk to dělá jen v zimě. V létě běží otáčky ventilátoru na minimum, je slyšet jen trochu kompresor.

Jestli ten Grundig za 17tis bude dobře fungovat, tak to je úplná pecka. Ta návratnost bude neuvěřitelně krátká.
Já osobně napájím TČ pouze elektřinou z FVE, takže přechodná období, plus léto na TUV. A na tohle použití je levné TČ dostačující. V zimě jedu dřevo.
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, 2x parallel Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
Antrac1t
Příspěvky: 341
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od Antrac1t »

ElektroEzs píše: pon črc 15, 2024 7:37 pm Ja plyn nemam😂Lepsi COP2 na ohrev TUV nez to rvat primo spiralou😂Na chlazeni to pouzivat nebudu leda ze bych nekde dostal nejaky fancolil tak pres nej protoze jsem koukal ze ma pripojeni jak pro elektroventil pro TUV tak i pro chlazeni. Chladit podlahou je takovy nic moc to se fakt vyplati spis klima ted zrovna delame u rodicu 3,8Kw a stala 12tis
on existuje fancoil kde jde dovest studena voda z monobloku, ze to funguje jako chladici kondenzator?

edit ...
ok beru, uz jsem neco nasel
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
soami
Příspěvky: 687
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od soami »

ElektroEzs píše: pon črc 15, 2024 2:43 pm Ja ho zkusim nahodit venku na dvore abych vedel kam ho dat nez zacnu tahat trubky...,
To bys musel počkat do zimy. V teple bude jen bzučet kompresor. A bez vody se to ani nerozběhne - leda bys udělal nějakou smyčku s vodou. Až bude mrznout, bude namzrnutý výparník a vrtule bude točit vzduch v bedně, a kompresor bude tlačit vyšší tlaky - pak teprve poznáš, jaký to dělá hluk. Rozdíl je násobný - i když u hluku je to specifické - třeba nízké frekvence se šíří poměrně ochotně stěnou, vyšší se odrazí. Já TČ slyším jen v určitých případech - hodně namzrnutý výparník a pulsy vzduchu v bedně od vrtule způsobují vibrace celé bedny. Občas je to přes stěnu obyváku trochu slyšet. Za stěnou ložnice by mi to určitě vadilo. Ale mám Ytong+EPS - což je asi nejhorší kombinace pro akustickou izolaci.
ElektroEzs
Příspěvky: 1474
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od ElektroEzs »

Myslel jsem to propojit hadicema do akumulace mam tam vyvody s ventilama bez vody je jasny ze to nepujde hlida si prutok ale podle toho co pises to nema ani cenu zkouset leda ze bych mel velky mrazak na zkousku😂😂
Ja mam Porfix a 16cm EPS. Ted mam docela strach to postavit tam kde jsou detske pokoje. To je teda bida vybrat nejake rozumne misto:-)
soami píše: pon črc 15, 2024 8:48 pm
ElektroEzs píše: pon črc 15, 2024 2:43 pm Ja ho zkusim nahodit venku na dvore abych vedel kam ho dat nez zacnu tahat trubky...,
To bys musel počkat do zimy. V teple bude jen bzučet kompresor. A bez vody se to ani nerozběhne - leda bys udělal nějakou smyčku s vodou. Až bude mrznout, bude namzrnutý výparník a vrtule bude točit vzduch v bedně, a kompresor bude tlačit vyšší tlaky - pak teprve poznáš, jaký to dělá hluk. Rozdíl je násobný - i když u hluku je to specifické - třeba nízké frekvence se šíří poměrně ochotně stěnou, vyšší se odrazí. Já TČ slyším jen v určitých případech - hodně namzrnutý výparník a pulsy vzduchu v bedně od vrtule způsobují vibrace celé bedny. Občas je to přes stěnu obyváku trochu slyšet. Za stěnou ložnice by mi to určitě vadilo. Ale mám Ytong+EPS - což je asi nejhorší kombinace pro akustickou izolaci.
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, 2x parallel Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
PavelR
Příspěvky: 3181
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od PavelR »

ElektroEzs píše: ned črc 14, 2024 5:52 pm Nemit hotovou zahradu tak do toho jdu taky ale bohuzel no. Tak ja tam obehovku uz mam a akumulaci mam taky akorat 500L tak to zkusim sni nez rovnou kupovat druhou mensi pro tepelko. Ja byl odpurce tepelek proto jsem nedelal ani pripravu to spis ze za tech 17tis je to takova povinost😂Kdyby za tyhle penize byl split vzal bych ho radsi ale ani ten monoblok mi nejak nevadi. Ja videl par lidi ze ten vymenik vyndaj z toho monobloku a do baraku tahnou chladivo ale to uz je moc experiment a nechci dloubat novy tepelko😂Taky budu mit aku spis jak anuloid protoze tam mam vic zdroju
PavelR píše: ned črc 14, 2024 4:51 pm jojo. ty vzducháče jsou neštěstí v tomto. Jsem rád že jsem do toho šel a ikdyž zahrada po vykopání 2 studní připomínala bojiště u verdunu tak toho nelituju.

segra ma vzducháč - 8kw klimu a chlaďaři tam dali výměník chladivo voda + nějakou jednotku a na odmrazovaní 100l nadobu. funguje to spíš jako anuloid s minimální akumulací. nevýhoda je že potřebuješ další oběhovku. Funguje to v pohodě. nějaký cop to má ....
Zpětně se dívám i když to nebylo za špatný prachy včetně montáže šel bych dneska už do monobloku ten bych si namontoval a oživil sám.
na tu aku bacha aby ti zbytečně nezvyšovala ztráty ale pokud to budeš topit na teploty vhodný do podlahy tak to by snad nemělo.

to nechapu jak někdo může kuchat monoblok. podle mě je monoblok naprosto geniální nápad, než tahat chladivo. Do splitu bych nešel. Pak přemlouvat chlaďaře aby se uráčil přijít. To né natáhnout alpex k monbloku a je pohoda.
Na hluk bacha pokud máš nějakej lowend. ségra má tu fujitsu klimu a to byl po spuštění takovej randál že došlo na odkapotování vylepení tlumencem na auta což snížilo hluk o cca 50% ale pořád to je brutál. Naštěstí je soused hluchej a bez nohy takže moc nechodí na dvůr. Být tam někdo jiný je zaděláno na sousedský průser.

Hluk nesouvisí ani s režimem. Mám srovnání kamoš má viesmanna 2vrtulu a to v létě nebo v zímě ať to jede naplno nebo ne to jen brble tak je je jen takový tichoučký fůůů a přitom to je průvan jako kráva a mrznou ti předtím koule :lol:
jenže ten design je úplně jinde. hrubší výměník, řízený ebm ventilátory, okapotování je cca 2cm tlustým tlumencem. to je jiná.

úplně nej je ta moje voda voda. když to jede v běžném topném režimu kolem těch 14-18% tak jde slyšet jen lehce pískání frekvenčáku a když to jede naplno a dělá to tuv tak to je takovej rozčílenej mražák. navíc to je v technické takže venku ticho.

napiš pak spotřeby. Já s vodou jsem dělal když nejvíc mrzlo 25kwh den a i při -10 ce příkon motal 1-1,5kw jinak do 20ti když byla normální zima a jak bylo kolem 10ti tak pod 15kwh den. Se mi líbí že i kdyby nejhůř bylo tak s tímto utáhnu celej barák včetně topení na 2kw centrálku :-)
ElektroEzs
Příspěvky: 1474
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od ElektroEzs »

Tu aku pocitam ze budu topit 32-35 stupnu vic asi neni do podlahy treba, akorat kdyz ji nahreju krbem tak bude mit vic ale to udelam ze jak se ohreje nad nejaky stupne termostat rozpoji ten kontakt v tepelku pro dalkove ovladani aby se neseplo. Radsi chci udelat i ten bypass co jsem kreslil abych aku kdyztak dokazal vyradit.

Ja bych radsi split kvuli tomu ze tam nezmrzne voda a nemam problem si ho udelat sam trubky,vakuum,chladivo kdyz bych dodaval tak by mi udelal znamej.

Koukal jsem ze pod nejakou teplotu je vyhrivana skrin a klika motoru pisou aspon v tom navodu nevim kolik to bude mit odber teda😂

Do ted me mrzi ze kdyz jsem mohl mit vrty za par korun ze jsem je neudelal:-(

Tohle asi taky nebude nejtizsi bedna😂

Voda/voda je luxus videl jsem to u znameho, takze tise ti zavidim:-))
PavelR píše: pon črc 15, 2024 9:33 pm
ElektroEzs píše: ned črc 14, 2024 5:52 pm Nemit hotovou zahradu tak do toho jdu taky ale bohuzel no. Tak ja tam obehovku uz mam a akumulaci mam taky akorat 500L tak to zkusim sni nez rovnou kupovat druhou mensi pro tepelko. Ja byl odpurce tepelek proto jsem nedelal ani pripravu to spis ze za tech 17tis je to takova povinost😂Kdyby za tyhle penize byl split vzal bych ho radsi ale ani ten monoblok mi nejak nevadi. Ja videl par lidi ze ten vymenik vyndaj z toho monobloku a do baraku tahnou chladivo ale to uz je moc experiment a nechci dloubat novy tepelko😂Taky budu mit aku spis jak anuloid protoze tam mam vic zdroju
PavelR píše: ned črc 14, 2024 4:51 pm jojo. ty vzducháče jsou neštěstí v tomto. Jsem rád že jsem do toho šel a ikdyž zahrada po vykopání 2 studní připomínala bojiště u verdunu tak toho nelituju.

segra ma vzducháč - 8kw klimu a chlaďaři tam dali výměník chladivo voda + nějakou jednotku a na odmrazovaní 100l nadobu. funguje to spíš jako anuloid s minimální akumulací. nevýhoda je že potřebuješ další oběhovku. Funguje to v pohodě. nějaký cop to má ....
Zpětně se dívám i když to nebylo za špatný prachy včetně montáže šel bych dneska už do monobloku ten bych si namontoval a oživil sám.
na tu aku bacha aby ti zbytečně nezvyšovala ztráty ale pokud to budeš topit na teploty vhodný do podlahy tak to by snad nemělo.

to nechapu jak někdo může kuchat monoblok. podle mě je monoblok naprosto geniální nápad, než tahat chladivo. Do splitu bych nešel. Pak přemlouvat chlaďaře aby se uráčil přijít. To né natáhnout alpex k monbloku a je pohoda.
Na hluk bacha pokud máš nějakej lowend. ségra má tu fujitsu klimu a to byl po spuštění takovej randál že došlo na odkapotování vylepení tlumencem na auta což snížilo hluk o cca 50% ale pořád to je brutál. Naštěstí je soused hluchej a bez nohy takže moc nechodí na dvůr. Být tam někdo jiný je zaděláno na sousedský průser.

Hluk nesouvisí ani s režimem. Mám srovnání kamoš má viesmanna 2vrtulu a to v létě nebo v zímě ať to jede naplno nebo ne to jen brble tak je je jen takový tichoučký fůůů a přitom to je průvan jako kráva a mrznou ti předtím koule :lol:
jenže ten design je úplně jinde. hrubší výměník, řízený ebm ventilátory, okapotování je cca 2cm tlustým tlumencem. to je jiná.

úplně nej je ta moje voda voda. když to jede v běžném topném režimu kolem těch 14-18% tak jde slyšet jen lehce pískání frekvenčáku a když to jede naplno a dělá to tuv tak to je takovej rozčílenej mražák. navíc to je v technické takže venku ticho.

napiš pak spotřeby. Já s vodou jsem dělal když nejvíc mrzlo 25kwh den a i při -10 ce příkon motal 1-1,5kw jinak do 20ti když byla normální zima a jak bylo kolem 10ti tak pod 15kwh den. Se mi líbí že i kdyby nejhůř bylo tak s tímto utáhnu celej barák včetně topení na 2kw centrálku :-)
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, 2x parallel Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
ElektroEzs
Příspěvky: 1474
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od ElektroEzs »

Tady mam par mist kam to dat ale vsude to tak trosku prekazi😂Nejlepsi varianta je ta u detskych pokoju protoze tam chodnik pokracuje uz jen ke drevniku takze by to nejmin prekazelo a trubky do 9m ale mam obavy z hluku. Jeste me napadlo u ty varianta kde stoji auta ten chodnik trosku rozsirit protoze se tam dost chodi.

Uplne nejlepsi je varianta za barak tam sice deti nemaj okna ale zed pokoje tam je stejne ale proste potrubi pomalu 15m a to je fakt dost.

Tak nevim k cemu se priklonit:-)
Přílohy
IMG_6033.jpeg
IMG_6035.jpeg
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, 2x parallel Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
eman
Příspěvky: 1340
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od eman »

Jako drtit levný TČ i v létě na ohřev TUV, když nevím co s elektřinou, by mě nenapadlo. Navíc v 5 lidech ten 300l bojler ani nevytočím.
Psal jsem samozdřejmě COP v zimě. V létě to nemá cenu řešit.

edit: Dej ho úplně mimo obytnou zónu. Je slyšet i přes zeď a jestli máš jako zateplovák polystyren, tak ten to ještě roznáší.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
ElektroEzs
Příspěvky: 1474
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od ElektroEzs »

V lete nebudu ohrivat tepelkem TUV, mam termiku a patrony takze by to nemelo smyl, myslel jsem jaro,podzim,zima:-)
eman píše: pon črc 15, 2024 10:02 pm Jako drtit levný TČ i v létě na ohřev TUV, když nevím co s elektřinou, by mě nenapadlo. Navíc v 5 lidech ten 300l bojler ani nevytočím.
Psal jsem samozdřejmě COP v zimě. V létě to nemá cenu řešit.

edit: Dej ho úplně mimo obytnou zónu. Je slyšet i přes zeď a jestli máš jako zateplovák polystyren, tak ten to ještě roznáší.
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, 2x parallel Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
ElektroEzs
Příspěvky: 1474
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od ElektroEzs »

Koukal jsem do toho Grundigu a patrona 3kw jde bez problemu prepojit na druhou fazi kdyby ji nekdo potreboval pouzivat tak aby vsechno nebylo na jedny fazi ja ji odpojim uplne zatim ale k tepelku natahnu kabel CYKY 5x4 kdyby nahodou.

Jeste tam je vyvod pro 3kw spiralu bojleru a jde nastavit jestli se ma ohrivat ciste elektrikou nebo tepelnym cerpadlem.

3kW bivaletni zdroj+moznost pripojit spiralu bojleru 3kW+ kompresor tak to vysvetluje proc maj privodni kabel psany 3x10 a jisteni 40A i kdyz je to nesmysl tohle vse na jednu fazi ale jde to krasne rozhazet na 3F privod.

Ve spodni vane je topny kabel ten se spina jen pri odmrazovani kondenzatoru nebo bezi pod nejakou teplotu porad? Dalsi ohrev je u kompresoru ten jestli chapu spravne bezi trvale pod nejakou teplotu?
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, 2x parallel Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
soami
Příspěvky: 687
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od soami »

Kabel vany jede při zapnutém tč trvale pod nějakou teplotu-u mě pod 2st. Lze samozřejmě ošetřit i vlastním řízením. Např. zapnout s defrostem na 20min. Příkon je pár desítek W. Kabel kompresoru jede při vypnutém kompresoru a nízké teplotě. U mě pod 5st. Při spuštěném TČ by měl kabel vypnout.
ElektroEzs
Příspěvky: 1474
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od ElektroEzs »

Ma smysl resit externi rizeni pro ten kabel vany? Ten kabel kompresoru jede i pri stanby jsem koukal. Jeste tepelko ma dva otvory na hadice pro odvod kondenzatu je realne ze to tim bude fakt odtekat? Na 90% procent bude varianta u garaze kde je vjezd pro auta tak mi jde o to abych nemel kluziste na chodniku😂
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, 2x parallel Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
eman
Příspěvky: 1340
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od eman »

Jestli má i odmrazování vany v základu, tak to není špatné. Já si ho u Haiera musel dodělat. JInak koukni do manuálu, bude určitě potřeba i nějaký kabel k externímu řízení.

Otvory na hadice ničím neucpávat. Taky jsem ktomu dostal takový nástavce na hadici do vany a po měsíci jsem to utrhl, protože to brání odtoku. Kabel se asi vyplatí vypínat, protože v reálu je potřeba jenom v tuhých mrazech, jinak se spíná zbytečně. Ale je to 20W, tak je otázka kolik se ušetří.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
soami
Příspěvky: 687
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od soami »

Ten ohřev kompresoru musí jet při standby a nízké teplotě. Nahřívá olej pro start kompresoru. Při běhu se kompresor ohřívá ztrátovým teplem, takže ohřev kabelem není potřeba.
vk_1
Příspěvky: 332
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od vk_1 »

soami píše: úte črc 16, 2024 6:13 pm Ten ohřev kompresoru musí jet při standby a nízké teplotě. Nahřívá olej pro start kompresoru. Při běhu se kompresor ohřívá ztrátovým teplem, takže ohřev kabelem není potřeba.
Nejde tam jen o zahřátí oleje. Ten předehřev zajišťuje, aby v kompresoru nezkondenzovalo chladivo a nesmíchalo se s olejem. Vlastně by to tedy mělo pro jistotu běžet pořád, když je TČ/klima v zimě vypnuté.

Já napájení TČ na většimu zimy vypínám, a zapínám cca hodinu před startem TČ. Jestli to stačí, nevím. Kdo chce nejlepší životnost kompresoru, měl by asi nechat napájení zapnuté celou zimu.

https://www.compressorsunlimited.com/wh ... se-heater/
ElektroEzs
Příspěvky: 1474
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od ElektroEzs »

Ja bych nejak potreboval ten kondenz stahnout do svodu okapu aby to neteklo zbytecne po dlazbe ale ty kolinka se mi zdaji male no😂
eman píše: úte črc 16, 2024 5:47 pm Jestli má i odmrazování vany v základu, tak to není špatné. Já si ho u Haiera musel dodělat. JInak koukni do manuálu, bude určitě potřeba i nějaký kabel k externímu řízení.

Otvory na hadice ničím neucpávat. Taky jsem ktomu dostal takový nástavce na hadici do vany a po měsíci jsem to utrhl, protože to brání odtoku. Kabel se asi vyplatí vypínat, protože v reálu je potřeba jenom v tuhých mrazech, jinak se spíná zbytečně. Ale je to 20W, tak je otázka kolik se ušetří.
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, 2x parallel Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
soami
Příspěvky: 687
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od soami »

V tenké trubce to zamrzne, obzvlášť pokud to nejde kolmo dolů. Řešením je buď to nechat volně vytéct(což nemůžeš) nebo trubku izolovat a dát do ní topný kabel. Mně se osvědčilo použít větší trubku - izolovanou odpadní HT 45mm, do ní jsem dal topný kabel. Spínám ho na začátku defrostu na 15min. Dalo by se to spojit s přerušovaným spínáním kabelu ve vaně. Dřív jsem to tak měl. Detekci defrostu je třeba vyhodnotit-pokud to nemá nějaký samostatný spínaný výstup. Možnosti je více. Nejjednodušší je spojit spínání patrony s defrostem-tak to má třeba LG. A pak tedy když sepne patrona, jede defrost.
ElektroEzs
Příspěvky: 1474
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od ElektroEzs »

Tak to se budu muset podivat jestli tam nekde je vystup co umi sepnout pri defrostu. Ja planoval nejake ht potrubi a topny kabel nejaky kratky mam snad i doma. Spinani patrony myslis jako ze LG sepne bivalentni zdroj pri deforost?
soami píše: úte črc 16, 2024 7:08 pm V tenké trubce to zamrzne, obzvlášť pokud to nejde kolmo dolů. Řešením je buď to nechat volně vytéct(což nemůžeš) nebo trubku izolovat a dát do ní topný kabel. Mně se osvědčilo použít větší trubku - izolovanou odpadní HT 45mm, do ní jsem dal topný kabel. Spínám ho na začátku defrostu na 15min. Dalo by se to spojit s přerušovaným spínáním kabelu ve vaně. Dřív jsem to tak měl. Detekci defrostu je třeba vyhodnotit-pokud to nemá nějaký samostatný spínaný výstup. Možnosti je více. Nejjednodušší je spojit spínání patrony s defrostem-tak to má třeba LG. A pak tedy když sepne patrona, jede defrost.
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, 2x parallel Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek