Kombinacia Olovo + LiFePo4..... ano ci nie?

Kombinované úložiště Pb + Life, Pb + Lion, Pb + NiCd, jejich správné propojení, údržba, zkušenosti a praxe. Přechod na úložiště různých typů, PB > Life, PB > Li-ion ...
Juroke
Příspěvky: 12
Registrován: ned říj 16, 2022 10:06 pm

Kombinacia Olovo + LiFePo4..... ano ci nie?

Příspěvek od Juroke »

Zdravim Vas expretov. Potrebujem radu. Mam malu solarnu elektraren... momentalne pouzivam Autobaterie BOSCH 12V 40aH 2ks, ... dopracoval som sa za dobry peniaz k LiFePo4 baterii 4x3,2V 105Ah, chcel by som to pouzit v mojom systeme, aj kvoli zvyseniu kapacity systemu a povodne baterky chcem nechat kvoli zalohe.... ked BMS z nejakeho dovodu odpoji baterie... aby bol system funkcny.... co vy na to? Viem ze LIFE pracuje pri vyssom napati....ale ako to bude podla Vas fungovat? Rozmyslal som aj nad vymenou regulatora za Dualny na dve baterie ale to su zbytocne vydavky.... Vela nazorov som cital a jeden vravi tak...iny tak.... poradite?
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Kombinacia Olovo + LiFePo4..... ano ci nie?

Příspěvek od rottenkiwi »

Ja som mal niekedy NMC + LFP + Pb a fungovalo to,
treba si nakreslit krivky pri nejakej zatazi u vsetkych osobitne,
napr. 5 - 10 - 15 - 25 - 35 - 45 A
a potom podla toho nastavit napatia na regloch.

Alebo ako to mal admin, ze z jednej baterky nabijal druhe cez nabijacku.

Ale je aj moznost to oddelit, ak clovek potrebuje redundanciu.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Brumla
Příspěvky: 112
Registrován: ned kvě 22, 2011 6:05 pm
Lokalita: Beroun
Výkon panelů [Wp]: 12 kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Beroun

Re: Kombinacia Olovo + LiFePo4..... ano ci nie?

Příspěvek od Brumla »

Dobrý den, solárníci, nechci zakládat duplicitní fórum, ale ?? takřka všici zatracujete olovo. Já ho, protože jsem nevěděl.. ho pořídil, funguje.. skoro třetí rok. Je používáno na cca 10 %. si myslím, protože všechny "velké" odběry jsou jen když svítí. Na prstech bych spočítal, že napětí při zátěži (klidně i 10 kW) klesne pod 50 V. FVE je stále ve vývinu a volné minuty trávím u ní...Až na ní jisté osoby žárlí..
Chtěl bych přejít na LFP baterie : https://shop.gwl.eu/Complete-Energy-Sto ... html?cur=2.
Z toho potřebuji vyřešit problém mezi PB a LFP.
Teď mám veškeré DC svedeny na lištu( regulátory, baterie, nabíječku i měniče. V prostředku lišt mám voltmetr.
Od pracovníka GWL jsem dostal informaci, že jejich zařizení připojím také na lištu a ono si bude brát i dodávat tolik kolik je potřeba, myslíte, že je to reálné?? Díky za úvahy???
vanilka
Příspěvky: 267
Registrován: stř kvě 05, 2021 2:57 pm
Lokalita: Beroun, Příbram

Re: Kombinacia Olovo + LiFePo4..... ano ci nie?

Příspěvek od vanilka »

Nabízí se otázka, proč vlastně mít baterii, kterou využívám jen z 10-ti procent :dontknow:
4512kg VRLA GEL / 20kWp+
ElektroEzs
Příspěvky: 1133
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kombinacia Olovo + LiFePo4..... ano ci nie?

Příspěvek od ElektroEzs »

Znamej ma taky kombinaci LiFePO4 a olovo, ale je tam jen jako zaloha kdyby odepla BMS aby prezil King a Epever. Nabijeci napeti BULK 54,8V a na sit prepina pri 50V.
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
Soban
Příspěvky: 3497
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Kombinacia Olovo + LiFePo4..... ano ci nie?

Příspěvek od Soban »

Tak já to mám než to olovo odejde, ale mám 24V takže napětí 24V - 27,6V což pro olovo 13,8V je tak na hraně a samozřejmě disable equalizace.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
RoKur
Příspěvky: 7
Registrován: stř črc 28, 2021 11:39 am
Lokalita: Jeseníky
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1900
Kapacita baterie [kWh]: 15
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Kombinacia Olovo + LiFePo4..... ano ci nie?

Příspěvek od RoKur »

Ahoj, mám dva roky 16S LiFePo4 200Ah + Pb 48V 300Ah, zapojené přes pojistky na společnou sběrnici. A je to perfektní.
Do 50V jde proud pouze z LiFePo. Kolem 49V začíná dodávat proud už olovo a jak klesá napětí, tak ten poměr proudu u olova roste. BMSku mám nastavenou že při 48V, nebo 2,95V na článku vypíná LiFePo baterku. Tak je ohlídána spodní hranice.
Horní hranici mám na BMS nastaveno na 54,8V, nebo 3,45V na článek.
Napětí na regulátoru Epever mám nastaveno na 54,6V. Jak při nabíjení dosáhne tuto hodnotu, tak začne klesat proud do baterek, až se dostane skoro k nule.
Přeliv proudu z LiFePo do Pb, pokud se nenabíjí je zanedbatelný, protože olovo je nabité a nic neodebírá. (do 0,2 A).
Od té doby jsem minimálně dolíval destilku do Pb baterie, protože horní hranice je pod zplynovacím napětím.
V létě alespoň jednou za měsíc, když dobře svítí a baterie jsou nabité odpojím přes pojistku baterii LiFePo a nechám připojenou pouze baterii Pb.
Na regulátoru zvednu napětí na 58V a nechám nějakou dobu PB baterii provařit, aby se promíchal elektrolyt. Poté zase stáhnu napětí na 54,6V a připojím LiFePo.
Brumla
Příspěvky: 112
Registrován: ned kvě 22, 2011 6:05 pm
Lokalita: Beroun
Výkon panelů [Wp]: 12 kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Beroun

Re: Kombinacia Olovo + LiFePo4..... ano ci nie?

Příspěvek od Brumla »

vanilka píše: pát bře 01, 2024 1:00 pm Nabízí se otázka, proč vlastně mít baterii, kterou využívám jen z 10-ti procent :dontknow:
Má, protože při polojasnu dobře vykrývá spotřebu.. to nabíjení je vždy až když začne být opravdu tma..
Brumla
Příspěvky: 112
Registrován: ned kvě 22, 2011 6:05 pm
Lokalita: Beroun
Výkon panelů [Wp]: 12 kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Beroun

Re: Kombinacia Olovo + LiFePo4..... ano ci nie?

Příspěvek od Brumla »

RoKur píše: pát bře 01, 2024 8:12 pm Ahoj, mám dva roky 16S LiFePo4 200Ah + Pb 48V 300Ah, zapojené přes pojistky na společnou sběrnici. A je to perfektní.
Do 50V jde proud pouze z LiFePo. Kolem 49V začíná dodávat proud už olovo a jak klesá napětí, tak ten poměr proudu u olova roste. BMSku mám nastavenou že při 48V, nebo 2,95V na článku vypíná LiFePo baterku. Tak je ohlídána spodní hranice.
Horní hranici mám na BMS nastaveno na 54,8V, nebo 3,45V na článek.
Napětí na regulátoru Epever mám nastaveno na 54,6V. Jak při nabíjení dosáhne tuto hodnotu, tak začne klesat proud do baterek, až se dostane skoro k nule.
Přeliv proudu z LiFePo do Pb, pokud se nenabíjí je zanedbatelný, protože olovo je nabité a nic neodebírá. (do 0,2 A).
Od té doby jsem minimálně dolíval destilku do Pb baterie, protože horní hranice je pod zplynovacím napětím.
V létě alespoň jednou za měsíc, když dobře svítí a baterie jsou nabité odpojím přes pojistku baterii LiFePo a nechám připojenou pouze baterii Pb.
Na regulátoru zvednu napětí na 58V a nechám nějakou dobu PB baterii provařit, aby se promíchal elektrolyt. Poté zase stáhnu napětí na 54,6V a připojím LiFePo.
Tak, nevím, já když mám olovo ráno nabité, na voltmetru mám 54,2 - 54,4V..
Brumla
Příspěvky: 112
Registrován: ned kvě 22, 2011 6:05 pm
Lokalita: Beroun
Výkon panelů [Wp]: 12 kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Beroun

Re: Kombinacia Olovo + LiFePo4..... ano ci nie?

Příspěvek od Brumla »

Díky za rady a odpovědi, ale já bych chtěl vědět, zda existuje takové zařízení, které by se vsadilo mezi lištu a LFP baterii a omezovalo nabíjecí proud pro baterii na cca 54,5 V, protože když svítí a nestíhám odebírat, voltmetr je na 57,8-58 V. Nevěřím obchodníkovi, že si to upraví řízení LFP baterie... Vysvětloval jsem mu, že mám na lištu propojených 6 regulátorů.. ty jsou nastaveny na PB nabíjecí napětí 58 V
cipis
Příspěvky: 4419
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Kombinacia Olovo + LiFePo4..... ano ci nie?

Příspěvek od cipis »

V datasheetu té předražené baterky máš nabíjecí napětí 57,6 V, takže to budeš muset snížit na reglech.

No, nebo si to poskládej z Liion, to nebudeš muset měnit nic.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
vanilka
Příspěvky: 267
Registrován: stř kvě 05, 2021 2:57 pm
Lokalita: Beroun, Příbram

Re: Kombinacia Olovo + LiFePo4..... ano ci nie?

Příspěvek od vanilka »

Brumla píše: pon bře 04, 2024 10:16 am Má, protože při polojasnu dobře vykrývá spotřebu.. to nabíjení je vždy až když začne být opravdu tma..
A jaký smysl v tom případě bude mít investice do větší baterie :dontknow: ? Navíc do předražený krabice pofidérní kvality.
4512kg VRLA GEL / 20kWp+
Brumla
Příspěvky: 112
Registrován: ned kvě 22, 2011 6:05 pm
Lokalita: Beroun
Výkon panelů [Wp]: 12 kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Beroun

Re: Kombinacia Olovo + LiFePo4..... ano ci nie?

Příspěvek od Brumla »

vanilka píše: pon bře 04, 2024 12:49 pm
Brumla píše: pon bře 04, 2024 10:16 am Má, protože při polojasnu dobře vykrývá spotřebu.. to nabíjení je vždy až když začne být opravdu tma..
A jaký smysl v tom případě bude mít investice do větší baterie :dontknow: ? Navíc do předražený krabice pofidérní kvality.
1/ Olovo časem odejde
2/ větší kapacita na "mraky"
3/ co když??? V mrazákách máme běžně 3-4 sta kg surovin..Ryby v nádrži taky chtějí dýchat..
Brumla
Příspěvky: 112
Registrován: ned kvě 22, 2011 6:05 pm
Lokalita: Beroun
Výkon panelů [Wp]: 12 kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Beroun

Re: Kombinacia Olovo + LiFePo4..... ano ci nie?

Příspěvek od Brumla »

vanilka píše: pon bře 04, 2024 12:49 pm
Brumla píše: pon bře 04, 2024 10:16 am Má, protože při polojasnu dobře vykrývá spotřebu.. to nabíjení je vždy až když začne být opravdu tma..
A jaký smysl v tom případě bude mít investice do větší baterie :dontknow: ? Navíc do předražený krabice pofidérní kvality.
Je fakt, že v GWL to jiskří.. proto se oddělila jednotka výroby bateriboxů...ale dost jsem od nich bral, nabídková cena je někde jinde, než na shopu,proč myslíte že šunt??
Brumla
Příspěvky: 112
Registrován: ned kvě 22, 2011 6:05 pm
Lokalita: Beroun
Výkon panelů [Wp]: 12 kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Beroun

Re: Kombinacia Olovo + LiFePo4..... ano ci nie?

Příspěvek od Brumla »

cipis píše: pon bře 04, 2024 12:14 pm V datasheetu té předražené baterky máš nabíjecí napětí 57,6 V, takže to budeš muset snížit na reglech.

No, nebo si to poskládej z Liion, to nebudeš muset měnit nic.
Bojím se, že E pevery to neuhlídají, už jsem zažil, že když vypnul zásobník TUV ( 3x 2 kW, už pořešeno, vypíná po 2+2+2 kW), viděl jsem na voltmetru 58,8-58,9 V.
Přeražené... nabidková cena je někde jinde, ale stejně, umíme dost, ale ještě tak silnoproud, na to abych dal 50 za baterky a pak to bastlil na koleně bez znalostí a nakonec to shořelo..., tady dávají dobrý servis i záruky:-)
cipis
Příspěvky: 4419
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Kombinacia Olovo + LiFePo4..... ano ci nie?

Příspěvek od cipis »

No však to musíš nastavit korektně.
Mám kombinaci olovo a lion, a naprosto v pohodě.
Furt je tam rezerva, ikdyby něco ustřelilo. A kdyby to ustřelilo fatálně, tak od toho je nastavená BMS, aby to odřízla.
Olovo zůstane připojené a pobere to.

Je to jen o nastavení.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Brumla
Příspěvky: 112
Registrován: ned kvě 22, 2011 6:05 pm
Lokalita: Beroun
Výkon panelů [Wp]: 12 kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Beroun

Re: Kombinacia Olovo + LiFePo4..... ano ci nie?

Příspěvek od Brumla »

čili nastavit regly na 57,6?? nebo méně?? pokud použiju tzv. vlastní nastavení, jde tam zadat jakékoli hodnoty..to je fakt.
cipis
Příspěvky: 4419
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Kombinacia Olovo + LiFePo4..... ano ci nie?

Příspěvek od cipis »

Regly nastavíš o fous méně, než je dovolené maximální napětí. BMSky nastavíš na maximální dovolené napětí. A olovo holt bude mít o trošičku méně.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Brumla
Příspěvky: 112
Registrován: ned kvě 22, 2011 6:05 pm
Lokalita: Beroun
Výkon panelů [Wp]: 12 kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Beroun

Re: Kombinacia Olovo + LiFePo4..... ano ci nie?

Příspěvek od Brumla »

cipis píše: pon bře 04, 2024 4:25 pm Regly nastavíš o fous méně, než je dovolené maximální napětí. BMSky nastavíš na maximální dovolené napětí. A olovo holt bude mít o trošičku méně.
O fous, Dobrý termín...57,0V ??
Brumla
Příspěvky: 112
Registrován: ned kvě 22, 2011 6:05 pm
Lokalita: Beroun
Výkon panelů [Wp]: 12 kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Beroun

Re: Kombinacia Olovo + LiFePo4..... ano ci nie?

Příspěvek od Brumla »

Jinak, dá někdo typ na baterie o podobné kapacitě...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek