Upírovo doupě - Poloostrov

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
PavelR
Příspěvky: 3124
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Upírovo doupě - Poloostrov

Příspěvek od PavelR »

mám zatepleno 15-25cm cernej polystyren nebo 8cm fenol pěna z nutnosti úspory místa kvůli sousedům. půda 35cm vaty.
Nový plast okna dvojsklo za původní eurookna.
Nikde nic neplesnivělo předtím ani teď barák je suchej ani absence digestoře nedělá problém. Minulá zima byla prvni po zateplení. Ten rozdíl je naprosto neuveřitelný. Odhad na palivu (pelety plus dřevo do krb) 50% dolů. A to byla zima delší.

Ekonomicky to je naprostá katastrofa. Nevrátí se to nikdy, Tedy pokud energie nepujdou o větší stovky procent nahoru trvale. Pak možná jo. Ale to mě nevadí a navíc je to teď pěkný ne jak předtím. Já řeším nízké provozní výdaje nikoliv strožok.

Větrání to je kapitola sama o sobě. Pořád říkám otevřít všechny okna na 10 minut a zavřít klidně několikrát za den proč ne. Ne. Pokud není otevřená ventilačka tak to prostě není ono. Z toho mi teče krev ze zubů jak se říká. Stavět novej barák tak bych měl chuť dát pevný okna a strojní větrání....
kodl69
Příspěvky: 7431
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Upírovo doupě - Poloostrov

Příspěvek od kodl69 »

v roce 2003 jsem dával 10cm a všichni si mě prohlíželi jako úchyla... Trochu jsem to počítal, a dobře provedenejch 10cm by na většině běžnejch materiálů mělo stačit. Větší tloušťky než 15cm se hodí dělat jenom tehdy, když jsou dobře vyřešený detaily tepelnejch mostů.
Větrání je nutnost, u nás to bezplatně zajišťuje pec, která si bere vzduch zevnitř domu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
ViktorEX
Příspěvky: 416
Registrován: stř zář 16, 2020 5:45 pm

Re: Upírovo doupě - Poloostrov

Příspěvek od ViktorEX »

ted po xx letech s plastovymi okny plisen nemame. to bylo, kdyz jsme se sem nastehovali, tak prvni 3-4 roky.
pokusim se eliminovat znama slaba mista, uvidim, jak se to v prubehu zimy osvedci.

pawel: A k té 5m3 nádrži, když na ní napojíte TČ tak je za dva dny zamrzlá a jste bez topeni.
- dik za info. no to teda musi byt sila, kdyz to za dva dny zmrzne ... nojo, tak si jo.

jiny soudek
narazil jsem na neco zajimaveho z historie ... kdo by si snad nekdo chtel trosicku updatovat skolni dejepis https://www.youtube.com/watch?v=83cNTTm3Fqo
(polo) - Ostrov 13,8 kWp (bude 15 kWp, už to tu leží), 2x Mppt Epever 5kW, Batt Lifepo4 18kWh, 3x invertor 6kW (čistý sinus) .... 300K CZK bez práce, všechno nějaká čína,

14.7. -31.12.2021
21,4 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 3,69 MWh

1.1. -27.3.2022,
20,6 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 1,8 MWh
kodl69
Příspěvky: 7431
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Upírovo doupě - Poloostrov

Příspěvek od kodl69 »

ještě že to nebylo na aeronetu... Fakt pěkná pohádka. Ozvlášť ta část o temné síle a asgardu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
cipis
Příspěvky: 4506
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Upírovo doupě - Poloostrov

Příspěvek od cipis »

PavelR píše: Větrání to je kapitola sama o sobě. Pořád říkám otevřít všechny okna na 10 minut a zavřít klidně několikrát za den proč ne. Ne. Pokud není otevřená ventilačka tak to prostě není ono. Z toho mi teče krev ze zubů jak se říká. Stavět novej barák tak bych měl chuť dát pevný okna a strojní větrání....
Tohle prave resi ta lokalni rekuperace. Driv ty jednotky vubec nebyly, ted jen udelas diru, namontujes a hotovo. A drahe to neni (teda pred rokem nebylo). Chvili to taha vzduch ven, chvili dovnitr.

Co se tyce te uspory, tak to po letech klesa, ten material degraduje, akorat se to spatne "meri", nikdy neni stejna zima, stejne podminky. A neni to objektivni ani v pripade rozpracovaneho stavu, kdy se treba stihne jen cas a zbytek dalsi sezonu a clovek by porovnaval zateplenou a nezateplenou cast.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
unicast
Příspěvky: 1284
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Upírovo doupě - Poloostrov

Příspěvek od unicast »

ViktorEX píše: no a u toho zbytku se bojim zateplit, protoze bychom tu asi shnili na plíseň. máme plastová okna.

Kodl už tu nepřímo zmínil, že zateplení vytáhne místo s rosným bodem ze zdi do izolace a že to tedy situaci, pokud voda už nevzlíná po stěnách, nezhorší. Já dodám, že kromě polystyrenu existuje i difuzně otevřená fasádní vata, tím mám zatepleno já (i z dalších důvodů, jako je lepší hluková izolace a protipožární vlastnosti). Pokud se to celé nepodělá akrylovou omítkou, tak není proč se bát plísní. Isover TF Thermo nebo Rockwool FrontRock Max E jsou slušné druhy.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Upírovo doupě - Poloostrov

Příspěvek od brin »

Ale ta cena té vaty...
unicast
Příspěvky: 1284
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Upírovo doupě - Poloostrov

Příspěvek od unicast »

Tak je o něco dražší, než polystyren, ale když se započítají všechny náklady s tím zateplením spojené, tak to nehraje zase až tak velkou roli, je to tak třetina celkových nákladů. Zdaleka nejdražší je práce, pak jsou tam pronájmy lešení, kotvící materiál, kvanta fasádního lepidla na přilepení a zatažení, perlinka, rohové prvky, finální omítka, doprava...
Franta2776
Příspěvky: 2563
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Upírovo doupě - Poloostrov

Příspěvek od Franta2776 »

unicast píše:Tak je o něco dražší, než polystyren, ale když se započítají všechny náklady s tím zateplením spojené, tak to nehraje zase až tak velkou roli, je to tak třetina celkových nákladů. Zdaleka nejdražší je práce, pak jsou tam pronájmy lešení, kotvící materiál, kvanta fasádního lepidla na přilepení a zatažení, perlinka, rohové prvky, finální omítka, doprava...
Jojo mezi cenou fasády s polystyrenem 100 a 200mm je rozdíl malý.Proto mám všude hodně, abych to nedělal 2x.Na bumgalovu na stropě 80-100cm vaty:))Před 10 lety stál 400kč m3.Na chatě před 21lety 10cm na fasádě.Byl jsem za totálního exota,že to nebude dýchat:))))
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Uživatelský avatar
ViktorEX
Příspěvky: 416
Registrován: stř zář 16, 2020 5:45 pm

Re: Upírovo doupě - Poloostrov

Příspěvek od ViktorEX »

soudek konspirace ...: http://www.infokuryr.cz/n/2021/11/08/mi ... htI_vBB-xs

si to muzem prilepit na lednici a strihat to jak metr na vojne...
(polo) - Ostrov 13,8 kWp (bude 15 kWp, už to tu leží), 2x Mppt Epever 5kW, Batt Lifepo4 18kWh, 3x invertor 6kW (čistý sinus) .... 300K CZK bez práce, všechno nějaká čína,

14.7. -31.12.2021
21,4 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 3,69 MWh

1.1. -27.3.2022,
20,6 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 1,8 MWh
jahodovák
Příspěvky: 1951
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Upírovo doupě - Poloostrov

Příspěvek od jahodovák »

Ano toto je plán,ač se podle toho stále jede,tak podle některých je to jen náhoda ale ty neexistují...metr stříhat netřeba,zcela nakonec to nedojde,kam až,to hodně záleží na tom,kolik lidí si uvědomí o co skutečně jde a začnou se chovat jako skuteční lidé a ne jak ted,radši nebudu psát jak,hodně zdraví a brzké probuzení přeji nám všem....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
unicast
Příspěvky: 1284
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Upírovo doupě - Poloostrov

Příspěvek od unicast »

ViktorEX píše:soudek konspirace ...: http://www.infokuryr.cz/n/2021/11/08/mi ... htI_vBB-xs
Už jen tohoto textu je zjevné, že to psal někdo, kdo necháme význam slov, která používá:

Uvalování mnoha zbytečných, libertariánských a protiústavních donucovacích opatření.

Jakkoli souhlasím s tím, že ta opatření zacházejí příliš daleko a jsou neúčinná, tak jsem toho názoru, že rozumný člověk by měl vědět, co to je Hanlonova břitva: https://shorturl.at/mtSTW a počítat s tím.
Uživatelský avatar
ViktorEX
Příspěvky: 416
Registrován: stř zář 16, 2020 5:45 pm

Re: Upírovo doupě - Poloostrov

Příspěvek od ViktorEX »

no ja tedy stale doufam, ze se stane nejaky zazrak, a vsichni zacnou zase jednat normalne. vsichni myslim ti, kteri to tady řídí ... ale zatim mame jedno protiustavni narizeni za druhym, lzi, pravo konci pod kobercem.
ale zatim smer je dán, a kazda dalsi jobovka jen potvrzuje seznam. tak uvidime, jestli prozřeme včas, anebo až "ve sprchách" ...
je jasny, že to vsechno zni absolutně šíleně. snažím se využít každý prostředek k tomu, aby lidé začali běhat po světě s trochu víc otevřenýma očima.
(polo) - Ostrov 13,8 kWp (bude 15 kWp, už to tu leží), 2x Mppt Epever 5kW, Batt Lifepo4 18kWh, 3x invertor 6kW (čistý sinus) .... 300K CZK bez práce, všechno nějaká čína,

14.7. -31.12.2021
21,4 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 3,69 MWh

1.1. -27.3.2022,
20,6 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 1,8 MWh
jahodovák
Příspěvky: 1951
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Upírovo doupě - Poloostrov

Příspěvek od jahodovák »

Ti,co to tady řídí nikdy nezačnou jednat normálně,vědí,že by špatně dopadli,ti co to skrytě řídí takové odpadlíky nemilosrdně likvidují,nemají cestu zpět,proto to tady podle toho vypadá.Pokud by se lidé probudili,tak by se s tím dalo skončit velice rychle,je jich málo a proto se toho bojí a dělají vše pro to aby se lidé nespojili a nesmetli je,žádný prostředek jak rozdělit lidi pro ně není špatný,stačí se rozhlédnout kolem ......jestli je ten seznam napsán jinak než někdo myslí, neznamená že to skutečně podle toho neděje....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
ViktorEX
Příspěvky: 416
Registrován: stř zář 16, 2020 5:45 pm

Re: Upírovo doupě - Poloostrov

Příspěvek od ViktorEX »

teďka čtu, že slovensko projednává total controll ... tj. kontrola prostřednictvím zaměstnavatele, majitele obchodu atd. bez očkování zákaz vstupu. tj. bez očkování máš padáka. policajti bez očkování předběžně jen neplacené volno. zatím vše jen ve fázi projednání. ale už to není jen pokyn vlády, ale zákon. jestli si stále někdo myslí, že je vše ok, tak fakt už nevím.
v číně na ploše 66% průmyslové oblasti, se vypíná proud na dobu 2 hodiny až 2 dny (asi od září). firmy pracují 2 dny v týdnu. tak schválně, kdy bude obvyklé zboží nedostupné ... https://www.youtube.com/watch?v=XWrA3xjM1zE

tady ve 20hod budou rikat neco k fin situaci: https://event.webinarjam.com/register/1 ... SYeWIXv3C8
(polo) - Ostrov 13,8 kWp (bude 15 kWp, už to tu leží), 2x Mppt Epever 5kW, Batt Lifepo4 18kWh, 3x invertor 6kW (čistý sinus) .... 300K CZK bez práce, všechno nějaká čína,

14.7. -31.12.2021
21,4 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 3,69 MWh

1.1. -27.3.2022,
20,6 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 1,8 MWh
ChlapeczDediny
Příspěvky: 236
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Upírovo doupě - Poloostrov

Příspěvek od ChlapeczDediny »

ViktorEX píše:teďka čtu, že slovensko projednává total controll ... tj. kontrola prostřednictvím zaměstnavatele, majitele obchodu atd. bez očkování zákaz vstupu. tj. bez očkování máš padáka.
Už vlani som bol pár týždňov doma, lebo som odmietol pravidelné testovanie. Nedám sa ani teraz, prekážky v práci na strane zamestnanca znamenajú nie iba stratu mzdy, ale aj odhlásenie z poisťovní, teda ďalšie peniaze, ktoré treba zaplatiť. Toto si našťastie viem jednoducho poriešiť, nudiť sa tiež nebudem. Spusty článkov na weby mi treba dopísať, v záhrade ďalší kurín postaviť (drevo ohoblovane a namorené), s psíkom pokračovať vo výcviku.... A ušetrím dve stovky € na nafte ;)
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
mmv
Příspěvky: 220
Registrován: úte dub 13, 2021 10:45 pm
Lokalita: východ Prahy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13500
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Upírovo doupě - Poloostrov

Příspěvek od mmv »

::rolleyes:: a to se vyplatí ::cry2::
9900Wp 6×ESM-450H, 6×UL-450M-144HV 8×VDS-S144 zzj 15°, 3600Wp 8×AS-6m144VV vvs 30° 2× Epever 4415, 1×Easun 8048, Axpert king 5kW, 240Ah staré olovo, 450Ah LI-ION mivvyenergy.cz
Uživatelský avatar
ViktorEX
Příspěvky: 416
Registrován: stř zář 16, 2020 5:45 pm

Re: Upírovo doupě - Poloostrov

Příspěvek od ViktorEX »

unicast píše: Jakkoli souhlasím s tím, že ta opatření zacházejí příliš daleko a jsou neúčinná, tak jsem toho názoru, že rozumný člověk by měl vědět, co to je Hanlonova břitva: https://shorturl.at/mtSTW a počítat s tím.
vysvetleni pojmu jsem si nasel. je hezké věřit ve světlou budoucnost a v to, že tyto (občas přehnané) zprávy jsou jen bububu. za komančů by to bylo rozvracení společnosti od zlých imperialistů. co je to dnes?
Žbirka byl očkovaný, zemřel na zápal plic ... všichni anonymní lidé dnes umírají na covid. A očkovaný Žbirka umřel na zápal plic. Už jsem rok a půl neslyšel toto slovní spojení. Protože kdyby řekli, Žbirka měl díky očkování oslabenou imunitu a umřel na zápal plic, tak to by mohlo způsobit vlnu nevole. bez pitvy a pravdiveho vysledku se muzeme jen domnivat, jak to bylo a nema to s hlouposti nic spolecneho.
(polo) - Ostrov 13,8 kWp (bude 15 kWp, už to tu leží), 2x Mppt Epever 5kW, Batt Lifepo4 18kWh, 3x invertor 6kW (čistý sinus) .... 300K CZK bez práce, všechno nějaká čína,

14.7. -31.12.2021
21,4 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 3,69 MWh

1.1. -27.3.2022,
20,6 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 1,8 MWh
PetrDubi
Příspěvky: 1398
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Upírovo doupě - Poloostrov

Příspěvek od PetrDubi »

Jo s tím umíráním na covid máš pravdu.
Ale zrovna Žbirka měl trvalé problémy od roku 2017, kdy prodělal zápal plic a od té doby byl i několikrát v nemocnici, takže tam bych to na covid neházel..
Na druhou stranu je pravda, že plno lidí, kteří měli pozitivní test na covid a potom umřeli bylo ve statistikách automaticky vedeno jako zemřelí na covid bez ohledu na to, co je zabilo (a nikdo to nezkoumal). Ale zase opačný extrém je (v mnoha zemích, nevím jak u nás), že když někdo zemřel opravdu na problémy, které způsobil covid, ale neměl za svého života udělaný pozitivní test na covid (zjistilo se to až při pitvě po smrti), tak už nebyl oběť covidu, ale zemřel na nějaké selhání, zápal a podobně.. Takže všechny ty statistiky jsou důvěrhodný asi tak stejně, jako předpověď počasí na vánoce od Honsové, kterou vydala v září ;)
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
ChlapeczDediny
Příspěvky: 236
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Upírovo doupě - Poloostrov

Příspěvek od ChlapeczDediny »

mmv píše:::rolleyes:: a to se vyplatí ::cry2::
Mzda není můj jediný příjem, naštěstí. A pak mám zásoby krmení pro zvířata do konce května 2022 ;) plus nějaké zásoby pro nás lidi. Nějaké palivo atd. Nebude to lehké, ale ani ne nemožné. Proti zlu se musí bojovat a svoboda nikdy nebyla zadarmo. Kromě nářadí na (budoucí drahou) elektřinu mám i ruční. Když nebudu v zaměstnání, budu mít spoustu času na práci.
Protože nikdo ti nezaručí, že dostaneš negativní test. A pak se spustí mašinérie karantény i pro partnery, případně děti a spolubydlící... Takže stejně budeš bez práce a tedy i bez příjmu. Takže co se vyplatí? Být připraven, na všechno. Jsem tady správně na fóru o (nejen energetické) soběstačnosti? Protože my to doma před šesti lety pojali komplexně. Ještě jsme daleko od cíle vybudování rodového statku ale máme myslím dobře našlápnuto. Víme, o co jim jde a svou kůži zadarmo nedáme.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek