FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Kobra23 »

tomas píše:LMT 800 1V + N825 SPEC 1 se dvěma topnými tělesy jsem zapojoval minulý rok.
lmt_800.JPG
A tyto vyznačené nátrubky navíc jsem tam chtěl a poslal do objednávky.
lmt-0800-1v_natrubky.png
Dnes jsem ji objednal. Za jedno hrdlo 6/4" navíc u dna si řekli o 2.000,- Kč. Kdyby se to hrlo zaměnilo za to 1" co už u dna je, tak by to stálo 1.000 Kč.
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Kobra23 »

tomas píše:
Kobra23 píše:Ty modré topné týče vypadají na originální od výrobce LMT nádrží. Jaký výkon použít pro ten objem 800 litrů pokud tam budou 2 poř. 3 spirály?
Tyče jsou od Backer ELTOP viz. jejich katalog strana 7. https://www.backer-eltop.cz/public/file ... B-2018.pdf
Dáváme dvě po 6kW, tedy 3x2kW, 3x230V, nebo menší. Hlavně z důvodu že je tam proud do 10A a je to kompatibilní s filtry pro fázové řízení výkonu a rušení a flikr je potom nízký.
Dnes jsem 2ks objednal. Mohu poprosit o typ toho filtru a typ toho SSR relé, popř. kde koupit.
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Kobra23 »

vlkazajac píše:Máš niečo lepšie ako toto ?

... hliníkový profil pod fotovoltaické panely rozmer 40x40mm, dĺžka 6,22m-30€/ks, 4,14m-20€/ks, 3,11m-15€/ks, 2,08m-10€/ks......

https://dom.bazos.sk/inzerat/112839195/ ... panely.php

Ak naháňaš každú korunu, dá sa montovať lacnejšie aj na klasický jeklák 30x30x2. Je to prácnejšie, ale ušetríš dosť.

Tiež oceľ môžeš natrieť kvalitnou farbou, vyjde to ešte lacnejšie.
Maníkovi jsem psal a zatím neodepsal.
Ale našel jsem dnes toto https://www.ehlinik.cz/al-profil-solar- ... 00101.html. Bez DPH to sice vychází o 20 Kč dráž, ale nemusí člověk řešit dopravu ze Slovenska. Co vy na to? Může být?
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Vitek »

Kobra23 píše:
vlkazajac píše:Máš niečo lepšie ako toto ?

... hliníkový profil pod fotovoltaické panely rozmer 40x40mm, dĺžka 6,22m-30€/ks, 4,14m-20€/ks, 3,11m-15€/ks, 2,08m-10€/ks......

https://dom.bazos.sk/inzerat/112839195/ ... panely.php

Ak naháňaš každú korunu, dá sa montovať lacnejšie aj na klasický jeklák 30x30x2. Je to prácnejšie, ale ušetríš dosť.

Tiež oceľ môžeš natrieť kvalitnou farbou, vyjde to ešte lacnejšie.
Maníkovi jsem psal a zatím neodepsal.
Ale našel jsem dnes toto https://www.ehlinik.cz/al-profil-solar- ... 00101.html. Bez DPH to sice vychází o 20 Kč dráž, ale nemusí člověk řešit dopravu ze Slovenska. Co vy na to? Může být?
Nazdar, já jsem jich nakoupil 120metrů na mojí elektrárnu. jsou dost těžké a bytelné, nemají drážku na PV kabel, nicméně dá se připáskovat a nebo do trubky.
práce s tim je dobrá, spojky, Z koncovky a omega příchytky si mužeš v alupě nechat nařezat. já používám 5cm dlouhé, řezané z 1,5 m dlouhých profilů.

co se týká konstrukce, háky dávám od kapitána jeskynáka a nebo z DEK tzn NH2 tusim. na 50 mm panely potřebuješ 50 a 45 mm nerez šrouby M8 a hranaté matky, na spodek konstrukce zase T šrouby nerez M10 a matky s podložkou ( jeden kus) vše nerez.

dělá se s tím celkem dobře. panely se nehnou a dá se po tom skákat ve 4 lidech....
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Kobra23 »

lubomirz píše:ja keby som mohol, skusim takto prispiet - executive summary :

a) chcel by som daleko viac nez 20kWp. Cenove navysenie na 30kWp je prdlajz a 20kWp ti absolutne nebude stacit [!!]
b) Pylon baterky sa nikdy nevratia, to je ekonomicky nezmysel a technicky tiez (tvoja spotreba zabija akekolvek bateriove ulozisko).
c) vybral by som ine panely, stoja menej nez polovicu toho co mas teraz - tymto usetrenim by som si v rovnakej cene postavil 40kWp system namiesto 20kWp
d) zvazil by som iny menič namiesto tvojich milovanych

Detaily :

- 20kWp solar bude STRASNE MALO ; mozno v najlepsich mesiacoch (duben, kveten - srpen) pomoze so spotrebou domu (oooops 48kWh denne LEN NA JAZIERKO ?! ) ale mimo toho je to "len na prilepsenie". Jaro/jesen/zima absolutne nema sancu pokryvat spotrebu domu. Podla popisu na prvej strane mi vyslo ze mas priblizne 110m2 strechu orientovanu na juh, skoda ze na fotkach nevidime rozmiestnenie okien... ja osobne by som urcite na juznu stenu [!] namontoval dalsie panely, kolko sa len vojde alebo ako ti to bude esteticky vhodne - kludne aj 30kWp total. Dovod : v celkovej cenovke riesenia sa uz jedna o "zanedbatelne" prachy (5kWp navyse ta stoji 27.000 CZK, co uz pri milione ktory do toho ides dat je uplny prdlajz a pritom je to jedna z najdolezitejsich veci, za tie prachy mat o STVRTINU vacsi maximalny vykon a vygenerovanu energiu v priebehu roku je absolutne "no brainer" teda bez akejkolvek diskusie). Povedane inak : solarne panely su jedna z najlacnejsich veci v tvojom projekte, zaroven najdolezitejsia a najviac zodpovedna za celkovu bilanciu (energeticku, financnu) celkoveho riesenia.
Ano, je to málo, ale dokud nemám zkolaudováno, tak tam více jak 20 kWp nebude, abych nemusel řešit stavební řízení. Ano, střecha má 110 m2. Na fasádu nic dávat nebudu. Mám na to připravený plot, kde na jižní straně mám prostor pro dalších 48 panelů a před ním půl kilometru nic není co by stínilo.
- panely su podstatne cenovo efektivnejsie tieto : https://shop.gwl.eu/Solar-PV-Systems/So ... html?cur=2 Nejaky specificky dovod preco si si vybral EXE solar mono ktore si linkoval ? Rovnaky vykon na meter stvorcovy, plusminus rovnaky vyzor ("celocierne"), rovnake zaruky na vykon po 25 rokoch (ano, spravne, ziadna z tychto spolocnosti tu o 20 rokov nebude aby ti zaruku uplatnila, nemusis sa vobec bat), avsak menej nez polovicna cenovka.
Vybral jsem je, protože jsem je někde viděl u někoho v nabídce a protože jsou panely a vše kolem pro mě stále ještě španělská vesnice, tak jsem předpokládal, že mi mojí volbu zdejší uživatele potvrdí nebo vyvrátí a společně vybereme vhodný typ.
- rozpocet 1.3mil CZK mi pride zlahka moc ; kde chces utopit take strasne peniaze v tomto projekte ? Daj prosim nejaky break-down... Myslim ze sa to da postavit trosku rozumnejsie s vyssim vykonom za mensiu sumu, i ked zjavne v tomto pripade peniaze nie su absolutne ziadny problem.
Nepsal jsem nic o tom, že to musí tolik stát. Psal jsem, že na to mám tyto peníze odloženy (vyčleněny). Předpokládám, že kdybych tu napsal, že to chci za 300.000 Kč, tak se mi budete smát anebo mě mít za blázna. Opět jsem vycházel z nějakých nabídek a cen jiných uživatelů zde na fóru, kteří už mají hotovo a podělili se o cenu za realizaci.
- menic : mozno by stalo za hriech nieco taketo namiesto tvojich milovanych a preferovanych : https://www.elektrocentraly.cz/trifaz/s ... 000-36ktl/ ja nelietam v takychto kilowattoch takze nepoznam a nemam osobne skusenosti ; poprosim fundovanejsich tu na fore aby rozpracovali tuto myslienku :) netreba kupovat 3x Studer menic a 3x MPPT anciáš, mas to vsetko integrovane plus Huawei ma 4x MPPT zabudovane (nie 3x). Na streche si spravis tri stringy plus stvrty (najmenej efektivny, musi byt teda odcleneny samostatne za kazdu cenu) mozu byt "vertikalne" namontovane panely na stene baraku.
U Studeru mě zaujalo, že to není systém vše v jednom, jejich historie a opět zkušenosti jiných. Netrvám na něm za každou cenu.

- Pylony su sialene drahe na to co ponukaju a S TVOJOU SPOTREBOU [!!!] ICH NEMAS SANCU REALNE POUZIT = je to uplne zbytocna investicia v takej kapacite. Bud si nechaj od niekoho odtialto zosrobovat CATL/CALB baterie v podobnej kapacite alebo sa na bateriove ulozisko uplne vykasli : 20kWp zo solaru LEN OBCAS ponukne plny vykon a okamzite ten plny vykon vies nasypat do 800l zasobniku teplej vody. V lete by si mozno nieco našupoval do baterii ale ostatne tri rocne obdobia absolutne, absolutne bez sance. Doporucujem nainstalovat cely system s pripravou na instalaciu baterii (nech uz su akekolvek), jeden rok vydrzat a pozerat ako sa pohybuje tvoja spotreba v korelacii s generovanim energie [!] a potom uvidis ci sa to oplati. Navyse, pri spotrebe tvojho domu NEMAS SANCU ho udrzat v prevadzke pri vypadku distribucnej siete - dva/tri dni nedas bez toho aby si neinvestoval do baterii s aspon 200kWh, co uz je uplne mimo. Napoveda : kolkokrat si mal vypadok elektriny na dva dni ? na pol dna ? A ked taky vypadok nastal, ake boli tvoje ekonomicke straty ? Ak niekto nieco vyraba a zarobi 50.000 CZK denne a vypadky energie ma kazdy mesiac, potom ma zmysel investovat 500.000 CZK do baterioveho uloziska ; inak je to proste blbost kravina a "veľkopanské maniere jááá na to máááááám, jááá si vyskočím jáááá si zaplatím".

- doteraz kazdy prepocet pre Pylon baterky ktory som robil, pri beznych trhovych cenach energie, vychadza ze to NEMA ZMYSEL. Viac sa oplati pouzit distrib.siet a akukolvek "virtualnu bateriu" kde sice pri cerpani energie musis zaplatit za distribuciu energie (nie vsak za energiu samotnu ktoru si tam dodal zo svojich solarnych panelov) - navratnost lokalneho uloziska bola vzdy okolo 13-16 rokov co je samozrejme ekonomicky nezmysel, plus technicky taktiez : tie baterky NEVYDRZIA 15 rokov v prevadzke. Ekonomicky teda dnes zaplatis za nieco co pouzivanim sotva dobehnes za 15 rokov (hodnota penazi v case ?), technicky to neudrzis, akoze dost naprd. Baterky su suverenne najdiskutabilnejsia investicia v solarnych systemoch ; drahe baterky ako Pylony absolutne, absolutne nedavaju zmysel.

- pokial nezozenies nieco vyrazne lacnejsie nez Pylon baterie, spustil by som tvoj solarny system UPLNE BEZ baterii a buduci rok znovu prehodnotil nakup baterii podla potreby / podla realnych skusenosti.
Zde jsem se inspiroval u Youdy. Měl skládanku z baterií a vyměnil za Pylontech. Pokud to člověk z jeho zkušenostmi udělá, má to určitě nějaký důvod.

- "zvážil bych Tigo (M?) pro monitoring každého panelu, když už se tady nehraje na náklady, tohle může být přínosné (a nejen-zábavné ale i užitečné sledovat), možná zvážit moduly O pro každý panel, když už se z toho má cucat co nejvíce kWh". Ja osobne by som do toho nesiel. Mas idealnu strechu, vravis bez tienov takze panely nema co obmedzovat. Budes mat tri/styri rovnake stringy takze si velmi jednoducho vies pozriet, ci niektory string ide menej ako ostatne == ci je tam nejaky zasadny problem s panelmi co treba riesit. Je ti zbytocne vidiet kazdy panel zvlast, budes do toho kukat prvy tyzden a potom ta to prestane bavit. Priklad : http://www.roznovan.cz/~kubis/mereni.php pan ma dva stringy, momentalne idu 3200W / 3130W cize viem ze tam netreba nic riesit a vsetko je v poriadku. A takyto vyrovnany priebeh je furt cely den, takze je to proste v pohode a netreba s tym zabit dva tyzdne casu.
Nechci si z ničím hrát. Chci postavit funkční systém aby dělal co má dělat. Kdybych si chtěl hrát, tak začnu jako spousta ostatních tady, kdy si koupím panel, regl, poskládám baterku a budu na to "čumět". Tomuto se chci vyhnout.

- Pylony ma "Electro_dad z Brna", pan Staněk, znamy to fanatik na Tesly : https://www.electrodad.cz/2-roky-s-foto ... ro-dad-75/ ; tu mozes pozerat jeho panely kazdy individualne (10kWp system) : https://smart.tigoenergy.com/p/electro_dad u neho boli optimizatory na kazdy panel NUTNE pretoze ma taku fyzicku instalaciu kde mu individualne panely tienia viacere veci [!!] ; u teba je to proste zbytocne. Tvoja strecha je orientovana na juh, lepsie to byt nemoze ked to rozlozime statisticky na cely rok, vychod aj zapad slnka. Stanekov youtube kanal : https://www.youtube.com/c/ElectroDad/videos
ElektroDada sleduji, ale jen videa o FVE a Tesle. Nic jiného.
]- kontrolna otazka : ako teraz kuris v baraku ? ozaj, mozeme vediet kolko mas rocnu spotrebu energie, idealne aj s rozdelenim leto/zima ?
Je to stále ještě stavba, kde jsem sice každý den od rána do večera, ale nespím tam. Letos jsem topil přímotopem buď na 750W nebo na 1250W. Až budu bydlet, bude se topit dřevními peletami. Je to pasiv se speciálními skly v oknech na jih. Zimní slunko tomu hodně pomáhá. Letos jsem protopil asi 2300 kWh elektřiny. Až to bude vše v standardním provozu, tak obytná část bude mít spotřebu 4800 kWh a garáž 6400 kWh energie z dřevních pelet (tj. cca 2,6 tuny).
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Kobra23 »

lubomirz píše: Najviac by si ajtak usetril keby si prestal vykurovat to jazierko na plavanie, 50kWh DENNE je darda jaxviň.
Já ale jezírko primárně nechci ohřívat - to je nežádoucí. Tu spotřebu tam dělají čerpadla, dmychadla a UV lampy. A není podmínka, že tam musí padnout denně těch 50 kWh - ale může. Je to otázka kolik ryb tam bude. A těch ryb tam bude přesně tolik aby to fungovalo v nějaké rovnováze, kdy bude čistá voda aby byly ty ryby vidět.
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Kobra23 »

lubomirz píše:Navyse, sialene dolezite je, ze autor temy ma kam ukladat energiu a baterie by boli sialene nevyuzite : clovek pichne 50kWh denne [!!!!] do jazierka. Dalej ma 800 litrov vody, nech sa paci rozbesnit na 60 stupnov aby sa dalo sprchovat. Mozno ma tepelne cerpadlo ktore tiez treba krmit elektrikou. Zariadeni ma milion, nezacal som so saunou...
Nemám tepelné čerpadlo, topit se bude kotlem na pelety. Klimatizaci asi taky nebudu řešit. Podle toho jak se dům chová teď, tak v leťě bude teplota příjemná. Jedná se o těžkou stavbu se spoustou akumulace v konstrukcích. Polud chci změnit teplotu o 1 stupeň nahoru nebo dolů, tak to trvá 7 dnů, než dosáhnu změny.
Vobec nic nepadlo o klimatizovani baraku v lete, predpokladam ze pri tomto zivotnom standarde (vyhrievane jazierko na plavanie 300m3, aby sa nezabudlo, to je bazenik 10x15 metrov x 2 metre vyska) su urcite klimy aj v baraku, ci uz viacere samostatne alebo predpokladam nejaka poriadna centralna. To su dalsie obrovske kWh denne v lete kedy sa nieco vyrobi, kludne 25kWh DENNE len na klimu (si zoberte osem hodin po 1kWh na styroch klimach, kolko vam vyslo) !!
O klimatizaci viz výše, ale nebude zřejmě žádná. Centrální je jen rekuperace.
Vidim ze tu sa robi megalomansky projekt, vystavna skrina solaru, ale je to ekonomicky NEZMYSEL. S bateriami aj technicky. Vidim ze niekto je tu strasne bohaty a moze strkat prachy ABSOLUTNE BEZ ROZMYSLU... ale bacha na to. To ze "mam a mozem" neznamena ze "musim" alebo ze je to "najlepsie" riesenie.
Kdybych to řešil bez rozmyslu, tak to neřeším tady s lidmi, kteří tomu rozumí více než já. Člověk co dělá soláry 10 let mi řekl, že baterie by měla mít kapacitu 2,2x maximálního výkonu elektrárny. Proto jsem specifikoval to množství, jaké je uvedeno v úvodním příspěvku. A když vidím Youdovy 3 Racky připravené na ohromné množství Pylontechů, tak mi to nepřišlo jako nesmysl. Každý nemusí řešit návratnost. Tu manželka, milenka atd, taky nemá a pořizujeme si je. Barák se mi taky nikdy nevrátí. Mohl jsem si pronajmout byt na Floridě a neutratil bych možná do konce života to co stál barák.
Linkoval som pana Staneka, Electro_dad, ten ma 10kWp zostavu s Pylontechmi v Brne. JEHO INVESTICIA SA MU NIKDY V ZIVOTE NEVRATI !!! pretoze matematicky vychadza na zhruba 16 rokov. Dovtedy sa doserie menic, bude treba zainvestovat, dovtedy klaknu nejake baterie, to je cele proste hruby nezmysel len on o tom este nevie tak ho nenaserte :)
Viz výše o návratnosti. Já ElektroDada chápu, protože se snaží co nejméně ovlivnit svým působením planetu. Že to jde z jeho kapsy je jeho věc. Dělá mu to dobře a to je někdy víc než cokoli jiného. Pokud člověk žije v harmonii s přírodou, má velkou pravděpodobnost, že se mu to vrátí jinak např. ve zdraví.
Ako vravim, ja byt v tejto situacii a pri prachoch, rozhodne by som daval viac nez 20kWp panelov. Aspon 30kWp pretoze stoja LEN o ~52.000 CZK viac nez 20kWp a prinesu obrovsky rozdiel v pouzitelnosti solarnej energie ; kludne aj 40kWp ak ich je kam umiestnit - na strechu sa urcite nevojdu. Na velke gulove budu pozlatene menice s dialkovym ovladanim cez internet a diamantovymi knoflikmi od Swarowskeho... ked nebudu elektrony ktore sa cez ne daju prehnat. Na baterie by som sa uplne vykaslal v prvom roku, akurat by som pripravil vsetko na to aby mohli byt nainstalovane niekedy v buducnosti AK NAHODOU. Pocas roku by som videl ako sa mi hybe spotreba energie, co s nou viem robit a ci mi zostavaju nejake seriozne prebytky. Zvazil by som distribucnu siet s programom virtualnej baterie, pretoze prepocet na SKORO POL MILIONA KORUN ZA 18x PYLONTECH JE NEKOMPROMISNY.
Místa a ploch je dost, takže to do budoucna nebude problém, ale začít se něčím musí a já se rozhodl začít s 19,95 kWp.
Pri 20kWp v tomto baraku nezostane nic ; pri 40kWp by to uz bola ina rozpravka. KED ZA KAZDU CENU MUSIA BYT LOKALNE BATERIE, TAK UBRAT NA ICH KAPACITE A PRIDAT NA KAPACITE PANELOV - panely su ukrutne lacnejsie na Watt a ukrutne lepsie pouzitelnejsie. Plus velmi velmi starostlivo zvazit volbu Pylontechu, nie je to produkt z inej galaxie akurat je to zabalene tak ako je, rack-mountable s displejickom parada, ale cenovka tomu zodpoveda. Mozno oslovit GWL pripadne nejakeho ineho velkeho "solarnika" v Cechach co vie spravit s cenovkou baterii.
To kam se to pak posune ponechám až budu mít reálné výsledky nap, z jednoho roku používání 19,95 kWp.
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Kobra23 »

rokytna píše:a prosím nedávejte sem ty youtubery, to je dnešní móda teenagerů, já myslel že tady jsou dospělí lidé;
příští příspěvek už bude odkaz na tiktok, ach jo...
Co je tiktok?
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Kobra23 »

lubomirz píše: Kedze pan tvrdi ze vela veci na baraku robil "samodomo", predpokladam ze zmontovat baterkove ulozisko z tych clankov nebude najvacsi problem na svete ; uz to na tomto fore viacero ludi spravilo. Ak si Kobra netrufa sam, som presvedceny ze sikovne ceske ruky odtialto z fora radi pomozu i keby to bolo za nejaku malu uplatu. Samozrejme sa vynaraju otazky o kvalite tych clankov, ich zivotnosti, nerealnej zaruke (nikto z nas to neposle naspat do Ciny aby mu vyreklamovali), atd, atd. Jasna vec.
Viděl jsem tu spoustu vyrobených baterií, určitě bych to zvládl, ale můj čas je drahý a co si mohu koupit, tak si koupím.

To že si stavím dům je jen důsledek mého strachu ze stavebních firem, protože se po stavbách občas pohybuji a co tam vidím, tak si rvu vlasy. Nikdy jsem to nedělal a vše jsem se z pomocí Youtube naučil. Nejdříve jsem zkusil základovou desku, když se povedla, tak jsem vyzdil obvody a příčky, když se to povedlo, tak přišla největší výzva a to byla střecha a taky se povedla. Když člověk chce, zvládne vše. Nakonec tu firmy byly jen na okna a dveře kvůli záruce, pak jsem profíky nechal udělat finální stěrku na fasádě + dizajnový obklad fasády, dalsí firma nafokala izolaci do podkroví a naposled jsem tu měl profíky na betonové potěry, protože sám bych to dělal 2 měsíce a byl bych z toho strhaný, takhle to udělali za 1,5 dne.
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Kobra23 »

pezizka píše:Chlapi já teda nevím, poměr cena výkon se tu řešil snad tisíckrát a tisíc lidí, tisíc názorů :P Navíc mám pocit, že Kobra23 patrně korunou nesmrdí a je ji ochoten bez slzy v oku do svého systému nasypat :yes: Nemám z něj pocit, že by stál o 10 tun Pb které bude opečovávat, i když to může být dobře míněná rada. Jedna věc je rada, druhá začít se v té radě detailně vrtat... Zdá se mi, že mu to pěkně plevelíte :sm1:
Přesně tak, nechci se starat ještě o baterku. Stačí mi, že musím řešit sekání trávy a plevel v záhonech.
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Kobra23 »

rottenkiwi píše:Kapacita bateriek a výroba z PV musia byť v nejakom priaznivom pomere.

Niektorí inštalatéri to dávajú v pomere 1:1, alebo 1:1.5,
ergo 5 kWp : 5 kWh v baterkách alebo 10 kWp : 15 kWh v baterkách.

Ale toto je veľmi nepriaznivý pomer.

Ak zoberieme, že 20 kWp dá cca. 15 kW výkonu a musíme splniť
podmienku výrobcu baterky na max. C2, 5 až 39 *C,
tak baterka by mala mať min. 30 kWh, ešte lepšie keby to bolo
v pomere 1:3 až 1:4, ego 10 kWp a 30 alebo 40 kWh baterka.
Proto je v mém prvním příspěvku specifikována velikost baterie 44 kW.
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Kobra23 »

Tomano79 píše:Trochu odbočím, pán píše, že do budoucna plánuje dvě Tesly v garáži a myslím, že je to jen otázka času a Tesla odemkne baterie i pro home storage a hned by bylo cca 120kWh v baterkách, ale asi to u nás v ČEZku bude běh na trošku delší trať ;)
Na to nespoléhám. Pracuji s tím co je teď a co víme jistě.
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Kobra23 »

rokytna píše:Ale chápu tón příspěvku. Na fóru se řeší kde ušetřit první a poslední korunu, a najednou je tady OP co oznámí milionové částky. Uznávam, to trochu nesedí na to že se ptá na fóru kde se náklady řeší na prvním místě...
Ale dávat mu to hned takovým způsobem sežrat... navíc pokud by to byl trolling, tak si teď ještě OP dvakrát poskočil jak se mu povedlo aspoň někoho donutit takto reagovat...
Taky řeším náklady na prvním místě. Kdybych je neřešil, nejsem tady.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od PavelR »

Ty euta pro home storage me nedavaji smysl. Pokud auto stoji a pouzivam ho jako baterku tak je to vemli predrazena baterka auto mam protoze jezdim. Pokud mi baterka odjede tak co? Pokud se baterka vrati vecer do garaze vybita tak co? Pokud baterku vybiju a pak do ni sednu a ani se to nehne tak co?
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Kobra23 »

lubomirz píše:Mimochodom, Stanekova solarna farma je CISTA EKONOMICKA KRAVINA. Spominam ho hlavne preto, lebo sa mu jeho prachy nikdy nevratia a to iste sa chysta aj v tomto pripade... Namiesto reklamy to mal byt ODSTRASUJUCI PRIKLAD !
Proč by se proboha mělo furt všechno vracet (mít návratnost). Pokud má člověk pasivní příjem a není schopen do konce života vše utratit a nechce stále do něčeho investovat a bát se že o ty prachy přijde, tak je vrazí do něčeho co mu udělá dobře, byť se mu to nikdy nevrátí. Je potřeba změnit myšlení a začít myslet jako ti co to dělají a pochopit proč to dělají a ne se snažit ukázat všem, že jsou to blbci.
Jenže takové Tesly jsou přes den na cestách když svítí a až se vrátí tak jsou prázdné a venku zhasnou.

moze sa stat. Ale nemusi. Mozno pan jazdi 250km za 5 dni, cize Teslu mu staci nabijat raz tyzdenne. Mozno sa pan zastavi na 25 minut na superchargeri 10km od domu pred kazdym prijazdom domov, pretoze to ma zadarmo (dofrasa nema pretoze ma Trojku ; ja poznam vsetkych len s Skom a zadarmo superchargermi. Esteze ma to napadlo)... No cize supercharging zadarmo je mimo diskusiu ale mozno Kobra jazdi 250km za 4-5 dni, vtedy mu staci Teslu doma nabijat raz za tyzden.

Alebo mozno jazdi 400km denne, potom je domaci solar dost v prdeli :)
Ano, na Supercharger to mám co by jeden kamenem dohodil, ale TM3 ho nemá zdarma a proč bych tam zbytečně trávil čas, když to můžu strčit do zásuvky doma a mít klid.
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od lubomirz »

reagujes vyborne, paradna diskusia. Diky !


>> Proč by se proboha mělo furt všechno vracet (mít návratnost).

napriklad preto ze sa netreba sericinkať so ziadnymi panelmi, menicmi atd, tvarit sa ze som uzasne zeleny. Ak sa ti vlozene prachy na tuto vec nemaju vratit, tak si proste zaplat nejaky zeleny nezmysel (vyzaduj zeleneho dodavatela energie) a šmitec, spravil si pre planetu a dobry pocit maximum co sa dalo. Okamzite a bez akychkolvek problemov v buducnosti na tvojej strane.

Zeleny dodavatel energie sa uz postara o to, aby jeho energia bola skutocne zelena.
Pretoze aj pri vyrobe panelov sa deju spinave veci, minie sa kvantum energie, pri ich doprave ku nam sa vytvori kvantum emisii na oceanskych parnikoch atd.
JiříK
Příspěvky: 1022
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od JiříK »

lubomirz píše:reagujes vyborne, paradna diskusia. Diky !

Zeleny dodavatel energie sa uz postara o to, aby jeho energia bola skutocne zelena.
Pretoze aj pri vyrobe panelov sa deju spinave veci, minie sa kvantum energie, pri ich doprave ku nam sa vytvori kvantum emisii na oceanskych parnikoch atd.
A napadla tě třeba verze blackout? Já bych třeba nebyl rád, kdyby se mi v mrazáku zkazily ty tři balíčky špekáčků z Kauflandu... :mrgreen:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od josse »

lubomirz píše: >> V ideálním případě je poměr 1:5 stále málo a s ohledem na Tesly by to mělo být cca 30kWp:>120kWh...
>> Finanční nesmysl momentálně.

120kWh je nemozne pretoze sa doma s 20kWp nikdy nenabiju.
Zapomíná se na to, že nenabít baterie je cílem!
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2562
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od NOPARasito »

lubomirz píše:reagujes vyborne, paradna diskusia. Diky !


>> Proč by se proboha mělo furt všechno vracet (mít návratnost).

napriklad preto ze sa netreba sericinkať so ziadnymi panelmi, menicmi atd, tvarit sa ze som uzasne zeleny. Ak sa ti vlozene prachy na tuto vec nemaju vratit, tak si proste zaplat nejaky zeleny nezmysel (vyzaduj zeleneho dodavatela energie) a šmitec, spravil si pre planetu a dobry pocit maximum co sa dalo. Okamzite a bez akychkolvek problemov v buducnosti na tvojej strane.

Zeleny dodavatel energie sa uz postara o to, aby jeho energia bola skutocne zelena.
Pretoze aj pri vyrobe panelov sa deju spinave veci, minie sa kvantum energie, pri ich doprave ku nam sa vytvori kvantum emisii na oceanskych parnikoch atd.
Dlouho me nikdo nepobavil. :wall:
TheirsPower.com?????(Alternativa MyPower.cz)
:lol:
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od rokytna »

Jsem rozpolcen, jedna osoba a dva názory, kde
lubomirz píše: Zeleny dodavatel energie sa uz postara o to, aby jeho energia bola skutocne zelena.
za ten výše bych nejraději dal velké mínus. mimo jiné, to si natáhne svoje extra dráty k někomu domů, od "zeleného" zdroje ? a kde vezme ten zelený zdroj, který nepoškodí krajinu a jeho životní cyklus je skutečně nezatěžující zemi?
lubomirz píše: Pretoze aj pri vyrobe panelov sa deju spinave veci, minie sa kvantum energie, pri ich doprave ku nam sa vytvori kvantum emisii na oceanskych parnikoch atd.
[/quote]
a za teno výše zase plus, protože to mi také vadí... mimochodem, ale, jaký jiný zelený zdroj je na tom lépe ?

To je těžko, jak se "zelenými" obecně... ochrana přírody je totiž něco zcela jiného, než co všichni zelení zleva doprava hlásají, neboť vlastně sledují jen své cíle (finanční, mocenské, politické... nejhorší jsou ti co by chtěli říkat lidem co mohou a co nemohou pod skrytem zelenorudé ideologie). Ale to už jsem asi odbočil.

Skutečně nejlepší by byly malé lokální JE, ale toho se asi nedožijeme (a pokud ano, nabalí se na to tolik parazitů, že to zase nebude ekonomicky rentabilní)

-

Jinak OP fandím, bude mít pěkný solární park, palec nahoru.
ostrovní FVE

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek