Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Bezpečné přepnutí ze sítě na ostrov a zpět, schémata, tipy, rady, návody
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od matej »

LIX píše:... Ničoho sa nebojím, prepínanie je pohotové že to žiadny spotrebič nezaregistruje, do meniča mi nič nevráža z DS a žiadne iskrenie nevzniká.
Aj ja som si to myslel ... ale menič ma už dvakrát vyviedol z omylu :hell:
Ak by ste mal silnejší menič (neviem aký máte) a prepnutie na DS prebehne v okamihu keď je väčšia záťaž (nad 1000W alebo 500W indukčná) tak hrozí že zahorí v relé medzi rozopínanými kontaktami (DS-domový rozvod) oblúk, ktorý horí aj pri pripnutí kontaktov Menič-domový rozvod, čím sa v podstate dostane napätie DS na výstup meniča :oops:
Správne má byť pred týmto relé (za meničom) ešte jeden stykač , ktorý zopne o niečo neskôr - stačí cca 50ms, to dovolí oblúku dohorieť a prepne sa až keď je to bezpečné.
Pravda a Láska zvítězí!.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od matej »

ixo ..ani zelenožltý zo siete tam nemáš?
Pravda a Láska zvítězí!.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od LIX »

Bavil som sa s bezpecakom teraz o tom a krutil hlavou skoro na vsetko. Povedal ze ani jedno riesenie nie je uplne vporiadku. Ale povedal ze uzemnenie z panelov do zeme a menica by nemalo bytv ziadnom pripade spojene PE ds. Povedal aj to co hovorite ze by sa pe nemal odpajat cez rele. Povedal ze na toto vsak tazko najst vhodne riesenie. Kontakt nema ako zlna rele podla mna nema ako zlyhat. Videl som konstrukciu rele, ak zlyha jeden tak potomvsetky.
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Bydliště: Bratislava

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od ixo »

matej píše:ixo ..ani zelenožltý zo siete tam nemáš?
Ten mam. Ako laikovi sa mi ale nezda, ze by som mal dovolit zvedenemu bleskovemu prudu putovat PE vodicom zo zasuvkoveho kruhu, najma s ohladom na jeho dlzku, prierez, viacero spojov a tiez pripojene spotrebice. Tiez neviem, ako by som mohol premerat kvalitu jeho uzemnenia. Preto sa radsej radim.

A este pohlad z druhej strany - na streche mame tiez antenu a ak do nej slahne blesk, ten vnikne cez antenny kabel do celej instalacie v dome, cize rovno by bolo treba vyriesit ochranu aj z tejto strany. Nehovoriac o tom, ze nemame prepatovky ani v rozvodnej skrinke z DS. Takze to vidim na riesenie na troch frontoch. ;)
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od matej »

LIX píše:.. Ale povedal ze uzemnenie z panelov do zeme a menica by nemalo bytv ziadnom pripade spojene PE ds.
Tak to sa mi nechce veriť že toto povedal .. A nevysvetlil prečo?
Všetky uzemnené prvky (panely, menič, zelenožltý z DS, uzemňovacia sústava) by mali byť spojené hviezdicovo na hlavnú uzemňovaciu svorku objektu. Ak by to bolo tak, ako povedal ten elektrikár, tak by nám vzniklo viac uzemňovacích sústav v 1 objekte, čo podľa normy môže byť len v prípade ak sú tieto uzemňovacie sústavy vzdialené od seba aspoň 20 metrov.
Pravda a Láska zvítězí!.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od matej »

ixo .. v prvom rade by bolo treba spraviť bleskozvod s riadnym uzemnením.
Ak nieje .. a nemáš možnosť ani zabiť tyče a použit tie, tak asi najlepšie čo môžeš spraviť je použiť pre prepäťovky PE zo siete. Ale nieje to niečo čo by som odporúčal.
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Bydliště: Bratislava

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od ixo »

Bleskozvod som nespominal, ale mame ho. Akurat, ze je prepojeny s antenou, co nie je myslim idealne. Co som si nastudoval, tak idealne by bolo odpojit antenu od bleskozvodu, pridat do stredu domu (plocha strecha) samostatnu bleskozvodovu tyc, pridat na vstupy do domu (antena, FVE, DS) prepatove ochrany a bolo by. Alebo aspon kazdopadne pridat na antenu prepatovu cohranu. Ak suhlasite alebo nesuhlasite, dajte vediet.
Nie je to vsak moj dom, ale poradny hlas mam, tak mozem nieco poriesit...
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od LIX »

Hovoril niečo v tom zmysle že to je vlastne samostatná elektráreň ktorá by nemala byť spojená tým pe, hlavne kôli tomu hroziacemu blesku ktorý by mohol poškodiť ostatné prístroje cez PE vodič. Je pravda že cez relé ten výboj preskočí, ale na to tam má byť zvodič prepätia. No a to prepätie sa zvedie do toho PE a keby bolo to PE spojené s PE ds tak sa po ňom zvedený bleskový prúd môže šíriť ďalej pretože nepôjde len smerom do zeme ale rozdelí sa a bude putovať ďalej.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od 007ToMMaS »

Chcel by som sa spýtať takú vec neviete o nejakých zariadeniach ktoré sa používajú výlučne na prepínanie dvoch zdrojov? Mám na mysli nejaká krabička s vlastnými obvodmi kde pripojím len dva vstupy a jeden výstup a nejakým impulzom alebo privedením napájania sa to prepne? Ak by bolo také zariadenie za prijateľnú cenu tak by to bolo si myslím fajn. Ďakujem
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
luge
Příspěvky: 754
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od luge »

007ToMMaS píše:Chcel by som sa spýtať takú vec neviete o nejakých zariadeniach ktoré sa používajú výlučne na prepínanie dvoch zdrojov? Mám na mysli nejaká krabička s vlastnými obvodmi kde pripojím len dva vstupy a jeden výstup a nejakým impulzom alebo privedením napájania sa to prepne? Ak by bolo také zariadenie za prijateľnú cenu tak by to bolo si myslím fajn. Ďakujem
Myslíš niečo takéto?Je to tu už niekde riešené http://www.conrad.cz/prepinaci-stanice- ... -a.k513123
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od vata »

Jenže u těchto kupovaných hotových věcí většinou nevíte, jak je to řešené uvnitř, zda se tomu dá věřit. Já bych neriskovala, a doporučuju prostudovat si tohle fórum a postavit si vlastní - potřebujete dva stykače a jedno relé. Cenově to vyjde zhruba stejně jako to IVT od Conrada.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
luge
Příspěvky: 754
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od luge »

Suhlasím s vatou.Mne prepínanie sietí funguje rok bez najmenšieho problému.Prepína vlastne len v období keď je málo svetla v zime.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od LIX »

Tiež súhlasím s vatou, nekupujte to, spravte napríklad podla schémy ako to spravila vata a bude. Aspon budete vedieť že máte kvalitné sučiastky ktoré spolahlivo fungujú. ;)
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od 007ToMMaS »

Hladam cosi take co by bolo urcite plne funkcne a spolahlive. Obvod na prepinanie mam len tam je doba medzi prepnutim par sekund kvoli bezpecnosti...Tak hladam niaku alternativu.Rozmyslam ze pouzit obvod na prepinanie z nejakej UPS
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od LIX »

Tak som sa nudil a rozhodol som sa vyskúšať moje relé čo mám na prepínanie z meniča na DS. Menič mám meanwell TS-1000, na meniči je 6A istič, na ds som dal 16A motorový istič. Nadstavil som aby sa hneď istič na ds nevypol pri preťažení alebo skrate. Na výstup relé som pripojil spínač aby vyskratoval relé. Hneď ako som zapol vypínač zareagovala ochrana meniča na skrat (6A istič ani neprdol), relé sa preplo na DS a tu nastala paráda v relátku. Kontakty začali iskriť a po chvíli rany bolo ticho a trošku oslepenia od záblesku. :D Motorový istič na koniec vypol a hneď potom som vypol ja spínač ktorým som to skratoval pred tým. Okamžite na to nabehol menič. Účelom pokusu bolo vyskúšanie relátka či ostane pripečené na DS. Nechcem si predstaviť chvílkový prúd aký tiekol relátkom ale preplo v pohode späť na menič a ďalej fungovalo. Kontakty relátka vyzerajú po výbuchu fakt nádherne. Myslel som si že sa stratia ale ostali a v prípade núdze by vedeli fungovať aj chvílu ďalej. Tak si teda pozrite fotku kontaktov. :D

matej V podstate máte pravdu. Ja mám prepínacie relé (menič.DS) napájané 12V z batérie a toto relé je spúšťané podpäťovou a prepäťovou ochranou ktorá zapína aj menič cez jeho vypínač. Rozmýšlam že tam dám ešte jedno relé ktoré po prepnutí výstup z meniča iba odpojí. Na relé ktoré prepína siete (to tam mám aj teraz) dám paralelne kondenzátor aby ho ešte chvílu podržalo na meniči. Pred kondenzátor dám diódu aby neprúdilo napätie aj do toho relé ktoré menič iba odpojí. Ďakujem za upozornenie. :handshake:
Přílohy
1.JPG
rob.brno
Příspěvky: 971
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od rob.brno »

007ToMMaS píše:Hladam cosi take co by bolo urcite plne funkcne a spolahlive. Obvod na prepinanie mam len tam je doba medzi prepnutim par sekund kvoli bezpecnosti...Tak hladam niaku alternativu.Rozmyslam ze pouzit obvod na prepinanie z nejakej UPS
Taky by mě zajímalo, jak to ty UPS dělají. Mám takové podezření, že bezpečné přepnutí bez krátkodobého výpadku nelze udělat bez nafázování měniče na sít.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od Marek_Kuřim »

rob.brno píše:
007ToMMaS píše:Hladam cosi take co by bolo urcite plne funkcne a spolahlive. Obvod na prepinanie mam len tam je doba medzi prepnutim par sekund kvoli bezpecnosti...Tak hladam niaku alternativu.Rozmyslam ze pouzit obvod na prepinanie z nejakej UPS
Taky by mě zajímalo, jak to ty UPS dělají. Mám takové podezření, že bezpečné přepnutí bez krátkodobého výpadku nelze udělat bez nafázování měniče na sít.
mikroprocesorem řízené sfázování????
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od LIX »

Možno dávajú na výstup velkú kapacitu fóliového kondenzátora ktorý dokáže ešte po odpojení pár ms udržať napätie v prístroji. Vyskúšam to tak spraviť či to bude fungovať.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od 007ToMMaS »

Z ups ktorej som vyberal tie rele co som sem daval tak tam su foliove kondiky asi 4ks. Skusim pozriet presne co to je zac a vymysliet to na stole aby to fungovalo. V tom menici boli 3tie rele a dve z toho do serie asi koli tomu oneskoreniu.Budem muset na cosi prist:)
Naposledy upravil(a) 007ToMMaS dne stř bře 06, 2013 6:08 pm, celkem upraveno 1 x.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od LIX »

A neboli dve zapojené paralelne pre zvíšenie výkonu? Niekedy sa to tak robí, aj v oneskorovací obvodoch že sa relé iba zdvojí.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek