960Wp Ompitál II.blok

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

960Wp Ompitál II.blok

Příspěvek od bert »

Konečne som sa dostal k odprezentovaniu môjho druhého nezávislého bloku elektrárne. Panely som namontoval koncom septembra a od vtedy postupne dorábam. Včera som nahodil odpojovače a na tento rok si dám asi fajront. Do budúcna plánujem pridať nejaké panely, rysujú sa dalšie batérky a hlavne dorobiť 3-fázovú elektrinu pre motory.
Momentálny stav:
Panely
4ks monokryštály SUNOWE 240W. Namontované nad prístreškom na seno na južnej strane. Parametre:http://www.sunowe.com/html/Product/Modu ... 5/105.html
Regulátor
1ks MPPT regulátor TOYO 12-24V 40A. Kúpený za uvádzaciu cenu 149Euro. Celkom slušný pomer cena/výkon. Pozná tiež NiCd akumulátory. Menším nedostatkom je snáď iba malé max. vstupné napätie do 55V. No k mojim panelom je však ideálny. Súčasná ponuka na Ebay:http://www.ebay.de/itm/TOYO-MPPT-40A-La ... 20bc75601e
Batérie
1sada (4ks po 6V = 24V) 375Ah. Dar od LUIa (ešte raz veľmi pekne ďakujem!)
1sada 330Ah
1sada 310Ah
Celkom 1015Ah, no kedže nie sú nové tak určite menej.
Menič
Pravý sínus MeanWell TN-3000-224B. Má v sebe nabíjač zo siete, bypass a 30A solárny nabíjač. Parametre:http://www.meanwell.co/assets/data/TN-3000-spec.pdf
Meranie
2ks elektromerov 230V 32A. Jeden meria vstup do meniča a druhý výstup z meniča. Rozdiel určuje produkciu zo slnka.
1ks batery monitor Victron BMV-600S. Meria napätie, prúd, spotrebované Ah, zostatok energie v % a predpokladaný čas do vybitia pri súčasnom odbere v hodinách. Dodávajú ho s 500A bočníkom(čo mne bohato stačí), no dá sa prestaviť až na 9999A bočník. Stránka výrobcu:http://www.victronenergy.com/battery-mo ... 0bmv-602s/
Fotky posielam administrátorovy. Slúbil ich upraviť a pridať.
Ďakujem a želám všetkým vela slnka! *sun*
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1232
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: 960Wp Ompitál II.blok

Příspěvek od Lui »

bert píše:Batérie
1sada (4ks po 6V = 24V) 375Ah. Dar od LUIa (ešte raz veľmi pekne ďakujem!)
Nemas zaco.... ;)
Nech co najdlhsie sluzia.
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 960Wp Ompitál II.blok

Příspěvek od mypower.cz »

Istice-a-elektromery
Obrázek

MPPT-a-batery-monitor
Obrázek

baterie
Obrázek

menic-a-odpojovace
Obrázek

meraci-bocnik
Obrázek

odpojovace-panelov
Obrázek

odpojovace
Obrázek

panely
Obrázek
luge
Příspěvky: 756
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: 960Wp Ompitál II.blok

Příspěvek od luge »

Ahoj bert.
*sun* Pekný systém.Neviem kedy sa ja prepracujem do takéhoto štádia.
Otázočka.Kedy sa používajú odpojovače čo sú na fotke?Slúžia ako ističe DC?
Ešte niečo.Keď porovnáš prvý a druhý blok,čiže amorfy s mono.Aké sú tvoje postrehy?
Vďaka.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: 960Wp Ompitál II.blok

Příspěvek od bert »

Ahoj!
Istič je opakovatelne použitelný, zakiaľ v poistkovom odpojovači sa používajú jednorazové poistkové patróny. Má to výhodu v tom, že ak vymeníte trebárs panel za výkonnejší, stačí vymeniť poistku a nemusíte meniť istič(samozrejme, musia na to byť stavané vodiče). Mám všade poistky podľa výkonu a môžem si odpojiť ktorýkoľvek panel, batériový blok, či menič. Okrem servisných odpojení, občas odpájam aj na zistenie prúdu jednotlivých panelov, prúdu meniča a napätí jednotlivých batérií (napr. odpojím tri panely a menič a vidím čo tečie zo štvrtého panelu a tak podobne). Nemusím hladať merák a rôzne to rozpájať, všetko vidieť na panelovom meráku.
Jednotlivé bloky neporovnávam, lebo jednotlivé panely sú namontované rôznymi smermi, pod rôznymi uhlami a rôznu dobu.
-I. blok ťahá telky, počítače, audio, nejaké zásuvky a svetlá. Konečne som sa tiež dokopal dotiahnuť kábel :repair: aj do pivnice, kde je 600W UPS s 50Ah batérkou (ktoré ťahajú 2 čerpadlá na okrev vody) svetlo a zásuvka. Po vypnutí, sa automaticky prepína toto všetko na II. blok. Od 9.2.2011 je spotreba z I. bloku 521,7kWh.
-II. blok okrem zálohy pre I. blok, je dotiahnutý do kuchyne. To znamená chladnička, 2x mraziaci box, rádio a v dobrých podmienkach aj mikrovlnka /1600W/ a rýchlovarná konvica /2000W/. V prípade výpadku, menič automaticky prepne na sieť a začne nabíjať. Tento stav nemám moc rád, lebo meriam aj prívod zo siete a o toto ponižujem spotrebu II. bloku, aby som meral len to, čo je ozaj zo slnka. Od 1.10.1011 spotreba 197,7kWh.
Spotrebu meriam až za meničom(to čo ide do spotrebiča) a nie ako niektorý merajú to, čo prejde cez regulátor. To nemusí byť zlé, na vyladenie systému a zníženie strát. Ja straty nejako moc nerátam, no som si vedomý že tu sú a nemalé. Len menič zožerie za deň vyše 1kWh :eek2: .
Mono verzus Poly, tu bolo popísané viac krát. Každé má svoje výhody aj nevýhody. Mono má na m2 väčší výkon, no v zime dalo sotva 2A, čo bolo len na udržiavanie batérií. Tiež je poznať smerové natočenie. Amorf potrebuje väčšiu plochu, no nevadí im toľko smer, čiastočné zatienenie a v špatnom počasí dali viac aj bez MPPT :lol: . Každý podľa možností. Ja pôjdem pri najbližšom rozširovaní minimálne do Poly, ale asi skôr do Amorfov. Kvôli volnej ploche na streche, ktorá je orientovaná na východ a na západ.
Prajem všetkým veľa slnka! *sun*
luge
Příspěvky: 756
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: 960Wp Ompitál II.blok

Příspěvek od luge »

Ahoj.
Uvažujem o kúpe batery monitor Victron BMV-600S k mojím life batériám.
Ako si s ním spokojný?Dokáže odpájať pri podpetí a prepetí alebo iné funkcie...Čítal som manuál ale ako je to v praktickom použití?
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: 960Wp Ompitál II.blok

Příspěvek od bert »

Zdravím!
Batery monotor používam len ako zobrazovač. Nemám preložený návod a s mojou angličtinou som sa nedostal k použitiu kontaktu. Používal som ho doteraz s olovom *batt* a tam som nejako odpojovanie neriešil. Menič sa odpojil sám pri cca 21V. Pri lítiu sa to však blíži k 2,5V na článok, čo je hranica. Tiež som vymenil menič a nemám zatiaľ odskúšané, pri akom napätí vypína. Zaujímal ma hlavne okamžitý prúd batérií a ráno som občas skontroloval koľko Ah som "vycucol" od večera.
Teraz s LIFEYPO4, som odpájanie ešte nedoriešil :oops: . Pravdepodobne budem odpájať (ale hlavne pripájať dobíjanie) podľa signálu z balancéru. Ešte som sa nemal čas sa tomu venovať. No budem sa nad tým musieť vážne zamyslieť, kym sa nepokazí počasie. :eek2: Zatiaľ však nemám obavy, že by som cez deň nedoplnil tých cca 80-120Ah, ktoré cez noc skonzumuje spotreba :home: .
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
Tomas7366

Re: 960Wp Ompitál II.blok

Příspěvek od Tomas7366 »

Zdravím,
chcem sa spýtať, prečo ste použili MPPT regulátor TOYO 12-24V 40A, keď menič MeanWell TN-3000-224B umožňuje nabíjanie batérií? Dá sa na meniči aktivovať funkcia, aby sa po tom ako sa vybijú batérie ich nenabíjal zo siete, ale až z fotovolatických panelov. Máte zistené akú majú vlastnú spotrebu menič a regulátor?
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: 960Wp Ompitál II.blok

Příspěvek od bert »

Toyo je MPPT regulátor 40A, zataľ čo MeanWell TN3000 má iba 30A PWM solárny nabíjač. ;) Na MeanWell-y som mal odpojené napájanie siete a pripájal som ho len ak som potreboval dobiť batérie zo siete.
Menič TN3000 "scucne" asi 2A (50W). Za deň to bolo viac ako 1kWh! Už je nahradený silnejším Studerom, so spotrebou 18W. Mean Well bude brigádovať asi len pri rezaní dreva :wood: . Menšie motorové spotrebiče na 3-fázové napätie Studer utiahne, no cirkulár 5,5kW, po pár sekundách vypne frekvenčný menič. :(
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
PS.: Už je aj TOYO nahradené silnejšími regulátormi. Keďže som "vytunoval" skoro všetko - od panelov, až po menič, budem asi musieť aktualizovať popis.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: 960Wp Ompitál II.blok

Příspěvek od joseff »

bert:

Jakym Studerem jsi menic TN3000 nahradil?

Jak provozujes 3fazove spotrebice na Studer a co znamena "mensie spotrebice" (kolik W)?

Pekny slunecny den!
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: 960Wp Ompitál II.blok

Příspěvek od bert »

Studer je XTH 5000-24. Kúpený bol ako použitý. Mesiac a pol šlape v pohode bez prestávky. Zatiaľ ho nič "nezaskočilo", ani pokusy s tromi fázami. :lol:
O 3-fázový rozvod sa má starať frekvenčný menič Mitsubishi A500 7,5kW, ktorý je pre moju potrebu (max. 5,5kW) dostatočne silný. Pôvodne (pred posilnením systému) som ho chcel len "dokrmovať " zo soláru, no teraz už to chcem spojazdniť plne autonómne. Ono mi to tak funguje už aj teraz, len nedokážem potiahnuť plný výkon a menič vypína podpäťová ochrana. Žiaľ momentálne nemám čas sa tomu venovať a tak som regulérne zatiaľ rozbehol len asi 1,5kW-ový malý cirkulár. Rozbehne sa aj veľký, no nie do plných otáčok a po pár sekundách neudrží napätie v medziobvode meniča nad požadovanými 400V.
mopadzi
Příspěvky: 996
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 960Wp Ompitál II.blok

Příspěvek od mopadzi »

Jak jste si poradil s "šíleným" množstvím parametrů měniče? Dostal jsem se zatím jen k anglické dokumentaci, ale moc z toho moudrý nejsem. Uvažuji o 4kW XTM...
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
rob.brno
Příspěvky: 971
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: 960Wp Ompitál II.blok

Příspěvek od rob.brno »

bert píše:Studer je XTH 5000-24. Kúpený bol ako použitý. Mesiac a pol šlape v pohode bez prestávky. Zatiaľ ho nič "nezaskočilo", ani pokusy s tromi fázami. :lol:
O 3-fázový rozvod sa má starať frekvenčný menič Mitsubishi A500 7,5kW, ktorý je pre moju potrebu (max. 5,5kW) dostatočne silný.
Jak se zapojuje ten fr.měnič? Má jednofáz. vstup 230(ten se zapojí za měnič DC/AC) a třífáz výstup?
Za kolik se dá pořídit(a vytváří točivé vektorové mg. pole)? Mě by stačil i ten fr. měnič do 4kW.
mopadzi
Příspěvky: 996
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 960Wp Ompitál II.blok

Příspěvek od mopadzi »

frekvenční měnič může mít jen jednofázový vstup AC230V a vytváří třífázový proud. Motor se musí zapojit do trojůhelníku na 3*230...
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: 960Wp Ompitál II.blok

Příspěvek od bert »

Ahojte!Prepacte chybajucu diakritiku(mobil).
Menic ma napajanie 3x400V. Motory 4kW a viac, sa obycajne nerobia na 230/400V. Preto pouzivam menic so vstupom 3x400V. Nenapajam ho standardne cez vstupne svorky, ale do DC madziobvodu. To je bod v menici, kde je standartne usmerneny vstup (3x400V). V normalnom zapojeni zapojeni je tam asi 560V jedosmernych. Ak sa Vam podai tam dodat viac, menic bude brat zo zdroja s vyssim potencialom. Ja tazim zo skusenosti, ktore sme nadobudli u LUI-a s Dolfi-m, z ineho fora. Tam sme najprv skusali nacpat do menica maximum mozneho vykonu zo solaru. Neskor, sa podarilo pustit to uplne bez siete. Len musi byt dostatocne silny menic z baterky na 230V. A teraz finta, ako do menica pustit z 230V, ktore idu z menicov,ktore uz mate v solarnom systeme:
Vystup z menica na 230V pripajam na trafo 230V/230V. Potom to usmernim jednym grecom pred trafom a jednym grecom za trafom. Dostanem dve galvanicky oddelene napatia asi 320V. Tieto sa prepoja a vznikne okolo 640V, ktore pripajam na DC zbernicu frekvencneho menica. Menic ktory pouzivam, potrebuje aj na vstupe ovladacie napajanie. A tak, ked som si daval vyrobit trafo, dal som do poziadaviek este jeden sekundar na 400V, ktory pripajam na dve vstupne svorky menica. Ked bude viac casu(to je teraz moj najvacsi deficit), mozem nakreslit to co som tu teraz popisal.
Neberte to tu prosim ako navod! Ak sa rozhodnete na zaklade tychto informacii cokolvek prakticky skusit, pozor na napatie a vedzte,ze vsetko robite len na vlastne riziko!
Prajem vsetkym vela slnka.
rob.brno
Příspěvky: 971
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: 960Wp Ompitál II.blok

Příspěvek od rob.brno »

Jestli tomu dobře rozumím, tak FM-3f. má vstup pro sítové napětí 3x400V/50Hz. A slouží k tomu, že na výstupu vyrobí opět 3f. točívé pole s jinným nastavitelným napětím a kmitočtem?

Mezikrokem je usměrněné napětí, ze kterého střídač vyrobí výstupní 3f(3fAC->DC a DC->3fAC). Tedy pro naše účely se měnič AC-DC nepoužije a připojí se zdvojené napětí z externího 1f měniče před 3f. měnič.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: 960Wp Ompitál II.blok

Příspěvek od bert »

Asi tak. No pri napájaní z troch fáz, je napätie v DC medziobvode skoro hladké. No ak napájame usmerneným jednofázovým napätím, vznikne nám pulzné napätie. Toto napätie nie sú schopné kondenzátory v FM vyfiltrovať. Preto mám pridané externé kondenzátory, pripojené paralerne s DC zbernicou.
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
dedo2
Příspěvky: 135
Registrován: úte úno 14, 2012 7:47 am

Re: 960Wp Ompitál II.blok

Příspěvek od dedo2 »

Dobrý den,vidím,že DC máte istený odpojovačmi,tak nejak by som to chcel riešit aj ja,ale neviem vyriešit,ake poistky do odpojovačov použit,kedže mám niekolko okruhov/10/všetky chcem ochránit,rozdelene to mám do dvoch sekcii ,cez tkz separator,ktorý sa použiva v lodiach,teda druhu sekciu začnu panely dobíjat až pri určitom napatí,baterky su v prvej sekcii-120ah,120ah gel,580,580ah kyselina,napajanie cez menič 1500w osvetlenie celej chaty,zabezpečenie chaty a otáčanie kolektorov motorom 0,7kw,baterie su pararelne zap. a druhy menič je 5000w 400ah gel+400ah gel,140 olovo/kys/145 olovo/kys/160ah a 120ah /nicel/takiež pararelne. napajam rýchlov.kanvica,chlanička,studna,cinkular,píla a pod.Moja prozba je,aké poistky použit do týchto jednotlivých okruhov,ktore,ako som písal su aku pospajané pararelne a pri odbere takej kanvice je prud do meniča 5000w 90a,studna 50a a pod.Sampzrejme že sa to snažím kontrolovat aby čo najmenej došlo k spoločnemu spusteniu,ale...može sa stat.Moja predstava je do vstupu menšieho meniča do kažeho okruhu 20a poistku a do velkeho 80a poistku,myslím si ,že prudy sa pri odbere do jednotlivých meničov rozdelia,možno ,že by boli vhodne aj menšie.Dakujem za akukolvek dobru radu,aby som to mal dobre ochránené.Nabíjanie cez MPPT reg.12-timi panelmi mono-155wp a 6-timi panelmi amorf 40wp.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: 960Wp Ompitál II.blok

Příspěvek od bert »

Zdravím!
Použitie poistiek tak ako ste napísal , mi nepripadá rozumné. Je to menej ako odber konvice a už prípadný štart chladničky by bol vysoko cez limit. Z prúdov kroré ste popísal, mi vychádza, že máte 24V systém. Na 5000W, by bolo treba 200A. Mne už tieklo z batérie 140A a to menič dotovali ešte panely ďalššími 20-mi Ampérmi. :roll: Možno by pomohlo, ak by ste nakreslil zapojenie ktoré máte.
U mňa je to spravené tak, že každá vetva je pripojená na zbernicu (to je nafotke ten izolovaný červený valec pod odpojovačmi), cez poistkový odpojovač. Je istený zvlášť každý okruh(teraz je to už prerobené):
-3x batérie (125A),
-2 poistky pre menič Studer(2x 100A == dve sú pre to, že odpojovač je len pre poistky do 125A),
-1 poistka (125A) pre menič MeanWell.
-2x poistka pre dva regulátory (2x 100A).
Každá poistka je dimenzovaná podľa predpokladaného prúdu vo vetve.
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
dedo2
Příspěvky: 135
Registrován: úte úno 14, 2012 7:47 am

Re: 960Wp Ompitál II.blok

Příspěvek od dedo2 »

Dobrý den,velmi pekne dakujem za vašu odpoved,porozumel som,ešte raz som si pozorne prečítal od začiatku všetky príspevky,niečo podobne mám aj ja,ale vy píšete bloky a práve mi ide o tie jednotlive okruhy z bateriek ochránit.Vy píšete o novom zapojení,kde ochranujete aj menič aj regulator a hlavne som postrehol,že je to určita vyhoda,že si možete čokolvek vypnut.To je super.Idealna by bola osobná návšteva,pokial by ste suhlasili,bol som už aj u LUA,ten bol nedavno u mna a prinieslo to svoj užitok.Aj touto cestou ho srdečne pozravujem.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek