Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
solexagro
Příspěvky: 14
Registrován: sob dub 13, 2024 8:17 am
Lokalita: Bruntál
Výkon panelů [Wp]: 100kW
Kapacita baterie [kWh]: 100kW
Chci prodávat energii: NE

Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od solexagro »

Prosím o radu, jestli existuje řešení synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů - konkrétně kompresorů v mrazírně.
Mám 100kW FV na mrazírně, kde se kompresory spouští periodicky při poklesu teploty v komorách. (-18-20°C)
V momentě že jsou vypnuté, veškerá vyrobená energie jde do prřetoků.
Nevím, jestli tento stručný popis je dostačující, rád blíže vysvětlím případnému odborníkovi..
díky
Miyuki
Příspěvky: 151
Registrován: úte bře 21, 2023 1:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2240
Kapacita baterie [kWh]: 19+Nádrž

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od Miyuki »

Tak pokud nevadí, že bude teplota kolísat ve větším rozsahu. Tak prostě mrazit když svítí, třeba až do -30 pokud to není technický problém.
Je spousta možností, jak to automatizovat a ovládat.
Na konkrétní řešení by bylo potřeba znát detaily, ane není to nic složitého.
glottis
Příspěvky: 2094
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od glottis »

nekde jsme nedavno cetl/videl, ze prave treba namrazi na nizsi teplotu. Potravinam to nevadi a preckaji tak treba noc. A nebo ji aspon zkrati
solexagro
Příspěvky: 14
Registrován: sob dub 13, 2024 8:17 am
Lokalita: Bruntál
Výkon panelů [Wp]: 100kW
Kapacita baterie [kWh]: 100kW
Chci prodávat energii: NE

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od solexagro »

Miyuki píše: sob dub 13, 2024 11:29 am Tak pokud nevadí, že bude teplota kolísat ve větším rozsahu. Tak prostě mrazit když svítí, třeba až do -30 pokud to není technický problém.
Je spousta možností, jak to automatizovat a ovládat.
Na konkrétní řešení by bylo potřeba znát detaily, ane není to nic složitého.
díky za snahu! To samozřejmě dělám, dá se to částečně i nastavit v programu (Carel-Boss)
Ale není to ono, já mám na mysli "něco jako Wattrouter" nebo je možná nějaké zařízení, které samo spouští spotřebič, když jde výroba z FV(případně z baterky) a zastaví, pokud jde prou ze sítě. Jsou tam 30-45 min pauzy mezi činností kompresorů, ve špičce to má odběr i 150kW, průměrně tak 25-38.
Když stojí, tak do přetoků pak letí i 50kW.
Rák za dobré a funkční řešení zaplatím...
solexagro
Příspěvky: 14
Registrován: sob dub 13, 2024 8:17 am
Lokalita: Bruntál
Výkon panelů [Wp]: 100kW
Kapacita baterie [kWh]: 100kW
Chci prodávat energii: NE

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od solexagro »

glottis píše: sob dub 13, 2024 11:57 am nekde jsme nedavno cetl/videl, ze prave treba namrazi na nizsi teplotu. Potravinam to nevadi a preckaji tak treba noc. A nebo ji aspon zkrati
Díky, ale už jsem to popsal kolegovi, takto ano, že se namrazí do "foroty". Ale aby to fungovalo samo, automaticky :)
Mex
Příspěvky: 368
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od Mex »

Velké množství měničů (každý lepší) má nějaký výstup (dry contact), kam se dá naprogramovat výstup informace, že teď je dost energie z panelů.
Pokud měnič takový výstup nemá, tak má většinou nějakou možnost čtení informací po RS485/WiFi nebo LAN. A pak nad tím může operovat nějaká chytrá nadstavba, například Home Assistant (zdarma, např. na RPi) nebo něco jiného.

Rozhodně je to něco, co je celkem snadno řešitelné. Pokud je tedy možné "mrazit do foroty".
solexagro
Příspěvky: 14
Registrován: sob dub 13, 2024 8:17 am
Lokalita: Bruntál
Výkon panelů [Wp]: 100kW
Kapacita baterie [kWh]: 100kW
Chci prodávat energii: NE

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od solexagro »

Mex píše: sob dub 13, 2024 4:04 pm Velké množství měničů (každý lepší) má nějaký výstup (dry contact), kam se dá naprogramovat výstup informace, že teď je dost energie z panelů.
Pokud měnič takový výstup nemá, tak má většinou nějakou možnost čtení informací po RS485/WiFi nebo LAN. A pak nad tím může operovat nějaká chytrá nadstavba, například Home Assistant (zdarma, např. na RPi) nebo něco jiného.

Rozhodně je to něco, co je celkem snadno řešitelné. Pokud je tedy možné "mrazit do foroty".
Díky za informaci! Mám tam 5 Deyu 12K, které mají LAN a dají se k mému chladícímu systému napojit modbusem. Ale aby to samo fungovalo to snad musí být na to nějaký soft nebo....nevím :)
Mex
Příspěvky: 368
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od Mex »

Jasně.
Chce to dokumentaci od těch měničů a od mražáku. Pak se dá udělat kvalifikovaný tip jak na to.
Ale téměř jistě to možné bude.
solexagro
Příspěvky: 14
Registrován: sob dub 13, 2024 8:17 am
Lokalita: Bruntál
Výkon panelů [Wp]: 100kW
Kapacita baterie [kWh]: 100kW
Chci prodávat energii: NE

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od solexagro »

Mex píše: sob dub 13, 2024 4:16 pm Jasně.
Chce to dokumentaci od těch měničů a od mražáku. Pak se dá udělat kvalifikovaný tip jak na to.
Ale téměř jistě to možné bude.
Snad něco takového dělá LOXONE, zkusím jim napsat..
Mex
Příspěvky: 368
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od Mex »

Pokud to dodávají jako standardní věc, tak pak ano.
Pokud ne, tak bych asi touhle cestou nešel. Nechat něco dělat "na míru" od větší firmy vychází často dost špatně (cenově a často i časově).

Pak je (podle mě) správný postup:
- nadefinovat přesné zadání
- dát na hromadu dokumentaci k měniči a mražáku
- zkouknout to sám nebo požádat o zkouknutí někoho v dané oblasti trochu znalého
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od camel1cz »

Podstatná informace, kterou neuvidíte je způsob ovládání mrazicího systému. Má systém nějaké rozhraní, kde jde nastavit alespoň požadovaná teplota?

Úplně nejjednodušší varianta řízení je nastavovat nižší teplotu mrazáku s rostoucím výkonem panelů a naopak vyšší, když výkon panelu klesá.
Ideální stran spotřeby by bylo spotřebovat celou výrobu v chladícím agregátu a vychladit prostor klidně na -30... A pak třeba půl noci nechladit a čekat až teplota klesne na nejvyšší přípustnou - pak ji začít ze sítě udržovat. Vzhledem k ceně výkupu prodej nemá smysl i když efektivita této akumulace bude horší a s klesající teplotou se ještě zhoršuje.

Za zvážení by mohla stát virtuální baterie.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
solexagro
Příspěvky: 14
Registrován: sob dub 13, 2024 8:17 am
Lokalita: Bruntál
Výkon panelů [Wp]: 100kW
Kapacita baterie [kWh]: 100kW
Chci prodávat energii: NE

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od solexagro »

camel1cz píše: sob dub 13, 2024 5:07 pm Podstatná informace, kterou neuvidíte je způsob ovládání mrazicího systému. Má systém nějaké rozhraní, kde jde nastavit alespoň požadovaná teplota?

Úplně nejjednodušší varianta řízení je nastavovat nižší teplotu mrazáku s rostoucím výkonem panelů a naopak vyšší, když výkon panelu klesá.
Ideální stran spotřeby by bylo spotřebovat celou výrobu v chladícím agregátu a vychladit prostor klidně na -30... A pak třeba půl noci nechladit a čekat až teplota klesne na nejvyšší přípustnou - pak ji začít ze sítě udržovat. Vzhledem k ceně výkupu prodej nemá smysl i když efektivita této akumulace bude horší a s klesající teplotou se ještě zhoršuje.

Za zvážení by mohla stát virtuální baterie.
Dík za příspěvek! Mražení je ovládáno systémem Carel-Boss. Lze nastavit teploty v každé komoře na různou teplotu, -30 to neudělá, ale 25 ano. Dá se to na noc i vypnout, teplota klesne tak o 3-3,5 stupně, což je v pohodě. Ale pořád tady nevidím to propojení z FV! Věřím, že není třeba objevovat Ameriku, že něco takového by už snad mělo existovat :)
O virtuální baterii už uvažuji dávno, ale dle info z Čezu to pro firmy snad zatím není možné. To by bylo samozřejmě perfektní.
solexagro
Příspěvky: 14
Registrován: sob dub 13, 2024 8:17 am
Lokalita: Bruntál
Výkon panelů [Wp]: 100kW
Kapacita baterie [kWh]: 100kW
Chci prodávat energii: NE

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od solexagro »

Mex píše: sob dub 13, 2024 4:38 pm Pokud to dodávají jako standardní věc, tak pak ano.
Pokud ne, tak bych asi touhle cestou nešel. Nechat něco dělat "na míru" od větší firmy vychází často dost špatně (cenově a často i časově).

Pak je (podle mě) správný postup:
- nadefinovat přesné zadání
- dát na hromadu dokumentaci k měniči a mražáku
- zkouknout to sám nebo požádat o zkouknutí někoho v dané oblasti trochu znalého
Zadání nadefinovat umím
dokumentace je přístupná
sám to ale nevyřeším, proto tady hledám někoho znalého v tomto oboru...
Uživatelský avatar
tixik
Příspěvky: 1
Registrován: úte dub 02, 2024 1:37 am
Lokalita: Pardubice

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od tixik »

Bosse neznám, ale na průmyslové automatizace certifikace mám. Začal bych tím, co je mi jasné nejméně, tedy Bossem. Zda má např. nějakou možnost jednoduché vnitřní algoritmizace s reakcí na digitální vstupy (pokud je má). Případně možnost Modbus, BACnet komunikace. Záleží, co si nechá líbit. Pokud komunikaci neumí a nastavuješ to např. ve webovém rozhraní, tak to se dá robotem řešit taky.
O objevování Ameriky se asi bohužel jednat bude. To bys jedině musel oslovit nekoho od Carel, jestli už něco podobného dělali a mají na to hotové řešení.
V ideálním případě by to předpokládám nemělo hloupě zapínat/vypínat pokud je/není dostatek pro plnou zátěž, ale nějak efektivně řídit zátěž, na základě aktuálně dostupné výroby.

Hoď sem odkazy na co nejvíc dokumentací k Bossu.
Mex
Příspěvky: 368
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od Mex »

Když jsem se snažil o totéž (protože i já dělám průmyslovou automatizaci), tak jsem dostal odpověď "dokumentace je přístupná". :uh:
Chvíli jsem brouzdal po stránkách kolem toho Bosse, ale dělají toho spoustu.
Takže ne, tohle asi nebude člověk, kterému by se dalo poradit a pomoct.
cipis
Příspěvky: 4414
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od cipis »

Mozna si kolega spletl rubriku, a tohle pak patri do bazaru, ze neco/nekoho hleda ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
solexagro
Příspěvky: 14
Registrován: sob dub 13, 2024 8:17 am
Lokalita: Bruntál
Výkon panelů [Wp]: 100kW
Kapacita baterie [kWh]: 100kW
Chci prodávat energii: NE

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od solexagro »

tixik píše: ned dub 14, 2024 1:16 pm Bosse neznám, ale na průmyslové automatizace certifikace mám. Začal bych tím, co je mi jasné nejméně, tedy Bossem. Zda má např. nějakou možnost jednoduché vnitřní algoritmizace s reakcí na digitální vstupy (pokud je má). Případně možnost Modbus, BACnet komunikace. Záleží, co si nechá líbit. Pokud komunikaci neumí a nastavuješ to např. ve webovém rozhraní, tak to se dá robotem řešit taky.
O objevování Ameriky se asi bohužel jednat bude. To bys jedině musel oslovit nekoho od Carel, jestli už něco podobného dělali a mají na to hotové řešení.
V ideálním případě by to předpokládám nemělo hloupě zapínat/vypínat pokud je/není dostatek pro plnou zátěž, ale nějak efektivně řídit zátěž, na základě aktuálně dostupné výroby.

Hoď sem odkazy na co nejvíc dokumentací k Bossu.
Zdravim! Carel-Boss je tohle: https://www.alltyperefrigeration.com.au ... onitoring/
Myslím, že je to dost "chytré", vše se nastavuje přes web. Je tam přes modbus zapojený měřák Schneider PM5110.
Carelu (Itálie)jsem samozřejmě psal, ale zatím bez odpovědi, polský Carel nic podobného nemá.
Můžete mi napsat mail? Asi bo bude lepšé :)
solexagro
Příspěvky: 14
Registrován: sob dub 13, 2024 8:17 am
Lokalita: Bruntál
Výkon panelů [Wp]: 100kW
Kapacita baterie [kWh]: 100kW
Chci prodávat energii: NE

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od solexagro »

cipis píše: ned dub 14, 2024 3:41 pm Mozna si kolega spletl rubriku, a tohle pak patri do bazaru, ze neco/nekoho hleda ...
Pokud jsem něco napsal špatně, tak se omlouvám, ale bazar určitě né!
Myslím, že podobný "problém" češí spousta firem....
cipis
Příspěvky: 4414
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od cipis »

Ale ty hledas nekoho, kdo ti to vyresi.
Ne ze se to tu spolecne vyresi. Tj ten bazar, jako poptavka, je asi vhodnejsi tema. I viz ta zadost o mail, forum je ale od toho, aby se to resilo zde, a ne pres maily.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
solexagro
Příspěvky: 14
Registrován: sob dub 13, 2024 8:17 am
Lokalita: Bruntál
Výkon panelů [Wp]: 100kW
Kapacita baterie [kWh]: 100kW
Chci prodávat energii: NE

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od solexagro »

cipis píše: ned dub 14, 2024 8:41 pm Ale ty hledas nekoho, kdo ti to vyresi.
Ne ze se to tu spolecne vyresi. Tj ten bazar, jako poptavka, je asi vhodnejsi tema. I viz ta zadost o mail, forum je ale od toho, aby se to resilo zde, a ne pres maily.
Ok, tak to zkusíme, díky..

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek