MPPT v optimizéru

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
sikec
Příspěvky: 136
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm

MPPT v optimizéru

Příspěvek od sikec »

Udělá za mě MPPT v optimizéru to samé jako MPPT ve střídači? On to vlastně není můj dotaz - je to dotaz známého. Nechce žádný BEL ani Siton ani Opl. Má 4 panely s celkovým výkonem 1600 Wp. Napětí na nich je v sérii Vmp=122 V. Má spirálu z USA 110-120 V/1500W (bez termostatu). Rozmluvil jsem mu to dát napřímo ze střechy na spirálu, kvůli absenci MPPT. Když si ale ke každému panelu dá optimizér za 1200 Kč co v sobě MPPT má - nahradí mu to ten BEL?
Nejde mu o peníze, mluví jen o dvou drátech ze střechy. Díky
PetrDubi
Příspěvky: 1513
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: MPPT v optimizéru

Příspěvek od PetrDubi »

A jaký je rozdíl mezi tím, že bude mít ze střechy 2 vodiče od panelů třeba k BELu nebo bude mít ze střechy 2 vodiče od optimizérů k bojleru? Nějak jsem nepochopil záměr - když o peníze nejde a mluví o dvou drátech?
Nehledě na to, že ty 4 optimizéry budou stejně stát to, co ten střídač..

Z technického hlediska (podle mě, ale možná se mýlím) optimizéry nenahradí plně ten střídač, ale bude to lepší než připojit ty panely rovnou na spirálu. Ale co vidím jako hlavní problém je, že se v létě ten bojler klidně může i přehřát (nepíšeš podrobnosti, například objem bojleru) a pokud tam nedoplní nějaký DC jistič, tak bude i velký problém to za provozu vypnout.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68 a Victron 75/15 MPPT
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
sikec
Příspěvky: 136
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm

Re: MPPT v optimizéru

Příspěvek od sikec »

No já mám stejnej názor jako PetrDubi - bude to lepší než holý panely ale asi horší než střídač s MPPT. On to bude průtokáč z ameriky na ohřev bazénu, takže tam snad k přehřátí nedojde - bazén bude mít snad 20000 litrů.
PetrDubi
Příspěvky: 1513
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: MPPT v optimizéru

Příspěvek od PetrDubi »

Když nepoběží cirkulace (a je jedno jestli proto, že vypadla elektřina, je odstávka, vypadl jistič, někdo tu cirkulaci vypnul záměrně nebo odešel třeba časový spínač) a bude svítit sluníčko, tak se ten průtokáč přehřeje stejně (psal jsi že tam není termostat), akorát to nebouchne jako bojler, ale voda začne vařit a nejspíš se mu roztaví potrubí, který bývá u bazénu plastový a potom dojde k vypuštění bazénu. Pokud se ta voda dostane i k těm svorkám spirály, tak to teprve začne být zajímavý, protože se rozjede elektrolýza.. Když se to nahřeje tak, že voda už bude horká, ale ještě se neroztaví potrubí, někdo bude v bazénu u vratný trysky a spustí se cirkulace, tak to pro toho člověka taky bude pěkný (bude tam jako žába, která se vaří v hrnci).

Možností co se může stát je spousta, ale každý strůjcem svého štěstí..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68 a Victron 75/15 MPPT
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
cipis
Příspěvky: 5070
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: MPPT v optimizéru

Příspěvek od cipis »

Jj, systémově špatné řešení.
Odpověď je jednoduchá, kamarád vymýšlí nebezpečné kraviny.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 5 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Kostěj
Příspěvky: 654
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: MPPT v optimizéru

Příspěvek od Kostěj »

sikec píše:Když si ale ke každému panelu dá optimizér za 1200 Kč co v sobě MPPT má - nahradí mu to ten BEL?
Optimizéry nemám, ale domnívám se, že to nebude fungovat vůbec. Napište výrobci optimizérů. Ale myslím si, že odpoví "Takový způsob použití našeho výrobku není podporován.", pokud tedy vůbec odpoví. Jedině přesvědčit někoho, kdo je má, ať to vyzkouší. Jenže: jestli při tom optimizéry odejdou, zaplatíte mu je?
Uživatelský avatar
RomanNTA
Příspěvky: 2
Registrován: pon říj 31, 2022 12:46 pm

Re: MPPT v optimizéru

Příspěvek od RomanNTA »

Optimizér řeší jeden panel na který je pověšen. MPPT řeší celou soustavu a snaží se najít ten nejlepší výkonnostní bod. Zkuste se podívat na graf průběhu. To Vám asi ten optimizér neprovede. Pokud chce mít dva dráty, tak MPPT dejte k panelům ;-)
Matess
Příspěvky: 1706
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: MPPT v optimizéru

Příspěvek od Matess »

Mppt tracker zatěžuje panely tak aby z nich dostal co možná nejvyšší výkon a optimizér měří procházející proud přes něj a má v sobě dc/dc měnič a snižuje napětí panelu tak aby dorovnal procházející proud. Takže optimizér tady takhle určitě fungovat nebude.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek