RD 6kWp na Zlínsku

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
qeex
Příspěvky: 20
Registrován: pon zář 19, 2022 10:24 am
Bydliště: Zlín

RD 6kWp na Zlínsku

Příspěvek od qeex »

Ahoj,
roztrhl se tu pytel s podobnými FVE, tak přídám i svou trošku do mlýna.

Aktuálně mám plán použít na střechu panely Just Solar 455Wp sestavené do 2 sekcí(ty to panely vybrány primárně podle velikosti, alternativy ve stejné velikosti Huasun HTJ 445Wp či SERAPHIM 445W, za případné tipy na jiné kousky s cenou pod 10kč/Wp v rozměru +- 2100x 1040 až 1140mm budu rád)
Jedna po 8 panelech zapojených seriově (3640Wp napětí Voc 401V, v -20° pak 460V).
Druhá sekce 6 panelů zapojených 3S2P (2730Wp napětí Voc 150V, v -20° pak 172V).
Více se mi na střechu při dodržení odstupu od hromosvodu nevleze.

1. sekci bych chtěl připojit na regulator Epever UPower Hi UP5000-HM8042, který se bude starat klasicky o měnění na AC a přepínání na DS.
2. sekci bych napojil na Epever 5420AN a připojil jej paralelně k HM8042 na baterie.

Epever jsem upřednostnil jako osvědčenějšího výrobce a slibuji si nižší vlastní spotřebu systemu než při použití Axpertu a jeho klonů.(a použití dražší Victron nebo Studer mi zatím uplně nevychází finančně)
Dvě sekce jsem zvolil kvuli lepšímu využití prostoru střechy, celkem jsem bojoval s nalezením panelů na omezenou velikost střechy ve správné konfiguraci, abych měl maximální pokrytí využitelného prostoru, maximální napětí blízké maximu regulátoru, a nepřekročil výkon či napětí regulatoru.

Zvažoval jsem možnost použití EPever 10420AN s měničem IPower Plus 5kw, ale toto řešení je jednodušší pro bypass a pro případné dobijení baterii z DS.
Baterie pro systém jsem již objednal 16ks Lifepo4 EVE 280Ah a k ní JK BMS B1A24S15P

Dům máme relativně malý, sedlová střecha o sklonu 22° s jižní orientací, bez zastínění (jak komínem, který je až na hřebenu, tak stromy, které jsou pod urovní střechy, a ženě jsem vysvětlil, kdyby něco poblíž přerostlo dům, že nad urovní střechy budou nemilostrdně zakráceny).

Během stavby už jsem nachystal prostupy na střechu a vytáhl si solární kabely 2x 6mm2 (v páru, tzn 4 kabely) + 16mm2 zemnící vodič. Vzdálenost vedení cca 7m do technické místnosti s bateriemi a měniči a následně asi stejná vzdálenost do domovního rozvaděče

Realizace na jaře, nákupy přes zimu.

Jedná se o nízkoenergeťák, spotřeba domů 2019 - 5,7Mwh, 2020 - 6,3Mwh, 2021 - 6,4Mwh (2020 a 2021 - covid a HO s dětmi doma několik měsíců).
Spotřeba domu na den v létě cca 10Wh, v zimě 20Wh.
Vše v domě je na elektřinu, tepelné čerpadlo vzduch/vzduch, vzduchotechnika pro ohřev i případné chlazení (nevyužíváme).

Pročítám to tu od září, a jelikož se se mnou na toto téma žena odmítá bavit, potřebuju trochu oponentury s mími nápady, tak jsem se rozhodl to tu vydatlovat, ať můžu pokládat začátečnické dotazy.
Pawel
Příspěvky: 846
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: RD 6kWp na Zlínsku

Příspěvek od Pawel »

Co tento
https://argos.cz/pobocka-praha-vestec/p ... -cerny-ram
https://www.cercastock.it/en/inverter-f ... 20486.html
Výkon FV pole 6kWp proud 27A
Integrovaná Wifi pro mobil monitorování
nebylo by potřeba regulátor.
Uživatelský avatar
Juras66
Příspěvky: 56
Registrován: stř srp 18, 2021 8:31 am
Bydliště: Západné Slovensko (SE, TT)

Re: RD 6kWp na Zlínsku

Příspěvek od Juras66 »

Zaujimavy projekt najma kvoli vyberu menica ktory som este u nikoho na tunajsom fore nepostrehol. Bude jeho vlastna spotreba naozaj menia od Axpertov? Akym sposobom budes fungovat aby si zabranil pretokom do siete?
Som v podstate v rovnakej faze realizacie FVE na podobnej novostavbe ako mas ty len mne uz Axpert King II visi na stene a panely oprete v garazi cakaju az nasporim na baterky.
FVE pre dom na Záhorí pod Karpatami. JZ 3330 Wp + JV 3330 Wp Viessmann Vitovolt 300 M370 AG (9Sx2P), Axpert King II 5kW, 16 x 280Ah LiFePo4 bateria s JK BMS. Vzdialeny dohlad cez Solar Asistent na Orange Pi LTS. Vytazovanie do bojlera 250l + klimatizacia.
Pawel
Příspěvky: 846
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: RD 6kWp na Zlínsku

Příspěvek od Pawel »

Tu spotřebu u Axperta udává měnič a ne regulátor. Když ho uspíte a pojede jen reg. tak nemá spotřebu 75W.
qeex
Příspěvky: 20
Registrován: pon zář 19, 2022 10:24 am
Bydliště: Zlín

Re: RD 6kWp na Zlínsku

Příspěvek od qeex »

Měnič doufám, že bude mít menší spotřebu, ano doufám :-D, nějaká tvrdá data jsem nedohledal. Původně jsem chtěl mít dva měniče samostatně o výkonu 2500W a při nevytížení jeden z nich vypínat, ale to je dražší řešení a jak jsem psal výše, bylo by i složitější, musel bych mít samostatně mppt, samostně měniče, samostatně bypass a dobijení baterie z DS a celá elektronika by se vyšplhala už hodně vysoko cenově, a případná komunikace mezi sebou taky nemusí fungovat podle předpokladů.

Také v jiném vlákně jsem se dočetl, že mppt od Epeveru je ve srovnání s axpertem výražně rychlejší v přizpůsobování se počasí (střídavě slunce a mraky). Opět doufám, že nějaké procento zisků naroste.
Snažím se vybrat komponenty, které budou mít menší ztráty, střecha není nafukovací, více se tam toho nevleze, musím tedy koukát na to abych nepromrhal pětinu na ztrátách (axpert s dvojtou konverzí).
Přetoky chci řešit klasicky bypassem, a fungováním bez přícucu, jen v případě přetížení nebo nedostatku plný přechod na DS.
qeex
Příspěvky: 20
Registrován: pon zář 19, 2022 10:24 am
Bydliště: Zlín

Re: RD 6kWp na Zlínsku

Příspěvek od qeex »

Pawel píše:Tu spotřebu u Axperta udává měnič a ne regulátor. Když ho uspíte a pojede jen reg. tak nemá spotřebu 75W.
To ano, ale já měnič neuspím, mám trvalou spotřebu(lednice, dmychadlo čističky, router atd..), tyto drbky bych chtěl vykrývat z FV, takže by měnič měl fungovat pořád, to je větší šance vypínat mppt, ale jeho spotřeba je zanedbatelná.

Ještě jsem zvažoval Growatt SPF5000, ale tam si nejsem jistej, jestli je to překrabičkovanej axpert, nebo vlastní řešení, a jestli to má cenu, zkušenosti už tu na foru jsou, ale ve výsledku vychází jak Epever, který seženu dobře v EU a nemusím tahat z číny.
10055
Příspěvky: 223
Registrován: ned lis 21, 2021 8:29 am
Bydliště: Zubří

Re: RD 6kWp na Zlínsku

Příspěvek od 10055 »

osobně nevěřím, že by ten Ipower měl menší vlastní spotřebu než axpert (EASUN,MPPTVoltronic....) při zátěži řekněme 85W
zdá se mi, že jsem je tady u někoho viděl, ale tu spotřebu nevím :dontknow:

Osobně z důvodu jednodužšího zapojení na střeše bych volil něco s HV vstupem, ale samozřejmně záleží na stínech a tak dále
měnič Easun 8kW, Baterie Lifepo 16S280A 15kW x 2 = 30kW, 7200kWp Amerisolar 450 8S2P J/Z + 3900kWp Leapton650 V,
Jinak jsem Robert - nick používám už dlouho a jsem na něj zvyklý
Diablo1st
Příspěvky: 1774
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: RD 6kWp na Zlínsku

Příspěvek od Diablo1st »

Čo som tak vypozoroval z videí a príspevkov na rôznych fórach, všetky čínske beztransformátorové meniče majú +/- rovnakú spotrebu. Pri 5kW to bolo okolo 60-70W a bolo jedno či to je Easun, Growatt alebo Axpert.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp a 4,15kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Keraj
Příspěvky: 314
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:15 pm
Lokalita: Poblíž Hradce Králové
Systémové napětí: 48V

Re: RD 6kWp na Zlínsku

Příspěvek od Keraj »

Ipower 5000W má vlastní spotřebu 34-37 Wh + 7-10% ztráty ( dle zátěže 30-100%)

Preferovaný Upower (má HV vstup) by mohl mít obdobnou spotřebou + MPPT.
Takže spotřebou to bude asi stejné jako Axpert a pod..., když vyloučíme Kinga.

Mppt EPever ( konkrétně tracer 6415AN ) reaguje vcelku svižně, ale ... mám 2 regulátory a jeden pracuje lépe než druhý ( zatím jsem neřešil proč )... takže asi to je kus od kusu
16 panelů DHM-72L9-450 Wp = 7200Wp jih, sklon 17°
2 regulátory EPever Tracer 6415 AN = 6000W
Paralelní adaptér PAL-ADP-50AN
měniče 5 + 3 kW
EPever IP5000-42-plus-T a IP 3000-42-plus-T
135 + 135 + 230 = 500Ah LiFePo na 48V
3* BMS a Balancer Seplos
Pawel
Příspěvky: 846
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: RD 6kWp na Zlínsku

Příspěvek od Pawel »

Dvojitá inverze neznamená dvojité ztráty. Ta nabíječky má stejné ztráty jako když vy si pořídíte nějakou externí. A při normálním provozu nabíječku nepoužíváte. Když baterka dochází tak raději pošlu měnič do bypassu a baterky nechám nabíjet z panelů (ve dne). Ale Axpert King zajistí opravdu 0 přetok. To při cucávání jak si ho asi představujete vy nemusí být bez přetoků.
Osobně i když něco o elektrice vím tak mám na střeše zatím 2 pole po 3 strigách do 145V Dole v garáži 2x Voltronic 5kW zapojené na 1f tak že v případě potřeby 10kW jinak jeden spí a jede na něm jen regulátor. A jelikož je na střeše ještě trochu místa tak v garáži stojí 6x 410Wp a bude ještě jeden regulátor 150/60.
qeex
Příspěvky: 20
Registrován: pon zář 19, 2022 10:24 am
Bydliště: Zlín

Re: RD 6kWp na Zlínsku

Příspěvek od qeex »

Pawel píše:Dvojitá inverze neznamená dvojité ztráty. Ta nabíječky má stejné ztráty jako když vy si pořídíte nějakou externí. A při normálním provozu nabíječku nepoužíváte. Když baterka dochází tak raději pošlu měnič do bypassu a baterky nechám nabíjet z panelů (ve dne). Ale Axpert King zajistí opravdu 0 přetok. To při cucávání jak si ho asi představujete vy nemusí být bez přetoků.
Ale pokud bych s Kingem jel přes měnič bez bypassu, tak se veškerá energie konverzuje z AC na DC a pak zpět na AC, proto pak nemá přetoky. Tak jsem to pochopil, proto ta dvojtá konverze, ze střechy pak nic neuteče zpět do sítě když se vždy pracuje jen s DC a to se pak konvertuje.
Přicucávání bych chtěl právě potlačit (dodávání z FV i DS zároveň), představoval jsem si ho tak že dojde v případě přetížení k plnému přepnutí na DS a FV dodává do baterii nebo vubec.

Jinak koukám, že si podle ostatních asi moc nepomůžu, pak tedy asi bude jednodušší pořídit Growatt a nedrátovat to na dvakrát, uvidíme co vyjde levněji, Groowat z polska za 20k je aktuálně nedostupný a objednávka z číny je dražší než koupit Epever 5420AN a Epever HM8048 v česku a německu(protože HM8042 jsem v česku nenašel). Ještě je možnost pořídit Growatt a k němu malej měnič, který by jel primárně a interní by se dopojoval při zvýšené zátěži, opět budu muset propočítat jestli to má smysl a není to jen více dratů a zařízení, bez většího užitku.
qeex
Příspěvky: 20
Registrován: pon zář 19, 2022 10:24 am
Bydliště: Zlín

Re: RD 6kWp na Zlínsku

Příspěvek od qeex »

qeex píše:Ještě je možnost pořídit Growatt a k němu malej měnič, který by jel primárně a interní by se dopojoval při zvýšené zátěži, opět budu muset propočítat jestli to má smysl a není to jen více dratů a zařízení, bez většího užitku.
No to je asi blbost, dva nesynchronizované měniče na AC paralelně by lehce udělali paseku.
Pawel
Příspěvky: 846
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: RD 6kWp na Zlínsku

Příspěvek od Pawel »

Naprosto mě tyto měniče nezajímají ale můžete dát odkaz na toho Growatt za 20t? Axperta neprovozuji tak že třeba polovinu beru z panelů nebo z baterky a zbytek dorážet nabíječkou.
Diablo1st
Příspěvky: 1774
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: RD 6kWp na Zlínsku

Příspěvek od Diablo1st »

Pawel píše:Naprosto mě tyto měniče nezajímají ale můžete dát odkaz na toho Growatt za 20t?
Z Alibaby sa dajú zohnať do tých 20k Kč
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp a 4,15kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
qeex
Příspěvky: 20
Registrován: pon zář 19, 2022 10:24 am
Bydliště: Zlín

Re: RD 6kWp na Zlínsku

Příspěvek od qeex »

Growatt tu
tady je místní vlákno k němu https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... it=growatt

Jinak z alibaby s poštou a dph vychází už spíše k 25k
Diablo1st
Příspěvky: 1774
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: RD 6kWp na Zlínsku

Příspěvek od Diablo1st »

To tak podražili? Pred letom bral známy 15ks za 750€/ks so všetkým.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp a 4,15kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
cipis
Příspěvky: 4990
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: RD 6kWp na Zlínsku

Příspěvek od cipis »

Kupovat 15ks a 1ks bude asi sakra rozdil v cene ...
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
qeex
Příspěvky: 20
Registrován: pon zář 19, 2022 10:24 am
Bydliště: Zlín

Re: RD 6kWp na Zlínsku

Příspěvek od qeex »

635$ a poštu jsem u tohoto prodejce nezjistoval, ale jinde +- 150$, dohromady 785$, dph pak *1,21 = 950$ aktuální kurz prodej je 24,5 (to koukám, minulej tejden byl 25,5) + poplatek za zastoupení, bude to tedy lehce nad 23, a adrenaliovej nákup :-).
Diablo1st
Příspěvky: 1774
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: RD 6kWp na Zlínsku

Příspěvek od Diablo1st »

cipis píše:Kupovat 15ks a 1ks bude asi sakra rozdil v cene ...
Pochybujem, že to bude dramatický rozdiel. max. 20-30€. Ale overené to nemám.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp a 4,15kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
qeex
Příspěvky: 20
Registrován: pon zář 19, 2022 10:24 am
Bydliště: Zlín

Re: RD 6kWp na Zlínsku

Příspěvek od qeex »

Doskladnili mi Epever UP5000-HM8042 v německu, pro jistotu jsem poptal paralelní napojení AN mppt měniče přímo u Epeveru a toto nedoporučili (u spojení více AN mppt mají krabičku pro společnou komunikaci, ale pro komunikaci HM8042 a AN měniče nemají nic).
Takže hurá do Growattu...který je za cenu výše nedostupný minimálně následující dva měsíce.
Takže třetí varianta bude asi měnič od Must... nebo se rozšoupnout a naskladat tam Victron, sice za VOC a bez DPH, ale i tak to bude násobně dražší řešení :-D

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek