Fotovoltaické panely a sníh

Srovnání výkonů v zimním období, odmražování panelů, zimni údržba, čištění panelů v zimním období, péče o panely v zimě, zkušenosti s provozem v zimním období.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od dracekvo »

Nevím jestli už se to tu řešilo, ale nestačilo by pod panely přilepit topný kabel a třeba to na 15 min zapnout?
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od joseff »

Zajimavy napad, ale nevim, jestli by stacilo 15 minut? A topny kabel by asi musel byt pod celym panelem. A kdyz jsou panely pod snehem, tak to vetsinou znamena, ze v baterkach moc neni ... :)
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od dracekvo »

Pokud v baterkách nic není, tak nastartovat centrálu musíte tak jako tak :)
Já mám teda panely celkem nakloněný, tak stačí aby se malinko oteplilo a už to letí dolů.

Topný kabel by musel být pod celým panelem to ano. Kdysi sem našel, že jeden borec zjistil, že se jako topný kabel může použít jeden drátek z UTP kabelu. Při určité délce jen hřeje, ale už se nepřepálí. Tak ho namotat na spodní stranu panelů a přilepit silikonem.
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od Wagoneer »

Mám zdvořilý dotaz - na střeše jsou dva Schott poly 217Wp v serii. Oba ve stejných podmínkách proměřeny, stejný proud a napětí. Je ale zvláštní, že teď co semtam sněží, je jeden poměrně rychle bez sněhu a ledu, zatímco druhý zůstává zasněžený. Čím by to mohlo být?
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2720
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od kybos »

Tím, co je pod panelem (úniky tepla z objektu).
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od Wagoneer »

Kybos - ano, to bylo za jiných okolností pravda. U mne ale jsou pod nimi identické podmínky. Studená nezateplená půda, žádný možný výstup tepla z obytných částí. Jsou od sebe půl metru. Spíš jsem měl obavy z rozdílných el. vlastnosti, ale individuální měření žadný rozdíl neodhalilo.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od joseff »

Wagoneer: hod sem fotku, ta hodne napovi
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od Wagoneer »

Jj, jen co dovalím z práce foťak...
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od karel »

Zdravím. Navazuji na toto loňské vlákno. Prožívám se svými panely první zimu. Dnes jsem čistil třikrát. Sníh sám nezmizel, nebo možná by zmizel, ale až třeba v poledne a to už panely mohou tři hodiny vyrábět. a ne málo, překvapilo mi jak se zvýšila výroba, když napadne sníh a je tudíž větší světlo ( mých 24 panelů vyrábělo kolem 400 až 500 W). Takže se podle mě čištění jednoznačně vyplatí (zvlášť když další varianta je pouze centrála).
Část mých panelů je na zahradním domku - tam je čištění pohoda - vylezu na rovnou střechu a smetákem ometu. Ale větší část - ta co právě vyrábí dopoledne je u vrchu střechy po celé její délce a většina není přístupných ze střešního okna. Zatím to dělám tak, že mám vysouvací tyč, na jejím konci přidělané domovní koště a omotané hadrem. Vylezu na žebřík a touto tyčí délky až 5 m čistím opatrně. Ale na hadru se udělá námraze a obalí se sněhem a panely pak nejdou očistit úplně. Pokud do rána namrznou tak ani tento způsob čištění nestačí a na panelech zůstane námraza. A je tam celé dopoledne - a panely nevyrábí.
Máte někdo nějaký jiný způsob než zde uvedené? Napadlo mi koupit nějakou velkou plastovou škrabku, ale nejsem si jist zda by se panely nepoškrábaly, navíc je tu riziko rozbití.

Teď mi ještě napadlo - co dát na střechu tašky se stupínky z kovového roštu,jako jsou ke komínu - šup na žebřík, pak na stupínky a k panelům a pak smeták a ta škrabka )používáte ji někdo?).
Díky za názory.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od brumlaj »

zahradni hadice, studena voda.... ale nesmi moc mrznout.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
ok2vuv
Příspěvky: 51
Registrován: stř dub 10, 2013 9:19 pm

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od ok2vuv »

Každý správný solárník má bazén.
K bazénu má vysouvací tyčku se síťkou na listí.
Na zimu jsem vyměnil síťku za nějaký MOP co jsem ukradl manželce. Jako stírací materiál je použito něco jako Mirelon (izolace na trubky). Rozříznuto podélně a sevřeno do U profilu. Tím dosáhnu cca 9m daleko, takže ze země až na vrchol garáže.
Zkušenost z 13.ledna 2013. FVE je orientována východ - západ s celkovým instalovaným výkonem 7,6kW rozděleným na 2 poloviny po 3,8kW. Ometena východní strana a západ ponechán zasněžený. Z východu vyrobeno 200Wh a západ 0Wh. Za 20minut ometání jsem teda vydělal 1,2Kč za zelený bonus.
Ometání ano, ale s rozumem. Pokud není předpoklad alespoň slabého sluníčka, tak to nemá význam z hlediska financí, ale pouze z hlediska kondičky a otužování. Nesmíme však onemocnět, protože teplý čaj, kapky do nosu a acylpirin vyjdou dráž než je získaná energie....
Ještě jedna zkušenost s orientací východ - západ se sklonem střechy 45°.
Zimní slunce je strašně nízko a nemá sílu odmrazit námrazu z panelů a sníh nechce sám dolů jako je tomu u panelů orientovaných na jih.
Porovnáním výroby s orientací východ západ a nebo jih vychází celkové množství výroby o cca 20% méně při použití poly panelů.
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od karel »

Ten Mirelon je dobré řešení, sníh se na něj asi nebude lepit. A omotám s ním i tu tyč- bude to takový velký stěrač. No ještě zbývá ta škrabka na námrazu.
Jinak ometání se postupně zařazuje mezi standardní ranní úkony - nakonec někdo tu nazval ostrovní FVE dvouletým dítětem o které je třeba se pořád starat - no a u toho dítěte to taky nepřepočítáváme na peníze:-). Malé děti už nemám, ale FVE těžce bojuje o přízeň s naším kocourem Kubou :-).
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od brumlaj »

karel píše: No ještě zbývá ta škrabka na námrazu.
Neškrabat, za á zbytečná práce (mizivý přínos), za bé riziko pro panely (přecijen se proti panelu opřeš)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od vlkazajac »

Práve som očistil panely, sklon mám necelých 30 stupnov od vertikály, získal som pri nízkej súvislej oblačnosti mizerných 45 W z 960Wp. Je to trestuhodný režim, pretože pri tej zimnej mizérii som od rána stratil pár cenných Wh. Keď pripustíme, že nestojíme každé ráno za svitania s metlou pri paneloch, potom je jasné, že našim cieľom by mala byť FVE so samočistiacou schopnosťou panelov ( nový terminus technicus ??? ). Podľa mojich skúseností už od sklonu cca 25 stupňov paná sneh dolu dobre sám, pokiaľ je suchý. Ak je vlhko a padá mokrý sneh, lezie tiež sám dolu. Dôležitá podmienka je, aby mal kam padať - ak je panel len 20 cm nad plochou strechou, musíme sneh odhadzovať.
Zima je limitujúca pri ceste za sebestačnosťou. Správny systém má mať ľahko prestaviteľný sklon panelov podľa sezóny. Ak veríme, že naše panely budú žiť 20 rokov, nemali by sme ich ohrozovať metlou.
Budem zrejme dopĺňať Wp, nekompromisne pôjdu na najlepšie a najviac oslnené miesto, ktoré na baráku mám a sklon bude nastaviteľný aspoň do 20 stupňov. Manželka v ten deň určite nebude doma.
Mimochodom, dnes vystúpa slnko na 18,25 stupna, 22. decembra len na 17,5 stupňa. Treba byť pripravený a pár minút slnečného svitu napchať do batérie. Je to v reálnych podmienkach ťažko merateľné, len predpokladám, že zisk z oslnenia je väčší ako zisk z difúzneho žiarenia.
Zhrnuté do jednej vety - myslím si, že nastavenie panelov južným smerom na najviac 20 stupňov od vertikály je správna voľba z hľadiska zisku a komfortu pre zimné mesiace.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
kocourluk
Příspěvky: 25
Registrován: pon pro 02, 2013 2:13 am
Bydliště: Rakovnik

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od kocourluk »

Nešlo by použít třeba vodu ?? Osobně ráno skoro nikdy neškrábu sklo u auta . Nastartuju motor vypnu větrák topení poleju sklo vlažnou vodou a jedu . Když se sklo ohřáté vodou z petláhve začne mlžit teprve pak zapínám větrák . Motor je již teplý a topí to na 1, . Takže v případě panelů použít vodu třeba ze studny či akumulační nádrže . Nemusí být teplá stačí těch 5stupnů aby to rozpustilo sníh . Zase se ta voda dá chytit pod okapem a připravit na další den . Ano bude to brát elektriku ale zase by to mohlo fachčit v automatu a nemusel by člověk před tím než jde do práce běhat a ometat . Využití odpadového tepla znali již naši předkové . Tu je krásný příklad ohřevu teplé užitkové vody :-) http://www.fabriky.cz/tit/tit_zahorany_2012.jpg
kocourluk
Příspěvky: 25
Registrován: pon pro 02, 2013 2:13 am
Bydliště: Rakovnik

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od kocourluk »

Je celkem jasné že studená voda by nezabrala za teplot hluboko pod mrazem . Ale odhadem by se dal dát za kondenzační kotel ještě výměník kouř-rozmrazovací voda a pak by se už s tím ty panely dali každé ráno opláchnout .
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od vlkazajac »

Pridal som príspevok a niekde sa stratil - píšem znova.
Teplá voda na predné sklo auta je dobrý postup, používam aj hodne teplú a sklo vydrží. Pre panely je možno použiť vlažnú vodu, ak máme k nim prístup. Hadica by mohla zamrznúť.

Zásadná pripomienka k orientácii panelov, mám odskúšané, že sneh, ktorý sa samotiažou zosúva dolu:
- spôsobí pri paneli naležato obmedzenie prúdu na hodnotu blízku nule, ak sa zakryje spodný riadok v takmer celej jeho šírke, tj. cca 14 cm.
- spôsobí rovnaký jav pri paneli nastojato, ak zakryje len niekoľko málo cm spodného riadku.
Preto je orientácia panelov na šírku pre zimné podmienky výhodnejšia.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
jirkadj
Příspěvky: 18
Registrován: pát lis 15, 2013 1:47 am

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od jirkadj »

Já mám panely téměř na plocho jen 11° 44ks =(11 x 4) .. a to znamená že když chci sundat sníh - musím po nich chodit a sníh shrabávat.
Kdysi jsem shrabával sníh hliníkovým hrablem ! a občas jsem slyšel jak jsem štrejchnul o sklo - no a co! nevím co řešíte - nic se mu nestane - jen se tam při nejhorším udělá malá hliníková čára - která na slunci a UV časem stejně vysublimuje!
Horší by bylo panel prošlápnout (rozbít sklo) - třeba kdybych zavrávoral - chodím tedy po kolenou , a když házím - tak se postavím.

Naučil jsem se po nich docela dobře chodit - před tím jsem se bál a měl jsem přes dva panely most (takový lehký dřevěný žebřík) ale ted už chodím po panelech normálně a pouze po nosné části a zapírám se jen o šrouby abych neukouzl - páč to i v 11°docela klouže směrem ze střechy dolů!

Teď už to ale hrabu raděj buďto jen tvrdým koštětem , a když je sněhu víc - hážu umělohmotným hrablem - přeci jen si panely už nechci pořád škrábat hliníkem..
Ale mám i další panely z výprodeje za 1000Kč (na budoucí ostrov) ... stěmahle bylo asi hruběji zacházeno (tak že je na sebe asi házeli a šoupali je o sebe - že se na některých udělali cca 0,3mm hluboký skrábance přes celý panel ..ale vadí to někomu ? :) ... horší je když je rozbité sklo (věřte mi) - sice panal funguje dál - je tam ještě vodotěsná folie - ale praskliny lámou světlo a FV pak pak dávají cca o 30% míň ...

Opravdu by pomohlo je nějak elektricky ohřívat - zpětným chodem" ...ale bojím se jestli by se tím elektricky nepoškodili ?!!
Pochopil jsme to že PLUS na PLUS / Mínus na Mínus ...ale jakým zdrojem? ... jelikože jeden string má kolem 410V - znamená to že bych měl do panelů tlačitt zpět 300V ze sítě? - přes dvoucestný usměrňovač a nějaký odpor (mám regulovatelný 500W) , a nebo autotrafem ?
rob.brno
Příspěvky: 971
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od rob.brno »

MYslím, že jakékoliv cpaní energie(elektrika do topných kabelů nebo teplo pro ohřátí vody) do odmražení panelů je neekonomické(víc energie se spotřebuje než to pak vyrobí). Snad jen pokud bude delší slunečné počasí, ale pak asi stačí to jen omést(co půjde) a pak už nechat slunce at si s tím poradí.
jirkadj
Příspěvky: 18
Registrován: pát lis 15, 2013 1:47 am

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od jirkadj »

To bych neřekl ? - resp. když se podle předpovědi očekává lepší počasí ... pak to může vzít podle mého max 1-2 dne výroby ... ? asi ..a to by nebyla tak velká daň" Když to za další 5-7 dní vydrží
Vždyť se nemusí z panelů kouřit - stačí roztát.
Ale je fakt že je to PLOCHa a v navíc v mrazu .. to by musel být slušnej příkon ! ...spíš bych se bál tuhle energii pouštět do panelů - abych jim neublížil ?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek