Studer nebo Fangpusun

Měniče Studer
FRSO
Příspěvky: 2281
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Studer nebo Fangpusun

Příspěvek od FRSO »

eman píše:No jelikož už to mají připravené a zbývá jim jenom někoho podmáznout, aby to vzal na sebe a "musel se obětovat" jít z politiky na teplé místu u ČEZu, tak si asi myslí, že jim to projde. Oni to právě zdůvodnili tím, že poplatek za jistič je moc nízký a lidi ho nevyužívají. A taky se chtějí zahojit na FVE. Počítám, že oběť s FVE dostane nabídku, kterou nedokáže odmítnout....Buď platit mastný paušál za jistič nebo posílat přetoky za hubičku do sítě.
Pánové, žijeme v Čechách, tady je i nemožné možným, jak pravil klasik... :D
To by musel mít opravdu velkou odvahu, vždy se ví, jak kdo hlasoval, tudy cesta nevede.
PS: to by museli na FVE přispět, aby jim někdo dodával a za rozumné peníze. :lol:
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
FRSO
Příspěvky: 2281
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Studer nebo Fangpusun

Příspěvek od FRSO »

eman píše:Přesouvat do D01 nikoho nebudou. Už mají připravenou penalizaci majitelů FVE za "nevyužívání rezervovaného příkonu". Teď se hledá obětní beránek, co to protlačí do zákona a snaží se rychle namontovat eleměry s dálkovým odečtem, aby tu penalizaci mohli účtovat po týdnech...nebo tam byl měsíc..teď už nevím.
Tak vyšroubuješ tu pojistku kde je to GSM a mají po ptákách. :lol:
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
eman
Příspěvky: 1009
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Studer nebo Fangpusun

Příspěvek od eman »

Dodává jim každej co má dotační. V létě byla rvačka o výkup za 1,6Kč/kWh.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
ElektroEzs
Příspěvky: 1135
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Studer nebo Fangpusun

Příspěvek od ElektroEzs »

Přesně ať mi zaplatí FVE a můžou si zbytek elektriky nechat :D v opačném případě mi můžou ... :D
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
FRSO
Příspěvky: 2281
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Studer nebo Fangpusun

Příspěvek od FRSO »

A už k tématu, jak fungují ty MPPT Fangy těm co si je pořídily ? je to OK ?
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Studer nebo Fangpusun

Příspěvek od brin »

Jsou úplně stejné, jako Studery, mají stejný firmware. Fungují tedy stejně. Co já vím, tak mnoho vadných kusů nebylo.
eman
Příspěvky: 1009
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Studer nebo Fangpusun

Příspěvek od eman »

U těch MPPT Fangů už to není taková láce. S dopravou, dph a clem budou někde kolem 12tis. minimálně a pořád je to číňan. Myslím, že Victron 150/70 je o asi 3000 dražší a to už nejsou peníze. Teda pokud jich člověk nepotřebuje 5ks.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
Diablo1st
Příspěvky: 1633
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Studer nebo Fangpusun

Příspěvek od Diablo1st »

Veď práve tá cena Fanga už nie je moc výhra. Ja som dopytoval XTM4000-48 a nejaké veci k tomu a o moc lacnejšie oproti zostave čo mám to nevyšlo. Navyše Fang neponúka 250V mppt, čo by šiel zapojiť do systému. Aj keď som nejako nepočul, že by sa tie meniče kazili, tá cena a otázna záruka ma troška odradili.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
eman
Příspěvky: 1009
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Studer nebo Fangpusun

Příspěvek od eman »

XTM4000 je za 32000Kč max. včetně daní a cla. To je dost velký rozdíl, proti standartní ceně MP2 5000 za 48000Kč. Proti VO ceně 38000Kč za Victrona už to zase taková úspora není.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Studer nebo Fangpusun

Příspěvek od mihlit »

Nevím, co furt máte s tím bazarem... elektronika není nesmrtelná. LF měnič by měl vydržet teoreticky o něco déle, než HF měnič, ale furt je to elektronika s omezenou životností. Doporučuji mrknout třeba na toto video od času 8:27
https://estav.tv/v/stridace-pro-domaci- ... -a-servis/
Matess
Příspěvky: 1524
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Studer nebo Fangpusun

Příspěvek od Matess »

sry za OT, ale proč ten pán tam sedí tak nakřivo?
eman
Příspěvky: 1009
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Studer nebo Fangpusun

Příspěvek od eman »

mihlit píše:Nevím, co furt máte s tím bazarem... elektronika není nesmrtelná. LF měnič by měl vydržet teoreticky o něco déle, než HF měnič, ale furt je to elektronika s omezenou životností. Doporučuji mrknout třeba na toto video od času 8:27
https://estav.tv/v/stridace-pro-domaci- ... -a-servis/
To je takové to obecné žvanění, které tak milují sběrači shlédnutí na YT. Myslíme že je to tak, ale může to být i onak nebo taky jinak, ale hlavně nám klikněte na reklamy.
Podstata je opravitelnost a použití solidních součástek. I 10 letý Studer si dá hravě k večeři Axperta, kterému se pečou obvody na 60°C+ a většina jich nepřežije 2roky.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Studer nebo Fangpusun

Příspěvek od mihlit »

S čím přesně žvaní? Shodujete se +-, že některé značky mají lepší design než jiné, že to jak moc se to hřeje, je důležité, vliv pavučin a prachu u roky "zapomenutých" zařízení na chlazení, že je rozdíl v opravitelnosti. Takže tady asi ne. Nebo teda v životnosti, že každá součástka dříve nebo později umře a že se to dá spočítat?
Tak tady je třeba tabulka pro jamicon kondenzátory a load life (zjednodušeně tak při provozní teplotě o 40st nižší než max násobit 16):
http://www.icd-sales.com/Manufacturers/ ... table.aspx
Tady link na výpočtové nástroje od nipponu https://www.chemi-con.co.jp/en/tool/
A jak spočítat celkovou životnost, tak třeba us army norma MIL-HDBK-217F nebo více civilní Telcordia SR-332.
Výrobci a návrháři tedy o životnosti vědi a umí to spočítat, dělá se to běžně (ne u hraček z číny), ale i třeba takový mean well (není zrovna špička) uvádí u svých zdrojů v datasheetu MTBF.

Mimochodem, ten pán není prodejce ani týpek z montážní firmy, ale pracuje na ČVUT, kde to zkoumá. Přímo v Laboratoř diagnostiky fotovoltaických systémů. Pokud tedy chcete tvrdit, že je to žvanil a neví, o čem mluví, tak by mě zajímaly víc fakta, co a proč. Jinak by to bylo jen to žvanění
eman
Příspěvky: 1009
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Studer nebo Fangpusun

Příspěvek od eman »

Žvaní, protože říká obecně známé věci. To už můžu natočit video o tom, že chleba tvrdne a proč tomu tak je. K čemu jsou nějaké výpočty, když stejně nikdo neví co je v jaké krabici zrovna použité za součástky. Mimochodem, zrovna velcí a značkový výrobci si rychle zvykli na používání levných fejků z Číny. Takže máš doma sice hustokrutej značkovej cokoliv s vypočítanou životností, ale ty se vztahují na úplně jinou součástku, protože originál je o 2 centy dražší než fejk.Životnost je o asi 100 různých faktorů, od součástek až po tvar bedny, počet chladících děr a jestli to visí ve větrané místnosti. Proto první co musí majitel Axperta udělat je rozebrat ho a předělat celý systém chlazení a proto to majitel Victrona dělat nemusí. Pasivně chlazené bedny jsou jen marketingový tah, protože to nefunguje, ale po záruce je to výrobci jedno. A tak by se dalo popsat celé forum.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Studer nebo Fangpusun

Příspěvek od mihlit »

Chlape, tady už ti fakt nerozumím... obecné video asi není úroveň vysokoškolské přednášky, protože by málo kdo měl vstupní znalosti to vůbec pobrat a trvalo by několik hodin. Pro takové publikum to určené není a všeobecně známá věc to asi není, proto jsem sem to video hodil, protože si někteří myslí, že s bazarovým studerem na věčné časy. Nejdřív tvrdíš, že bazar studer je super. Když ti předhodím, že nevydrží tak dlouho, že se to dá i spočítat, tak přijdeš s tím, že výpočty jsou na hovno, protože výrobce není schopen si ohlídat kvalitu a číňan mu tam šoupne levnější fake, který je horší. Čímž vlastně sám říkáš, že v reálu ta životnost studeru bude ještě horší. Nějak postrádám konzistenci myšlenek. Pro mě je pak teda důvěryhodnější zdroj člověk, který to na ČVUT roky testuje a zkoumá. Mno moje peníze to nejsou a je to každého věc, za co si svoje peníze utratí
eman
Příspěvky: 1009
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Studer nebo Fangpusun

Příspěvek od eman »

O bazarových Studerech tu nikdo nepsal, že jsou na věčné časy. Většina si koupila repas nebo testovaný.

Až si budeš kupovat ledkovou žárovku, tak se podívej, jakou má výpočtovou životnost a kolik ti v reálu vydrží. Píšu, že nějaký výpočet životnosti je úplně k ničemu, protože ta závisí na 100 faktorech.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
ospaly
Příspěvky: 53
Registrován: čtv črc 28, 2016 9:40 pm

Re: Studer nebo Fangpusun

Příspěvek od ospaly »

Pokec zaujímavý. Ale neviem čo si mám myslieť.... ako tu už niekto spomenul,povie aj tak, ale môže to byť aj trocha inak. Boli tu fotky otvorených Fangpusunov, ja sa v tom nevyznám... sú tam použité nekvalitné súčiastky? Ak sú aspoň porovnateľne kvalitné, tak mi vychádza, že 5r Studer, resp nový Fangpusun budú mať +/- rovnakú životnosť. Alebo inak povedané, čiňan bude mať 5rokov k dobru a viac ako 15r životnosti nemám očakávať (u Studera teda 20r, ale 5r už má minutých)
glottis
Příspěvky: 2101
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Studer nebo Fangpusun

Příspěvek od glottis »

se bojim ze se verdiktu nedockas :) Studer bude uz od navrhu kvalitni, predimenzovany a snad docela dobre opravitelny. Jsou tu posty, kdy prijdou funkcni kusy ze secondsolu s nekolika dead tranzisotry. Volba pak zalezi, jestli zkousnu to riziko a jake pro me je. Umim si to pripadne opravit? Znam nekoho kdo to pro me udela levne? Je komercni firma co to za rozumne penize udela? Jsou veci, co se resit daji ... mosfety, kondy, nejaka bizuterie ale pak tam budou veci co budou likvidacni. Hlavne asi toroid a procesor (pokud se nevali nekde dostupny firmware a jak ho tam dostat).

Ja osobne bych do nej v budoucnu sel i s tim rizikem, protoze verim, ze bych si to odservisoval. Ale kdo vi jestli budou. Kdyby byl victron bez vetraku, vzal bych victron :)
Diablo1st
Příspěvky: 1633
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Studer nebo Fangpusun

Příspěvek od Diablo1st »

ospaly píše:Pokec zaujímavý. Ale neviem čo si mám myslieť.... ako tu už niekto spomenul,povie aj tak, ale môže to byť aj trocha inak. Boli tu fotky otvorených Fangpusunov, ja sa v tom nevyznám... sú tam použité nekvalitné súčiastky? Ak sú aspoň porovnateľne kvalitné, tak mi vychádza, že 5r Studer, resp nový Fangpusun budú mať +/- rovnakú životnosť. Alebo inak povedané, čiňan bude mať 5rokov k dobru a viac ako 15r životnosti nemám očakávať (u Studera teda 20r, ale 5r už má minutých)
Aj Studer z druhej ruky aj Fang je mačka v mechu. Môžu ti oba fungovať roky a môžu sa pokaziť za pár mesiacov. Otázka je ako sa s tým popasuje ten, o koho si menič kúpil. O nejakej dlhšej záruke na veci zo Secondsoll sa asi nemá zmysel baviť, ako sa zachová Fang netuším. Niektoré čínske značky nemajú problém zo zaslaním náhradných dielov (Growatt, Voltronic), ale či to tak bude aj u Fanga je otázka.

Sám som o Fangovi uvažoval, ale jednou z vecí, čo ma odradilo bola tá neistota ohľadom záruky. Preto som radšej šiel do Victronu z SK distribúcie, aj keď je z druhej ruky.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
eman
Příspěvky: 1009
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Studer nebo Fangpusun

Příspěvek od eman »

Přesně tak. Pokud se ve slaboproudu hrabat umím, tak se není čeho bát. Horší je, pokud se vysype deska s processorem, protože proprietární soft se sehnat nikde nedá. To zcela vylučuje opravy Victronu....ty mají čipy rostrkané po měničích a MPPT a jakákoliv změna železa zcihlovatí celý výrobek. Nákup Fangu je otázka, protože třeba ceny na Alibabě jsou mnohem nižší než přímo od Fangu....ti si účtují neskutečné peníze za dopravu.

Osobně už se rozhoduji jenom mezi Victronem a Deye.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek