LiFeYPO4 balancéry

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
ctirad
Příspěvky: 71
Registrován: pon čer 25, 2012 12:18 am

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od ctirad »

Marek_Kuřim píše:Asi to postavím s tím Darlingtonem a pustím na to svůj 20A zdroj a budu měřit, co to kde dělá... ;-)
Proč ne, když má člověk laboratorní zdroj s proměnným napětím a omezovačem proudu, tak se to na tom skvěle ladí. Pokud ne, tak si dej do kolektoru toho darlingtonu alespoň žárovku, která snese příslušné napětí, aby ti to hned neshořelo, až se tranzistor otevře.
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm

Re: LiFeYPO4 balancéry - funkcnost

Příspěvek od JML... »

Overoval jste nekdo funkcnost balanceru pred jejich nasazenim? Toto mi napadlo, tak pripojim balancer ke zdroji a jdu pomalu s napetim nahoru, ocekavam, ze pri 3.6 pripne odpory a na displeji zdroje se objevi nejaky proud - houby nic az do 5V, dal jsem nesel. Vyzkousel jsem takto 4 balancery a je to stejne. B+ na + a B- na - zdroje. Co je spatne?
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od bert »

Jediné čo ma napadá, je či nemáte mäkký zdroj, alebo nastavené prúdové obmedzenie na zdroji. Ak zdroj nedokáže dodať portebný prúd balancéru, klesne napätie a balancér sa vypne. Tým pádom (bez záťaže) sa opäť vráti napätie a cyklus sa opakuje.
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od JML... »

bert píše:Jediné čo ma napadá, je či nemáte mäkký zdroj, alebo nastavené prúdové obmedzenie na zdroji. Ak zdroj nedokáže dodať portebný prúd balancéru, klesne napätie a balancér sa vypne. Tým pádom (bez záťaže) sa opäť vráti napätie a cyklus sa opakuje.
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
To bych se nedostal na 5V... takhle to spis vypada na mekkost balanceru. :shock:
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
luge
Příspěvky: 756
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: LiFeYPO4 balancéry - funkcnost

Příspěvek od luge »

JML... píše:Overoval jste nekdo funkcnost balanceru pred jejich nasazenim? Toto mi napadlo, tak pripojim balancer ke zdroji a jdu pomalu s napetim nahoru, ocekavam, ze pri 3.6 pripne odpory a na displeji zdroje se objevi nejaky proud - houby nic az do 5V, dal jsem nesel. Vyzkousel jsem takto 4 balancery a je to stejne. B+ na + a B- na - zdroje. Co je spatne?
Mám CBM balancéry.Pred zapojením som každý otestoval na regulovatelnom zdroji a každý začal pracovať cca pri 3,65V.Prúdové omezenie zdroja už neviem musel by som skúsiť.
FRSO
Příspěvky: 2281
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od FRSO »

Zdravím, nemůžeš to zkoušet na zdroji bez připojeného aku článku, připoj aku článek a pak zkoušej na zdroji to omezení napětí a bude ti to fungovat cca 4.15V to balancování. Franta
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
FRSO
Příspěvky: 2281
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od FRSO »

A pozor ty balancery 1,7A (ten plošný spoj) od I4wifi jsou na max 5Volt !!!
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm

Re: LiFeYPO4 balancéry - funkcnost

Příspěvek od JML... »

luge píše:
JML... píše:Overoval jste nekdo funkcnost balanceru pred jejich nasazenim? Toto mi napadlo, tak pripojim balancer ke zdroji a jdu pomalu s napetim nahoru, ocekavam, ze pri 3.6 pripne odpory a na displeji zdroje se objevi nejaky proud - houby nic az do 5V, dal jsem nesel. Vyzkousel jsem takto 4 balancery a je to stejne. B+ na + a B- na - zdroje. Co je spatne?
Mám CBM balancéry.Pred zapojením som každý otestoval na regulovatelnom zdroji a každý začal pracovať cca pri 3,65V.Prúdové omezenie zdroja už neviem musel by som skúsiť.
A měl si ho připojený samotný rovnou na zdroj bez článku B+ na + zdroje a B- na - zdroje? Takto jsem je zapojil já a nic, s napětím jsem šel pomalu nahoru a nic (proud 00 prd), čekal jsem alespoň 1A. Možná je princip jiný, a proto nemůže fungovat připojen rovnou na zdroj, FET sepne přemostění odporů a proud teče přez tyto do sousedních článků a snaží se napětí udržet na 3,6V.
Po nabití článků na 4.00V jsem je v sérii vybil na 3.00V. Baterii sem komplet sestavil a na nabíječce nastavil stop na 3.7V celé 16x, tak uvidím jestli zabalancují.
lifeypo4-sestavena.jpg
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
luge
Příspěvky: 756
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: LiFeYPO4 balancéry - funkcnost

Příspěvek od luge »

JML... píše:
luge píše:
JML... píše:Overoval jste nekdo funkcnost balanceru pred jejich nasazenim? Toto mi napadlo, tak pripojim balancer ke zdroji a jdu pomalu s napetim nahoru, ocekavam, ze pri 3.6 pripne odpory a na displeji zdroje se objevi nejaky proud - houby nic az do 5V, dal jsem nesel. Vyzkousel jsem takto 4 balancery a je to stejne. B+ na + a B- na - zdroje. Co je spatne?
Mám CBM balancéry.Pred zapojením som každý otestoval na regulovatelnom zdroji a každý začal pracovať cca pri 3,65V.Prúdové omezenie zdroja už neviem musel by som skúsiť.
A měl si ho připojený samotný rovnou na zdroj bez článku B+ na + zdroje a B- na - zdroje? Takto jsem je zapojil já a nic, s napětím jsem šel pomalu nahoru a nic (proud 00 prd), čekal jsem alespoň 1A. Možná je princip jiný, a proto nemůže fungovat připojen rovnou na zdroj, FET sepne přemostění odporů a proud teče přez tyto do sousedních článků a snaží se napětí udržet na 3,6V.
Po nabití článků na 4.00V jsem je v sérii vybil na 3.00V. Baterii sem komplet sestavil a na nabíječce nastavil stop na 3.7V celé 16x, tak uvidím jestli zabalancují.
Příloha lifeypo4-sestavena.jpg je dlouhodobě nedostupná.
Tak som to teraz skúsil s náhradnými balancérmi.Zapojil som priamo na zdroj.Na zdroji nastavený prúd 1,7A.Pri 3,6V nič,až pri 3,9V sa začal balancér hriať a odoberať prúd 1,53A.Pri prúde 10A odber 1,55A .
Na každý článok používam po tri balancéry.Články paralelne.
Přílohy
P1040235.JPG
JAVA
Příspěvky: 32
Registrován: pát čer 22, 2012 2:03 pm

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od JAVA »

Jak fungují balancéry.
Balancér sepne pomocí FET tranzistoru pole vybíjecích rezistorů přímo k balancovanému článku na podnět 6-ti vývodového MICROCHIP PIC procesoru s komparátorem a vnitřním referenčním napětím. Napětí na přívodech balancéru je přes dělič (individuálně dokalibrovaný na každém balancéru zvlášť) porovnán s ref.napětím a a výsledně je sepnut/vypnut FET tranzistor. Procesor je naprogramován na co nejnižší frekvenci hodin, aby porovnávání a spínání nebylo moc rychlé a taky aby byla minimální spotřeba samotného CPU.
Z tohoto principu je možno přímo zdůvodnit chování balancéru - jak je popsáno v předchozích příspěvcích.
1) CPU má rozsah napájení 2-5V - z toho plyne horní limit napětí na balancéru 5V;
2) pokud připojíte balancér na zdroj a budete navyšovat napětí od nuly, CPU nemusí naskočit - balancér prostě nemusí fungovat - připojte ho na alespoň 2V a pak zvyšujte napětí;
3) balancér pracuje nespojitě - buď vypnuto, nebo plná zátěž - z tohoto plyne, že je nanejvýše žádoucí balancér připojit co nejkratšími přívody s co nejnižším úbytkem přímo na článek.

Připojení balancéru tak jak je připojen na fotkách v předchozích dvou příspěvcích způsobí vypnutí balancéru při vyšším napětí, než je žádoucí. 3 balancéry paralelně situaci jenom zhorší. Balancér sepne při napětí 3,6V - následně okamžitě vznikne na přívodech úbytek cca 200-300mV (doporučuji změřit) - čímž na svorkách balancéru klesne napětí na cca 3,4V a balancér okamžitě vypne. Pokud bude článek nabíjen dostatečným proudem, balancér se trvale otevře až při cca 3,8-3,9V a to je moc.

Pro zobrazení stavu balancéru doporučuji doplnit balancér indikační LED diodou:
balancer_LED.jpg
Stačí drobné SMD provedení přímo mezi vývody rezistorů - LED červená nebo zelená (s napětím pod 2V) odpor cca 200ohmů. Polaritu LED snadno odvodíte, jeden konec rezistorů je připojen na B- a druhý připojován přes FET na B+; nenechte se splést, ten brouk s 8-mi nožičkami je FET; CPU s děličem je po kalibraci zalit černou hmotou... (kdo by se s tím čistil po ručním pájení :lol: ).
Uživatelský avatar
sonic
Příspěvky: 58
Registrován: sob bře 23, 2013 6:20 pm

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od sonic »

Zdravim. Predem se omlouvam ze sme necetl celych 11 stranek prispevku, ale vesmes tu je psano o 3.2V clancich.

Mam dotaz ohledne tehle 1ks "baterky" http://shop.mypower.cz/baterie-lifeypo4 ... lifepo4-97
Ta ma primo 12V a 90Ah, zadne deleni na clanky (mozna ve strevech nejake deleni ma).
Pochopil sem tedy spravne ze pri pouziti jedne teto baterie odpada povinnost balancovani clanku?
Takze bych omezil max nabijeci proud, nastavil bych nizky FLOAT.
A pouze bych s pomoci napetoveho rele odpojoval zatez pri poklesu napeti.

Mam to do obytnaku, regulator Tristar 40A.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... cqp55xTtOY

Diky.
2x 225W/24V mono + 2x 220W/24V poly na strese 12tun Trucku, TS-MPPT-45, LiFeYPo4 180Ah, Victron phoenix inverter 12/1600
JAVA
Příspěvky: 32
Registrován: pát čer 22, 2012 2:03 pm

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od JAVA »

sonic píše:Zdravim. Predem se omlouvam ze sme necetl celych 11 stranek prispevku, ale vesmes tu je psano o 3.2V clancich.

Mam dotaz ohledne tehle 1ks "baterky" http://shop.mypower.cz/baterie-lifeypo4 ... lifepo4-97
Ta ma primo 12V a 90Ah, zadne deleni na clanky (mozna ve strevech nejake deleni ma).
Pochopil sem tedy spravne ze pri pouziti jedne teto baterie odpada povinnost balancovani clanku?
Takze bych omezil max nabijeci proud, nastavil bych nizky FLOAT.
A pouze bych s pomoci napetoveho rele odpojoval zatez pri poklesu napeti.

Mam to do obytnaku, regulator Tristar 40A.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... cqp55xTtOY

Diky.
Použití těchto 12V LiFePO - které sestávají ze 4ks uvnitř spojených 3,2V článků bez možnosti balancování už tady bylo diskutováno i s negativními zkušenostmi (najdeš i foto otevřeného 12V AKU). NEKUPOVAT - je to sice levnější, ale životnost bez balancování se výrazně zkrátí.

V dokumentaci od výrobce se v překladu dovozce píše "vyrovnávání článků je zajištěno výrobcem patentovanou technologií na úrovni elektrolytu" - ale reálná praxe je i přes toto tvrzení jiná. Projdi si diskuze.
Uživatelský avatar
sonic
Příspěvky: 58
Registrován: sob bře 23, 2013 6:20 pm

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od sonic »

JAVA píše: Použití těchto 12V LiFePO - které sestávají ze 4ks uvnitř spojených 3,2V článků bez možnosti balancování už tady bylo diskutováno i s negativními zkušenostmi (najdeš i foto otevřeného 12V AKU). NEKUPOVAT - je to sice levnější, ale životnost bez balancování se výrazně zkrátí.

V dokumentaci od výrobce se v překladu dovozce píše "vyrovnávání článků je zajištěno výrobcem patentovanou technologií na úrovni elektrolytu" - ale reálná praxe je i přes toto tvrzení jiná. Projdi si diskuze.
Dekuju. Zacnu teda resit ty 3.2 a balancer. Je tato sestava dostacujici na plne automaticky system ?

Aktivní balancovací modul BEL2 4x3.6V/7A
1 mn.j., 2 360 CZK

Baterie (článek) LiFeYPO4 3.2V 90Ah
4 mn.j., 11 960 CZK

Nabíječka LiFePO4 16V 30A
1 mn.j., 4 970 CZK

Propojka měděná pro LiFeYPO4 články
3 mn.j., 300 CZK

V košíku: 4 položek
Cena celkem: 19 590 CZK

http://shop.mypower.cz/aktivni-balancov ... crQfpxTtOY
Tento modul mi zaruci balancovani clanku pri kazdem dobijeni na 3.6V
Takze jen potrebuju prvotni nabiti na 4V pres nejakou nabijecku jak sou tu uvedene a vyse uvedena sestava muze slapat na zbytek zivota automaticky ?

Jeste samozrejme pres napetove rele zajistim odpojeni spotrebicu pri nizsim napeti baterie.

Nabíječka LiFePO4 16V 30A je v pripade nedostatecneho svitu k dobiti baterii z 230V site (pripadne elektrocentala).
Na Tristaru bych musel take nastavit max dobijeci proud 30A ? Protoze 30A / 4 clanky = 7.5A ktere utahne balancovaci modul BEL2.

Diky za rady.
Naposledy upravil(a) sonic dne stř čer 26, 2013 1:35 pm, celkem upraveno 1 x.
2x 225W/24V mono + 2x 220W/24V poly na strese 12tun Trucku, TS-MPPT-45, LiFeYPo4 180Ah, Victron phoenix inverter 12/1600
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od Toul »

Prosím o radu s Cell Log8.
Někde jsem tu četl o úpravě přidáním odporů, ale nějak jsem nepostřehl zda je to nutné udělat vždy nebo jen v nějaké konfiguraci?
Díky za info
JAVA
Příspěvky: 32
Registrován: pát čer 22, 2012 2:03 pm

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od JAVA »

sonic píše:
http://shop.mypower.cz/aktivni-balancov ... crQfpxTtOY
Tento modul mi zaruci balancovani clanku pri kazdem dobijeni na 3.6V
Takze jen potrebuju prvotni nabiti na 4V pres nejakou nabijecku jak sou tu uvedene a vyse uvedena sestava muze slapat na zbytek zivota automaticky ?

Jeste samozrejme pres napetove rele zajistim odpojeni spotrebicu pri nizsim napeti baterie.

Nabíječka LiFePO4 16V 30A je v pripade nedostatecneho svitu k dobiti baterii z 230V site (pripadne elektrocentala).
Na Tristaru bych musel take nastavit max dobijeci proud 30A ? Protoze 30A / 4 clanky = 7.5A ktere utahne balancovaci modul BEL2.

Diky za rady.
Aktivní balancovací modul je zajímavý - má jenom jednu chybu - na aktivní balancování vyžaduje řízení z nadřazeného systému :cry: .
Nevím, proč je nutná nabíječka - jestli to není čistý ostrovní systém, připoj spotřebiče rovnou na DS, nabíjení jsou další zbytečné ztráty energie.
Logika balancování je jiná - pokud je AKU nabíjen proudem 30A, balancovací modul na 7,5A články nezachrání, budou přebíjeny - balancér umí "odklonit" z protékajícího nabíjecího proudu jenom těch 7,5A. Správné řešení by bylo, pokud by Morningstar v momentě rozsvícení první LED indikace balancování na bel2 omezil nabíjecí proud na max. 7A.
To ale Morningstar neumí a bude nabíjet BULK režimem až do dosažení nastaveného napětí na přechod do režimu BOOST.
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od Frenky »

JAVA píše:
sonic píše:
http://shop.mypower.cz/aktivni-balancov ... crQfpxTtOY
Tento modul mi zaruci balancovani clanku pri kazdem dobijeni na 3.6V
Takze jen potrebuju prvotni nabiti na 4V pres nejakou nabijecku jak sou tu uvedene a vyse uvedena sestava muze slapat na zbytek zivota automaticky ?

Jeste samozrejme pres napetove rele zajistim odpojeni spotrebicu pri nizsim napeti baterie.

Nabíječka LiFePO4 16V 30A je v pripade nedostatecneho svitu k dobiti baterii z 230V site (pripadne elektrocentala).
Na Tristaru bych musel take nastavit max dobijeci proud 30A ? Protoze 30A / 4 clanky = 7.5A ktere utahne balancovaci modul BEL2.

Diky za rady.
Aktivní balancovací modul je zajímavý - má jenom jednu chybu - na aktivní balancování vyžaduje řízení z nadřazeného systému :cry: .
Nevím, proč je nutná nabíječka - jestli to není čistý ostrovní systém, připoj spotřebiče rovnou na DS, nabíjení jsou další zbytečné ztráty energie.
Logika balancování je jiná - pokud je AKU nabíjen proudem 30A, balancovací modul na 7,5A články nezachrání, budou přebíjeny - balancér umí "odklonit" z protékajícího nabíjecího proudu jenom těch 7,5A. Správné řešení by bylo, pokud by Morningstar v momentě rozsvícení první LED indikace balancování na bel2 omezil nabíjecí proud na max. 7A.
To ale Morningstar neumí a bude nabíjet BULK režimem až do dosažení nastaveného napětí na přechod do režimu BOOST.
K tomuto aktivnímu balancovacímu modulu je potřeba ještě řídící modul, třeba http://shop.mypower.cz/aktivni-balancov ... -7-5a-1068 s arduinem.

V úterý jsem si sadu přivezl společně s akumulátory.
Takže já mám 8ks LiFeYPo4 100Ah, 2 x modul s aktivním balancováním a 1 x řídící modul.

Sestavu mám krátce, ale vše co jsem otestoval, tak funguje spolehlivě.
Jenom se mi truchu nelíbí kabeláž, je tam toho trochu moc a když se potkají byť jen dva kabely, tak mají vlastnost se spolu skamarádit. A když je jich tam víc tak je s toho slušná pavučina. :D
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
JAVA
Příspěvky: 32
Registrován: pát čer 22, 2012 2:03 pm

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od JAVA »

Ano, s tím řídícím modulem, který navíc mimo balanční modul měří napětí každého článku zvlášť, to dává smysl. V tom případě to umí i odpojit AKU, pokud nabíjecí proud je velký a dojde k přebíjení některého článku.
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od karel »

Připojuji pozitivní zkušenost s balancéry z ostrovnielektrárny.cz. Mám celou FVE od Martina Kolaříka - včetně life 48V 300Ah. Balancéry pracují výborně. Hlídají max napětí 3,6 V na článek, zabraňují přebití a hlídají max rozdíl mezi články pod 0,07 V. Pokud je rozdíl vyšší balancují i při nižším napětí článků. Vše automatizované - pro mě jako neelektrikáře a neIT skvělé.

Je fakt , že to je na první pohled změť ( Martin jistě promine ten laický výraz) tenkých drátků a několikrát denně se chodím dívat zda se některý z těch tenkých drátů omylem neodpojil. Takže teď vymýšlím nějaký kryt. Ventilátory při balancování hučí, takže i bez pohledu na displej lze pouhým uchem poznat že ve funguje jak má. Zítra zkusím vložit foto.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od abrams »

Toul píše:Prosím o radu s Cell Log8.
Někde jsem tu četl o úpravě přidáním odporů, ale nějak jsem nepostřehl zda je to nutné udělat vždy nebo jen v nějaké konfiguraci?
Díky za info
Zdravím ,

jakou konfiguraci Máte na mysli ?

Pro trvalé připojení Cellogu 8 k 24V (26V) systému je vhodná výměna SMD rezistoru na plošňáku Cellogu pro snížení odběru , a přidat rezistor 1k2 mezi článkové piny 6. a 8. :arrow: 6. bere cca 6mA ale 7. a 8. jen cca 0,3mA což rezistor 1k2 +/- vykompenzuje . Kdyžtak pořídím fotky ;) .

Elektronům zdar *cloud* / *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
sonic
Příspěvky: 58
Registrován: sob bře 23, 2013 6:20 pm

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od sonic »

JAVA píše: Aktivní balancovací modul je zajímavý - má jenom jednu chybu - na aktivní balancování vyžaduje řízení z nadřazeného systému :cry: .
Aha, dik za upozorneni, takze mi bude fungovat jen pasivni balancer, tedy jen pri dobiti na 100% ? Tak to chapu z popisu. To by ale stale mohlo byt dostacujici kdyz budu obden na 100% nabiti ?
JAVA píše: Nevím, proč je nutná nabíječka - jestli to není čistý ostrovní systém, připoj spotřebiče rovnou na DS, nabíjení jsou další zbytečné ztráty energie.
Nabijecka je nutna protoze se jedna o karavan, takze v pripade nedostatku slunicka nahozeni generatoru nebo kratkodobe pripojeni do site ocekava nabiti baterii na 100% po odpojeni ze site (vypnuti elektro-generatoru).
Ale nabijecku sem vyresil, protoze mam CTEK MULTI XS 25000, 12V, 25A ktery umi v resimu Suply udelat FLOAT na 13,6V cimz muzu bezpecne baterie dobit 3,45V na clanek.
JAVA píše: Logika balancování je jiná - pokud je AKU nabíjen proudem 30A, balancovací modul na 7,5A články nezachrání, budou přebíjeny - balancér umí "odklonit" z protékajícího nabíjecího proudu jenom těch 7,5A. Správné řešení by bylo, pokud by Morningstar v momentě rozsvícení první LED indikace balancování na bel2 omezil nabíjecí proud na max. 7A.
To ale Morningstar neumí a bude nabíjet BULK režimem až do dosažení nastaveného napětí na přechod do režimu BOOST.
WoW, tak to sem necekal, takze s timto modulem muzu nabijet jen do odchylky 7.5A ? To je hodne malo.

To znamena ze kdyz mam 4 clanky, a 3 budou uz nabity a 1 ne, tak muze jit do tech trech nabitych maximalne 7.5A = 2,5A do kazdeho... takze maximalni nabijeci proud je 10A, s tim ze po nabiti vsech 4 se to prepne do FLOAT.

??? Tomu nerozumim, protoze u tech obyc balanceru je vyrovnvaci proud pouze 1.7A tak jak se to potom zvlada pri dobijeni treba 60A u vetsich elektraren ?
http://shop.mypower.cz/pasivni-balancov ... dAO85xTtOY
2x 225W/24V mono + 2x 220W/24V poly na strese 12tun Trucku, TS-MPPT-45, LiFeYPo4 180Ah, Victron phoenix inverter 12/1600

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek